Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 04-11-09, 11:58   #31
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Revenind mai la topic, ar putea cineva sa dezvolte putin ideea in ceea ce priveste "prostirea" celei de-a 2-a sonde lambda in cazul eliminarii catalizatorului? In principiu e vorba de un 2.5 v6 euro 2.
Banuiesc ca ai un singur catalizator... Prima solutie ar fi inlocuirea celui stock cu un catalizator sport.
O alta solutie... exista niste "mini cat", care se infileteaza intre gaura de pe evacuare si sonda Lambda, astfel incat gazele care se duc la sonda sa treaca prin el; erau si pe forum, aici, de vanzare. Problema e ca nu stiu cat de bine isi fac treaba... si sunt si destul de scumpe (100 euro parca, cam asa ceva).
Alta solutie... am inteles ca s-ar putea face un montaj electronic, care sa transforme valorile trimise de sonda la calculator. Si aici e o problema, tinand cont ca mereu vor ajunge aceleasi valori la calculator, indiferent ca motorul e cald sau rece... si probabil nu va merge bine.
Si ultima solutie, dar la care nu stiu ce si cum... resoftarea, in cazul in care e posibil, sa se umble in soft la modificarea valorilor citite de sonda. Nici aici nu stiu daca e posibil ca pe un singur soft sa se simuleze valori de cald si rece pt motor, acceleratie, ralanti etc.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 13:58   #32
Cubanez84

Stage 5
 
Cubanez84's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Doamne cate tampenii am putut sa citesc va rog sa cautati exact ce face un catalizator.Eu l-am scos dupa 2000km la masina noua si este alta masina.Face drege,merge prost motorul,la rar te spanzura........Daca il scoti pui teava in loc pe coliere iar cand te duci la RAR pui catalizatoru la loc foarte simplu.Da unii vb din auzite pe la coltul blocului si dau sfaturi la cei care sunt chiar interesati.Auzi tu domle polueaza hahahahahaha,boli de plamani,trezirea ma.Mai intai sa il scoateti si dupaia vorbiti.Si inca ceva majoritatea care vb de catalizator in viata lor nu au vazut unu.Parerea mea catalizator=un nod in evacuare atat.
Cubanez84 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 14:50   #33
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Quote:
Originally Posted by Cubanez84 View Post
Doamne cate tampenii am putut sa citesc va rog sa cautati exact ce face un catalizator.Eu l-am scos dupa 2000km la masina noua si este alta masina.Face drege,merge prost motorul,la rar te spanzura........Daca il scoti pui teava in loc pe coliere iar cand te duci la RAR pui catalizatoru la loc foarte simplu.Da unii vb din auzite pe la coltul blocului si dau sfaturi la cei care sunt chiar interesati.Auzi tu domle polueaza hahahahahaha,boli de plamani,trezirea ma.Mai intai sa il scoateti si dupaia vorbiti.Si inca ceva majoritatea care vb de catalizator in viata lor nu au vazut unu.Parerea mea catalizator=un nod in evacuare atat.
Nu e chiar asa... aici nu e vorba de fum, sa fie vizibil, e vorba de noxele din gazele de evacuare. Nu au fost gandite si puse pe masini chiar degeaba catalizatoarele astea. La ITP nu te spanzura nimeni... iti da revenire, ca nu ies noxele. Ori dai "de-o maslina", ori esti obligat sa pui catalizatorul la loc. In cazul meu, nu am cum sa pun primul catalizator la loc, fiindca vechea galerie a fost inlocuita de serpi.
Si mai documenteaza-te despre sondele Lambda, ce fac ele si ce se intampla atunci cand citesc gresit... motorul intra in regim de avarie (check engine) si merge prost. Asta nu inseamna ca merge intrerupt sau scoate sunete ciudate Pur si simplu consuma mai multa benzina si nu mai are putere. Si in cazul asta, clar nu mai ies noxele.
La ce masina noua ai scos catalizatorul?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-11-09, 16:57   #34
Cubanez84

Stage 5
 
Cubanez84's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

La un logan am 47000 de km acum si merge ceas motoru.
Cubanez84 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 17:20   #35
F4NN471K_DR1V3R

Stage 2
 
F4NN471K_DR1V3R's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 31
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Sonda lambda - este un senzor pentru detectarea oxigenului din gazele de esapament. Acest senzor este foarte important pentru lucrul catalizatorului, ca substanta de cataliza care nu-si poate efectua activitatea sa optima de curatare decat in cadrul unei mici ferestre lambda.
Sonda lambda are drept scop obtinerea unui amestec eficient intre aer si benzina fara plumb, convenabil reactiei dintre oxigenul din aer si gazul de esapament.

(Catalizatorul - ca echipament - pentru epurarea gazelor de esapament consta dintr-un cilindru de ceramina, cu multe canale, a caror suprafata este acoperita de circa 2 grame de platina)
Ca sa nu va mai certati aiurea am postat special ce rol au!!!
F4NN471K_DR1V3R is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 19:03   #36
macoveiciuc gabriel

Stage 5
 
macoveiciuc gabriel's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 443
Member of:
[VW]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

fratilor eu l-am scos si vreau sa spun ca se simte un pic de diferenta.in schimb pt diferenta asta intradevar scoate mai mult fum
si mai ales se simte un miros de benzina(nu foarte accentuat).asa ca sfatu meu este sa va lamuriti singuri in privinta acestui lucru daca sa il scoateti sau nu si sa nu va mai certati inutil asupra unui lucru banal.concluzia ar fi ca se simte daca renunti la el peace!
macoveiciuc gabriel is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 09:51   #37
szoke_sz

Stage 5
 
szoke_sz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,772
Member of:
[VW]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

salut! eu am un golf 3 gti 2.0 8v si am scost toba din mijloc...rezultatul e cam aceleasi..diferenta e ca am noxele ok.. recomand acest lucru
szoke_sz is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 13:46   #38
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Da ajuta! La poluarea mediului inconjurator !
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 14:03   #39
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

a scos careva catalizatorul la 1.9tdi ? ceva impresii ? am intrat pe forumuri de prin afara si acolo se recomanda scoaterea catalizatorului ))
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 20:20   #40
alin cugir

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 9
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

la un ford mondeo 95 ce riscuri as avea ndaca asi da jos catalizatoru
alin cugir is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 22:26   #41
szoke_sz

Stage 5
 
szoke_sz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,772
Member of:
[VW]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

sa pierzi talonul daca te opreste reareul.
szoke_sz is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 02:05   #42
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

Avantaje si dezavantaje atunci cand scoti catalizatorul...
Catalizatorul se scoate numai la masinile de liniute,drift,rally etc...deci la autoturismele ce au lagaturi cu motorsportul.
Masina fara catalizator va urca mai repede in turatii de la aproximativ 3500 rpm dar isi va pierde cuplul de la turatie joasa!Asta se poate remedia cu o resoftare sau "chiptuning" cum stie toata lumea.
Adica de la 1500rpm o sa tragi de ea....iar cand va ajunge la cuplul maxim(depinde de masina,motorizare, etc) ex. 3500 rpm va trage mult mai tare ca inainte.
Un mare dezavantaj este daca te opreste RAR-ul in trafic!Iti ia talonul!Sau cand o sa mergi la ITP si nu ai relatii acolo nu o sa iei itp-ul.
Alt dezavantaj ar fi cresterea consumului intre 1-3% in majoritatea cazurilor!
Deci, in cazul tau catalizatorul ar trebui sa ramana la locul lui.Asa masina va urca constant si normal in turatii.
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 10:54   #43
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Catalizator. scos sau nu !? ajuta ?!

La masinile cu o singura lambda, numa lucruri bune se intampla cand scoti catalizatorul (in afara de poluare).
Urca mai repede in ture, are cuplu cel putin la fel (la mine mai mare decat da fabricantul, masurat pe dyno), trage mai bine, are cai mai multi (in cazaul meu 8, impreuna cu scosul intermediarei).
Nu mai ies gazele. Nu scoate fum mai mult si nu trebuie sa miroase fumul a benzina. Daca se intampla asta, pentru primul caz consuma ulei si pentru al 2-lea in principiu nu functioneaza lambda corect.
Nu crste consumul, din contra scade putin.
Am catalizatorul si intermediara scoase de vreo 30.000 de km, la un motor aspirat de 1,6, 16v cu o singura lambda. Masina dupa cum am spus a fost si pe stand dyno si la test de gaze.
Radu_print is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -