Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-12, 15:32   #1
Aleh

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 7
Default Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Salutare nu stiu daca a vazut toata lumea http://www.mediafax.ro/social/ai-mas...pe-an-9567867/

sa inteleg ca omoara inmatricularile pe bulgaria?
dar totusi am o nelamurie de unde vor stii ei care sunt cele 3 luni pe an in care am dreptul sa merg cu masina?
Acum sunt obligat sa merg cu contractul de vanzare cumparare dupa mine tot timpul?
Am masina inmatriculata pe BG si asi vrea sa stiu ce e de facut ce soluti ar fii ?
Sau trebuie sa incep sa pun bani sus sa o inmatriculez pe RO sa le dau la hoti astia banii?
Multumesc o zii buna
Aleh is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 16:13   #2
XAVIER

Stage 5
 
XAVIER's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 630
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Daca am rezidenta in Spania si masina inmatriculata la adresa la care locuiesc din Spania inseamna ca nu voi mai putea cirucula cu masina proprietate personala in Romania deoarece au trecut mai mult de 90 de zile de la dobandirea acesteia?
Probabil ca nu, cred ca legea vizeaza pe cei care merg cu masina inmatriculata in alt stat pe numele altcuiva in baza unei procuri si a unui act de vazare cumparare.
Totusi, din cate stiu eu ai dreptul sa circuli maxim 30 de zile cu o masina pe care ai achizitionat-o. In aceste 30 de zile trebuie sa te duci la politie pt a scoate numere rosii sau a inmatricula masina pe numele tau...
__________________
XAVIER is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 10:41   #3
XAVIER

Stage 5
 
XAVIER's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 630
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

din comunicatul de presa al Guvernului/Politiei Romane reiese faptul ca nu vor fi afectati cei care au rezidenta in alte state decat Romania.

http://gov.ro/modificarea-si-complet...1a116830.html#
XAVIER is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 16:10   #4
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Quote:
Originally Posted by XAVIER View Post
din comunicatul de presa al Guvernului/Politiei Romane reiese faptul ca nu vor fi afectati cei care au rezidenta in alte state decat Romania.

http://gov.ro/modificarea-si-complet...1a116830.html#
mai citeste odata ceace ai pus tu
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 16:17   #5
pitbully

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

stati linistiti, nu vor stopa inmatricularile in bg. depinde doar cum faceti inmatricularea, daca pe persoana fizica ( pe numele unui bulgar ) sau pe persoana juridica ( pe firma ).
acum 2 saptamani m-am intalnit cu avocata din Bg iar printre discutiile altui subiect am intrebat-o si de acest aspect, al inmatricularilor auto la ei.
legal si sigur exista doar varianta pe firma.
pitbully is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 07:40   #6
XAVIER

Stage 5
 
XAVIER's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 630
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Quote:
Originally Posted by Dj.Klaus View Post
mai citeste odata ceace ai pus tu


Daca tu ai citit ceva printre randuri, ceva ce poate eu n-am inteles, explica, nu te mai da destept si enigmatic ca n-ai reusit decat sa ma enervezi...

P.S.: odata ≠ o data
ceea ce ≠ ceace = s.m. sg. (reg.) nume de respect pentru o persoană mai īn vārstă; bade, nene, tete. http://dexonline.ro/definitie/ceace
XAVIER is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 07:58   #7
ediskan89

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 39
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Quote:
Originally Posted by XAVIER View Post


Daca tu ai citit ceva printre randuri, ceva ce poate eu n-am inteles, explica, nu te mai da destept si enigmatic ca n-ai reusit decat sa ma enervezi...

P.S.: odata ≠ o data
ceea ce ≠ ceace = s.m. sg. (reg.) nume de respect pentru o persoană mai īn vārstă; bade, nene, tete. http://dexonline.ro/definitie/ceace
Adica ai rezidenta in Romania...) trebuie sa o inscrii in Romania ))
ediskan89 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 09:05   #8
XAVIER

Stage 5
 
XAVIER's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 630
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Quote:
Originally Posted by ediskan89 View Post
Adica ai rezidenta in Romania...) trebuie sa o inscrii in Romania ))
Corect, dar ce era gresit in ceea ce am spus eu?


Quote:
Originally Posted by XAVIER View Post
din comunicatul de presa al Guvernului/Politiei Romane reiese faptul ca nu vor fi afectati cei care au rezidenta in alte state decat Romania.

http://gov.ro/modificarea-si-complet...1a116830.html#
Daca am rezidenta in BG,ES,DE, UK, SE am dreptul sa am masina inscrisa in BG, ES, DE, UK, SE si nu au cum sa ma oblige sa circul maxim 90 de zile pe teritoriul RO.

Last edited by XAVIER; 27-04-12 at 09:13.
XAVIER is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 13:30   #9
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Quote:
Originally Posted by XAVIER View Post
din comunicatul de presa al Guvernului/Politiei Romane reiese faptul ca nu vor fi afectati cei care au rezidenta in alte state decat Romania.

http://gov.ro/modificarea-si-complet...1a116830.html#
tu ai zis ca nu vor fi afectati cei care au rezidenta,din asta => ca vor fi afectati cei care nu au rezidenta(asa cum scrisesei cu un post inainte). si eu ti-am zis sa citesti mai bine.
__________________
http://topcelemai.blogspot.com
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 14:49   #10
XAVIER

Stage 5
 
XAVIER's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 630
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Quote:
Originally Posted by Dj.Klaus View Post
tu ai zis ca nu vor fi afectati cei care au rezidenta,din asta => ca vor fi afectati cei care nu au rezidenta(asa cum scrisesei cu un post inainte). si eu ti-am zis sa citesti mai bine.

in "postul" cu rezidenta in Spania prima fraza e o intrebare retorica....
XAVIER is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 19:34   #11
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Totusi cum vor sti ei ca au 90 de zile de cand am efectuat acel contrat de vanzare-cumparare?
Daca masina este a unui prieten bulgar si umblu eu cu in romania care e problema?
Si acea procura cu incredintarea bunului nu te obliga sa o inmatriculezi.
__________________
https://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=559268&d=1213063352

Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 20:20   #12
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Mie unu intr-un fel mi se pare o idee super poate asa vor lua in evidenta sau vor confisca masinile in neregula cu care merg "ciorile" cu acte false si in unele cazuri provoaca accidente destul de grave fara sa isi asume nici un fel de raspundere.Deci eu unu sunt de acord cu noua lege, dar nu sunt de acord cu modalitatile de rezolvare (nici mie nu imi convine pentru un passat din 2003 1.9tdi sa platesc 4000 E inmatriculare este pur si simplu aberant).
Mai ramane varianta cu inmatriculatul si dat in judecata statul pentru a recupera taxa...in fine...
__________________
REN-u' !
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 07:57   #13
XAVIER

Stage 5
 
XAVIER's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 630
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Quote:
Originally Posted by BlueAngel View Post
vor lua in evidenta sau vor confisca masinile in neregula cu care merg "ciorile" cu acte false si in unele cazuri provoaca accidente destul de grave fara sa isi asume nici un fel de raspundere.Deci eu unu sunt de acord cu noua lege, dar nu sunt de acord cu modalitatile de rezolvare
Asta trebuia facut de la inceput, dar vezi tu, e mai usor sa faci o lege idioata, care sa afecteze pe toata lumea decat sa-ti pui "capu' la contributie".
Cum pe mine m-au oprit de 3 ori (masina cu numere de BG) si de 2 ori "m-au luat in evidenta completand nu stiu ce fisa", cum asigurarea se poate verifica on-line, la fel si verificarea masinilor furate, asa ar putea sa procedeze in cazul tuturor masinilor "suspecte"....


Quote:
Originally Posted by Ingerasul99 View Post
Totusi cum vor sti ei ca au 90 de zile de cand am efectuat acel contrat de vanzare-cumparare?
Daca masina este a unui prieten bulgar si umblu eu cu in romania care e problema?
Si acea procura cu incredintarea bunului nu te obliga sa o inmatriculezi.
Au spus ca vor lua in evidenta toate masinile oprite, cu numere straine, fiecare va avea o fisa si va fi introdusa intr-o baza de date. Daca au trecut mai mult de 90 de zile de la incheierea contractului de vanzare/cumparare sau a procurii atunci vor aplica "legea" , totusi, daca e s-o luam logic tu ai dreptate...



P.S.: Bine ca a picat guvernul, acum sa vedem ce ineptii or sa mai debiteze astia "noi"...
XAVIER is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 09:08   #14
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

Stati calmi a cazut guvernul, urmeaza alegerile, alti hoti alte taxe
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 21:22   #15
bullet-esr

Stage 1
 
bullet-esr's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 15
Default Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?

totusi astia care au masina inmatriculata pe BG pe firma si sunt trecuti in carte si talon pot sa circule nelimitat in Romania? chiar daca nu au rezidenta? aste nu inteleg
bullet-esr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -