Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 26-12-08, 01:54   #16
fastassound

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 787
Default Re: Diesel sport sound ?

vorbesti din experienta? eu stiu mai multe persoane cu dieseluri care au cateva zeci de mii de km fara probleme. Tu ai incercat si ai schimbat 6debitmetre intr-un an? ))
fastassound is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 09:25   #17
madutz2006

Stage 5
 
madutz2006's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,764
Member of:
[Opel]
Default Re: Diesel sport sound ?

Quote:
Originally Posted by cmasaiu View Post
pai noi vb de evacuare si cu filtrele astea cam naspa daca vrei sa schimbi debimetru odata la 2 luni


debimetrul il schimbi pt ca nu speli filtrul.... am avut un filtru k&n pus pe o corsa 1.0 si mi-a facut masina sa mearga din 3 pistoane in 2 !!!
dupa ce am dat filtrul jos si l-am bagat la spalat (nu am avut solutie speciala, asa ca l-am lasat la inmuiat in cada vreo 3-4 ore, cu toate ca s-a facut cada varza de la ulei) masina a mers super... nu mai avea nimic... filtrele sport trebuie curatate cel putin odata pe luna ca sa nu ai probleme cu debimetrul !!!
__________________
madutz2006 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 11:46   #18
fastassound

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 787
Default Re: Diesel sport sound ?

)))))))) minim o data pe luna??? preferabil o data pe saptamana? fara suparare, dar nu stii ce zici !
fastassound is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 12:44   #19
madutz2006

Stage 5
 
madutz2006's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,764
Member of:
[Opel]
Default Re: Diesel sport sound ?

Quote:
Originally Posted by fastassound View Post
)))))))) minim o data pe luna??? preferabil o data pe saptamana? fara suparare, dar nu stii ce zici !


dupa 2 luni de folosire, era plin plin de ulei !!! nu mai trecea nici'un pic de aer... masina mergea in 2 pistoane si mergea maxim cu 35 de km/h !!!
ti se pare normal?? in 2 luni de zile sa fie asa???
madutz2006 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 17:16   #20
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Diesel sport sound ?

Quote:
Originally Posted by fastassound View Post
)))))))) minim o data pe luna??? preferabil o data pe saptamana? fara suparare, dar nu stii ce zici !

Cred ca depinde si de cat de mult mergi cu masina si pe unde mergi cu ea.Oricum cu filtru sport debitmetru e mai predispus la praf decat cu filtru normal.


Si cu tips ul erau unele care scoteau un fassiiit dar se auzea slab doar daca stateai in spatele masinii si e valabil pt masini mai mici cu traseu de evacuare scurt .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 17:23   #21
fastassound

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 787
Default Re: Diesel sport sound ?

deci cel cu leonul de care ziceam mai sus nu stie sa mearga linistit! asta e clar! are deja 17 000km cu filtrul sport, l-a curatat la 10 000 (cu atentie, evident, pt ca problemele apar cand se supra-uleiaza), l-a uscat atent ... 0 (zero) probleme. Sunetul, din punctul meu de vedere, e mult mai misto decat cu esapament sport sau blow off. Zilnic il intreaba lumea ce naiba se aude asa Plus ca pe temperaturi mai scazute, se simte diferenta clar cu filtrul sport pe care-l are !

Daca e cineva care crede ca vbesc prostii, dati-mi pm, vb si cu posesorul FR-ului si ne vedem dupa sarbatori sa vedeti/auziti LIVE (dar ne vedem in Bucuresti )
fastassound is offline   Reply With Quote
Old 29-12-08, 14:33   #22
Stoicaalex

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 11
Default Re: Diesel sport sound ?

multumesc. dar ma interesa doar de masina mea. lasati leonu corsa si alte abureli . multumesc pt off topic cu filtrele de aer !
Stoicaalex is offline   Reply With Quote
Old 29-12-08, 18:26   #23
fastassound

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 787
Default Re: Diesel sport sound ?

cu placere. dar nu e off topic, vbeam tot de un TDI care are un sunet genial si preconceptia "cunoscatorilor" de pe forumuri e ca "nu nene, nu se poate sunet filtru sport la diesel ..."
fastassound is offline   Reply With Quote
Old 29-12-08, 18:51   #24
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diesel sport sound ?

pune-ti tu nene filtru sport pe TDI eu tin la debitmetru si la turbina . Pentru un fas de sunet nu as risca 1000-2000 de euro . Sunt si alte metode mult mai bune decat un "filtru shport"
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 29-12-08, 18:55   #25
fastassound

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 787
Default Re: Diesel sport sound ?

vezi alex? la genu asta de "cunoscatori" ma refer, care au 5000 de posturi si stau toata ziua pe net si "experienta" lor e imprumutata de pe alte forumuri, dintre parerile altora, care aia la randu lor ... etc
fastassound is offline   Reply With Quote
Old 29-12-08, 18:56   #26
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diesel sport sound ?

ha ha ha ha ha


tu esti cunoscator nu ? ... ai si tu un prieten care si-a pus cine-stie-ce filtru si a mai facut el cateva ghidusii si se aude bine si gata, CEL MAI TARE E FILTRU FRATE ! ... cunoscator esti cand incerci tu pe propria ta masina , si schimbi debitmetre si turbine de te saturi ! sa vedem apoi ce mai zici de filtre SHPORT

Last edited by dolb; 29-12-08 at 18:59.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 29-12-08, 18:58   #27
fastassound

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 787
Default Re: Diesel sport sound ?

"hahaha" chiar e offtopic ) macar nu esti un cunoscator clasic ... VIOLENT ! zi-mi o chestie din curiozitate... cate debitmetre si cate turbine ai schimbat tu personal, ca sa ajungi evident la experienta pe care o ai?
fastassound is offline   Reply With Quote
Old 30-12-08, 23:31   #28
BOOST-PRO

Stage 2
 
BOOST-PRO's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 45
Member of:
[AUDI]
Default Re: Diesel sport sound ?

Quote:
Originally Posted by Stoicaalex View Post
Model : Passat , 2.0 TDI
140 ponei putere

Avand in vedere ca nu vreau sa umblu la catalizator , si serpisori , am vreo sansa sa obtin un sunet sport doar cu traseu si finala sau tips ?
Am avantaj daca folosesc doar tips . fara finala ?

Raman dator !
Alex ,parerea mea (incercata personal ) este daca nu vrei sa umbli la catalizator ,mergi la un service care pune tobe si fa-i teava dreapta de la cat pana in spate , si daca vrei un pic de estetica poti sa-i pui un tip ,daca vrei sunet mai bun trebuie sa scoti cat-ul si sa vii cu teava direct din turbina , oricum pe langa sunet vei avea si un motor care respira mai usor , cu raspuns mai bun la accelerare, succes
BOOST-PRO is offline   Reply With Quote
Old 01-01-09, 18:19   #29
claudiu_c

Stage 2
 
claudiu_c's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 32
Default Re: Diesel sport sound ?

salut. am un a4 1.9tdi. eu am modificat evacuarea de dupa turbina, cu teava de 7 cm, am pus catalizatorul la loc, si teava goala pana in capat, plus un tips ca sa arate bine. sunetul scos este mult mai gutural (bass), dar se aude si inauntru mult mai tare (chiar mai tare ca si motorul). in oras ii super fain, dar la drum lung, este un pic obositor, daca o fugaresti peste 3000 de ture.
claudiu_c is offline   Reply With Quote
Old 02-01-09, 13:01   #30
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Diesel sport sound ?

Filtru de aer nu schimba sunetul si el ?
VladM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -