Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-06, 18:37   #1
dinodish

Stage 2
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 68
Default permis la 17 ani

e adevarat ca odata cu noua lege din 1 decembrie se va putea da examenul pentru permis si vei primi permisul la 17 ani dar vei putea conduce doar de la 18 ? elucidati-ma si pe mine cu zvonul acesta pe care l-am auzit recent... mersi anticipat

Last edited by dinodish; 05-10-06 at 18:42.
dinodish is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 18:41   #2
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: permis la 17 ani

nu....cine ti a zis a aberat..
ps uite si noua legislatie
Attached Files
File Type: doc Regulament_forma_noua.doc (562.5 KB, 2765 views)
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 19:00   #3
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: permis la 17 ani

din cate stiu se poate face SCOALA cu 3 luni inaintea implinirii varstei de 18 ani...deci cred ca ai inteles gresit...
oricum o sa fie mai bine dupa noua legislatie...ex de teorie se va da inante de scoala de soferi
orlando is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 19:12   #4
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: permis la 17 ani

ce rost are sa faci scoala cu 3 luni inainte..
dar nu se poate
nu ai voie sa circuli cu masina pe drumurile publice, chiar si cu instructor, daca nu ai 18 ani, pt ca nu raspunzi penal in aceeasi masura ca pers kre au implinit 18 ani
ai dreq rabdare ce mama masii
mda..partea cu teoria..hmm interesant..nush ce sa zic
am inteles k o sa se dea testul psihologic inainte de scoala ..e bine asta
era si timpul
si cu teoria..deci la teorie ma refer la "sala" ..e intr-un fel bine treaba asta, asa vei stii k ai muult mai multe sanse sa "iei carnetul" dupa ce termini scoala k mai ramane doar examenul cu politistul
deci ..sa ma corectati daca am gresit pe undeva..am alte lucruri in minte acuma
singurul permis de conducere pe care poti sa il iei de la 16-17 ani ..este A1..
daca te pasioneaza scuterele pana in 50 cmc..baga-te..sau mai astepti cateva luni,un an, un an si ceva..depinde de cat mai ai pana implinesti 18, si dai de carnet si aia e,nu?
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 18:17   #5
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: permis la 17 ani

Scoala ai voie s-o incepi inainte de 18 ani,cu conditia s-o termini dupa ce ai implinit 18, si tot dupa 18 sa dai examenul. Deci incepi cu cateva luni inainte de 18 ani. Eu am inceput cu vreo 2 luni inainte si am mai lasat o ora pt dupa ce am inplinit 18. Asta era mai demult, cel putin cand am facut eu scoala acum 2 ani asa am facut. Si asta pt ca toata raspunderea in caz de accident ii revine instructorului. Asta era la legislatia veche, acum cu asta noua nu stiu. Om trai si om vedea.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 18:37   #6
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: permis la 17 ani

nu ai voie sa faci nici scoala pana nu ai varsta implinita...PUNCT
cu 2 sapt inainte sa fac 16 ani am fost sa depun dosaru la sc de soferi si nu au vrut pana in ziua in care am facut 16 deci.....
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 22:14   #7
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: permis la 17 ani

S-a mai discutat pe marginea acestui subiect. Acum poti face scoala inainte de 18 ani... dupa ce va intra noua legislatie vei putea face scoala cu 3 luni inainte si probabil nu mai devreme.
Examenul il dai numai dupa 18 ani.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 22:20   #8
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: permis la 17 ani

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
ce rost are sa faci scoala cu 3 luni inainte..
dar nu se poate
nu ai voie sa circuli cu masina pe drumurile publice, chiar si cu instructor, daca nu ai 18 ani, pt ca nu raspunzi penal in aceeasi masura ca pers kre au implinit 18 ani
ai dreq rabdare ce mama masii
mda..partea cu teoria..hmm interesant..nush ce sa zic
am inteles k o sa se dea testul psihologic inainte de scoala ..e bine asta
era si timpul
si cu teoria..deci la teorie ma refer la "sala" ..e intr-un fel bine treaba asta, asa vei stii k ai muult mai multe sanse sa "iei carnetul" dupa ce termini scoala k mai ramane doar examenul cu politistul
deci ..sa ma corectati daca am gresit pe undeva..am alte lucruri in minte acuma
singurul permis de conducere pe care poti sa il iei de la 16-17 ani ..este A1..
daca te pasioneaza scuterele pana in 50 cmc..baga-te..sau mai astepti cateva luni,un an, un an si ceva..depinde de cat mai ai pana implinesti 18, si dai de carnet si aia e,nu?
Ba se poate.. si acum, si dupa 1 dec se va putea face scoala cu 3 luni inainte de 18 ani. Intre 14 si 16 ani raspunzi penal daca se dovedeste ca ai avut discernamant, dupa 16 ani indiferent daca ai avut sau nu...
La 16 ani poti da examen pentru A1 si B1.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 22:22   #9
Andrey`

Stage 5
 
Andrey`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 507
Default Re: permis la 17 ani

in noul regulament trebuie sa dai sala inainte ca sa poti incepe scoala de soferi cred ca e cel mai corect
Andrey` is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 22:58   #10
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: permis la 17 ani

@alexutzz : nu vorbi in necunostiinta de cauza , iti zic eu la modul cel mai sigur ca poti sa faci scoala de soferi chiar daca nu ai 18 ani ! PUNCT mai mare ! Poti sa faci si ore de condus , chiar daca nu ai 18 ani !

@ sebaa : A1 il dai ca sa poti conduce motorete pana in 75 cmc ... sau undeva in jurul acestei valori ;varsta minima pentru permisul acesta este de 16 ani !
Pentru ciclomotoare (pe romaneste , biciclete cu motor pana in 49 cmc si cu viteza maxima de 50km/h) trebuie sa ai 16 ani impliniti si nu iti trebuie nici un fel de pemis , singura obligatie , pentru a circula pe drumurile publice este aceea de a purta casca de protectie !
__________________
pe strazi


l

Last edited by ranek; 14-10-06 at 23:02.
ranek is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 23:17   #11
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: permis la 17 ani

subscriu la ce a zis ranek,numai vorbiti daca nu stiti
scoala se poate face momentat inainte de 18 ani
ca unele scoli mai ale dracu'nu te primesc e altceva
am 2 prieteni care au facut mai devreme si asta la scoli de prestigiu din craiova.(diferite)
__________________
Leon 2004 1.6 16V

Ex Ford Focus 2001 1.4 16V

Ex BMW e36 1994 316i Compact
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 14-10-06, 23:22   #12
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: permis la 17 ani

Se poate fratilor, si o sa se poata si in continuare. Ar fi si culmea daca a fost pana acum s-o scoata in legislatia noua. Oricum, ce mai conteaza 2-3 luni?? Si treaba cu sala inainte e f corecta, sa nu iasa p sosea toti prostii care n-au idee ce e ala cedeaza trecerea, mai baga si saracu instructor la parnaie
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 18:43   #13
adytzzu

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 3
Default Re: permis la 17 ani

Quote:
Originally Posted by ranek View Post
@alexutzz : nu vorbi in necunostiinta de cauza , iti zic eu la modul cel mai sigur ca poti sa faci scoala de soferi chiar daca nu ai 18 ani ! PUNCT mai mare ! Poti sa faci si ore de condus , chiar daca nu ai 18 ani !

@ sebaa : A1 il dai ca sa poti conduce motorete pana in 75 cmc ... sau undeva in jurul acestei valori ;varsta minima pentru permisul acesta este de 16 ani !
Pentru ciclomotoare (pe romaneste , biciclete cu motor pana in 49 cmc si cu viteza maxima de 50km/h) trebuie sa ai 16 ani impliniti si nu iti trebuie nici un fel de pemis , singura obligatie , pentru a circula pe drumurile publice este aceea de a purta casca de protectie !
Tin sa te contra-zic.La 16 ani poti da de A1 si poti conduce motociclete pana in 125 cmc,si pentru a conduce mopede,scutere sau tot ce sub 49cmc in afara de atv-uri iti trebuie un curs de legislatie constand in cateva ore de legislatie si instruire rutiera un examen si rezultatul o adeverinta ca poti conduce un scuter pe drum public
adytzzu is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 00:26   #14
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: permis la 17 ani

Exista un amendament care prevedea ca sa se poata lua permisul de la 17 ani, dar numai daca ai pe cineva in dreapta ta care a implinit deja 18 ani, dar nu stiu daca a trecut/urmeaza sa fie discutat

Si da se poate face scoala inaintea varstei de 18 ani. eu cand am implnit 18 ani la cateva zile aveam permisul in mana.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 19:06   #15
ElPuric

Stage 2
 
ElPuric's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 67
Default Re: permis la 17 ani

Uitati aici mai multe detalii in legatura cu noul cod rutier. Nu mai bagati in seama stririle de la tv si ziarele. Nici macar legea taxei auto nu a intrat in vigoare. A fost doar un zvon !!!

http://www.avocatnet.ro/content/arti...n-vigoare.html
(sper sa nu se considere reclama)
ElPuric is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -