Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > GPS - Navigatie - Multimedia - Comunicatii - Auto Gadgets

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 14:04   #1
Dtzu

Stage 4
 
Dtzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 294
Member of:
[SKODA]
[VW]
Question Statie auto - CB Radio

Cred ca multi dintre noi detin o statie auto cu care reusim sa evitam radarul. Ce parere aveti care este cea mai buna statie auto , raport calitate - pret ?
Dtzu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 15:54   #2
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Depinde de buget , colegule.....depinde de buget.....Parerile sunt impartite , acuma tu decizi......Midland , President sunt foarte bune dar cam sus in preturi , variante mai ieftine dar calitative ar fi Intek si TTi . Eu am ales un Intek M550 Power cu putere reglabila ( intre 4w si 12 w ) si sunt super multumit de ea , plus ca am dat bani relativ putini in comparatie cu alta statie egala ca putere si optiuni ( ANL , echo , roger-beep ) . Raza de emisie-receptie ( in conditii ideale , mai precis in zona de campie ) e de 20-21 km , cu claritate si este si foarte rezistenta la vibratii , socuri , etc. Ca antena am un Midland ML 145 care este foarte buna ( cam in majoritatea cazurilor antena face mult pe orice fel de statie ) si are un raport calitate-pret excelent . Te sfatuiesc sa te feresti de statiile Cobra , din ce mi-au spus si mie multi colegi , dai banii degeaba pe ele si sa te feresti si de antenele "ieftine si bune" ca iar arunci banii pe fereastra . Mult noroc
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 17:13   #3
Dtzu

Stage 4
 
Dtzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 294
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: Statie auto - CB Radio

ms foare bune parerile tale!!!
Dtzu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 23:30   #4
Dtzu

Stage 4
 
Dtzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 294
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: Statie auto - CB Radio

mai trebuie calibrata antena asta Midland ML145 cu o statie Midland Alan 52, ca am inteles ca se calibreaza singura si nu mai este nevoie, doar o pui pe masina si merge.
__________________
BC 84 DPR Skoda Octavia II 1.6 FSI
Dtzu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 23:56   #5
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Cel mai bine e sa ii faci proba direct pe masina Daca se aude cat vrei tu e in regual , daca nu atunci e bine sa faci calibrarea . Eu nu am calibrat-o pe a mea si merge fara stress asa ca tot proba "live" e cea mai buna
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 09:56   #6
Dtzu

Stage 4
 
Dtzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 294
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: Statie auto - CB Radio

da....spuneam asa ca am vazut la un prieten ca nu a calibrat-o si se aude f bine.....mai exact in ce consta aceasta calibrare ?
Dtzu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 21:48   #7
Dtzu

Stage 4
 
Dtzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 294
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: Statie auto - CB Radio

cat costa calibrarea ? si ai impins sarma aia pana la capat in antena si apoi ai prins imbusurile? sau ai impins sarma cat sa prinda imbusurile pe ea . Ms
Dtzu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 23:57   #8
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Statie auto - CB Radio

Calibrarea se face cu un aparat special pentru asta.. Spicul de la antena, ori se ridica din baza, ori se prinde mai jos dar de asemenea poate fi si taiat din varf sau adaugat putin.. Oricum e bine sa ti-o calibreze cineva priceput cu un aparat de calitate. Am vazut si aparate de calibrat foarte proaste cu care nu puteai rezolva nimic. De exemplu in Arad o calibrare e cam 30 ron.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-12, 23:58   #9
Dtzu

Stage 4
 
Dtzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 294
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: Statie auto - CB Radio

nu i-am facut nici o calibrare . merge perfect . ANTENA MIDLAND ML145 si statie Midland alan 52
Dtzu is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 17:12   #10
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Statie auto - CB Radio

Posibil ca dupa calibrare sa mearga si mai bine
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 19:04   #11
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Statie auto - CB Radio

Calibrarea se face pe masina pe care se foloseste antena si aceasta sa fie pozitionata in acelasi loc de fiecare data! Calibrarea este buna in cazul emisiei, atunci cand apesi pt a vorbi! La recetie este inutila, calibrarea fiind de fapt acordarea antenei, adica cantatitatea de energie ce se intoarce inapoi in statie si poate sa ii dauneze. De obicei la antene Midland ML145 ele vin calibrate, dar nu strica o verificare, dureaza 5 min si costa 15 lei probabil, eu mi-am luat un asftel de aparat si e folositor si nu costa mai mult de 50-80 lei...
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 10:27   #12
MariussDany

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: Statie auto - CB Radio

Quote:
Originally Posted by Dtzu View Post
nu i-am facut nici o calibrare . merge perfect . ANTENA MIDLAND ML145 si statie Midland alan 52
Salut Dtzu,
Ma intereseaza si pe mine o achizitie pe combinatia facuta de tine, dar nu stiu daca este ok.
Poti sa ma ajuti te rog cu pareri despre statia alan 52 si antena ML 145.
Le folosesti doar in oras? eu vreau sa le folosesc la deplasari foarte lungi si vreau sa stiu cum bate...
Daca asculti radio in masina, se mai aude statia, am inteles ca are putere mica pe difuzor.
Am vazut ca nu ai calibrat antena, nu ai probleme cu ea?
De unde ai facut achizitia pe combinatia statie si antena?
Multumesc.
MariussDany is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 14:04   #13
Dtzu

Stage 4
 
Dtzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 294
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: Statie auto - CB Radio

este foarte buna si eu o folosesc pe distante lungi si bate foarte bine si receptioneaza la fel de bine si clar.E o alegere buna mai ales ca nu trebuie sa o tii non-stop in masina deoarece e foarte mica si o poti lua in casa in fiecare zi nu e nici o problema
Dtzu is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 14:05   #14
Dtzu

Stage 4
 
Dtzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 294
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: Statie auto - CB Radio

am uitat sa iti spun ca o poti pune pe cate masini vrei tot la fel de bine merge si asta fara calibrare. Eu o folosesc pe 2 masini si merge la fel de bine pe amandoua!!
Dtzu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 12:32   #15
MariussDany

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: Statie auto - CB Radio

Quote:
Originally Posted by Dtzu View Post
am uitat sa iti spun ca o poti pune pe cate masini vrei tot la fel de bine merge si asta fara calibrare. Eu o folosesc pe 2 masini si merge la fel de bine pe amandoua!!
Multumesc pentru raspuns,
Ce zici de combinatia Alan 52 + antena Wilson Little Wil, am gasit un pachet cu pret rezonabil.
Am citit ca este ok, antena Wilson Little Wil, se comporta la fel de bine ca un ML145
Pareri despre Wilson Little Wil...
Multumesc
MariussDany is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -