Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-13, 15:18   #1
Derek

Stage 2
 
Derek's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Question Am nevoie de o procura notariala pt a conduce masina cuiva?(a mamei de ex.)?

Este necesara o procura notariala pentru a conduce masina cuiva ?

Mai exact masina "mea", care este pe numele mamei (apropo, nu impart acelasi nume cu mama) .

In tara ma intereseaza (romania) .

Iar, daca nu e necesara procura, pe langa talon + asigurare, mai trebuie sa am la mine si alte acte, gen cartea, etc ?



Imi puteti raspunde si pe pagina de help ( https://www.4tuning.ro/help/legislati...-ex-83009.html )



Multumesc anticipat.
Derek is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 16:38   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Post Re: Am nevoie de o procura notariala pt a conduce masina cuiva?(a mamei de ex.)?

In legislatie scrie ca pentru a utiliza masina cuiva, fara ca aceasta sa fie pe numele tau, trebuie sa te duci cu proprietarul la politie, si sa iti faca o imputernicire, pentru ca in cazul in care esti oprit de Garcea, sa nu poti fi banuit de furt.
Totusi, masina mea este pe numele tatalui meu, iar de fiecare data cand am fost oprit de politie, am prezentat actele masinii, permisul, si totul a fost in regula.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 17:36   #3
Derek

Stage 2
 
Derek's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Default Re: Am nevoie de o procura notariala pt a conduce masina cuiva?(a mamei de ex.)?

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
In legislatie scrie ca pentru a utiliza masina cuiva, fara ca aceasta sa fie pe numele tau, trebuie sa te duci cu proprietarul la politie, si sa iti faca o imputernicire, pentru ca in cazul in care esti oprit de Garcea, sa nu poti fi banuit de furt.
Totusi, masina mea este pe numele tatalui meu, iar de fiecare data cand am fost oprit de politie, am prezentat actele masinii, permisul, si totul a fost in regula.
Cand zici *actele masinii*, la care anume referi?
Vreau sa zic, pe langa talon + asigurare rca, mai ai nevoie de ceva in plus in situatia in care nu este masina ta... gen, sa prezinti si cartea masinii, etc ?
Derek is offline   Reply With Quote
Old 19-11-13, 17:57   #4
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Am nevoie de o procura notariala pt a conduce masina cuiva?(a mamei de ex.)?

eu am prezentat talon, cartea in original, asigurarea- o copie ca originalul era pe acasa parca, permis, buletin....si nu mi-o zis decat ca am depasit viteza, dar nimic de acte, dar gandeste-te in cazul in care iti tuna sa pleci cu masina de acasa si proprietarul se suceste, ca ma, daca nu aduci acasa masina, o dau furata, chit ca e a lu tata si ti-o dat-o tie, in cazul ala ce faci? o duci acasa si te apuci sa te pisi pe ea, asa ca daca ti-o dat tata masina de exemplu, du-te si fa-ti o procura ca poti s-o conduci si tu.
Eu is patit si am ales sa-i predau masina inapoi.

Apropo de masina, atata vreme cat prezinti actele masinii, ce cap de creta gandeste ca e furata? Doar de asta are acces la baza de date instant, sa poata verifica masina dupa numarul de inmatriculare, nu poti sa suspectezi o masina ca fiind furata daca ea nu e data furata, e logic sa fie asa si nu altfel.
Oricum, cred ca o sa ajungem sa ne luam iar cal si caruta), ca la cat vor sa creasca pretul la combustibil, alta solutie "ne-nasoala" asta e, nu mai circulam cu vehicule cu propulsie proprie.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -