Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-13, 12:51   #1
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Post Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Salutare baieti!

Mi-am permis sa deschid acest thread in speranta ca voi primi ceva sfaturi de la voi, inainte sa iau in piept birocratia din Romania.
Situatia mea sta in felul urmator: in Decembrie 2012 am cumparat un BMW 320i E36 de la o persoana din Constanta. Nu aveam in plan sa-mi cumpar masina dar fiindca am gasit-o un pret foarte atractiv comparativ cu starea si dotarile masinii, am considerat-o un chilipir si am plecat dupa ea fara sa mai stau pe ganduri (stiind de problema cu talonul dinainte sa plec spre ea si cunoscandu-l pe proprietar cu ceva vreme inainte sa facem tranzactia). Masina a fost initial adusa din Olanda si inmatriculata de catre fostul proprietar pe BG (Dobrich, el fiind din Constanta).
Odata cu masina, am primit si toate documentele in original, inclusiv cartea de identitate, contractul de vanzare-cumparare, imputernicirea notariala pe numele fostului proprietar roman (in doua variante, romana si bulgara), ITP, asigurare, etc. Din toate actele astea lipseste ceva - talonul, fiindca el mi-a spus ca Politia Romana l-a oprit acum mai bine de 1 an fiindca nu avea Rovigneta si asigurarea valabile si i-au retinut talonul masinii. Cum cele doua saptamani cat timp talonul a ramas la ambasada trecusera deja, a renuntat la ideea de a-l mai recupera. In tot acest timp, el a circulat fara talon, neavand probleme pe plan local. Mentionez ca in imputernicirea notariala, fostul prorietar roman al masinii, are dreptul de o vinde sau de a reprezenta proprietarul de drept (bulgar) in fata oricarei entitati autorizate.
Cum eu sunt din Bucuresti si aici lucrurile stau un pic mai altfel, vreau sa ii rezolv toate problemele legate de hartzogaraie si mai ales, cum mi-au expirat asigurarea si ITP-ul la Bulgari, as dori sa inmatriculez pe Romania.

Intrebarile mele sunt: cum pot proceda in acest caz? Partea romana ma va intreba si de talon cand merg sa o inmatriculez? Ce alte documente imi vor mai solicita? Este necesar sa mai fac si un contract de vanzare cumparare intre mine si persoana imputernicita (noi am facut doar un act de mana). Sau imi vor cere un contract de vanzare-cumparare intre mine si proprietarul bulgar?
Mentionez ca inca mai pastrez legatura cu fostul proprietar roman (si ii multumesc cu aceasta ocazie) dar despre proprietarul bulgar, nu se mai stie nimic.

As aprecia daca cineva este atat de amabil incat sa imi descrie toata procedura de inmatriculare, pas cu pas si ii multumesc anticipat pentru asta.

Avand in vedere noua taxa auto (timbrul de mediu) consider ca 800 de euro nu este o suma foarte mare sa o inmatriculez direct la noi, dar stiu ca pe langa cei 800 de euro, eu mai trebuie sa platesc si impozitul la bulgari (aprox 350 euro).
Va rog sa ma ajutati cu orice fel de sfat si mai ales, care este procedura exacta, fiindca nu as vrea sa merg iarasi in Bulgaria sa-mi reinnoiesc actele la ei cand pot sa mai pun niste bani si sa o bag direct pe Romania.
Intre timp masina ramane in garaj, pana cand ma voi hotari spre ce cale sa ma indrept.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	301115_506697386028209_120943576_n.jpg
Views:	147
Size:	91.7 KB
ID:	2701236   Click image for larger version

Name:	65078_506697352694879_878856054_n.jpg
Views:	135
Size:	147.3 KB
ID:	2701237   Click image for larger version

Name:	543844_506697342694880_1127566950_n.jpg
Views:	149
Size:	116.4 KB
ID:	2701238  

__________________

BMW 328ci (E46) / Topaz Blue / Modena Heritage Nappa Leather
BMW 320i (E36) ///M-Technick II Motorsport
EX: Opel Astra Coupe ЪERTONE
Disclaimer: Posts written by me are my views, ideas and opinions only, and should not be taken as facts, unless stated otherwise, or as trying to force my views on others! Thanks!

Last edited by sabothor; 25-02-13 at 13:19.
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 13:34   #2
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Am atasat si niste copii ale documentelor care se afla in posesia mea.
Imi cer scuze pentru dublul post, dar nu am mai putut edita postul anterior.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0722.JPG
Views:	90
Size:	1.28 MB
ID:	2701300   Click image for larger version

Name:	IMG_0726.JPG
Views:	94
Size:	636.0 KB
ID:	2701301   Click image for larger version

Name:	IMG_0728.JPG
Views:	71
Size:	618.6 KB
ID:	2701302  

Click image for larger version

Name:	IMG_0729.JPG
Views:	71
Size:	595.8 KB
ID:	2701303   Click image for larger version

Name:	IMG_0730.JPG
Views:	73
Size:	3.41 MB
ID:	2701304  

Last edited by sabothor; 25-02-13 at 14:02.
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 20:13   #3
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Quote:
Originally Posted by sabothor View Post
Am atasat si niste copii ale documentelor care se afla in posesia mea.
Imi cer scuze pentru dublul post, dar nu am mai putut edita postul anterior.
din cate stiu eu,trebuie sa faci contract de vanzare cumparare intre tine si propitarul roman(cel cu procura).
talonul(certificatul) iti trebuie sigur dar nu stiu de unde ti-l poti recupera. dar cred ca de la politia din bulgaria.
iar despre impozitul de la bg,eu nu am auzit nimic de asta pana acum. eu intelesesem ca masinile sunt scazute de la impozit din bg. cam cum se intampla si prin romania,o radiezi de la fisc,dar viitorul propitar n-o mai trece pe numele lui.
nu lua de sigur ce am zis eu,asta e ce am mai auzit si eu avand o masina la fel pe bg.
dar din pacate sigur este ca pe langa cei 800e timbru te mai costa vreo 400e alte prostii rar+numere+raxe+identificari+traduceri etc
__________________
http://topcelemai.blogspot.com

Last edited by Dj.Klaus; 25-02-13 at 20:15.
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 26-02-13, 00:23   #4
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

OK Klaus, multumesc mult pentru raspuns. Contractul de vanzare-cumparare il pot face oricand, cat despre impozit - asa mi-a zis un amic, dar altul a contestat. La momentul respectiv, mi s-a parut logic, dar acum imi dau seama ca tu ai dreptate, din moment ce masina se radiaza.
Mai astept sa vad ce pareri mai au si alti colegi.

Mersi inca o data!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 12:37   #5
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Nimeni, nimic?
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 13:09   #6
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Logic e asa: bulgarul x imputerniceste pe romanul y sa faca ce vrea cu masina. Cand o cumperi tu, trebuie contract intre bulgar (proprietar in acte) si tine, doar ca semneaza cel de la care ai luat masina (romanul de la CT), pentru ca este delegat de bulgar sa faca asta. Asa functioneaza, logic, si din ce am mai intalnit eu. Cat despre talon, o sa ti-l ceara cei de la noi, ca dovada ca nu circuli cu masina cu 2 seturi de numere (ro si bg), deci ar trebui sa ti-l recuperezi mai intai de la bulgari.
Sa ma corecteze cineva daca nu am dreptate.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 19:46   #7
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Am inteles, dar din moment ce eu voi inmatricula masina in Romania, automat, va fi radiata de la bulgari, deci ar fi exclusa varianta ca eu sa pot circula (legal) cu doua seturi de numere. Plus ca, numerele de Bulgaria raman la ei, daca nu ma insel.

Nu mai exista si varianta ca talonul sa fie pierdut? Chiar daca poate nu ar fi cel mai corect lucru posibil, dar nu pot sa dau o declaratie pe proprie raspundere cum ca talonul l-am pierdut eu?

Asta m-ar scuti de ceva stress si taraboi, plus ca m-ar salva de inca cel putin o vizita in tara pe care o detest cel mai mult - Bulgaria ...

Last edited by sabothor; 27-02-13 at 19:49.
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 20:21   #8
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Quote:
Originally Posted by sabothor View Post
Am inteles, dar din moment ce eu voi inmatricula masina in Romania, automat, va fi radiata de la bulgari, deci ar fi exclusa varianta ca eu sa pot circula (legal) cu doua seturi de numere. Plus ca, numerele de Bulgaria raman la ei, daca nu ma insel.

Nu mai exista si varianta ca talonul sa fie pierdut? Chiar daca poate nu ar fi cel mai corect lucru posibil, dar nu pot sa dau o declaratie pe proprie raspundere cum ca talonul l-am pierdut eu?

Asta m-ar scuti de ceva stress si taraboi, plus ca m-ar salva de inca cel putin o vizita in tara pe care o detest cel mai mult - Bulgaria ...
pai daca ai spus ca talonul a fost retinut de politie cum l-ai pierdut tu????
sa nu te manance pe undeva sa te duci cu vreo declaratie scrisa ca ai pierdut tu talonul ca te baga la fals in declaratii.....
din cate stiu eu vizavi de masini inmatriculate in strainatate(nu conteaza tara)nu poti inmatricula masina fara talon,mai ales ca a fost retinut la noi.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 21:42   #9
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Mersi Alex. In cazul in care chiar nu mai exista nicio alta varianta de a o inmatricula la noi fara talon, stii cumva (sau poate stie altcineva) ce as putea face in cazul meu? Cum sa fac sa-mi recuperez talonul?

O vreau neaparat pe RO!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 22:02   #10
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Quote:
Originally Posted by sabothor View Post
Mersi Alex. In cazul in care chiar nu mai exista nicio alta varianta de a o inmatricula la noi fara talon, stii cumva (sau poate stie altcineva) ce as putea face in cazul meu? Cum sa fac sa-mi recuperez talonul?

O vreau neaparat pe RO!
Maine dimineata vb cu cineva de la inmatriculari despre problema ta si te anunt...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 23:23   #11
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Multumesc anticipat, Alex! Astept cu nerabdare!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 20:22   #12
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Quote:
Originally Posted by sabothor View Post
Multumesc anticipat, Alex! Astept cu nerabdare!
deci,nu poti inmatricula masina fara talon,daca ai dovada de retinere a talonului poti intreba la udriste cum il poti recupera,daca era luat pt.itp faceai itp-ul si il luai inapoi,daca pt asigurare faci asigurare si il iei inapoi,daca era luat in bucuresti,nu se mai trimite in bulgaria ci la directia politiei rutiere,daca recuperezi talonul o inmatriculezi fara probleme,daca nu.....trebuie inmatriculata din nou in bulgaria ca sa ai toate actele dupa care pe romania dar este o cheltuiala in plus....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 12:49   #13
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Am inteles, Alex, multumesc mult. Am vorbit deja cu cineva sa ma ajute cu procedura de reinnoire a actelor (ITP + Asigurare) si apoi voi merge cu fostul proprietar, care are procura pe numele lui, sa-mi recuperez talon, in baza documentelor actualizate. Greu nu ar fi, dar mi-e scarba de Bulgaria. Asta e!

Mersi frumos inca o data pentru suport si timpul acordat!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 16:14   #14
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Quote:
Originally Posted by sabothor View Post
Am inteles, Alex, multumesc mult. Am vorbit deja cu cineva sa ma ajute cu procedura de reinnoire a actelor (ITP + Asigurare) si apoi voi merge cu fostul proprietar, care are procura pe numele lui, sa-mi recuperez talon, in baza documentelor actualizate. Greu nu ar fi, dar mi-e scarba de Bulgaria. Asta e!

Mersi frumos inca o data pentru suport si timpul acordat!
Cu placere,verifica inainte ca sa nu te duci degeaba pana in bulgaria,talonul poate fi inca la noi...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 17:35   #15
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Inmatriculare AUTO de pe BG pe RO cu mici probleme.

Ai idee unde pot verifica si in baza caror documente? Pot sa fac eu asta sau persoana de pe procura?
sabothor is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -