Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-10, 18:02   #61
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diesel sport sound ?

merci yonutz de ajutor, stiam ca exista dar uitasem unde am vazut!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:06   #62
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diesel sport sound ?

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
vrei s-o ardem in flame-uri? eu am scris clar mai sus, nu e nevoie sa ma repet! daca vrei intelegi si e bine daca nu e problema ta!
Nici eu nu vreau sa repet, nu e problema mea ca tu nu constientizezi ce afirmatii faci, apoi o dai la intors.

@ yonutz - se pare ca l-am omis pe ala dar nu prea am vazut si nici nu prea am auzit despre el, o sa ma mai documentez.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:08   #63
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diesel sport sound ?

cred ca e timpu sa fii tu atent la afirmatiile tale - fiindca in 95% dintre cazuri stiu ce vorbesc rareori mi-i se intampla sa gresesc, daca nu cunosc nu vorbesc! FA GALAGIE LA UN MODERATOR SA STEARGA POSTURILE ASTEA TAMPITE CU CEARTA DINTRE NOI DOI CA POLUAM THREAD-UL!
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:09   #64
yonutz85

Stage 4
 
yonutz85's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 186
Member of:
[DACIA]
Default Re: Diesel sport sound ?

Eu nu sunt fan diesel si nici nu voi fi. Dar diesel-urile din ziua de azi au deja 2 mari atu-uri in fata benzinei si anume consumul si cuplul. Vad ca sariti toti: "vrei performante,ia-ti benzina!" Nu e chiar asa,nu toti isi permit masini care sa consume 20-25%. In schimb cu un diesel poti sa impaci si capra si varza,ca sa zic asa. Si sa nu contraziceti pentru ca sunt destule masini diesel cu performante bune si chiar f. bune.

On-topic: am un amic ce are un X5 3.0d cu evacuare Borla. Pot sa spun ca in ture se aude absolut superb desi are inca cat stock montate.

Masina e un AMG veritabil. Singurul diesel de pana acum intradevar,dar vor sa scoata din nou.
__________________
performante >functionalitate >aspect

Last edited by yonutz85; 23-05-10 at 18:12.
yonutz85 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:09   #65
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diesel sport sound ?

Anaconda, n-are rost sa facem o discutie benzina vs diesel, exista deja un topic, lasa-i sa fie mandri ca au avut ei dreptate si gata.
Alejandro, te rog sa revii cu opinii dupa ce mergi cu un motor pe benzina mai mare...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:12   #66
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diesel sport sound ?

amphetamine - nu am ce parere sa mai imi fac despre benzinarele si mai mari, mai ales cele cu turbo am ramas ABSOLUT UIMIT cum tragea Skoda Yeti cu doar 160 (sau 170 de cai) 1.8 TSI cu 5 handralai in masina, deci o greutate totala aprox de vreo 2 tone si inca era foarte agila pe depasiri si in demaraje! Mentionez ca am stat si in bancheta din spate cu o mana intinsa pe langa tetiere, la fiecare acceleratie brusca imi loveam urmaru de tetiera, cand m-am dat jos din masina 2 zile am stat cu durere la umar!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:18   #67
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diesel sport sound ?

Da, ca e turbo, dar la un motor mare, aspirat, treaba sta altfel. Acceleratia este foarte puternica, dar placuta, nu brutala, si iti ofera senzatia ca rezervele de putere sunt interminabile.
Consuma, e si normal, performantele adevarate nu-s ieftine.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 18:50   #68
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diesel sport sound ?

Quote:
Originally Posted by yonutz85 View Post
Vad ca sariti toti: "vrei performante,ia-ti benzina!" Nu e chiar asa,nu toti isi permit masini care sa consume 20-25%.
Pai fa-ma sa inteleg. Vrei Telefon vertu de 6000 euro dar nu ti-l permiti. Acu ce faci , iti iei o chinezarie doar ca sa pari ca ai ceva? Asa e si cu afirmatia ta vis-a-vis de diesel.
Diesel nu este motor de performante notabile. Vrei sunet sportiv si masina puternica, benzinarul e raspunsul . Daca vrei ceva , trebuie sa fi cu capu pe pamant si sa constientizezi daca iti permiti acel ceva! Ca si eu vreau R32 dar deocamdata ma multumesc cu un 2.0 TDI, pt ca atat imi permit !
INTELEGI UNDE BAT?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -