| Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati |
17-09-10, 21:44
|
#31
|
Stage 2
Join Date: Sep 2010
Posts: 58
|
Re: Goarna auto
Quote:
Originally Posted by crystygye
tribeca kitul de goarna + transport din America a fost 19 mil. Doar subwooferul de pe Tico + incinta lui au trecut de 19 mil. Cand vrei ceva cu adevarat, o faci.
-----
Acel smart se aude incet. Probabil nu sunt de la hornblasters. Ca sa iti dai seama cat de tari sunt astea de la hornblasters, atunci cand dau un claxon pornesc alarme la masini. Promit ca fac un clip maine sau poimaine si va arat instalatia si cum se aude.
-----
CyberCSX deobicei lumea se sperie (ori auzi tipete, ori vezi lumea cum lasa capul in jos si mainile pe cap, alti in masini sar putin in sus de pe scaun, alti nu au reactie si tot asa)  Sunt foarte multe reactii , pana la cei care mi-au umplut "frigiderul" pentru toata viata  
|
Abia astept sa vad filmuletul, sa il incarci pe youtube sa pot sa il pun si eu pe blogul meu. Te fac faimos la mine pe scara blocului si intre colegii de munca  ), in limita posibilitatilor bineinteles
|
|
|
17-09-10, 22:57
|
#32
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
|
Re: Goarna auto
Quote:
Originally Posted by crystygye
Dar cea mai dura dintre toate este atunci cand cineva ma claxoneaza din cauza ca Tico-ul nu "fuge" la fel de mult ca masinile lor.
|
Pai atunci trebuie sa pui goarnele orientate spre spate si sub bara din spate, īn asa fel īncat cīnd claxonezi sa-i sara parbrizul celuia din spate care te-a claxonat. Astfel se lecuie si īi mai si fluiera timpanele vreo saptamīna
Quote:
Originally Posted by tribeca
Te fac faimos la mine pe scara blocului si intre colegii de munca  ), in limita posibilitatilor bineinteles
|
Pai spune-i unde stai sa vina īn fata blocului sa sune de vreo 3 - 4 ori noaptea pe la doua si problema-i rezolvata
|
|
|
17-09-10, 23:25
|
#33
|
Stage 2
Join Date: Sep 2010
Posts: 58
|
Re: Goarna auto
Quote:
Originally Posted by CyberCSX
Pai atunci trebuie sa pui goarnele orientate spre spate si sub bara din spate, īn asa fel īncat cīnd claxonezi sa-i sara parbrizul celuia din spate care te-a claxonat. Astfel se lecuie si īi mai si fluiera timpanele vreo saptamīna
Pai spune-i unde stai sa vina īn fata blocului sa sune de vreo 3 - 4 ori noaptea pe la doua si problema-i rezolvata 
|
asta e o idee foarte buna avand in vedere ca am niste vecini care daca dau televizorul mai tare suna la politie ca e petrecere in bloc. chiar as vrea sa le vad fetzele cand o claxona tico. probabil o sa creada ca a intrat trenul pe strada
|
|
|
18-09-10, 06:12
|
#34
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
|
Re: Goarna auto
Atunci fa-l sa sune prin telecomanda.
Folosesti acelasi principiu ca la sistemelede alarma dar suna atīta timp cīt esti cu degetul pe buton.
Daca esti tu īn masina te vede si te da īn gīt la politie.
Din moment ce nu te vede, n-au nici un fel de dovezi si īn parcare sīnt multe masini asa ca n-au nici de unde sa stie ca e masina ta
|
|
|
18-09-10, 11:33
|
#35
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
|
Re: Goarna auto
Din cauza dimensiuni lor foarte mari, goarnele sunt instalate in locul roatei de rezerva. A fost taiat cu flexul peretele "golului" roatei de rezerva (doar peretele din dreapta), si au fost montate acolo. Practic 95% din goarne stau in locul roatei de rezerva (adica in interiorul masinii), iar capul goarnei (pe unde iese aerul) sta in exteriorul masinii: prin gaura facuta cu flexul. Bineinteles ca pe/langa goarne a fost pus un spray de spuma de termopane ca se nu se miste goarnele cand functioneaza.
Deci daca stau la semafor si dau claxon, cativa cred ca a venit din spatele meu, nu de la mine (goarnele fiind montate in spatele masinii).
-----------
CyberCSX una este cand ai control asupra goarnei si alta e cand porneste alarma si goarna da maxim. Gandestete la copii mici, batrani, persoane cu probleme de inima. Una este cand dau eu cu degetul incet pe intrerupator si claxonul trage 1 secunda si sperie, si alta este cand bag degetul in intrerupator, dau claxon la maxim si toata lumea se lasa in jos sau sperie de moarte. Intodeauna cand dau claxon ma uit in toate directiile inainte sa dau.
Last edited by crystygye; 18-09-10 at 11:37.
|
|
|
18-09-10, 11:43
|
#36
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
|
Re: Goarna auto
Eu am zis PRINCIPIUL DE TELECOMANDARE ca la alarma si nu ca alarma, de ex. sistemul IR sau frecventa.
Goarna porneste cīnd apesi de buton si suna cīt ti apasat. Iei degetul, se opreste.
|
|
|
18-09-10, 12:58
|
#37
|
Stage 2
Join Date: Sep 2010
Posts: 58
|
Re: Goarna auto
mie mi se pare geniala ideea ta cu goarnele astea mari pe tico. bv tie
|
|
|
18-09-10, 15:08
|
#38
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 376
Member of: [DACIA]
|
Re: Goarna auto
@crystygye prin voluntari am vazut un tico cu o goarna "storm" cred pe plafon ....e al tau ?
|
|
|
18-09-10, 20:04
|
#39
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
|
Re: Goarna auto
Nu. Goarnele sunt in locul roatei de rezerva. Am doar pe luneta un sticker mic cu hornblasters.com
|
|
|
18-09-10, 21:28
|
#40
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2006
Posts: 428
|
Re: Goarna auto
Am revenit cu niste poze: (goarnele sunt de la mare la mic. cea mare fiind lunga cat un brat aproximativ).
Butonul negru de langa schimbator este pentru claxon, iar cel argintiu de pe bord este pentru compresor.
Revin si cu clipul
Last edited by crystygye; 18-09-10 at 21:52.
|
|
|
19-09-10, 00:27
|
#41
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
|
Re: Goarna auto
Quote:
Originally Posted by crystygye
Am revenit cu niste poze: (goarnele sunt de la mare la mic. cea mare fiind lunga cat un brat aproximativ).
Butonul negru de langa schimbator este pentru claxon, iar cel argintiu de pe bord este pentru compresor.
Revin si cu clipul
|
Oooo da  frumos , conteaza sa iti placa tie  Bafta la claxonat   .
|
|
|
19-09-10, 00:42
|
#42
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 376
Member of: [DACIA]
|
Re: Goarna auto
ai grija cu ele.....sa nu speri oamenii prin statile de tramvai  )))
Foarte tare..bravos....asteptam pe viitor un filmulet?
|
|
|
19-09-10, 00:55
|
#43
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
|
Re: Goarna auto
Nu īnteleg de ce ai turnat spuma peste goarne?
|
|
|
19-09-10, 00:56
|
#44
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2007
Posts: 376
Member of: [DACIA]
|
Re: Goarna auto
Quote:
Originally Posted by CyberCSX
Nu īnteleg de ce ai turnat spuma peste goarne?
|
Quote:
Originally Posted by crystygye
Din cauza dimensiuni lor foarte mari, goarnele sunt instalate in locul roatei de rezerva. A fost taiat cu flexul peretele "golului" roatei de rezerva (doar peretele din dreapta), si au fost montate acolo. Practic 95% din goarne stau in locul roatei de rezerva (adica in interiorul masinii), iar capul goarnei (pe unde iese aerul) sta in exteriorul masinii: prin gaura facuta cu flexul. Bineinteles ca pe/langa goarne a fost pus un spray de spuma de termopane ca se nu se miste goarnele cand functioneaza.
Deci daca stau la semafor si dau claxon, cativa cred ca a venit din spatele meu, nu de la mine (goarnele fiind montate in spatele masinii).
|
Aici este raspunsul
|
|
|
19-09-10, 01:08
|
#45
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
|
Re: Goarna auto
OK. Am priceput.
sper ca spuma sa nu īmpiedice vibratiile goarnelor ca-ti diminueaza din putere.
|
|
|
|
|