![]() |
Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Salutare nu stiu daca a vazut toata lumea http://www.mediafax.ro/social/ai-mas...pe-an-9567867/
sa inteleg ca omoara inmatricularile pe bulgaria? dar totusi am o nelamurie de unde vor stii ei care sunt cele 3 luni pe an in care am dreptul sa merg cu masina? Acum sunt obligat sa merg cu contractul de vanzare cumparare dupa mine tot timpul? Am masina inmatriculata pe BG si asi vrea sa stiu ce e de facut ce soluti ar fii ? Sau trebuie sa incep sa pun bani sus sa o inmatriculez pe RO sa le dau la hoti astia banii? Multumesc o zii buna |
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Daca am rezidenta in Spania si masina inmatriculata la adresa la care locuiesc din Spania inseamna ca nu voi mai putea cirucula cu masina proprietate personala in Romania deoarece au trecut mai mult de 90 de zile de la dobandirea acesteia?
Probabil ca nu, cred ca legea vizeaza pe cei care merg cu masina inmatriculata in alt stat pe numele altcuiva in baza unei procuri si a unui act de vazare cumparare. Totusi, din cate stiu eu ai dreptul sa circuli maxim 30 de zile cu o masina pe care ai achizitionat-o. In aceste 30 de zile trebuie sa te duci la politie pt a scoate numere rosii sau a inmatricula masina pe numele tau... |
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
din comunicatul de presa al Guvernului/Politiei Romane reiese faptul ca nu vor fi afectati cei care au rezidenta in alte state decat Romania.
http://gov.ro/modificarea-si-complet...1a116830.html# |
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Quote:
|
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
stati linistiti, nu vor stopa inmatricularile in bg. depinde doar cum faceti inmatricularea, daca pe persoana fizica ( pe numele unui bulgar ) sau pe persoana juridica ( pe firma ).
acum 2 saptamani m-am intalnit cu avocata din Bg iar printre discutiile altui subiect am intrebat-o si de acest aspect, al inmatricularilor auto la ei. legal si sigur exista doar varianta pe firma. ;) |
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Quote:
Daca tu ai citit ceva printre randuri, ceva ce poate eu n-am inteles, explica, nu te mai da destept si enigmatic ca n-ai reusit decat sa ma enervezi... P.S.: odata ≠ o data ceea ce ≠ ceace = s.m. sg. (reg.) nume de respect pentru o persoană mai īn vārstă; bade, nene, tete. http://dexonline.ro/definitie/ceace |
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Quote:
|
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Quote:
Quote:
|
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Quote:
|
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Quote:
in "postul" cu rezidenta in Spania prima fraza e o intrebare retorica.... |
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Totusi cum vor sti ei ca au 90 de zile de cand am efectuat acel contrat de vanzare-cumparare?
Daca masina este a unui prieten bulgar si umblu eu cu in romania care e problema? Si acea procura cu incredintarea bunului nu te obliga sa o inmatriculezi. |
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Mie unu intr-un fel mi se pare o idee super poate asa vor lua in evidenta sau vor confisca masinile in neregula cu care merg "ciorile" cu acte false si in unele cazuri provoaca accidente destul de grave fara sa isi asume nici un fel de raspundere.Deci eu unu sunt de acord cu noua lege, dar nu sunt de acord cu modalitatile de rezolvare (nici mie nu imi convine pentru un passat din 2003 1.9tdi sa platesc 4000 E inmatriculare este pur si simplu aberant).
Mai ramane varianta cu inmatriculatul si dat in judecata statul pentru a recupera taxa...in fine... |
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Quote:
Cum pe mine m-au oprit de 3 ori (masina cu numere de BG) si de 2 ori "m-au luat in evidenta completand nu stiu ce fisa", cum asigurarea se poate verifica on-line, la fel si verificarea masinilor furate, asa ar putea sa procedeze in cazul tuturor masinilor "suspecte".... Quote:
P.S.: Bine ca a picat guvernul, acum sa vedem ce ineptii or sa mai debiteze astia "noi"... |
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
Stati calmi a cazut guvernul, urmeaza alegerile, alti hoti alte taxe
|
Re: Noua lege ce va intra in vigoare sa inteleg ca omoara BG?
totusi astia care au masina inmatriculata pe BG pe firma si sunt trecuti in carte si talon pot sa circule nelimitat in Romania? chiar daca nu au rezidenta? aste nu inteleg
|
| All times are GMT +2. The time now is 18:44. |
- Copyright 2026 4Tuning