Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-14, 22:28   #1
ALI26GEO

Stage 4
 
ALI26GEO's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 175
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Accident fara RCA

Am fost lovit de un alt participant la trafic (eu am oprit ptr a ceda trecerea si soferita m-a lovit in spate) si-a recunoscut vina am fost la intelegerea amiabila (RCA la Euroins)si cand completam formularul am descoperit ca-mi expirase de doua saptamani RCA-ul.
Intrebarea mea este daca am sanse sa mi se aprobe dosarul de dauna tinanand cont ca nu sunt eu cel vinovat si daca nu se aproba ce pasi pot urma ptr a fi despagubit (unde se poate face o contestatie sau daca se poate face reclamatie la protectia consumatorului sau la alt for abilitat) ?
ALI26GEO is offline   Reply With Quote
Old 08-06-14, 23:17   #2
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Accident fara RCA

N are nicio treaba faptul ca tu n ai RCA valabil.
Ideea e sa nu lovesti tu pe cineva,in cel mai rau caz te vei alege cu amenda,dar pentru asta trebuie sa fie politist,declaratii,etc.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 07:35   #3
ALI26GEO

Stage 4
 
ALI26GEO's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 175
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Accident fara RCA

Ok! Daca vinovata nu intentioneaza sa mearga la politie mai poate asigurarorul
sa cheme un agent de politie si sa-mi dea amenda (in jur de 1000 lei) in momentul camd ma duc la service ptr constatarea daunelor ''ascunse'' (sa dea bara spate jos)?
ALI26GEO is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 08:43   #4
mister zizu

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 229
Default Re: Accident fara RCA

daca nu ai rca valabil adio despagubire.
mister zizu is offline   Reply With Quote
Old 09-06-14, 14:46   #5
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Accident fara RCA

daca nu ai asigurare valabila ramai fara placute de inmatriculare + talon si cu o amenda de 1000 ron, in cazul in care mergi la politie. daca mergeti pe amiabila, sunt sanse ca firma de asigurare sa iti respinga dosarul.
sfatul meu este sa o convingi pe soferita ca accidentul s-a intamplat in data de 10 iunie sa zicem, iar in data de 9 iunie iti intocmesti o polita de asigurare. daca ea e de acord, totul e ok!
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 17-06-14, 07:27   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Accident fara RCA

Daca iti cheama politia va trebui sa platesti amenda fiindca nu ai avut asigurare,insa asiguratorul celui care te-a lovit trebuie sa de despagubeasca oricum,fiindca nu din vina ai fost lovit,legal iti iei amenda doar pentru lipsa de RCA;daca asiguratorul e baiat corect o sa cheme politia...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 22-06-14, 08:29   #7
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Accident fara RCA

Daca a fost completat formularul de constatare amiabila nu mai ai obligatia sa mergi la Politie.
Ai avut noroc ca nu te-a lovit unul "mai ager" ca te santaja un pic cu chestia asta !
__________________
Consultanta daune auto si asistenta despagubiri

http://amdauna.ro
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 22-06-14, 10:13   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Accident fara RCA

Cel mai probabil pagubele depasesc amenda,asa ca nu e bine sa cedezi la santaj,eventual anunti politia pentru asta,deca sa dai bani degeaba unuia...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 22-06-14, 15:12   #9
nr529
VW Driver

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 63
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
Unhappy Re: Accident fara RCA

Eu stiu asa, pentru despagubire trebuia sa aveti amandoi asigurarea valabila. Un prieten a patit la fel, a intrat o doamna in el in sensul giratoriu, pana la urma a trebuit sa repare masina pe bani lui.
nr529 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-14, 17:58   #10
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Accident fara RCA

In primul rand, Euroins nu e o firma serioasa si ca toate celelalte firme, iti va cauta nod in papura sa nu te despagubeasca. Din pacate, cred ca iti vei repara singur masina deoarece nu te va despagubi in aceste conditii. Tocmai pt a verifica astfel de cazuri se ataseaza dosarului de dauna amiabila, copii dupa ambele taloane ,dupa ambele asigurari, etc, pt a verifica fiecare chichita. Un prieten la fel ca si tine, a fost lovit de un alt participant la trafic si pagubitul avea ITP-ul expirat de ceva timp,din neatentie, nu fiindca nu l-ar fi trecut. Masina din aceasta cauza i-a fost declarata neconforma, ca nu avea ce cauta pe drum si a trebuit sa si-o repare singur,chiar daca nu era vinovat. Nici a ta nu e conforma mersului pe drumurile publice daca nu ai asigurarea obligatorie valabila. Sper sa gresesc si sa-ti poti repara masina pe rca-ul doamnei, dar e putin cam improbabil.
__________________

раскрутка сайтов

Last edited by s3bby2000; 22-06-14 at 17:59. Reason: am uitat sa scriu ceva
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-14, 20:57   #11
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: Accident fara RCA

o soferinta mi-a distrus oglinda la un E38 inmatriculat in bulgaria (aveam asigurarea expirata de 2 zile,nu a interesat pe nimeni absolut nimic despre asigurarea sau cartea mea verde-nici nu au fost atasate la dosar copii dupa cele expirate)
am fost despagubit de carpatica cu suma de 2500 de lei (daune: oglinda pliabil electric bmw E38 completa +geam sofer zgariat... am fost extrem de mirat de suma primita ca despagubire dar totodata foarte placut impresionat )
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 23-06-14, 06:48   #12
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Accident fara RCA

Trebuie sa primesti fara probleme despagubiri. Si daca ai fi condus baut si fara permis asiguratorul celui vinovat trebuie sa despagubeasca.
Care intampinati probleme si doreste sprijinul asociatiei AmDauna ne poate contacta la consultanta@amdauna.ro .

Consilierea este gratuita !
kosfunny is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -