Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-08, 21:40   #16
18_NYK

Stage 5
 
18_NYK's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 420
Member of:
[SKODA]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Daaaa asa e "marinica27".Macar loganu ala de 9000E nu lasa nori negri de fum. Dar ce sa facem,"traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"? trebuie sa se stranga la noi in tara, toate ... Sa vedeti de acum ,numai masini de masini ex:golf1,2,3,4 ; passat-uri din 88' sau bmw-uri din 79'(seria 5 etc). O sa se umple tara de fiare vechi "pe roti".
__________________
”Plecat cu gandu’…la un coupe…motor mare… fara CD si fara difuzoare…s’auzi cum urca’n ture…prea tare…” insa “ Traieste cu grija, viata n-are “roata de rezerva”
18_NYK is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 22:22   #17
skipy

Stage 2
 
skipy's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 62
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

pana la urma ramane acea versiune care circula acum pe internet ???ca am si eu un euro 2 din 98 ??
skipy is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 00:12   #18
adrian_tl30

Stage 5
 
adrian_tl30's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 468
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Quote:
Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

--------------------------------------------------------------------------------

haideti sa nu ne mai plangem si sa dam vina in trafic pe ceilalti conducatori auto care au BMW-uri de sute de cai si pe care multi ii considera teribilisti......ar fi mai bine sa isi vada fiecare de covrigu lui.

alexcump fa o comparatie intre o masina noua pe care dai 10000Euro si una SH pe care dai aceasi suma si sa imi spui si mie daca masina noua te avantajeaza pe tine cu ceva.
Mai bine o masina SH cu dotari decat un cazan nou.
pai asa zic si eu...dc sa dai niste bani pe o masina noua , cand cu aceeasi bani iti iei un SH super
adrian_tl30 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 00:53   #19
golidix

Stage 5
 
golidix's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 674
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

pai daca au bagat taxa asta inseamna ca nu o sa mai au cum sa scoata din circulatie masinile fara euro ce tantalai ) traiasca daciile
golidix is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 11:24   #20
edi2peu

Stage 4
 
edi2peu's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 211
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

pai ei vor ca sa isi vanda masiniile noi aici in Romania, si acuma sincer decat sa iti iei un sandero mai bine iti iei un golf 4 si iti mai raman si bani
edi2peu is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 11:29   #21
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Zicea cineva ca una noua o folosesti mai mult si una veche o ti mai putin. Un bmw de afara
cu euro I sau II care scoate fum si mai e la volan cateun copchil. ala in putinu lui timp cat dureaza polueaza cat una euro IV care o ti mai mult. Voi chiar nu va ganditi? o sa ajungem la fel sa avem cabine cu oxigen din cauza vitejilor astora. Si voi nu va ganditi bun...aia tine putin, se strica, si dupa aia aduce alt cazan dasta. Si tot asa, si s-a dus dracu tot.
Eu am o boala la astia cand ii aud. AAAA imi aduceam eu o skoda de dincolo la bani astia cu 150.000 de mi de km ca motoarele alea sunt facute sa tine 99999999999km.


Era sa uit. Ce au astia daca are airbag sau nu. Daca are pune-m taxa mai mare nu? Daca are abs? Alta taxa si mai mare?ooooo are geamuri electrice spate..Aici tre sa mai platesti o taxa. Offfff
O sa imi sara multi in cap. Dar asta-i parerea mea
__________________


Te rog voteaza-ma aici in concursul Opel Adam.
Multumesc
E-mail: cumpanici.alexandru@yahoo.ro

Last edited by alexcump; 25-06-08 at 11:31.
alexcump is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 14:42   #22
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

ce gandire tampita ,,euro 1 - 2 ...fum fum.. cred k avetzi voi fumuri in cap) si alta problema..ca isi iau copii masini cu calutzi multzi ) ce ma bucur ..numai merg in afara cu 60km/h in spate la 1310 )
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 17:20   #23
VWluci

Stage 5
 
VWluci's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 952
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Si inca ceva, ganditi-va ca "pustanii" astia care isi aduc uruleti de dincolo, sa se dea aici cu ele, ca au caluti multi si sunt ieftine, cati dintre ei le lasa asa?? Uitati-va la ele sa vedeti ce bine sunt intretinute si ce curate sunt atat la exterior cat si la interior.. Nu mai fiti asa ca tot romanu, nu mai generalizati ce naiba... Pe toti care ii stiu ca si-au adus ursani de dincolo, toti sunt oameni pasionati si au grija de masina lor... In rest, romanu care vrea o masina SH daca nu e pasionat de ceva tuning si viteza, nu o sa isi ia bmw , asa ca stati linistiti.
VWluci is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 20:14   #24
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

si cea mai adusa masina de afara e bmw E46 si este Euro 3 asa ca lasati'o mai moale !
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 20:22   #25
83 kys

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 332
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

este destul de corect sa isi primeasca toti banii inapoi
83 kys is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 00:06   #26
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Proprietarii de autovehicule care solicita restituirea diferentei dintre taxa auto platita pana la 1 iulie 2008 si taxa de poluare vor primi integral banii doar daca nu au obligatii fiscale neachitate, in caz contrar suma care trebuie rambursata urmand sa fie redusa cu valoarea datoriei catre stat.

Mediafax
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 22:41   #27
kapa_krs88

Stage 5
 
kapa_krs88's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 537
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Proprietarii de autovehicule care solicita restituirea diferentei dintre taxa auto platita pana la 1 iulie 2008 si taxa de poluare vor primi integral banii doar daca nu au obligatii fiscale neachitate, in caz contrar suma care trebuie rambursata urmand sa fie redusa cu valoarea datoriei catre stat.

Mediafax
si asta in 45 de zile de la data cereri


in cea ce priveste masinile euro 1-2 eu zic ca sunt mult mai bune decat daciile alea vechi...nu vad legatura celor care au luat permisul de curand(au si ei dreptul sa conduca cum l'am avut si noi), eu zic ca mai in siguranta sunt intr-un bmw decat intr-o dacie(care are, aproape, acelas pret).
__________________
kapa_krs88 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-08, 23:12   #28
18_NYK

Stage 5
 
18_NYK's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 420
Member of:
[SKODA]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Da Kapa ,cam asa e dar... Daca s-ar aduce masini care au cel putin euro3,ar fi OK,dar din pacate nu e asa.
18_NYK is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 23:08   #29
kapa_krs88

Stage 5
 
kapa_krs88's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 537
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Quote:
Originally Posted by 18_NYK View Post
Daca s-ar aduce masini care au cel putin euro3,ar fi OK,dar din pacate nu e asa.
macar o sa dispara multe masini non-euro
kapa_krs88 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 23:22   #30
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Diferenta dintre taxa auto si noua taxa de poluare va fi restituita la cerere

Ma bag si eu in vorba... Taxa ramane in continuare disproportionata cu valoarea de piata a masinii, cu norma de poluare si mai ales cu venitul mediu pe economie al romanului. Am un Nissan Patrol din '97 pe care, dupa noua taxa, trebuie sa platec aproximativ 5000 de euroi. Valoarea masinii a fost de 7000 de euroi. Are mai putin de 100 mii de Km si consuma aproximativ 11l/100km. oare polueaza mai mult decat un Aro rablagit? Eu nu cred. Si nu as fi impotriva unei taxe de 1000-2000 de euroi. Dar totusi 5000 este enorm. nu fac banii cu ciocanul si nu e normal sa umplu eu buzunarele si gaurile negre care colcaie prin guvern. Cat despre cei pasionati de Dacia, Aro etc... nu credeti ca ar fi mai frumos ca aceasta pasiune sa fie doar un hoby?... si sa eliminam harburile din viata de zi cu zi? nu numai cele romanesti. Cu 2500 de euroi iti aduci maisna incomparabil mai performanta decat harburile de la noi.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -