Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-14, 21:10   #1
Twixileanu

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 6
Default Recuperare permis auto

Salut, am si eu o intrebare . Imi pot ridica permisul dupa expirarea suspendarii daca am buletinul expirat ?
Twixileanu is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 12:57   #2
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Recuperare permis auto

Ai dat testul de 15 intrebari?
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-14, 22:17   #3
Twixileanu

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 6
Default Re: Recuperare permis auto

Nu....
Twixileanu is offline   Reply With Quote
Old 28-03-14, 06:54   #4
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Recuperare permis auto

In functie de contraventia comisa, soferul de autovehicul e obligat sau nu sa sustina in vederea recuperarii permisului de conducere, un test de cunostinte de legislatie rutiera de 15 intrebari la care va trebui sa promoveze 13 intrebari. Pentru retinerea permisului pentru cumularea tuturor celor 15 puncte penalizare, mi se pare ca e obligatoriu acest test. Cei care nu acorda prioritate de trecere, trec pe rosu la semafor, nu acorda prioritate pietonilor, nu respecta semnalizarea de la trecerea la nivel cu o cale ferata sau conduc sub influenta alcoolului si produc accident din care rezulta pagube materiale, sunt obligati sa sustina acest test de cunostinte.
Daca testul nu e sustinut si promovat in perioada suspendarii permisului pana in ultima zi de suspendare, aceasta se prelungeste cu inca 30 de zile fara a se restitui permisul imediat dupa promovarea testului( in cele 30 de zile de prelungire). Tot cu acest test, se poate micsora perioada de suspendare de la 60/90 zile la minim 30 de zile daca se indeplinesc cumulativ mai multe conditii. Cei care produc accident in stare de ebrietate nu au acest drept si cei care nu respecta semnalizarea de la trecerile la nivel cu CF.
Cei care nu sunt obligati sa sustina acest test si totusi se incadreaza pt micsorarea suspendarii la un nr de zile mai mic, vor fi obligati sa se prezinte spre promovarea acestui test.
Acum tu te orientezi si vezi unde te incadrezi. Eu tocmai ce l-am dat de maxim o luna si mi-am luat permisul inapoi reducand suspendarea doar la 30 de zile din 60. Se da testul scris pe hartie, cum era inainte, 15 intrebari, 20 de minute, intrebari strict luate din legislatie rutiera, nu penalizari cu cate puncte amenda, sau prim ajutor ori mecanica. Strict reguli de circulatie. Grija mare pentru cei ce nu au tramvaie in oras, sunt si intrebari legate de tramvai. Intrebarile sunt relativ usoare, eu nu m-am spetit cu invatatul si l-am promovat, 7 minute a durat sa-l termin tot.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -