Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-05, 17:31   #46
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default

Oache...parerea mea ar fii satzi deschizi 1 topic nou...sigur k vei fii ajutat !
Da-i pm lui SGMu [Robert] pt axa...
[T3m]b3|| is offline   Reply With Quote
Old 19-02-05, 17:37   #47
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

Am deschis deja un topic,dar nu prea mi-a dat nimeni idei,in principiu trebuie sa fac modificarile una cate una,nu am foarte multi bani si nici nu pot tine masina pe dreapta mai mult de o zi pentru ca au nevoie si ai mei de masina.
__________________
C4 2.0 HDI Vtr Pack Rosu Lucifer
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-05, 17:45   #48
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default

Da si tu 1 link !
Nu red k e timp intro zi de dat axa jos, stabilit modif, facuta, montata...de fapt, is sigur !
[T3m]b3|| is offline   Reply With Quote
Old 19-02-05, 18:10   #49
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=5454
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-05, 18:51   #50
zzero

Stage 3
 
zzero's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 135
Member of:
[Mitsubishi]
Default

Robert, daca rezolvi ceva cu pistoanele, da-mi si mie te rog frumos un semn.Stii ca si eu sunt disperat cu treaba asta.Chiar nu am gasit pe nimeni in stare sa imi toarne alte pistoane.Iar cei care o faceau ziceau ca nu se baga la ce vreau eu.Insa mi-au spus ca mi le pot face la Slatina dar ma costa 4 milioane bucata pt ca fac doar 4 buc.

Sebastian, unde la Pitesti?La fabrica?Sau la Setcar....parca ti-am scris ca am fost personal la ei si am vb pt pistoane de SLZ(1,4) usurate si cocosate dar nu au fost capabili sa le toarne pt ca nu aveau desenul tehnic al chiulasei si nu stiau forma la cocoasa.
zzero is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 00:41   #51
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default LEGAL RACING


Am lasat ceva date de contact e suficient.
Cu pistoanele cocosate e mai problematic , nu sunt asa de bune, e o solutie invechita.
Un piston cocosat inseamna adaos de material in capul piesei in miscare, greutate mai mare ceva dezechilibru.
Se poate incarca Chiulasa si apoi reprelucra camera de ardere.asta e o solutie moderna nu sa faci pistoane cocosate, erau tari pe vremea lui Renault 16, gata hai sa fim si noi la zi.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 01:25   #52
zzero

Stage 3
 
zzero's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 135
Member of:
[Mitsubishi]
Default

Pai atunci,Sebastian, asa vom face.Ne vom moderniza si noi.Ma voi interesa mai bine pe la mesteri cam cum s-ar putea face operatia si voi vedea.Da si tu mai multe detalii.Ce ar trebui sa se toarne in camera de ardere, ca sa si poata fi prelucrat apoi si sa si reziste???Stii tu unde s-ar putea face asa ceva???
zzero is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 08:51   #53
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"zzero\"
Pai atunci,Sebastian, asa vom face.Ne vom moderniza si noi.Ma voi interesa mai bine pe la mesteri cam cum s-ar putea face operatia si voi vedea.Da si tu mai multe detalii.Ce ar trebui sa se toarne in camera de ardere, ca sa si poata fi prelucrat apoi si sa si reziste???Stii tu unde s-ar putea face asa ceva???
Se incarca cu Aluminiu in Argon, mediu controlat apoi se prelucreaza prin frezare, trebuies doar meseriasi buni.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 10:36   #54
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

Se poate incarca chiulasa cu aluminiu,numai ca e destul de multa munca sa faci camerele de ardere egale, aici e problema. Trebuie sa gasesti pe cineva care sa se bage sa faca asa ceva. Nu toti sunt meseriasi.

Si-a facut un prieten o chiulasa de Alpine asa, si l-a costat in jur de 4 milioane anul trecut.

Zzero,daca vrei vorbesc cu el, vi cu chiulasa, si o ducem acolo unde si-a facuto el.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 11:41   #55
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default

incercati si la caprita pe 1mai la service dar nu cred ca face la
4 000 000lei nimic.De bun e f bun.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-02-05, 14:54   #56
zzero

Stage 3
 
zzero's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 135
Member of:
[Mitsubishi]
Default

Asta era si temerea mea....ca nu vor reusi sa faca egale camerele de ardere.Robert, hai ca vad cum fac pana la urma, vorbesc si cu Claudiu.....si dupa ce dau licenta(28.02) vorim.Mersi mult!!!
La 4 milioane nici nu ma gandesc sa nu o fac...pai la Slatina ziceau ca un piston modificat ma va costa 4 milioane.
zzero is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 12:36   #57
CATALIN LCL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 45
Default

Sebastian, exista motoare in 2 timpi care au axe cu came! Mai documenteaza-te!Nu trebuie sa sari imediat cu pumnul asa......Nu cred ca ar conta pregatirea mea asa mult(intamplator sunt inginer electromecanic, dar asta conteaza prea putin deoarece pot fi foarte bine unul d'ala de \"paie\") iar referitor la calitatea posturilor mele vin-o te rog cu argumente plauzibile nu cu \"excluderi\" de pe forum si alte amenintari;eu de fapt am fost ferm convins ca te-ai exprimat gresit din cauza ca ai scris pe graba,dar asta in caz ca nu ai stiut nu e o crima,cum nu este o crima nici faptul ca eu am sesizat aceasta mica eroare.Consider ca nu trebuie sa ne omoram acum pt. o chestie zic eu \"relativ\" minora.In concluzie: eu nu cred ca te-am jignit(daca am facut-o,te rog sa-mi acorzi scuzele de rigoare,dar nu asta a fost intentia!!!) si nici nu te-am amenintat,deci mai exact te-am respectat deci te rog raspunde-mi cu aceeasi \"moneda\".Revenind la axele cu came ale motoarelor in doi timpi exista in special la cele navale(cele mai frecvente sunt cele ce actioneaza supapele de evacuare,admisia facandu-se prin \"ferestre\")Sunt si axe ce au si posibilitatea(nu intotdeauna,difera de tipul motorului) de translatie pt. inversa sensului de mars direct din motor fara a mai executa aceasta manevra cu ajutorul reductorului-inversor.Ex. de motoare in 2 timpi cu axe cu came:Sulzer, MAN B&W.
CATALIN LCL is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 12:55   #58
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Vreau sa va intreb daca la masina mea Nubira1 motor 1.6 16v benzina se pot face axele cu came? Daca da vreau sa stiu cine le-ar putea face, cat ma costa, cat dureaza si ce riscuri exista. Multumesc.

Apropo vreau ca axele sa fie pt turatii mari.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 12:56   #59
CATALIN LCL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 45
Default

A! Si inca ceva Sebastian: i mi pare rau ca ti-ai facut o parere atat de proasta despre cunostintele mele referitor la motoare;nu sunt un \"expert\" dar cate ceva mai stiu si eu si exista cateva motoare la care le-am efectuat RK-ul cu \"manutele\" mele si functioneaza si azi fara problemele.Problema cu forumul este alta:se pare ca sunt foarte multi cei cu cunostinte foarte sumare in ale motoarelor fiindca nu a prea a fost nimeni care sa ma sustina(sau poate au crezut ca nu e cazul fiind o chestie minora cum am crezut si eu de altfel, nu stiu de ce te-ai suparat asa tare,dar ma rog).Referitor la motoarele in doi timpi cu axe cu came,sunt motoare MAC ce folosesc atat combustibil diesel marin usor(motorina) cat si diesel marin greu(pacura) si nu le-am reglat \"delco-ul\"(dupa cum m-ai luat la misto)deci nu stiu cum se face!Acum fara gluma dar cred ca si un elev de gimnaziu care a fost pe la orele de fizica cred ca are idee la ce serveste un delco si cred ca nu l-ar cauta la un MAC(diesel)dar in cazul in care exista pe forum astfel de persoane poate ei ar trebui exclusi,spun \"poate\" deoarece nu sunt asa radical si chiar daca e cineva care nu stie, i l corectam si alta data va sti(asa as fi vrut sa faci si tu cu mine daca as fi gresit: sa-mi explici,sa vi cu argumente nu sa dai cu paru'!)
CATALIN LCL is offline   Reply With Quote
Old 21-02-05, 13:21   #60
Slym

Stage 1
 
Slym's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 19
Member of:
[Insomnia]
Default

Se poate schimba axa cu came la Diesel ?!?!? Bun . .
Unde ? Cam cat costa ? Riscuri ?
Daca stie cineva chiar vreau sa stiu pt ca nu am mai auzit de un diesel
cu modificari de acest gen
Apropo masina este un Golf IV TDI 110 Cp ridicat la ~ 143 Cp din chip
Slym is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -