Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-07, 21:29   #1
vasile2008

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 9
Default Prioritate

Salut!

Va rog sa analizati imaginea pe care v-o prezint in attach.
Presupunand ca ambii conducatori (rosu si albastru) se intalnesc exact in pozitia descrisa, spuneti-mi va rog cine are prioritate si de ce are!
As prefera ca posibilele raspunsuri pe care mi le oferiti sa aiba o baza reala in legea 63/2006 sau in regulamentul de aplicare al ei. Eventual raspunsul sa fie insotit de un articol din lege.

Cu mult respect, Vasile Petrescu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	intersectie.JPG
Views:	129
Size:	20.5 KB
ID:	414703  
vasile2008 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 21:57   #2
the_fury

Stage 3
 
the_fury's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 153
Member of:
[VW]
Default Re: Prioritate

msina rosie are prioritate, pentru ca ea se afla deja pe drumul principal, iar cea albastra asteapta sa iasa de pe cel secundar, am citit asta cand am dat de carnet, dar nu mai stiu ce articol din lege este...
the_fury is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 22:39   #3
vasile2008

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 9
Default Re: Prioritate

Quote:
Originally Posted by the_fury View Post
msina rosie are prioritate, pentru ca ea se afla deja pe drumul principal, iar cea albastra asteapta sa iasa de pe cel secundar, am citit asta cand am dat de carnet, dar nu mai stiu ce articol din lege este...
Am cele doua documente... Legea si regulamentul de aplicare al legii...
Cuvantul secundar are 0 aparitii...
Iar cuvantul principal nu apare decat de 5-6 ori (derivat) insa nu intr-un context care sa ma intereseze...
Mai fac precizari la imagine...
1) Intersectia nu este semaforizata - reglementarea prioritatii se face prin indicatoare
2) drumul pe care se afla masina albastra nu este o banda separata de circulatie.. ca acelea lungi pentru evitarea semaforului...
scoarul cu indicatoru are vreo 4-5 metri patrati e f mic...

Astept inca raspunsuri, va rog... Cel anterior nu m-a lamurit...
vasile2008 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 23:47   #4
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Prioritate

1. desenul nu e corect


- pai din moment ce masina albastra are banda delimitata de acel scuar, si are semn de cedeaza trecerea...e limpede ca trebuie sa cedeze trecerea celor care vin din stanga lui
- cel cu masina rosie e in stanga celei albastre

rezultatul...se poate explica in mai multe variante, nu cred ca cineva ti-o spune FIX cum e in lege, FIX cu aceleasi cuvinte. Cert e ca masina albastra are semnul cedeaza trecerea, pentru cei din stanga lui. Iar masina rosie e in stanga lui, pana zboara porcul.
valib is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 00:32   #5
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Prioritate

masina albastra trebuie sa cedeze..
daca nu era scuarul acela si nici semnul de cedeaza..era invers..deoarece prin virajul la stanga se pierde prioritatea ! si masina rosie tot cedeaza are!!
dar in cazul acesta..masina albastra trebuie sa cedeze
scoate desenul la imprimanta si intreaba un gabor de la rutiera.. o sa afli raspunsul si din partea lor ,din pct lor de vedere..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 08:41   #6
vasile2008

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 9
Default Re: Prioritate

Quote:
Originally Posted by valib View Post
1. desenul nu e corect


- pai din moment ce masina albastra are banda delimitata de acel scuar, si are semn de cedeaza trecerea...e limpede ca trebuie sa cedeze trecerea celor care vin din stanga lui
- cel cu masina rosie e in stanga celei albastre

rezultatul...se poate explica in mai multe variante, nu cred ca cineva ti-o spune FIX cum e in lege, FIX cu aceleasi cuvinte. Cert e ca masina albastra are semnul cedeaza trecerea, pentru cei din stanga lui. Iar masina rosie e in stanga lui, pana zboara porcul.
E corect desenu...
Poate pun pe forum o poza cu intersectia dar momentan nu am gasit o camera

Acel cedeaza e pus asa pentru toti ...
Inca astept, va rog, temeiuri legale legat de prioritatea rosului...
Eu consider ca albastru are prioritate daca judecam doar dupa regulament...
Stiu si cum se procedeaza in astfel de situatii daca esti rosu nu mai dai prioritate... daca esti albastru nu te bagi ...
Dar vreau un raspuns legal...
vasile2008 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 08:55   #7
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Prioritate

intradevar interesanta incurcatura....
e un politist de la rutiera pe aici pe forum..."draqq" are userul...intreaba'l pe el si spune'ne si noua ce ai aflat ca e interesant
__________________
--------------------------------
Renault Clio 1.5 dci
Renault Megane II 1.9 dci
Renault Clio Sport 2.0 16v

--------------------------------
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 08:55   #8
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: Prioritate

Stiu eu o intersectie exact ca cea din desen, e cea de la Aparatorii patriei langa spiru haret, kiar asa e ca in poza, 2 drumuri se intersecteza si sunt squar-uri pe toate cele 4 parti, si e normal ca cel rosu sa aibe prioritate pt ca e imposibil ca cel albastru sa sa aibe pt ca el iese pe square, fata de cel rosu care deja a intrat pe drumul principal si are prioritate.... e acelasi lucru ca si cum ai vrea sa iesi de pe straduta din fata blocului sa intrii pe drumu "principal" ... normal ca aia au prioritate
__________________
Soferul prudent se uita in ambele sensuri inainte de a trece pe rosu...
Dacia SuperNova,1.4i clima,73cp ...ce holograma?? noi aici lucram pe incredere !!
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 12:57   #9
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Prioritate

Quote:
Originally Posted by vasile2008 View Post
E corect desenu...
vroiam sa spun ca nu e corect desenat(am vrut sa editez, dar nu am mai putut)...sagetile si masinile (in cartile de circulatie masinile sunt desenate la inceputul liniei pe care o parcurg).


pai nu prea inteleg ce vrei sa ti se explice....eu zic ca e foarte clara intersectia
- ala cu masina rosie nu are nici un semn de cedeaza trecerea, deci face ce vrea, merge unde vrea.
- ala cu masina albastra are cedeaza trecerea, si cui poate ceda trecerea? doar celui din stanga lui, caci cu dreapta nu are nici o legatura...


valib is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 21:48   #10
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Prioritate

ma simt ca la examenu cu politia )


sa inteleg ca ai cauzat un accident si incerci sa cauti o scapare?

logic, si cred ca si tu esti de acord cu asta, e normal ca cel cu masina rosie sa aiba prioritate. e deja intrat pe drumul principal (are si line continua in paralel.. daca ar fi fost pe drum secundar sigur nu ar fi fost asa)... nu vreau sa te descurajez.. dar.. nu prea cred ca poti intoarce treaba. eventual vorbeste cu un avocat si pune-l sa caute prin lege.. el poate iti gaseste o portita

bafta
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 17:51   #11
vasile2008

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 9
Default Re: Prioritate

1) Nu vreau sa ies dintr-o incurcatura cauzata de vreun accident
2) Nu am gasit cuvantul pe care tot il mentionati toti; "PRINCIPAL"; de unde il scoateti... in regulament cat si in legea 49 nu exista denumirea de drum principal sau secundar...
Dati-mi va rog un articol ca poate sunt eu orb.

Acum:
Eu cred ca albastrul are prioritate si va exemplific cum:
1) Definitia intersectiei: orice incrucisare, jonctiune sau bifurcatie de drumuri incluzand spatiile formate de acestea.

=> toata intersectia aia mare e una singura cu scuaruri cu tot.

2) Art 59 (3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate regula prioritatii de dreapta se aplica numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

=> In cazul nostru avem doua vehicule care au intrat in intersectie ambele avand "Cedeaza Trecerea" => se aplica prioritatea de dreapta si albastru trece primul.

Vreau un raspuns legal si repet: In regulament cuvantul principal nu exista sau cel putin o exista dar nu are legatura cu asta; in acelasi timp daca exista am fost un orb si va rog indrumati-ma spre articol si alineat acceptandu-mi scuzele.

PS - Eu stiu ca de regula se procedeaza cum ziceti voi... ai intrat si esti rodu... du-te frate si nu-ti mai face griji in privinta albastrului...
Dar vreau ca acestui "asa se procedeaza in trafic" sa-i gasim un temei legal...

Cu mult respect, Vasile
vasile2008 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 18:01   #12
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Prioritate

Quote:
Originally Posted by vasile2008 View Post
1) Nu vreau sa ies dintr-o incurcatura cauzata de vreun accident
2) Nu am gasit cuvantul pe care tot il mentionati toti; "PRINCIPAL"; de unde il scoateti... in regulament cat si in legea 49 nu exista denumirea de drum principal sau secundar...
Dati-mi va rog un articol ca poate sunt eu orb.

Acum:
Eu cred ca albastrul are prioritate si va exemplific cum:
1) Definitia intersectiei: orice incrucisare, jonctiune sau bifurcatie de drumuri incluzand spatiile formate de acestea.

=> toata intersectia aia mare e una singura cu scuaruri cu tot.

2) Art 59 (3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate regula prioritatii de dreapta se aplica numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

=> In cazul nostru avem doua vehicule care au intrat in intersectie ambele avand "Cedeaza Trecerea" => se aplica prioritatea de dreapta si albastru trece primul.

Vreau un raspuns legal si repet: In regulament cuvantul principal nu exista sau cel putin o exista dar nu are legatura cu asta; in acelasi timp daca exista am fost un orb si va rog indrumati-ma spre articol si alineat acceptandu-mi scuzele.

PS - Eu stiu ca de regula se procedeaza cum ziceti voi... ai intrat si esti rodu... du-te frate si nu-ti mai face griji in privinta albastrului...
Dar vreau ca acestui "asa se procedeaza in trafic" sa-i gasim un temei legal...

Cu mult respect, Vasile
Pai nu, nu vei gasi cuvantul principal. termenul folosit e "drum cu prioritate".

Si acum am eu o intrebare pentru tine, daca sa presupunem ca autoturismul rosu ar veni din partea drapta a imaginii, adica ar merge tot inainte, atunci tot ar trebui sa ii acorde prioritate celui albastru? Nu. de ce? pentru ca el circula pe drumul cu prioritate. Ei, acelasi lucru se intampla si in cazul acesta, odata ce autoturismul rosu a facut virajul la stanga se considera ca a intrat pe drumul principal, deci are prioritate fata de cel albastru.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 18:10   #13
the_fury

Stage 3
 
the_fury's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 153
Member of:
[VW]
Default Re: Prioritate

Art.58. - In cazul vehiculelor care patrund intr-o intersectie dintre un drum inchis circulatiei publice si un drum public, au prioritate acele vehicule care circula pe drumul public.

acel drum nu este inchis circulatiei publice dar este inferior drumului pe care il intersecteaza, este cam aceeasi chestie, poate gresesc eu...
the_fury is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 18:40   #14
vasile2008

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 9
Default Re: Prioritate

Quote:
Originally Posted by the_fury View Post
Art.58. - In cazul vehiculelor care patrund intr-o intersectie dintre un drum inchis circulatiei publice si un drum public, au prioritate acele vehicule care circula pe drumul public.

acel drum nu este inchis circulatiei publice dar este inferior drumului pe care il intersecteaza, este cam aceeasi chestie, poate gresesc eu...
You are so funny man.........
vasile2008 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-07, 18:45   #15
vasile2008

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 9
Default Re: Prioritate

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Pai nu, nu vei gasi cuvantul principal. termenul folosit e "drum cu prioritate".

Si acum am eu o intrebare pentru tine, daca sa presupunem ca autoturismul rosu ar veni din partea drapta a imaginii, adica ar merge tot inainte, atunci tot ar trebui sa ii acorde prioritate celui albastru? Nu. de ce? pentru ca el circula pe drumul cu prioritate. Ei, acelasi lucru se intampla si in cazul acesta, odata ce autoturismul rosu a facut virajul la stanga se considera ca a intrat pe drumul principal, deci are prioritate fata de cel albastru.

Ia fi atent...
1) Unul vine din dreapta imagini si vireaza stanga (adica in jos) si altul vine din stanga imaginii si vireaza in dreapta (adica in jos). Se vor intalni langa scuarul din stanga jos... Haaaaa ... cine trece primu ca nu e nici un cedeaza trecerea...
Atentie daca raspunzi cu trece ala care vine din dreapta imaginii.... fii din nou atent:
2) Unul vine de sus si trece drept (adica in jos). Unu vine din dreapta imaginii si vireaza dreapta (adica tot jos). Se intalnesc tot la scuarul mentionat la punctul 1. Haaaaa... Cine mai trece acum primul....
vasile2008 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -