Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-13, 21:42   #16
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Scoatere numere rosi si inmatriculare. problema !

Salutare.
Aceiasi problema o am si eu
Am luat o masina din TM dar primul rand de numere a fost scos in ziua cumpararii masinii de catre mine ci de cel care a adus masina( ma aburit ca este mai repede , ca nu mai pierd timpul .....ca nu-mi trebuie fiscal....)
Al 2-lea rand l-am luat eu
Nu am cum sa mai dau de respectivul vanzator.
Avand in vedere ca masina nu a fost luata pe rol deloc in tara....nu pot sa fac un contract de vanzare direct cu neamtul...si sa platesc penalitatile+ impozitul aferent decand a fost masina adusa pana acum ( cca 2 luni ) ?
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 08-11-13, 21:55   #17
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Scoatere numere rosi si inmatriculare. problema !

NU poti sa faci contract direct cu neamtul, pentru ca autoritatile romane stiu deja de existenta celui dintai proprietar roman (cel care a scos primul set de numere rosii). Sa faci un contract intre tine si neamt inseamna sa declari tu, pe raspunderea ta, ca neamtul a vandut masina la doua persoane diferite. Asta inseamna dosar penal, pentru ca adevarul e altul.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 09-11-13, 02:30   #18
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Scoatere numere rosi si inmatriculare. problema !

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
NU poti sa faci contract direct cu neamtul, pentru ca autoritatile romane stiu deja de existenta celui dintai proprietar roman (cel care a scos primul set de numere rosii). Sa faci un contract intre tine si neamt inseamna sa declari tu, pe raspunderea ta, ca neamtul a vandut masina la doua persoane diferite. Asta inseamna dosar penal, pentru ca adevarul e altul.
OK....si care ar fi solutia? ce pot eu sa fac?...nu vreau sa incalc legea dar nici sa pierd toti banii pe care i-am dat....vinovat sau nevinovat...nu mai conteaza....
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 09-11-13, 06:39   #19
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Scoatere numere rosi si inmatriculare. problema !

Din pacate, in situatia de fata, sunt doar doua solutii (din care una pica):
1)Obtii certificat fiscal de la primul roman;
2)O "vinzi" unui bulgar si apoi o cumperi inapoi de la el, dupa ce o inscrie el in Bg.
Nu ai cum altfel. Doar primul proprietar in Romania, dupa o inmatriculare in alta tara, poate inscrie masina fara fiscal. E putin de alergat si e si cam scump, dar alta solutie nu exista.
Totusi, avand contractul de vanzare-cumparare si, deci, adresa fostului proprietar, ar trebui sa te duci la el, chiar daca nu mai raspunde la telefon. Numele lui il ai pe prima autorizatie de circulatie, daca o mai ai, iar restul datelor - pe polita de asigurare de la acel moment.
In cazul in care nu-l gasesti acasa sau nu vrea sa te ajute, fa-i o plangere penala pentru inselaciune. Nu inseamna neaparat ca vei rezolva problema, dar macar ai o sansa.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 31-12-14, 18:50   #20
martinelutu

Stage 2
 
martinelutu's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 63
Default Re: Scoatere numere rosi si inmatriculare. problema !

salutare
Ma poate lamuri cineva? Am urmatoarea problema

Am adus o masina din germania am factura si actele pe numele meu.Acum vreau sa odau la schimb cu o alta masina dar cel cu care fac schimbul vrea certificat fiscal in momentul care facem schimbul.Se poate scoate fiscal innainte?
Precizez ca am scos primul set de nr. Rosii de doua zile.
__________________
NU TE PUNE LA MINTEA PROSTULUI CA TE COBOARA LA MINTEA LUI SI TE BATE CU EXPERIENTA.
martinelutu is offline   Reply With Quote
Old 01-01-15, 09:52   #21
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Scoatere numere rosi si inmatriculare. problema !

Eu cand mi-am cumparat masina avea scoase numere rosii pe VL si nu am avut nevoie de fiscal de la vanzator sa-i pot scoate nr. rosii pe SB pana am inscris-o.
__________________
Dacia 1310L
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -