Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-07, 00:33   #1
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Software navigatie

iGo Smart2go

TomTom Wayfinder Navigator

route66 GPS Pilot

Magelan

EasyGps

PyGarmin

etc .. ce folositi .. care e mai bun .. de ce .. etc ...


tineti cont si de cat de bine sunt facute .. daca se pot updata sau nuh ..daca le folositi pe Pda .. n95 ... etc ....
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 00:36   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Software navigatie

eu folosesc miomap si sunt fericit! stie toate camerele and so on... se poate face update free
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 09:37   #3
Condorito

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 3
Default Re: Software navigatie

Salutare!Mi-am cumparat un GPS NDRIVE cu iGO 2006 pe un card de 2 G,curios e ca daca il pun in card reader-ul de la calculator imi arata ca are aproape 1 G,ma rog,in fine.Problema e ca vocea de ghidare nu se aude bine,se aud ca un fel de reverberatii pitigaiate,si lungeste si putin cuvantul.La fel face si cand ii dau pe simulare-(m-am gandit ca e din cauza semnalului).O fi din soft?Daca da,ma puteti ajuta sa dezinstalez ce e in GPS si sa reinstalez iGO-ul?Cum intru in sistemul GPS-ului?Inainte am avut un Mio c250,la ala foloseam Mio transfer hack,da la asta nu stiu ce sa fac.Pliz help!
Condorito is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 10:59   #4
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Software navigatie

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
eu folosesc miomap si sunt fericit! stie toate camerele and so on... se poate face update free

am inteles k a aparut o versiune 3.2 la miomap .. si se gaseshte pe torente ...


condorito .. intreaba-l pe saxo .. k daca m-am prins eu bine le cam viseaza cu navigatzia
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 11:23   #5
Condorito

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 3
Default Re: Software navigatie

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
am inteles k a aparut o versiune 3.2 la miomap .. si se gaseshte pe torente ...


condorito .. intreaba-l pe saxo .. k daca m-am prins eu bine le cam viseaza cu navigatzia
Mersi,Psycho.
Condorito is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 12:32   #6
pitiku

Stock
 
pitiku's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 7
Default Re: Software navigatie

salut...Am fost in Germania acum vreo 2 saptamani, si fiindca eram singur, a trebuit sa-mi iau un GPS, ca sa ma descurc pe acolo. Am cumparat un Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3 si pot sa spun ca e usor de folosit, e user-friendly, dar are un dezavantaj: fiindca a costat doar 150 EUR, are doar 4 harti: Germania, Austria, Elvetia si Luxemburg.
Are cineva idee cum as putea face sa ii pun mai multe, inclusiv pe cea a patriei noastre? Bun, pe langa achizitionarea CD-ului special, cu toate hartile Europei (intre care btw, nu se numara Ungaria, Romania, Bulgaria).
Merg si alte harti crackuite, sau nici o sansa?
Please, chiar am nevoie de ajutor, mi-ar parea rau sa-l fi achizitionat doar pentru cand calatoresc in A, D, CH.

Si inca ceva: VA ROG DIN SUFLET NU-MI DATI SFATURI DE GEN "Data viitoare ia-ti unul mai scump", OK? Eu caut rezolvarea unei probleme, nu stres suplimentar. Multumesc.
pitiku is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 15:38   #7
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Software navigatie

pai da-i un search pe google si vezi si tu ce zic astia pe alte forum-uri despre el .. vezi poate merg si alte aplicatii gps .. miomap tomtom igo etc ...
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 29-10-07, 16:06   #8
caesarus

Stage 2
 
caesarus's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 26
Default Re: Software navigatie

salut.am un palm tungsten t3 cu navigatie tom tom.a avut harta italiei si acum nu mai merge deloc.sistemul de operare e palm os.ma poate ajuta cineva sa-l fac sa mearga?se poate pune o harta a europei?
multumesc
caesarus is offline   Reply With Quote
Old 04-11-07, 12:47   #9
mmmm

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 6
Default Re: Software navigatie

Sal,
am mers de citeva ori prin Europa (vacanta) si am constat ca cel mai bun e MioMap (IGo).
De preferat e sa aveti un PPC si nu un dispozitiv dedicat pt. navigatie pentru a putea incarca si alte informatii utile (starea vremii pe traseu, cursuri de schimb etc.)
Recomandat daca va luati MioMap sa downloadati si un skin care sa va placa. Recomand pe al unui compatriot: Riks.
Daca nu va plac vocile: la fel downloadati! E una misto a lui Marlin Monroe care zice: You arrived to your destination, Mr. President!
Eu am facut carduri si cu TomTom si cu Navigator si m-am cam desumflat cind le-am incercat... Pt. Grecia ei se lauda cu un soft Papago care zic ei ca este cel mai bun.
In Elvetia au scos avertizarile de radare (la cererea autoritatilor) si se pare ca le vor scoate si in alte tari.
E (sic) multe de spus!
Daca aveti intrebari....
mmmm is offline   Reply With Quote
Old 04-11-07, 12:58   #10
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Software navigatie

Eu am IGO il folosesc pe un PDA Gsm de la HP, merge perfect, l-am folosit si in afara tarii, iar in tara e foarte util ca iti piuie la toate camerele...
__________________
ERY is offline   Reply With Quote
Old 04-11-07, 13:14   #11
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Thumbs up Re: Software navigatie

Quote:
Originally Posted by mmmm View Post
Sal,
am mers de citeva ori prin Europa (vacanta) si am constat ca cel mai bun e MioMap (IGo).
De preferat e sa aveti un PPC si nu un dispozitiv dedicat pt. navigatie pentru a putea incarca si alte informatii utile (starea vremii pe traseu, cursuri de schimb etc.)
Recomandat daca va luati MioMap sa downloadati si un skin care sa va placa. Recomand pe al unui compatriot: Riks.
Daca nu va plac vocile: la fel downloadati! E una misto a lui Marlin Monroe care zice: You arrived to your destination, Mr. President!
Eu am facut carduri si cu TomTom si cu Navigator si m-am cam desumflat cind le-am incercat... Pt. Grecia ei se lauda cu un soft Papago care zic ei ca este cel mai bun.
In Elvetia au scos avertizarile de radare (la cererea autoritatilor) si se pare ca le vor scoate si in alte tari.
E (sic) multe de spus!
Daca aveti intrebari....

foarte educativ postul tau .. nu stiam k exista skin`uri ptr ele .. si nici atat voci )
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 04-11-07, 15:38   #12
mmmm

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 6
Default Re: Software navigatie

Hmmmm... Am beneficiat destul de mult de experienta altora pe forum asa ca daca pot sa fac ceva...
Despre skin-uri poti sa afli mai multe de pe link-urile:
http://gpstrooper.googlepages.com/miomap
http://www.gpspassion.com/forumsen/t...TOPIC_ID=70131
(sper ca pot sa le dau aici... regulile sunt diferite de la un forum la altul. Daca am gresit imi cer scuze!)
Avantajul cu MioMap (si, sa ne intelegem este tot una cu IGo asa ca nu am sa mai scriu de doua ori) este ca producatorii iti dau voie sa faci ce vrei cu interfata. Ex. daca vrei ca toate butoanele sa fie in partea de sus (la mine la masina trebuie sa le am acolo pt. vizibilitate) poti sa o faci!
POI - urile sau "punctele de interes" le descarci usor de pe net. Acum am o baza de vreo 32000 de puncte de interes si sunt OK. Abaterea constatata a fost de cam 50 m la adresa. Adica i-am dat adresa din Roma (eram pe la Arad) si in loc sa ma duca la numarul 52 m-a dus la nr. 54 pe strada respectiva. Rezonabil zic eu! In plus stie sa te duca la parcari (FOARTE important intr-o tara civilizata), la hotelurile mai curatele si la magazine.
MioMap 3.3 (versiunea cu care am fost in ungaria, italia, elvetia, germania, austria si nu mai stiu) merge bine si o recomand. Mai ales ca harta Romania este destul de buna.
Ahhhh! Daca aveti parbrize atermice se recomanda si o antena externa, indiferent de device-ul folosit.

Last edited by saxo; 04-11-07 at 17:56.
mmmm is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 09:35   #13
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Software navigatie

da .. am citit si eu .. pe forumuri si parerile sunt impartite ... majoritatea raman pe softpul pe care l-au ales prima data ...
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 05-11-07, 17:06   #14
mmmm

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 6
Default Re: Software navigatie

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
da .. am citit si eu .. pe forumuri si parerile sunt impartite ... majoritatea raman pe softul pe care l-au ales prima data ...
Ai dreptate! Cel mai bine este sa va luati un PPC bun, si sa va faceti citeva SD-uri cu programele mai folosite: IGo, Route66, TomTom, Destinator... cam astea ar fi. Si apoi sa faceti citeva drumuri cu fiecare (cu si fara destinatie) sa vedeti cum va aseaza pe harta, cum se misca cu procesorul dvs, ce informatii va dau. Apoi, cind va hotariti cumparati ce credeti ca va este mai bun si mai potrivit. Unele o sa va enerveze pentru vocile pitigaiate sau cu PUTERNIC accent maghiar (no ofence, please). Altele pt. ergonomie (ca sa iesiti din program sau sa faceti o schimbare de traseu trebuie sa apasati de 5 sau 6 ori pe ecran).
In definitiv pe linga utilitate GPS-ul este si o jucarie
Ca veni vorba iata ce se pregateste pt. 2008
https://www.youtube.com/watch?v=-8ULJcuj_ck

Last edited by saxo; 05-11-07 at 19:58.
mmmm is offline   Reply With Quote
Old 06-11-07, 10:30   #15
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Software navigatie

s-a terminat jmecheria cu 2008
Psycho is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -