Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Forumul Participantilor la Curse

View Poll Results: Ar trebui interzise masinile stock la curse ?
DA 6 17.65%
NU 28 82.35%
Voters: 34. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-06, 20:21   #16
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Propunere

Am votat -nu-, eu considerand ca sunt multi pusti cu potential care momentan nu dispun nici de fonduri nici de masina proprie,exersandu-si aptitudinile pe masina parintilor care poate nu-s de acord cu interventii asupra ei.Pofta vine mancand,si participand ,pasiunea ai va impinge de la spate ,obligandu-i sa se zbata mai mult pentru finantele necesare. Multi dintre cei care au postat aici sau care acum au masini (cele cu care vin la curse) asupra carora au intervenit adanc,au venit la prima/primele curse cu masina stock,cateodata nici macar stock in firea ei....sa recunoastem macar in sinea noastra....
Numai bine,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 21:25   #17
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Propunere

Quote:
Originally Posted by Lucian View Post
... nu te-ai saturat sa tot astepti sa se termine grupa A 1? .. A ...
uite alta chestie de ce sa nu se incepa cu grupa H F E D C B A A1...

motivul comercial nu cred ca exista pt ca biletul daca exisat oricum e platit la inceput fie ca vine lumea sa vada masinile din grupele superioare si si incepe sa plece la grupa xyz e alegerea lor. dar aicea poate nu percep eu bine situatia.


situatia e mult mai complexa decat tragerea unei delimitari categorice stock nu , modificat da, ca poate ajunge lumea sa declare fals ca are chip sau cauciucuri "de fuga" ca sa para ca are modificari la masina si nu e stock si sa poata sa se inscrie.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 31-10-06, 22:41   #18
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Propunere

Sau se poate face cum am facut noi la Craiova Duminica ! A1 , G, A, cursa demonstrativa intre motoare, B, cursa demonstrativa intre CZR-u si un motor, C, cursa demonstrativa intre un motor si un subaru WRX , D ,....etc !

Oricum taxa mare de participare a eliminat de la start masinile stock, au fost putine !
__________________
Many Hearts But One Soul - ACS Ghost Racing Team !
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 02-11-06, 14:05   #19
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Question Re: Propunere

Sa se elimine toate sti urile , toate wrx urile , golf 5 gti , r5 turbo si asa mai departe doar pt ca sunt stock ?
Problema ta e cu masinile de la grupele mici dupa care te ai saturat sa asteptzi
Incearca sa pui problema cu referire la ele si poate atunci lumea va privi altfel ideea
Si spune mi si mie te rog luciane cum se va putea face aceasta delimitare
vin eu cu masina stock si pretind ca am axe schimbate , pistoane mai mari , alezat blocu etc - ce faci ? imi desfaci motorul sa verifici ?
__________________
PREA MULT TIMP LIBER DAUNEAZA MINTII SI ASA ODIHNITE
Flow is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 03:08   #20
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Propunere

Quote:
Originally Posted by yknot View Post
eh... ce mi-as dori eu un trabi facut asa dupa sufletul meu... ....
cu motor v-tec pe spate....
vad ca stii ceea ce trebuie

revenind la topic... am votat "nu" pt ca de exemplu eu imi pun filtru de aer si toba finala si gata... sunt modificat si nah... vin la curse si tre' sa ma primeasca ca doar nici stock nu mai sunt. sau alta kestie... vine un Golf V Gti cu o remapare relativ usoara, si apoi vin eu stock si ma tsin cu el (sa nu fiu rau si sa zic ca il bat)... pey si doar din cauza ca sunt stock nu ar mai trebui sa ma dau!?

intr-adevar... ar trebui sa se mai trieze... sa nu vina toata lumea cu Dacia lui tata sau Octavia de la servici sa se "dea" la curse... da' totusi... tre' facuta cu cap treaba asta si nu cred ca se poate face asta acum

alta kestie... ar putea fi impartite masinile in doua categ... Street si Racing... dar iar nu cred ca am ajuns la nivelul asta...
Achim is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 06:59   #21
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Propunere

Cam cate masini crezi ca ar intra la Racing?Hai sa o lasam moarta ,brusc ne-am trezit ca avem atatea masini modificate in tara ca ne lovim unul de altu pe strada.
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 09:28   #22
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Propunere

spuneam si pe alt topic legat de discutia asta: nu trebuiesc interzise pentru ca pierzi esentialul acestor curse: alternativa NORMALA la cursele ilegale, dealtfel unul din argumentele de baza pentru organizarea legalelor tocmai asta fiind, un cadru organizat si cu mult mai putine riscuri decat liniutele prin stradzi ascunse
po****ritatea lor ( a legalelor) ar avea mult de suferit, pentru ca momentan nivelul nostru in general, ca tara, nu ne permite sa avem atat de multe masini modifcate incat sa sustii curse legale cu suficiente grupe, si suficient de diversificate, incat sa nu ai senzatia de deja vu cand te duci de la o cursa la alta...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 13:54   #23
13RvR

Presedinte Street Vision

Stage 5
 
13RvR's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 555
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Vision]
[VW]
[SEAT]
Default Re: Propunere

Sunt de acord cu Aleks.
In plus cursele astea sunt deocamdata hobby (fara punctaje , etc) si cred ca orice pasionat de masini are dreptul sa participe cu orice masina - nu sunt tuned cars races - sunt curse pur si simplu. respect pentru cine baga bani si e pasionat de tuning, dar nu putem lasa nici restul la o parte.
__________________

Street Vision Racing Team
13RvR is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 19:59   #24
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Propunere

Parerea mea de participant, organizator si observator:

Orice masina performanta este binevenita la start.
Chiar daca e modificata sau daca e de serie ea va primi acelasi tratament, daca nu ai o masina preparata si ea nu exceleaza(McLarenF1...) de serie, bunul simt te poate tine acasa, dar daca vrei sa vezi unde te afli sau sa te faci de ras daca crezi ca ai sanse poti participa.Un organizator nu poate interzice asta! Daca o face este un abuz!
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 03-11-06, 20:03   #25
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Propunere

Si inca ceva, sa nu uitati poate cel mai important este ca aici trebuie sa discutam de masina+pilot nu le luati separat.
Cota pilotului trebuie sa ce...
E bine sa fie toate la start!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-11-06, 13:51   #26
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Propunere

Topicul asta e facut la misto sau intr-adevar ascultati si de parerea celor care participa?
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-06, 16:43   #27
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Propunere

Nu e facut la misto. Doar ca eu eram de parere ca ar trebui facut pasul catre cat mai putine masini stock la curse.
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 11:53   #28
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Propunere

ar mai fi un aspect... e dificil de verificat daca modificarile masinii sunt sau nu reale: eu declar ca am chip remapat cu 20 de cai suplimentari, iar in realitate am 40 in + sau nu am deloc, cine ma pune pe dyno pe mine si pe ceilalti 100 de participanti in cele 2-3 ore maxim dinaintea curselor?
pe banii cui? ai organizatorilor? nu merita, nu baga nimeni atati bani... ai mei? niciodata nu am sa platesc o astfel de verificare...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 12:34   #29
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Propunere

Pana acum lumea punea chip , schimba turbine , evacuari , admisii .. si daca ii intrebai spuneai ca au un filtru sport si o finala pt zgomot. Acum tu vrei sa ma convingi ca cei cu masini stock vor declara un chip ?
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 07-11-06, 12:43   #30
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Propunere

Ca sa participe. de ce nu? )
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -