Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Forumul Participantilor la Curse (https://forum.4tuning.ro/223-forumul-participantilor-curse.html)
-   -   Propunere (https://forum.4tuning.ro/223-forumul-participantilor-curse/26307-propunere.html)

Lucian 31-10-06 09:59

Propunere
 
Ar trebui interzise la curse mainile stock ? As vrea sa va sustineti punctul de vedere. Ce zic eu se poate face usor - se declara modificarile si cele hardware chiar pot fi verificate macar vizual daca exista !

maryo 31-10-06 10:05

Re: Propunere
 
Sunt de acord cu Lucian

B|shOp-VR6 31-10-06 10:21

Re: Propunere
 
Nu sunt de acord. Poate am o masina care arata stock si are anumite modificari la motor (axa cu came, flash etc. care nu sunt vizibile asa usor cu ochiul liber) si nu vreau sa le declar ca sa fie surpriza. In cazul asta risc sa nu fiu primit la curse + ca toti or sa stie ce modificari are masina respectiva dak trebuie sa le declare sa se poata inscrie.

yknot 31-10-06 10:37

Re: Propunere
 
parerea mea ca nu au ce cauta la curse masinile stock, dar nici nu se poate interzice participarea lor...

RoSonic 31-10-06 10:44

Re: Propunere
 
NU.
Totusi cursele cum sunt ele acum, sunt curse de amatori, adica pentru oameni pasionati de asa ceva, cu masini personale si de strada. De ce sa fie restrictionat cineva doar pentru ca nu a apucat sa faca nimic la masina? (poate e inca in garantie sau e destul de potenta masina din fabrica). Eu nu vad cu ce incurca o masina stoc, de ar trebui excluse.
Zic asta in conditiile actuale... cu curse din an in paste.
Cand or fi curse saptamanal sau macar lunar, atunci ar merge sa fie din cand in cand si curse cu tenta "pro" cu masini exclusiv modificate, si eventual pe clase de modificari (de ex:clasa pt masini care pot circula pe strad dpdv legal si masini care nu mai au nici o treaba cu strada, si care-s aduse pe platforma) dar in rest liber pentru toata lumea.

Deci inca o data, raspunsul este NU.

200SX 31-10-06 13:30

Re: Propunere
 
NU sunt de acord ideea e oarecum buna dar modul in care a fost exprimata cred ca e gresit.

masina modificata = trabant cu evacuare directa si un filtru "sport" din vitan
masina stock = un mustang sa zicem fara nici o modificare

ce facem primim trabantul ca deh e modificat si nu primim mustangul ca deh e stock.

mustang&trabant a se lua cu titlu generic

yknot 31-10-06 14:19

Re: Propunere
 
eh... ce mi-as dori eu un trabi facut asa dupa sufletul meu... :D ....
cu motor v-tec pe spate....

Alfa_band 31-10-06 15:57

Re: Propunere
 
NU....daca s-ar lua in considerare acest criteriu cred ca ramanem fara curse.Sau o sa ajungem sa ne dam 10 masini la toate grupele.Mai avem de crescut ca sa putem emite asa pretentii.

Lucian 31-10-06 16:34

Re: Propunere
 
Ideea e ca se pierde mult timp la anumite grupe cu masini stock care oricum nu au ce arata si mai e un aspect. Deja sunt multi cei care s-au prezentat cu masini stock si s-au plans ca au fost batuti de masini modificate .

B|shOp-VR6 31-10-06 16:38

Re: Propunere
 
Asta se va intampla mereu.. pana nu o sa inteleaga cei care pierd adevarata ideea acestor competitii..

Lucian 31-10-06 16:45

Re: Propunere
 
Quote:

Originally Posted by B|shOp-VR6 (Post 605406)
Nu sunt de acord. Poate am o masina care arata stock si are anumite modificari la motor (axa cu came, flash etc. care nu sunt vizibile asa usor cu ochiul liber) si nu vreau sa le declar ca sa fie surpriza. In cazul asta risc sa nu fiu primit la curse + ca toti or sa stie ce modificari are masina respectiva dak trebuie sa le declare sa se poata inscrie.

Consider ca este CEL PUTIN onorabil sa declari modificarile . Surprize ... sa fim seriosi . Iei 70 - 100 cai din axe ? Consider ca atunci ar fi o adevarata surpriza . Asa cu ... 30 cai in plus nu stiu ... o masina in fata .... Auzi dar ca fapt divers ... nu te-ai saturat sa tot astepti sa se termine grupa A 1? .. A ... Si mai sunt o gramada de masini ... tocmai am vazut ca se planga cineva cu un 525 ca e pus in grupa cu masini prea tari ... :lol:

Lucian 31-10-06 16:47

Re: Propunere
 
Quote:

Originally Posted by 200SX (Post 605585)
NU sunt de acord ideea e oarecum buna dar modul in care a fost exprimata cred ca e gresit.

masina modificata = trabant cu evacuare directa si un filtru "sport" din vitan
masina stock = un mustang sa zicem fara nici o modificare

ce facem primim trabantul ca deh e modificat si nu primim mustangul ca deh e stock.

mustang&trabant a se lua cu titlu generic

Am inteles perfect ce ai spus DAR .. mustangul daca nu-i face ceva ... si-o fura cum si-a furat-o corvette-ul de la andrei cu subaru . Iar trabantul poate deveni un subiect intens de discutii pe forumuri cum e renault 5 acum ! Sa fim seriosi ... exemplu e Pepy ... si-a luat masina si imediat a sarit pe soft ... nitro ... ASA DA ! Nu sa te plangi ca e usor r5 si ca are motor de 1.7 turbo de 120 cai ... dar atentie ... sa plangi de treaba asta din golf 5 gti ! :lol:

200SX 31-10-06 19:18

Re: Propunere
 
Quote:

Originally Posted by Lucian (Post 605793)
Ideea e ca se pierde mult timp la anumite grupe cu masini stock care oricum nu au ce arata si


poate asta e de asemenea o parte din probleme, adica consideri ca speedsterul chiar daca ar fi ramas stock nu ar fi fost competitiv.

oricum o solutie a fost gasita cine isi permite sa intretina si sa modifice pentru curse o masina din anumite grupe isi permite sa platesca si acea taxa de inscriere de 100E, om traii si om vedea ce se intampla si cu acesta idee de cursa autofinantata.

Al3xius 31-10-06 19:36

Re: Propunere
 
Nu mi se pare corect ! Nu poti sa le interzici unor oameni sa vina la curse doar pt. ca au masini stock ! Si cum zicea 200sx mai sus , Speedsterul si stock face furori sau un Elise sau un R5 sau etc etc..!

Eu de ex am masina stock si nu ma dau la legale tocmai pt. ca nu vreau sa se piarda timp din cauza mea si pt. ca stiu ca nu am ce arata cu ea ! Dar nu toti gandesc ca mine ! Eu prefer sa imi iau inca un prieten cu un dieselache si sa mergem seara sa ne tragem de 2-3 ori ca intre "puturosi" :)

Lucian, ce vrei tu se poate materializa, am avut un gand de genul asta si poate la anu` , la Craiova, vom face ceva de genul ! Ramane de vazut ! :D

Alfa_band 31-10-06 19:41

Re: Propunere
 
A fost o idee la un moment dat ca se vor elimina grupele A1 A si B dar cred ca o sa fie foarte multi nemultumiti asa.Poate ca tu te gandesti din punctul tau de vedere acum cand ai peste 150(nush cati cai ai am zis o cifra aleatorie),dar trebuie sa te mai gandesti ca majoriatea am inceput pe dacii oltcituri etc si acum
au masini f potente.
Si eu cred ca aceste grupe sunt lipsite de senzatie dar trebuie sa fie si ele.


All times are GMT +2. The time now is 04:39.

- Copyright 2024 4Tuning