Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-07, 21:49   #1
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Mă interesează de la ce vārstă o maşină de epocă are taxe zero, indiferent de norma de poluare Euro. De fapt, din cāte ştiu eu, orice maşină de epocă are taxe zero. Două intrebări apar aici:

1. La ce vārstă e considerată o maşină de epocă? Eu ştiam 30 de ani.
2. Taxa de primă inmatriculare se aplică unei astfel de maşini?

Mulţumesc.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 22:46   #2
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

eu stiam ca in romania dupa 25 sau 27 de ani este considerata de epoca.
stiu ca un vecin are o dacie de 25 de ani si ii in stare ff buna si vroia sa o treaca de epoca.
vezi la ministerul finantelor ca este ceva despre taxa de inmatriculare, azi am vazut
www. mfinante. ro ii site`ul
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 10:27   #3
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

daca cauti pe net gasesti; vezi la retromobil ca ei se ocupa cu asa ceva;
uite definitia vehicului istoric:
"Vehiculele istorice sunt cele pentru care perioada trecută de la īncetarea fabricaţiei tipului respectiv de vehicul (care a utilizat acelaşi tip de caroserie şi acelaşi tip de motor) este de cel puţin 30 de ani. Vehiculele istorice pot fi originale, restaurate şi reconstruite, sens īn care deţinătorii lor vor obţine un atestat de vehicul istoric, emis de către autoritatea naţională a FIVA (Federaţia Internaţională a Vehiculelor Istorice) īn Romānia, Retromobil Club Romānia. Pentru vehiculele istorice, Registrul Auto Romān eliberează CIV dacă vehiculul deţine un atestat de vehicul istoric şi dacă el corespunde īn ceea ce priveşte verificarea stării tehnice, avānd īn vedere caracteristicile tehnice de la data fabricaţiei. Registrul Auto Romān menţionează īn CIV eliberate vehiculelor istorice textul "Vehicul istoric". Totuşi, dacă Registrul Auto Romān constată că un vehicul cu atestat de vehicul istoric nu īndeplineşte condiţiile necesare pentru īncadrarea īn această categorie, nu eliberează CIV. De asemenea, tot pe baza atestatului de vehicul istoric se va īnscrie textul "Vehicul istoric" şi īn CIV deja eliberate pentru vehiculele istorice īnmatriculate īn Romānia."
__________________
citroen xantia 2.0 HDI activa '00
citroen xantia 2.0 HDI break '99
citroen xantia 2.0 TCT activa '99
citroen xantia 3.0 V6 activa '97
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 10:31   #4
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

nu conteaza varsta masinii in acest caz, si da, o masina de epoca este scutita de taxa de prima inmatriculare, si de impozit; cu rca nu stiu. intreaba-l pe florin_cars ca stie el mai bine
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 11:44   #5
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Sunt totusi curios ce "vehicul istoric" poti sa aduci de dincolo...la un pret convenabil...in Germania un Ford Taunus din anii 70 se vinde cu 5000 de E adica cat 10 Glofuri din anii 90 . desi ...daca scormonesti bine prin garajele pensionarilor s-ar putea sa gasesti ceva interesant...sa aduci in Ro ...sa restaurezi si sa vinzi din nou in Germania de pilda...
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 15:28   #6
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Mai intai strang informatii, apoi gasesc masina. Nu vreau sa gasesc masina mai intai, apoi sa ma dau de ceasul mortii cum s-o inmatriculez.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 25-10-07, 21:11   #7
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

m-am gandit si eu sa fac treaba asta, dar am ajuns la concluzia ca decat sa cheltui un purcoi de bani si sa am tot o vechitura, mai bine caut ceva mai din anii 80.... eu deja am restaurat a doua masina pana acum, si crede-ma ca te ia durerea de cap... a treia nu va mai fi la mine. treaba este in felul urmator: cauti masina, dai cat dai pe ea. faci apoi un calcul cam cat te-ar costa sa o restaurezi la meserie si sa o inmatriculezi, si toata suma rezultata o inmultesti cu 2 iar apoi te mai gandesti si la timpul pierdut... merita?

a nu se intelege ca sunt impotriva... fiecare face dupa cum isi doreste, dar eu am trecut prin asta si sincer mi s-a taiat deja. nu avem conditii, nu avem oameni, nu avem nimic din ceea ce ne-ar trebui sa intretinem o masina de epoca.
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 17:31   #8
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

pe mine m-ar tenta o jetta de prin 85 . am vazut cateva prin germania chiar si coupe care aratau f bine dar taxa de prima inmatriculare imi taie tot chefu ... la un motor 1.8 taxa e de 2000 euro . ... mare pacat ca nu o pot inmatricula ca masina de epoca (
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 13:56   #9
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Talking Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
pe mine m-ar tenta o jetta de prin 85 . am vazut cateva prin germania chiar si coupe care aratau f bine dar taxa de prima inmatriculare imi taie tot chefu ... la un motor 1.8 taxa e de 2000 euro . ... mare pacat ca nu o pot inmatricula ca masina de epoca (
vw Jetta I zici ca te ar interesa..??? nu stiu ce sa ti zic..dar nu cred ca i asa o masina de epoca, am avut eu una de prin 82, cu motot de 1,6 D , am facut turur Europei cu ea....super carrr...dar nu i deloc de epoca si eu sunt iubitor de " bunicute" dar e tare greu in ro..cum s a mai spus...n ai cu cine. n ai cu ce.... si tot asa..e o tara de tot rahatu ( scuze expresia) apropo..ma intrebau Italienii..ce masina e asta ??? V olvo ??? Fiat ??? habarnu aveau...nu mai vazusera vw jetta , toti cei 4000 Km facuti in 3 luni cu ea prim Europa..doar cureaua de la alternator am schimbat o ca nu mi mai incarca bateria si era iarna....atat..in rest numai cuvinte de lauda pt vw jetta..si pt masinile vw in general....pe cuv meu k am vandut o doar pentry ca m-am plictisit de ea, in 5 ani....acum tot cu vw sunt ( polo 1,9 sdi-2001 + golf3 cabroi -1994 ) I LOVE VW !!! Si mi as cumpara oricand o masina de epoca.....acum conteaza foarte mult si conditiile....in care s ar afla si multe altele.Succes( uri) tuturor !!!
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 17:45   #10
ottotavy
Dacia Driver

Stage 2
 
ottotavy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 56
Member of:
[DACIA]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

salut
am gasit o skoda 120 din 1979 la noi in romania,la un pret infim(3mil).o pot inmatricula ca masina de epoca?
ottotavy is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 15:45   #11
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Interesează-te cand a iesit ultima masina din fabrică.Dacă au trecut 30 de ani de atunci,poţi.De asemenea trebuie să aiba o culoare din paleta de culori al modelului respectiv.
__________________
E30-CJ 25 LKB -marea iubire
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 01:22   #12
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

culoare, respectiv piese originale...
nu adaptari...
valib is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 04:42   #13
georgeopel

Stage 5
 
georgeopel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 392
Member of:
[Toyota]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

sal.......dak va intereseaza unde sa va restaurati,,old timer-ul,, va dau un sfat sunati la0722637292 si vb direct cu sefu serviceului.......efectuam reconditionari,sablare,cromare tapiterii personalizate,vopsitorie profesionala.....etc,nu veti cunoaste masina cind v-a iesi pe poarta.........veniti la sediul firmei sa vedeti conditiile in care bijuteria voastra se transforma!!!!!!MAXI-PAINT, brasov!!!!
apropo am de vinzare un mini moris mk2,,masina lui mr bean,, superba4500€ ptr masina sunati la 0758292901
__________________
georgeopel is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 09:55   #14
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Quote:
Originally Posted by Lukkkkkas View Post
...sa aduci in Ro ...sa restaurezi si sa vinzi din nou in Germania de pilda...
Ideea asta sa ti-o cam scoti din cap, cu vīndutul īn Germania si-ti spun si de ce:

1 - Din pacate, Romānia ara īn domeniul asta un "image" deosebit de prost īn Germania si nu numai. Peste tot se stie ca romānii improvizeaza, cīrpacesc si ciobanesc masinile, nu fac lucruri de calitate.

2 - Pt. a vinde o masina īn Germania, indiferent cīt este de vechie, asta trebuie sa īndeplineasca conditiile de siguranta TÜV - DEKRA care sīnt mult mai riguroase decīt RAR / ITP din RO. Aici nu se ia la purechiat numai tablaria care daca nu este sudata cum trebuie n-ai sanse dar se ia si restul. Se masoara pīna si nivelul zgomotului īn dB al esapamentului. Nu se mentin parametri ceruti, poti s-o uiti. Aici nu merge cu..... n-am toba, pun o tzeava si figuri din astea.

3 - Ca o masina īn Germania sa primeasca statutul de OLDTIMER si dreptul de a circula cu numere de OLDTIMER TIP "H", nu are voie sa fie pe ea piese ce nu apartin originalului. Totul, īncepīnd cu suruburile de la roti pīna la becul de la numar trebuie sa fie 1:1 original. De exemplu daca cutia filtrului de aer este din fabrica de culoare NEAGRA, asta asa trebuie sa fie. Te-i pus si l-ai CROMAT, LAREVEDERE ĪNMATRICULARE OLDTIMER deoarece NU ESTE ORIGINAL.

Astea ar fi numai cīteva puncte / exemple. Acum sa te vad eu, cum īndeplinesti tu īn Romānia conditiile astea de originalitate si normele nemtesti, unde nu ai nici piese si ceea ce gasesti e dublu de scump fata de Germania, sa nu mai vorbim ca aici e mai plin de Oldtimere ca īn RO, ma refer la masini de genul Ford Taunus, Granada, Consul / Opel Admiral, Manta, GT si alte bazaconii din astea vechi si neamtul decīt sa vina sa-ti cumpere asa ceva din RO, prefera s-o ia de aici de la el de acasa unde are alte conditii tehnice de restaurare.

La ideea ta, ce poti face, ar fi sa te orientezi la nivel de OSTALGIE pe romāneste ESTALGIE. Asta īnseamna, restaurarea masinilor din fostul bloc estic ex-comunist, dinainte de 1990, NOSTALGIA MASINILOR DIN ERA COMUNISTA DE EST cum ar fi Volga, Moskwici, Lada, Zil, Gaz, ARO, Dacia, Scoda (Vechi - S 100 / 1000 MB), excluse fiind Trabant si Wartburg ca din astea e plin aici de faci varza cu ele.

Sīnt foarte multi colectionari care dau o groaza de bani pe o masina din asta deoarece sīnt raritati necunoscute. Am avut parte sa vad la o licitatie auto unde o Volga ruseasca de prin 1969 īn stare originala nerestaurata s-a vīndut cu 18.000 EURO, un Moskwitci de prin '72 s-a dus cu 11.000 EURO, O Dacia 1300 de prin '70 īn stare originala NE CIOBANITA din loturile ce s-au importat īn fosta DDR (RDG) s-a dus cu 7000 EURO lejer.

Daca chiar te joci cu gīndul la afaceri din astea, orienteaza-te la chiestiile astea din est ca alt fel n-ai sanse si cauta sa respectio normele stricte de originalitate.

Gīndestete ca daca eu ca romān plecat de 20 de ani din tara, anul asta īn septembrie cīnd mi-am cumparat īnsfīrsit mult rīvnita Dacia 1410 Sport īn RESITA, am stat si am purechiat 2 ore jumate masina, ia-m bagat videocamera nu numai īn praguri dar si īn motor, īnchipuieti ce face neamtul bastinas a carui īncredere este ZERO ?

Last edited by CyberCSX; 28-11-09 at 10:08.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 21:23   #15
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Maşina de epoca de la ce varsta are taxe 0 ?

Exista 3 categorii de clase de automobil de epoca:
-100% original: se accepta unele consumabile sa nu fie originale precum rotile, garnituri, furtune, filtre
-peste 85% original: aici se mai permit si lucrari de tinichigerie, dar sa fie efectuate in asa fel incat sa fie cat mai asemanatoare cu originalul la aspect si calitate, si schimburi de piese principale, dar numai originale
-artizanat: in sensul ca sa mai pastreze aspectul original, blocul motor si sasiul cu seria.
Toate aceste categorii intra sub incidenta legii automobilelor de epoca, exceptia fiind doar diferenta de valoare morala si materiala intre aceste 3 tipuri.
Gixer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -