Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-14, 04:47   #1
PH29SFR

Stage 1
 
PH29SFR's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 18
Smile Vreo solutie ?

Salut !

Am si eu o intrebare si nu stiu cum as putea sa o rezolv sau sa reclam ce am patit .. Nici nu stiu daca postez unde trebuie , dar sunt putin frustrat ..

Am avut masina un E36 Coupe la un mecanic sa imi monteze niste piese si sa imi faca niste diverse .. El mi-a facut o excrocherie , o lipsa de respect si o nesimtire maxima , probabil credea ca nu aflu sau nu ma interesez ! Mi-a taiat toba mica la catalizator pentru profitu ala de 200 300 ron de la catalizator ( praf de platina sau ce combinatie e ) si acum am niste noxe pe masina de zici ca ma plimb cu tractoru .. Tipul e un baiat particular care se ocupa de chestiile astea si intrebarea mea ar fi cum pot sa reclam legal chestia asta sau daca pot sa il reclam pentru prestari servicii fara nici o autorizatie , asta ca sa nu fiu nevoit sa ii fac toate masinile conserve . Pentru ca RAR-ul sau chiar si politia rutiera poate sa imi retina talonul din cate am inteles pentru noxe peste masura legala sau cea prevazuta in carte ; In plus de asta ce mi-a facut el mie banuiesc ca e destul de costisitoare ! Rog ceva pareri daca aveti

Last edited by PH29SFR; 11-11-14 at 04:49.
PH29SFR is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 06:22   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Vreo solutie ?

Adica te-ai dus sa-ti schimbe placutele si el ti-a scos catalizatorul?sau te-ai dus sa iti puna vreo toba sport si nu se auzea suficient de tare?
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 07:23   #3
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Vreo solutie ?

Daca iti inchipui ca un catalizator vechi valoreaza 2-300 lei da-mi voie sa-ti spun ca traiesti in lumea lui Mickey Mouse!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 10:02   #4
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Vreo solutie ?

Ai incercat sa vorbesti cu un politist, sa mergi sa faci o plangere? Ei ar trebui sa incadreze altfel fapta si probabil il vor chema la declaratii.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 10:14   #5
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Vreo solutie ?

Cum dovedesti ca masina avea catalizator cand ai dus-o ?

Sfatul meu: mergi la intimidare, confrunta-l, si daca nu accepta sa iti faca masina inapoi cum era spune-i ca o sa-i aranjezi un control surpriza.

Sigur nu are "firma" in regula.. o sa-l rupa cu amenzile.

Cu politia nu faci nimic. Nu ai absolut nicio dovada ca ti-a furat ceva de pe masina.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 10:35   #6
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Vreo solutie ?

Cat timp el desfasoara o activitate si masina a fost la el in curte e pasibil de orice. Nu e ca si cand l-as suspecta de Bryan de pe 4t pe care nici nu-l cunosc. Zic sa apelezi la politie pentru ca e posibil sa il cheme la declaratii si e mai mare presiunea decat daca vine un om normal.

Bryan, politia nu te intreaba, politia trebuie sa ancheteze, e ca si cand ti-as fura eu bicicleta, reclami la politie si aia te intreaba daca esti sigur ca ai avut asa ceva? Eu am bunul tau si ne intrebam cine are dreptate, aici politia trebuie sa faca dreptate in cazuri de furt, talharie,etc.

Last edited by ekofresh; 11-11-14 at 10:38.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 13:25   #7
PH29SFR

Stage 1
 
PH29SFR's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 18
Default Re: Vreo solutie ?

Sudura e proaspata data ieri , eu nu am fost la el pentru vreo modificare la toba , nu mi-am dorit asta .. Erau de centrat piesele la tot botul , de pozitionat un lonjeron si cam atat mici chestii . Am vazut pe cineva ca ma lua cu lumea lu Mickey Mouse , chiar nu ma intereseaza daca si-a luat 10 lei sau 10 milioane , ma intereseaza masina mea . Am sa incerc o plangere la politie in cel mai rau caz , dar am sa incerc intimidarea cu controalele pentru ca nu cred ca are " firma " ; asa cred ca e cel mai bine , iar daca nimeni nu poate face nimic ii "aranjez" personal masina .
PH29SFR is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 13:25   #8
PH29SFR

Stage 1
 
PH29SFR's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 18
Default Re: Vreo solutie ?

Odata ce prestezi niste servicii in capul meu banuiesc ca devi responsabil de ceea ce faci !
PH29SFR is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 21:55   #9
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Vreo solutie ?

Si odata ce te duci cu masina la reparat la un sopron iti asumi consecintele! Mai ales la un "maruntis" care implica lonjeroane, adica structura de rezistenta.
Aranjeaza-i tu masina si poate te alegi cu o condamnare penala pt distrugere.
Asa cum te-ai dus sa iti faci masina la el si nu la un service, cu comanda de lucru si factura - sigur ar fi costat mai mult decat valoarea masinii - descurca-te pana la capat! Daca ti-o taia in 2 si aveai 2 masini acum? Bine, timpul nu e trecut, se poate rupe in strada oricand.

Last edited by john17; 11-11-14 at 22:00.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-14, 07:35   #10
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Vreo solutie ?

Sunt sute de astfel de garaje in Bucuresti care fac orice, de la mecanica la vopsitorie si tinichigerie. In unele gasesti oameni mai priceputi pe o anumita marca decat in service-uri spalate. Nu e de condamnat pentru asta, poate cel la care a facut-o are o firma/autorizatie, ceva, ca prea mi se pare ciudat daca nu ar avea si sa repare masini, mai ales tinichigerie unde se demonteaza si lucreaza un timp mai mare. Mergi la el vezi ce zice si apoi la politie, asta vorba celorlalti, daca esti sigur ca le-ai avut.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 13-11-14, 18:01   #11
PH29SFR

Stage 1
 
PH29SFR's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 18
Default Re: Vreo solutie ?

Am fost la intimidare la el , si am cazut la pace ca domne mi-o sudeaza si imi pune sitele inapoi , ca nush ce si nush cum ; stiu ca nu o sa se mai auda ca inainte , dar macar sa scap de sunetu ala care m-ar lasa fara talon , macar o perioada pana o sa pot sa o bag intr-un service cu personal calificat ... Poate sa-mi reduca sunetu daca o sudeaza cum trebuie , adica etansa ? ( am si toba sport finala si sigur e fisurata la ce a facut el acolo de se aude asa ..) ?

Multumesc celor care n-au raspuns in spirit de gluma !
PH29SFR is offline   Reply With Quote
Old 21-11-14, 00:51   #12
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Vreo solutie ?

Cum ma,cum vine asta ca ti o face el inapoi ?
Dupa ce mai si recunoaste ca a furat tu o dai la pace cu el?
Pai cere i bani de un traseu nou de tobe,plus montat,plus sa ti mai faca una alta pe la masina,da l in mortii lor de obosit.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 08-12-14, 13:14   #13
gojira

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9
Default Re: Vreo solutie ?

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Cu politia nu faci nimic. Nu ai absolut nicio dovada ca ti-a furat ceva de pe masina.
Tot aud chestia asta. Scuze, dar e o prostie. Nu trebuie să ai dovezi pentru a face o plângere. Te duci frumos cu mâinile în buzunar şi-ţi pui pe hârtie doleanţele. Abia când ajungi la proces îţi sunt bune "dovezi". Dar, în multe cazuri, s-ar putea să te mai loveşti de alţi câţiva indivizi, care, la fel ca tine, au fost ţepuiţi de individul respectiv. Caz în care, iarăşi, dovezile te ajută pentru a se stabili un prejudiciu, însă, fapta poate fi penalizată doar în baza declaraţiilor.

Noi i-am învăţat aşa pe ăştia cu service-urile. Avem ori service-uri ieftine, dar care fac treabă de mântuială, eventual te mai şi fură şi service-uri scumpe, care, încearcă şi ei să fie competitivi, dar dacă n-au clienţi, e cam greu. Eu unul m-am lecuit de "garajarii" ăştia. Nu-mi dai factură şi deviz pe ce-mi lucrezi, pa, mă duc la alt service. Trebuie să-şi asume şi ei cumva o responsabilitate pe ce-ţi fac acolo. Aşa, la garaj, nu-i controlează nimeni, nu se plânge nimeni, că na, dai 20 de lei pe ora de lucru, n-ai aşteptări.
gojira is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -