Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-09, 14:18   #16
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

eu la 2 luni dupa ce am scos catalizatorul la o super nova.. ma costat o segmentare..
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 15:29   #17
AdyT

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 6
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Eu am o Slenza euro2, are efect daca scot catalizatorul, a mai scos cineva sa ne dea niste detalii (acceleratie consum etc.)
AdyT is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 16:36   #18
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

daca vreti putere nu trebuie s a renuntati la catalizator neaparat mie personal mi se pare cea mai tampita ideie , singura varianta este renuntarea la masina si cumparati alta mai puternica cu un motor mult mai mare (peste 3.0 litri ) si o s a aveti putere destula cit pt 2 vieti



in nici un caz sa nu va ginditi la consum daca vreti putere !!!!
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 22:56   #19
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
daca vreti putere nu trebuie s a renuntati la catalizator neaparat mie personal mi se pare cea mai tampita ideie , singura varianta este renuntarea la masina si cumparati alta mai puternica cu un motor mult mai mare (peste 3.0 litri ) si o s a aveti putere destula cit pt 2 vieti



in nici un caz sa nu va ginditi la consum daca vreti putere !!!!
Mai da inteligent mai esti tu.Si atunci unde mai e fenomenul de tuning, pasiunea?Cred ca nu ai aterizat in locul potrivit.


Legat de subiect din cate stiu ajuta la turatii mari si pierde la turatii joase.
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 00:20   #20
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

[QUOTE=catalanu;2753953]Mai da inteligent mai esti tu.Si atunci unde mai e fenomenul de tuning, pasiunea?Cred ca nu ai aterizat in locul potrivit.


Legat de subiect din cate stiu ajuta la turatii mari si pierde la turatii joase.[/QUO


FRUMOASA inteligenta ...........
frumos tuning faci daca prin a da jos catalizatoru tu crezi ca faci un tuning sau un bine masini sau chiar tie, dar iti spun ca te gazezi frumos si fara scrupule pe tine si pe cei din jur
bafta
explicami si mie ce treaba are catalizatorul masini (sau rolul lui ) cu turatia


apropo pe aici am aparut in urma cu foarte multi ani probabil ca aveai tu in jur de 8-9 ani ...succes si numai bine

Last edited by FIGHET; 27-10-09 at 00:24.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 00:37   #21
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Voua v-ar trebui acolo niste controale si legi mai drastice, sa va faca controale AU - Exhaust si sa va trīnteasca niste amenzi de va sar fulgii + radierere fortata fara a mai avea drept de circulatie pe drumul public, īn asa fel īncīt sa va piara chieful de la actiuni din astea.
Toata lumea cauta sa reduca noxele, voi dati jos catalizatoarele.
Paralel se vaita toata Romānia ca niste babe, ca au, ca vai, catastrofa climaterica.

Cīteodata chiar ca-mi pun īntrebarea, ce dracu cautati voi īn UE daca si asa nu respectati nici o lege?
Omule te citesc des si uneori scrii niste chestii inteligente...alte ori, deseori scrii niste prostii mai mari ca si casa poporului.

Mai bine te abtii de la astfel de comentarii, inutile...si asa ca chestie...si tu tot de aici ai plecat asa ca mai lasa figurile de roman stabilit peste hotare...ca miros de la o posta, sa stii.

Legat de ce ai zis, asa este, toata lumea incearca sa faca masinile cat mai eco, toti incearca sa omoare "masina". Daca oamenii vor sa scoata un catalizator, sa mai trezeasca un calut din herghelia moarta, sa simta un miros de benzina arsa...ce ai tu impotriva? Ce legi near trebui, ce controale? Nu sunt destule restrictii in tara asta de 2kt? Hai fi serios si termina cu prostiile alea. Si asa suntem penultima sau ultima generatie care o sa conduca "masini" asa ca haideti sa ne bucuram din plin de asta. Peace!!!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 00:58   #22
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

sunt legi destule in romania dar sunt toate stramb gindite de la bun inceput asa ca omu mai ales noi romanii suntem facuti sa le incalcam ca asa stim noi sa traim..... , crezi ca s e scot cp din scooaterea catalizatorului !!!!!!!oare???

eu nu ma bag peste ce va certati voi dar vad ca sunt comentari gen roman stabilit in strainatate si etc... realitatea este ca daca traiesti afara printre oameni mai civilizati ca noi insusi atunci vezi cu adevarat viata cum este si realitatea si incepi si tu sa te schimbi ca observi ca tot cea ce faci tu ca roman este prost gindit ......
si eu sunt plecat afara si nu imi pare rau pt ca am invatat mult mai multe lucruri in strainatate in citiva ani decat in rom in 20 si ceva d e ani, deci nam decat s a spun ca sunt un fericit pt cea ce invat si vad

va urez bafta si numai bine

Last edited by FIGHET; 27-10-09 at 01:10.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 01:00   #23
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
sunt legi destule in romania dar sunt toate stramb gindite de la bun inceput asa ca omu mai ales noi romani suntem facuti sa le incalcam ca asa stim noi sa traim..... , crezi ca s e scot cp din scooaterea catalizatorului !!!!!!!oare???
Citeste atent formularea
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 08:06   #24
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Catalizatorul scos ajuta masina DAR NU FOARTE MULT!!!te ajuta mai mult in momentul cand ai teava cap-coada!Nu creste consumul,din contra scade DAR FOARTE PUTIN!Dupa ce dai jos catalizatorul automat noxele vor fi mai mari,iar zgomotul pe masura,mai ales daca ai si teava!
Pt masinile noi si nu numai,respectiv cele in garantie se poate monta un catalizator sport!Defapt ar fi recomandat tuturor!
P.S.: La aproape toate masinile am dat catalizatorul jos :-j

Numai bine si lasati cearta si fanteziile "gen mi-am segmentat motorul ca am dat cat jos) " asta mi-a sarit in ochi:P
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 08:26   #25
aktymel

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 44
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Acest catalizator " sport " ce face mai exact ? intrebarea mea este : Se merita sa ma apuc sa tai evacuarea la Kia ceed ? si sa fac simtiti cei 109 caluti de sub capota ? MAsina e in garantie...
aktymel is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 17:43   #26
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Quote:
Originally Posted by aktymel View Post
Acest catalizator " sport " ce face mai exact ? intrebarea mea este : Se merita sa ma apuc sa tai evacuarea la Kia ceed ? si sa fac simtiti cei 109 caluti de sub capota ? MAsina e in garantie...
Ce rost are sa faci asta?Sau mai exact ce vrei tu de la masina aia pana la urma?Kid CEED este o masina de strada normala de zi cu zi sa-ti faci treaba cu ea,mai bine de banii aia mai pui ceva si iti schimbi jantele,pui niste folii,xenoane si gata,mai adaugi si`un tips dragut si gata!
Daca vrei performanta sau ce vrei tu pe acolo ia-ti altceva ...
Parerea mea
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 14:35   #27
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

kidu, fara suparare... dar replica cu "ia-ti altceva" e lipsita de sens pe forumul asta. Toti cei care o spun mai bine si-ar face un forum "4stock" sau "no tuning". Fiecare modifica ce are si pe masura posibilitatilor. tu spui ca ai dat jos catalizatorul la aproape toate masinile pe care le-ai avut, si care sunt insirate la semnatura ta... acum poate veni cineva cu Porsche sau stiu eu ce alta masina "potenta" si sa iti dea replica pe care i-ai dat-o tu lui aktymel... si nu ar fi tocmai ok, nu?

Acel catalizator sport are site metalice, nu ceramice... face acelasi lucru, adica filtreaza noxele, dar e mai putin restrictiv si nu exista riscul sa se sparga ceramica din el si sa-l infunde (logic, nu are ceramica).
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 20:07   #28
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Voua v-ar trebui acolo niste controale si legi mai drastice, sa va faca controale AU - Exhaust si sa va trīnteasca niste amenzi de va sar fulgii + radierere fortata fara a mai avea drept de circulatie pe drumul public, īn asa fel īncīt sa va piara chieful de la actiuni din astea.
Toata lumea cauta sa reduca noxele, voi dati jos catalizatoarele.
Paralel se vaita toata Romānia ca niste babe, ca au, ca vai, catastrofa climaterica.

Cīteodata chiar ca-mi pun īntrebarea, ce dracu cautati voi īn UE daca si asa nu respectati nici o lege?

Cand nu o sa existe nici o alta masina care sa polueze mai mult ca a mea promit sa ii pun 15 catalizatoare. Dar pana cand umbla diverse masini pe strada care daca iti da in nas un fum din ala negru caracteristic de crapa plamanii in tine ai sa iti schimbi parerea . Da daca as locui intr-o tara unde legile se respecta si nu ar fi idoate , atunci le-as respecta si eu. Dar cat timp traiesc in romania , iar sistemu romanesc se bazeaza pe care are pile mai multe , sau care stie sa deschida usi mai multe , nu ma stresez . Plus ca inainte sa ma omoare incalzirea globala are grija statu sa imi faca viatza amara cu toate taxele , actele si idioteniile lor .
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 20:55   #29
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

sorcer, in postul anterior ai dat dovada de o gandire chiar... tampita! Adica atata timp cat se poate mai rau nu-i bai, ca deh daca altii sunt prosti eu de ce sa nu fiu? Categoric nu o sa moara planeta pt 2 catalizatoare scoase, dar au si ele rolul lor si trebuie sa ne gandim si la asta. Nu e vorba neaparat de dat jos catalizatorul sau nu, probabil candva o sa fac si eu treaba aceea, e vorba de cum ai pus problema.


Revenind mai la topic, ar putea cineva sa dezvolte putin ideea in ceea ce priveste "prostirea" celei de-a 2-a sonde lambda in cazul eliminarii catalizatorului? In principiu e vorba de un 2.5 v6 euro 2.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 20:57   #30
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

poate nu ai inteles ce am vrut sa zic , dar atata timp cat eu sunt obligat sa inhalez toata rahaturile evacuate de diverse vehicule , atunci cu m-ar ajuta daca masina mea este putin poluanta??
sorcer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -