Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-12, 14:04   #1
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Inmatriculare masina raliu

Salutare!

Am si eu nevoie de putin ajutor... am mai gasit pe net una alta... dar nimic concret.. ideea este simpla... vreau sa inmatriculez o masina ca si `masina destinata competiilor sportive` din motive personale (nu ca sa scap de taxa dar nu strica) si am multe nedumeriri cum ar fi...(restul le-am aflat)

-este nevoie de certificat de pilot? (am gasit ambele varianta.. si da si nu)
-cand o trece in certificat/carte.... modifica si numarul de locuri? (5-2 de mentionat ca masina vreau sa ramana circulabila si cu 5 locuri)
-stie cineva care este minimum de dotari in vederea roolcage-ului?
-ITP-ul se face la aceeasi 2 ani si la orice statie ITP? sau doar la rar
-daca roolcage-ul sufera modificari in timpului anului (se elimina X-urile) am probleme ceva? (in ideea ca.. atunci cand obtin autentificarea se fac ceva poze?)

SAU.. exista alta metoda sa pot merge legal stradal cu roolcage-ul? (de restu nu intreb)

Multumesc anticipat!!
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 07-08-12, 18:54   #2
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

hai frate.. nimeni nu stie nimic de rollcage? cum sa mergi legal cu el si de ce ai nevoie? mi-a raspuns morcov in mare parte:P dar mai am dileme
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 09:31   #3
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

hai ma.. nu stie nimeni.. nimeni nu are montat sau nu are prieteni sau cunostinte care si-au montat un roll-cage... vreau sa stiu si eu daca se modifica numarul de locuri al masinii..bancheta va ramane montata si la RAR dar nu vreau sa fac vreo prostie sa-mi dea masina cu 2 locuri...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 01:07   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Daca ai un rollcage demontabil omologat nu e nici o problema daca in trafic mergi fara x-uri,dar legat de numarul de locuri nu stiu ce sa-ti spun,cred ca nu se modifica numarul de locuri,doar ca o sa fie trecuta masina ca automobil de competitie...
Decat sa stai in baza zvonurilor de ce nu te duci direct la rar pe calea grivitei sa intrebi ce si cum ?
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 22:23   #5
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Daca ai un rollcage demontabil omologat nu e nici o problema daca in trafic mergi fara x-uri,dar legat de numarul de locuri nu stiu ce sa-ti spun,cred ca nu se modifica numarul de locuri,doar ca o sa fie trecuta masina ca automobil de competitie...
Decat sa stai in baza zvonurilor de ce nu te duci direct la rar pe calea grivitei sa intrebi ce si cum ?
mi-ai citit gandurile la faza cu roll-cage-ul... exat la asta ma refeream... si mai mult ca sigur asta o sa fac...

o sa dau un telefon sa aflu si de faza cu numarul de locuri.. dar sunt de parere ca atata timp cat merg la omologare cu bancheta montata... banuiesc ca nu modifica numarul de locuri... eu intrebasem aici in ideea ca sunt multi care au montat si merg cu el pe strada legal... si printre ei sau printre prietenii lor ma gandeam ca exista si useri ai acestui forum... ori m-am inselat.. ori nu au chef sa raspunda.. ma rog..

Oricum.. ms frumos de raspuns
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 22:42   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Ca veni vorba,ce rollcage e ala care iti permite sa ai locuri in spate?ca ai cel putin un cadru x + arcada din dreptul stalpilor , la 80-85 de grade fata de orizontala in spatele scaunelor si inca un cadru x sau w care se prinde de oalele amortizoarelor,deci cine sta in spate ar trebui sa fie contorsionist si un mare sinucigas fiindca si la un impact usor fara casca tragi niste centrari cu capul in tevi de nu-ti mai trebuie sa te urci,plus ca rollcage-ul e facut sa-i protejeze pe cei doi din fata,sau doar pe sofer.
Oricum,cu un rollbar facut artizanal,iti poti omologa o masina de curse doar daca respecta niste standarde(teava de anume fel,trasa,indoita la rece fara cute,suduri cu electrod sau mig etc ),dar sa-l faci si demontabil nu cred ca ti-l omologheaza rar-ul,cele demontabile au omologare obtinuta FIA de producator,pe anumie modele,pentru dacia/renault nu stiu daca gasesti exact schita pentru cel demontabil(daca exista desigur)...
Gandeste-te si ca multi au fel de fel de custi facute artizanal neomologate,sau daca ai vazut tu asa multi cu custi,spune macar ce masini sunt,caci de exemplu pentru bmw-uri,golfuri se gasesc custi gata facute prin germanica si nu sunt scumpe
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 06:57   #7
mihai1

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 218
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Fiindeca in tara noastra iubita..fiecare interpreteaza cum vrea cel mai bine in raza unde locuiesti faci mata o cerere la rar cu actele masini si specifici ce vrei sa faci.si tot inscris iti dau cei de rar ce anume sa faci .
Pot fii tipuri de masini care nu afecteaza asa tare locurile din spate la montarea masini sua poate fii un rollcage care poti sa-l scoto pe segmente ,totul este sa fie perfeect si in concordanta cu prescriptiile FIA>
Absolut totul ...ce cumperi se cumpara cu factura in numele tau sau al propietarului....de la suruvburi cu tarie minim 8 pana la teava trasa la rece ......la teava sa iei de la vanzator si fisa tehnica de incercari a materialului din care este facuta. Te duci la cineva care a mai facut rollcage sau ti-l faci singur..depinde de tine..si sudezi numai Mig Mag sau Tig..nu electrod.Cu elctrod este interzis.Pastrezi distamatele dintre tevi si stalpi masinai asa cum spune FIA si o sa ai o masina preparata frumos la care RAR nu are ce sa zica .Toate componenetele care le vei cumpara de la sisteme de franare ,admisie ,injectie combustibil le cumperi cu acte...de vanzare ,donatie..pastrazi actele, faci poze la cele initiale si la cele finale cum arat masina dupa transformare.
BAfta ca ee mult .....iao cu inceputul usor usor ..te dumiresti.
mihai1 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 23:37   #8
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Inmatriculare masina raliu

Unde lucrez... fac roll-cage-uri:P ( masini de raliu si masini de drift...) toate obtinand omologare fara probleme... dar sunt masini la care s-a renuntat la tot in interior... deci nu e elocvent...

teava trasa cu omologare cu specificatie de la producator.. masina de indoit teava cu comanda numerica... sudura tig...

configuratia masinii permite pastrarea banchetei spate... ca sa nu mai zic ca exista (cu omologare fia de la OMP daca u ma insel) roll-cage stradal care permite pastrarea tuturor locurilor ( pt impretza) fara nici o problema... urmand forma caroseriei iar in spate sa coboare pe stalp direct in amortizor...

stiu la ce te referi cu x-urile spate si locurile de pe scaune spate... logic ca nu o sa merg cu el stradal cand am pasageri.. si o sa fie jumatate sudat (partile permanente) iar restu bolt-on...

pana la urma o sa dau un telefon pe luni sa vad de faza cu locurile...

bft all

Last edited by (!8Y_M; 25-08-12 at 23:39.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 25-02-14, 08:08   #9
toropik

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 5
Default Re: Inmatriculare masina raliu

si in final ce ai facut???

scrieti si voi un contact de acolo , am si eu nevoie , sunt in aceasi oala

la ce util post pe forum daca nu postati si solutia
toropik is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -