Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 16-09-09, 08:18   #31
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Salut, am un W124/94 2.0 benzina 136 cp . i am pus gaz acum cativa ani si exact simptomele astea le are .din pacate nu i am facut nimic sa remediez , de ex daca o scot din viteze la peste 1500 rpm imi moare motoru cand e pe gaz .sa fie ceva din admisie?
Nu stiu exact cum ai filtru de aer si gura de admisie , in principiu problema este ca se pune un cot in capatul filtrului ca sa nu intre aer fortat , pt ca la viteza intra aer in compartimentul motor si automat si in filtru , nu m-am exprimat eu prea bine cred , dar fa o poza sub capota sa vad ce si cum ai tu acolo.
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 09:24   #32
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Unhappy Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Salut, am un W124/94 2.0 benzina 136 cp . i am pus gaz acum cativa ani si exact simptomele astea le are .din pacate nu i am facut nimic sa remediez , de ex daca o scot din viteze la peste 1500 rpm imi moare motoru cand e pe gaz .sa fie ceva din admisie?
din pacate la carburatie.. asa se intampla.. pt ca.. instalatiile de acest gen.. nu prea se "impaca" cu filtrele de aer sport.. deoarece nu exista un calculator.. sa "citeasca" volumul de aer intrat si sa "arunce" aceeasi cantitate de gaz.. pentru a se mentine amestecul corespunzator si a nu "deranja" motorul...
__________________
- catalin_dum (YM)

Totul pare mare cand esti mic... NU-I NIMIC!
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 10:08   #33
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

motoru este pe injectie ,nu stiu ce tip de injectie .culmea ca am mai avut o cobra pe carburatie cu gas care mergea ceas
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	141
Size:	24.7 KB
ID:	1087054  
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 10:18   #34
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

pai problema e clara , tu ai filtru de aer cu intrarea catre grila radiatorului, pt benzina e foarte bine asa , in schimb pt gaz nu , ai doua variante: ori sa gasesti o solutie sa intorci filtru sa aduci gura de intrare catre habitaclu , ori sa folosesti un cot ceva ca sa modifici traseul .
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 00:27   #35
danesoctavian

Stage 5
 
danesoctavian's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 397
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Si cat iti consuma masina la motor de 1.1 cmc de ai preferat sa pui gaz pe ea?
Si cat iti consuma dupa ce ai pus instalatia de gaz?
Nu vad rostu ca la o caroserie usoara cu motor mic sa pui instalatie de gaz....si acum vrei sa pui filtru de aer sport...Nu vreau sa te judec pentru ce ai facut!
Din parere personala nu cred k se merita sa pui filtru de aer sport...nu o sa castigi nimic din asta...doar pierzi banii care i-ai dat pe filtru!
danesoctavian is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 07:30   #36
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

consuma probabil 4% benzina si acum consuma 5% gaz ) 4l benzina 16 lei , 5l gaz 10 lei , 6 lei economie la 100 km . Adica iti iei un cola in timp ce conduci =))=))=))=)) .

Acu vorbim serios pentru oras sunt sigur ca merita . Dar pt drum lung .................
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 11:53   #37
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

repet.. dar vad ca nu intelegeti.. 8-|.. am p[us gaz nu pt ca imi consuma mult.. ci pt ca merg ft mult cu masina
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 11:58   #38
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

ca o concluzie.. am pus filtru de aer sport.. si nu am nici o pb.. am facut peste 1000 km si nici o pb.. sa precizez ca instalatia este secventiala euro 3.. totul electronic. si in legatura cu debitmetrull la fel. nu exista nici o problema.

Deci la filtru sport+GPL apar probleme doar la carburatie si la modele mai vechi de instalatii.


Rog un moderator sa inchida thread-ul! numai bine
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 20:58   #39
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by dumy_walker View Post
.. dupa cum spune thread-ul... am dat comanda de filtru de aer sport( cel din link http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...er-345135.html ...si va intreb... imi afecteaza debitmetrul(motor 1.1)... sau cumva instalatia GPL(noua... euro 3 secventiala.. totul electronic).. sa stau linistit si eu...
Quote:
Originally Posted by dumy_walker View Post
nu vreau tuning pt performanta ... doar sa respire mai usor motoru. si instalatia am pus-o din utilitate.. merg mult cu masina .. si inca ceva.. e secventiala.. euro 3.. totul electronic si nu sunt diferente absolut deloc fata de mersul pe benzina.
Quote:
Originally Posted by dumy_walker View Post
ce anume? filtrul afecteaza in timp? sau zici de instalatie?.. dak zici de GPL.. te inseli.. nu mai sunt instalatiile "rudimentare" de pe dacii :P.. citeste despre cele secventiale.. multipunct.. pt masini euro 3 4 5 si mai citeste ca deja multi producatori au scos masini din fabrica cu instaltie GPL.. cel mai nou model fiind noua octavia uite aici ->> http://libertatea.ro/stire/a-fost-la...pl-254961.html
Quote:
Originally Posted by dumy_walker View Post
ce tip de instalatie ai? .. a mea e euro3 secventiala. totul electronic...deci se calculeaza debitul de aer si se "arunca" cantintatea de gaz corespunzatoare. .. Acum am terminat de montat filtrul.. acum sa vad cum se comporta. Sper sa fie ok.
numai bine !
Quote:
Originally Posted by dumy_walker View Post
aa deci.. ai carburatie sa inteleg.. da.. asa da.. am mai auzit pb cu instalatia GPL si filtru..a mea.. .. e desteapta.. ca e ultimu tip aparut... de'.. si pretu... so.. cred ca o sa fie in regula.
Quote:
Originally Posted by dumy_walker View Post
MAN .. casca ochii... REPET.. nu ma pasioneaza cursele si etc.. am pus GPL din utilitate pt ca merg mult cu masina... si da.. am dat ceva bani pe ea.. respectiv 24 de mil (instalatie secventiala multipunct)
Quote:
Originally Posted by dumy_walker View Post
ca o concluzie.. am pus filtru de aer sport.. si nu am nici o pb.. am facut peste 1000 km si nici o pb.. sa precizez ca instalatia este secventiala euro 3.. totul electronic. si in legatura cu debitmetrull la fel. nu exista nici o problema.

Deci la filtru sport+GPL apar probleme doar la carburatie si la modele mai vechi de instalatii.


Rog un moderator sa inchida thread-ul! numai bine
pana sa se inchida topicu mai spune ne odata pt a 8 oara ce tip de instalatie ai pe masina ...noi pricepem mai greu
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 21:05   #40
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

DOHC16 buna observatie ) , asteptam sa ne mai zica odata)
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 00:15   #41
danesoctavian

Stage 5
 
danesoctavian's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 397
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Asta am vrut sa zic si eu....in fiecare post tre sa zica ca are instalatie secventiala euro 3 cu calculator
Dak spui k nu consuma motoru mult....de ce ai pus instalatie secventiala euro 3 cu calculator?
O sa spui k tu mergi mult cu masina...la fel de mult poti sa mergi si cu benzina si nu stai cu frica k ai butelia in portbagaj...mai iti ocupa si jumate de portbagaj!
Simti vreo diferenta ca ai pus filtru de aer sport pe motoru tau de 1.1 cmc cu instalatie de gaz secventiala euro 3 si cu calculator?
danesoctavian is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 09:33   #42
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Thumbs up Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by danesoctavian View Post
Asta am vrut sa zic si eu....in fiecare post tre sa zica ca are instalatie secventiala euro 3 cu calculator
Dak spui k nu consuma motoru mult....de ce ai pus instalatie secventiala euro 3 cu calculator?
O sa spui k tu mergi mult cu masina...la fel de mult poti sa mergi si cu benzina si nu stai cu frica k ai butelia in portbagaj...mai iti ocupa si jumate de portbagaj!
Simti vreo diferenta ca ai pus filtru de aer sport pe motoru tau de 1.1 cmc cu instalatie de gaz secventiala euro 3 si cu calculator?
da.. instalatia e secventiala euro 3 cu calculator. In primu rand.. la costuri.. crede-ma ca dupa 1500 de km.. am "bagat" o suma.. destul de mica in gaz.. .. si in plus.. benzina se "toaca " mult mai repede. Next.... butelia e toroidala in locul rotii de rezerva.. si cum roata de rezerva e d-aia ca "de bicicleta" )) stiti voi.. deci.. spatiul nu e afectat mai deloc... mai mult imi ocupa subwooferul .. asa si ultima chestie.. DA filtrul de aer sport+toba sport= demaraj mai "agresiv", trage mult mai bine in turatii mai mari.. si plus de asta.. un sunet sportiv.. si toate astea MERGAND PE GPL!!! so..
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 09:40   #43
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

O ultima intrebare , da fara sa te superi . dumy_walker cati ani ai ??
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 09:42   #44
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by sorcer View Post
O ultima intrebare , da fara sa te superi . dumy_walker cati ani ai ??
no pb! am 20 de ani are vreo "legatura" ?
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 09:43   #45
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Banuiam )) , are legatura asa eram si eu la varsta aia )
sorcer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -