Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 17-09-10, 21:44   #31
tribeca

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 58
Thumbs up Re: Goarna auto

Quote:
Originally Posted by crystygye View Post
tribeca kitul de goarna + transport din America a fost 19 mil. Doar subwooferul de pe Tico + incinta lui au trecut de 19 mil. Cand vrei ceva cu adevarat, o faci.
-----
Acel smart se aude incet. Probabil nu sunt de la hornblasters. Ca sa iti dai seama cat de tari sunt astea de la hornblasters, atunci cand dau un claxon pornesc alarme la masini. Promit ca fac un clip maine sau poimaine si va arat instalatia si cum se aude.
-----
CyberCSX deobicei lumea se sperie (ori auzi tipete, ori vezi lumea cum lasa capul in jos si mainile pe cap, alti in masini sar putin in sus de pe scaun, alti nu au reactie si tot asa) Sunt foarte multe reactii , pana la cei care mi-au umplut "frigiderul" pentru toata viata
Abia astept sa vad filmuletul, sa il incarci pe youtube sa pot sa il pun si eu pe blogul meu. Te fac faimos la mine pe scara blocului si intre colegii de munca ), in limita posibilitatilor bineinteles
tribeca is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 22:57   #32
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Goarna auto

Quote:
Originally Posted by crystygye View Post
Dar cea mai dura dintre toate este atunci cand cineva ma claxoneaza din cauza ca Tico-ul nu "fuge" la fel de mult ca masinile lor.
Pai atunci trebuie sa pui goarnele orientate spre spate si sub bara din spate, īn asa fel īncat cīnd claxonezi sa-i sara parbrizul celuia din spate care te-a claxonat. Astfel se lecuie si īi mai si fluiera timpanele vreo saptamīna

Quote:
Originally Posted by tribeca View Post
Te fac faimos la mine pe scara blocului si intre colegii de munca ), in limita posibilitatilor bineinteles
Pai spune-i unde stai sa vina īn fata blocului sa sune de vreo 3 - 4 ori noaptea pe la doua si problema-i rezolvata
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 23:25   #33
tribeca

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 58
Talking Re: Goarna auto

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Pai atunci trebuie sa pui goarnele orientate spre spate si sub bara din spate, īn asa fel īncat cīnd claxonezi sa-i sara parbrizul celuia din spate care te-a claxonat. Astfel se lecuie si īi mai si fluiera timpanele vreo saptamīna


Pai spune-i unde stai sa vina īn fata blocului sa sune de vreo 3 - 4 ori noaptea pe la doua si problema-i rezolvata
asta e o idee foarte buna avand in vedere ca am niste vecini care daca dau televizorul mai tare suna la politie ca e petrecere in bloc. chiar as vrea sa le vad fetzele cand o claxona tico. probabil o sa creada ca a intrat trenul pe strada
tribeca is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 06:12   #34
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Goarna auto

Atunci fa-l sa sune prin telecomanda.
Folosesti acelasi principiu ca la sistemelede alarma dar suna atīta timp cīt esti cu degetul pe buton.

Daca esti tu īn masina te vede si te da īn gīt la politie.
Din moment ce nu te vede, n-au nici un fel de dovezi si īn parcare sīnt multe masini asa ca n-au nici de unde sa stie ca e masina ta
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 11:33   #35
crystygye

Stage 5
 
crystygye's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Default Re: Goarna auto

Din cauza dimensiuni lor foarte mari, goarnele sunt instalate in locul roatei de rezerva. A fost taiat cu flexul peretele "golului" roatei de rezerva (doar peretele din dreapta), si au fost montate acolo. Practic 95% din goarne stau in locul roatei de rezerva (adica in interiorul masinii), iar capul goarnei (pe unde iese aerul) sta in exteriorul masinii: prin gaura facuta cu flexul. Bineinteles ca pe/langa goarne a fost pus un spray de spuma de termopane ca se nu se miste goarnele cand functioneaza.
Deci daca stau la semafor si dau claxon, cativa cred ca a venit din spatele meu, nu de la mine (goarnele fiind montate in spatele masinii).
-----------
CyberCSX una este cand ai control asupra goarnei si alta e cand porneste alarma si goarna da maxim. Gandestete la copii mici, batrani, persoane cu probleme de inima. Una este cand dau eu cu degetul incet pe intrerupator si claxonul trage 1 secunda si sperie, si alta este cand bag degetul in intrerupator, dau claxon la maxim si toata lumea se lasa in jos sau sperie de moarte. Intodeauna cand dau claxon ma uit in toate directiile inainte sa dau.

Last edited by crystygye; 18-09-10 at 11:37.
crystygye is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 11:43   #36
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Goarna auto

Eu am zis PRINCIPIUL DE TELECOMANDARE ca la alarma si nu ca alarma, de ex. sistemul IR sau frecventa.
Goarna porneste cīnd apesi de buton si suna cīt ti apasat. Iei degetul, se opreste.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 12:58   #37
tribeca

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 58
Default Re: Goarna auto

mie mi se pare geniala ideea ta cu goarnele astea mari pe tico. bv tie
tribeca is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 15:08   #38
matheo66c

Stage 5
 
matheo66c's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 376
Member of:
[DACIA]
Arrow Re: Goarna auto

@crystygye prin voluntari am vazut un tico cu o goarna "storm" cred pe plafon ....e al tau ?
matheo66c is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 20:04   #39
crystygye

Stage 5
 
crystygye's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Default Re: Goarna auto

Nu. Goarnele sunt in locul roatei de rezerva. Am doar pe luneta un sticker mic cu hornblasters.com
crystygye is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 21:28   #40
crystygye

Stage 5
 
crystygye's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
Default Re: Goarna auto

Am revenit cu niste poze: (goarnele sunt de la mare la mic. cea mare fiind lunga cat un brat aproximativ).
Butonul negru de langa schimbator este pentru claxon, iar cel argintiu de pe bord este pentru compresor.
Revin si cu clipul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1561.JPG
Views:	336
Size:	1.42 MB
ID:	1661064   Click image for larger version

Name:	IMG_1564.JPG
Views:	208
Size:	1.18 MB
ID:	1661065   Click image for larger version

Name:	IMG_1566.JPG
Views:	189
Size:	1.41 MB
ID:	1661067  

Click image for larger version

Name:	IMG_1567.JPG
Views:	205
Size:	255.0 KB
ID:	1661068   Click image for larger version

Name:	IMG_1568.JPG
Views:	162
Size:	1.33 MB
ID:	1661069   Click image for larger version

Name:	IMG_1569.JPG
Views:	185
Size:	908.2 KB
ID:	1661070  

Click image for larger version

Name:	IMG_1570.JPG
Views:	166
Size:	999.4 KB
ID:	1661071   Click image for larger version

Name:	IMG_1571.JPG
Views:	266
Size:	1.32 MB
ID:	1661072   Click image for larger version

Name:	IMG_1572.JPG
Views:	199
Size:	1.11 MB
ID:	1661161  

Click image for larger version

Name:	IMG_1574.JPG
Views:	141
Size:	359.0 KB
ID:	1661162   Click image for larger version

Name:	IMG_1565.JPG
Views:	287
Size:	5.93 MB
ID:	1661165  

Last edited by crystygye; 18-09-10 at 21:52.
crystygye is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 00:27   #41
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Wink Re: Goarna auto

Quote:
Originally Posted by crystygye View Post
Am revenit cu niste poze: (goarnele sunt de la mare la mic. cea mare fiind lunga cat un brat aproximativ).
Butonul negru de langa schimbator este pentru claxon, iar cel argintiu de pe bord este pentru compresor.
Revin si cu clipul
Oooo da frumos , conteaza sa iti placa tie Bafta la claxonat .
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 00:42   #42
matheo66c

Stage 5
 
matheo66c's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 376
Member of:
[DACIA]
Arrow Re: Goarna auto

ai grija cu ele.....sa nu speri oamenii prin statile de tramvai )))


Foarte tare..bravos....asteptam pe viitor un filmulet?
matheo66c is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 00:55   #43
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Goarna auto

Nu īnteleg de ce ai turnat spuma peste goarne?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 00:56   #44
matheo66c

Stage 5
 
matheo66c's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 376
Member of:
[DACIA]
Arrow Re: Goarna auto

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu īnteleg de ce ai turnat spuma peste goarne?


Quote:
Originally Posted by crystygye View Post
Din cauza dimensiuni lor foarte mari, goarnele sunt instalate in locul roatei de rezerva. A fost taiat cu flexul peretele "golului" roatei de rezerva (doar peretele din dreapta), si au fost montate acolo. Practic 95% din goarne stau in locul roatei de rezerva (adica in interiorul masinii), iar capul goarnei (pe unde iese aerul) sta in exteriorul masinii: prin gaura facuta cu flexul. Bineinteles ca pe/langa goarne a fost pus un spray de spuma de termopane ca se nu se miste goarnele cand functioneaza.
Deci daca stau la semafor si dau claxon, cativa cred ca a venit din spatele meu, nu de la mine (goarnele fiind montate in spatele masinii).
Aici este raspunsul
matheo66c is offline   Reply With Quote
Old 19-09-10, 01:08   #45
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Goarna auto

OK. Am priceput.
sper ca spuma sa nu īmpiedice vibratiile goarnelor ca-ti diminueaza din putere.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -