Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-13, 18:37   #121
alyn09

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

salut am si eu o intrebare, mi.am luat o masina din suedia si imi lipseste jumatate dintrun act (del 2) si nu pot sa o inmatriculez cum fac sa il recuperez, multumesc anticipat
alyn09 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-13, 19:23   #122
Catalin081

Stage 1
 
Catalin081's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 14
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

salut. am cumparat masina de la un prieten care a scos numere rosii, inainte sa mi-o vanda, si a achitat rca-ul care e valabil o luna de zile. mai este valabil acel rca daca s-a schimbat proprietarul?
Catalin081 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-13, 19:25   #123
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by Catalin081 View Post
salut. am cumparat masina de la un prieten care a scos numere rosii, inainte sa mi-o vanda, si a achitat rca-ul care e valabil o luna de zile. mai este valabil acel rca daca s-a schimbat proprietarul?
Da, este valabil.
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-13, 19:27   #124
Catalin081

Stage 1
 
Catalin081's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 14
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by R1s3 View Post
Da, este valabil.
multumesc. bafta!
Catalin081 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-13, 12:40   #125
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salut. Vin si eu cu niste intrebari la voi. Am cumparat masina acum vreo 2 saptamani. Masina e provenienta Germania. Are numere de germania, valabile pana pe 25.06.2013, la fel si acea asigurare de Germania care o am la ea. Actele care le am eu de la cel care mi-a vandut-o:
- brief mare;
- brief mic;
- asigurare (e galbena ca si culoare);
- contract de vanz-cump sau act de imputernicire (nu stiu exact) intre mine si neamtz direct.
In acte e trecut neamtzul care a fost proprietarul masinii in Germania si cumparatorul roman, omul din Zalau care probabil a adus masina. Cel din Buzau, de la care am luat-o eu probabil a fost dupa masina pana in Zalau si mi-a vandut-o mie, dar el nu apare pe nicaieri in acte.
Ce nu inteleg eu:
- de ce asta de la care am luat masina mi-a facut contract de vanzare (sau imputernicire) nemtzesc (scrie pe el sus Kauftvertrag) intre mine si neamtz direct (ca si cum am luat eu masina personal, dar in brief e trecut cel care a adus-o si a cumparat-o direct din Germania, adica omul din Zalau);
- ca sa trec masina pe numele meu sau al tatalui meu, ar mai trebui vreun contract de vanzare-cumparare facut?
Mentionez ca omul care mi-a vandut-o (asta din Buzau) a mai vandut inca una care o avea deodata cu a mea, si noul cumparator a primit la acea masina acte cum am primit si eu, deci nu numai mie mi-a dat in acest fel actele.
Si in final...e in regula treaba cu actele asa cum am enumerat mai sus? Sau o sa am probleme cu inscrisul masinii pe Romania? Astept niste raspunsuri de la voi ca eu momentan sunt "in plop" ... Multumesc anticipat!
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 18-06-13, 07:31   #126
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salut.
Kauftvertrag - contract vanzare cumparare intre tine si neamt.
Daca pe actele din Germania nu aparea intermediarul ( cel din zalau ), atunci totul ar fi fost foarte usor, in sensul ca o inmatriculai pe tine direct si aia e.
La politie spuneai clar ca ai adus personal masina din Germania, pe rotile ei, avand asigurarea si numerele de germania la subrat.
Dar, in momentul in care pe vreun act nemtesc apare o alta persoana din Ro, ai nevoie de certificatul de atestare fiscala de la Adm Financiara a persoanei respective.
Daca un roman a tinut masina aici in Ro chiar si o zi, trebuia sa o impuna la Adm financiara si sa iti dea certificatul imediat la vanzare cu suma zero datorata.
Acum intrebarea mea : pe ce act nemtesc apare cel din Zalau si in ce context?
Eu am fost in aceiasi situatie, am luat masina tot de la cineva din Ro, care a adus masina pe trailer din Germania. Totul a mers bine tocmai pentru ca mi-a dat factura, actul de transport al masinii pe trailer si certificatul fiscal de la Adm Financiara din orasul din Ro in care avea domiciliul persoana de la care am luiat masina.
Deci, el a fost intermediar, cetatean din Ro, atunci trebuia sa dea fiscal din Ro.
Incearca ,,sa scapi" de intermediar, sa ramai tu persoana care a adus masina si aia e.

Last edited by DecaDurabolin; 18-06-13 at 07:33.
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 19:18   #127
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salut si merci de informatii. Am reusit sa-mi iau numere rosii pe numele meu fara probleme si am facut si autentificarea la RAR si mi-am luat cartea de RO. Deci cred ca de aici incolo nu o sa mai am probleme la inscriere. E posibil sa ma arda putin la bani la primarie ca nu e declarata masina exact la data intrarii in tara. De cel din Zalau care a adus masina si era in brief nu m-a intrebat nimeni nimic pana acum. E posibil sa mai am hopuri cu actele din moment ce am facut RAR si mi-am luat nr rosii ?
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 01-07-13, 06:52   #128
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Sper sa nu.
In Bucuresti cel putin, iti iei numerele rosii si faci RAR-ul fara probleme, dar inmatricularea propriu zisa e cu totul alta mancare de peste.
Cum am mai intrebat, este important de vazut unde e trecuta persoana din Zalau (unde exact pe actele din Germania).
Daca apare asa la nimereala, e totul ok, de vreme ce tu ai facut contractul de V-C direct cu neamtul.
Bafta.
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 05-10-13, 09:35   #129
lexw

Stage 5
 
lexw's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 309
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Vreau să iau o mașina din TG.Mureș, mașina are numere provizorii galbene expirate. Ce acte trebuie să iau de la propietar ca să o pot înmatricula sau scoate nr. roșii pe numele meu ?
N-am mai luat mașini sh și nu știu ce e de făcut.
lexw is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 19:23   #130
Alecsandro

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 6
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salut!

Am si eu o mare nelamurire si anume tocmai am cumparat un opel corsa pe bulgaria(este radiata din bulgaria) cu numere expirate.Vreau sa o inmatriculez in Romania dar am intampinat niste probleme.Am facut act de vanzare cumparare intre mine si omul din procura (am datele lui verificate cnp si serie ci insa nu am copie CI). am talonul si cartea masinii (tradusa).Voi intampina probleme la cerea de nr provizorii daca nu am copie dupa buletinul romanului din procura?Si daca sunteti amabilii va rog frumos imi poate spune cineva ce acte trebuie exact pt a-ti elibera nr rosii primul rand.Va rog frumos ca sunt speriat din cate vbesc unii.Multumesc anticipat.
Alecsandro is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 06:53   #131
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by lexw View Post
Vreau să iau o mașina din TG.Mureș, mașina are numere provizorii galbene expirate. Ce acte trebuie să iau de la propietar ca să o pot înmatricula sau scoate nr. roșii pe numele meu ?
N-am mai luat mașini sh și nu știu ce e de făcut.
Sper sa nu uit ceva:
Brief mare, brief mic, talonul roz cu care au venit nr galbene, si V-C cu neamtul sau parcul auto.

Cel mai bine e sa faci contract de V-C direct cu parcul auto sau neamt, asta IN CAZUL IN CARE INTERMEDIARUL ROMAN NU APARE NICAIERI PE ACTELE NEMTESTI.
Daca apare, se schimba schema. Cel putin in Bucuresti, la Pipera, sunt probleme.

Last edited by DecaDurabolin; 22-10-13 at 07:00.
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 06:59   #132
DecaDurabolin

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 117
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by Alecsandro View Post
Salut!

Am si eu o mare nelamurire si anume tocmai am cumparat un opel corsa pe bulgaria(este radiata din bulgaria) cu numere expirate.Vreau sa o inmatriculez in Romania dar am intampinat niste probleme.Am facut act de vanzare cumparare intre mine si omul din procura (am datele lui verificate cnp si serie ci insa nu am copie CI). am talonul si cartea masinii (tradusa).Voi intampina probleme la cerea de nr provizorii daca nu am copie dupa buletinul romanului din procura?Si daca sunteti amabilii va rog frumos imi poate spune cineva ce acte trebuie exact pt a-ti elibera nr rosii primul rand.Va rog frumos ca sunt speriat din cate vbesc unii.Multumesc anticipat.
Pentru numere rosii trebuie sa ai doar actele masinii in original, netraduse, plus actul de proprietate asupra bunului, in cazul tau contractul V-C.
Nu stiu ce sa spun despre inamtricularea la Politie, mai cauta informatii vis a vis de cazurile in care masina este pe Bulgaria.
Cred ca cel mai bine pentru tine e sa faci un contract de V-C direct cu proprietarul masinii in BG, intrucat nici tu, nici cel din procura nu ati devenit proprietari, ci doar utilizatori ai bunului.
Cauta detalii pe net.
Spor.
DecaDurabolin is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 20:51   #133
Alecsandro

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 6
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Quote:
Originally Posted by DecaDurabolin View Post
Pentru numere rosii trebuie sa ai doar actele masinii in original, netraduse, plus actul de proprietate asupra bunului, in cazul tau contractul V-C.
Nu stiu ce sa spun despre inamtricularea la Politie, mai cauta informatii vis a vis de cazurile in care masina este pe Bulgaria.
Cred ca cel mai bine pentru tine e sa faci un contract de V-C direct cu proprietarul masinii in BG, intrucat nici tu, nici cel din procura nu ati devenit proprietari, ci doar utilizatori ai bunului.
Cauta detalii pe net.
Spor.
Pe net am cautat si cik s-ar putea.Acum eu o sa ma duc maine la pipera sa incerc sa scot nr rosii...dupa voi vedea ca intreb politistul daca voi avea noroc sa fie unul cumsecade.
Multumes pt raspuns.
Alecsandro is offline   Reply With Quote
Old 04-12-13, 06:36   #134
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

Salut am si eu o intrebare, stiu ca atunci cand te duci sa inmatriculezi o masina la politie iti cere ori numerele cu care a intrat masina in tara ori o foaie care atesta ca masina a intrat pe platforma.Intrebarea mea este ce se poate face daca nu am aceasta foaie ca masina a venit pe platforma, pot da o declaratie in acest sens sau nu este obligatorie?
babone is offline   Reply With Quote
Old 11-04-14, 12:07   #135
GeorgeMureseanu

Stock
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 5
Default Re: Documente inmatriculare vehicule provenite din import

http://www.traduceriacteauto.ro/ va ofera traduceri si retroversiuni din toate limbile, la preturi avantajoase, comenzi on-line sau la telefon. Mai multe informatii pe site.
GeorgeMureseanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -