Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-12, 23:18   #1
koshy518

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 2
Thumbs up Buggy project !

Buna seara , sunt nou pe 4tunning si dupa cum spune threadul vreau sa ma apuc de un buggy impreuna cu tatal meu .Din cate am citit pe net si m-am documentat am ajuns la un buget cuprins intre 1000-1500 e ,doar ca am nevoie de cateva sfaturi !
1. Ce motor sa pun pe buggy ? ( vreau sa aiba tractiune spate si suspenii independente )
2. De unde cumpar suspensiile ?
3. Ce masina donatoare sa iau pentru piese ( cutie , motor , electrica )
4. La sudura nu este problema , deoarece se princepe tatal meu . Nu vreau sa arate a kitsch vreau ceva frumos cu 2 locuri !Buggy-ul va merge mai mult pe strada decat pe teren accidentat ( nu ma intrebati de politie sau altceva deoarece o sa il inscriu la primarie , iar in romania totul este posibil )

Last edited by koshy518; 18-02-12 at 23:22.
koshy518 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 14:35   #2
BoDySh01

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 58
Default Re: Buggy project !

Salut
Am inceput si eu constructia unui buggy acum ceva timp dar inca nu l-am terminat, sper ca pana la vara sa fie gata. Eu am cumparat un Vw Polo si de pe el am luat motorul, suspensiile, cutia de viiteze, planetare, radiator etc.Tot ce am luat de pe polo am pus in spate iar pentru suspeniile fata am cumparat o Dacie cu 150 lei si am luat suspensiile si caseta de directie.Pun cateva poze din timpul constructiei:Poza 1, Poza 2,Poza 3.
BoDySh01 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 15:06   #3
koshy518

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 2
Default Re: Buggy project !

Frumos buggyul tau ! Astept si alte pareri care sunt bine venite ( In 2 saptamani trebuie sa merg sa cumpar motor asa ca inca astept sfaturi )
koshy518 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 22:50   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Buggy project !

Sincer,cam pe orice motor pui mana iti e bun,dar e bine dupa cum vezi si mai sus,sa pui mana pe motor,cutie,transmisie si suspensie de pe o singura masina,asta ca sa nu te complici cu adaptari de planetare butuci etc...iar pe puntea fata pui orice...
Ca suspensie fata/spate daca vrei poti folosi cu succes suspensia fata de oltcit,este destul de simpla si robusta,directia precisa,in plus nu folosesti arcuri fiindca oltcitul nu are,si poti modifica inaltimea cand vrei
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -