Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-11, 21:23   #1
oliver

Stage 5
 
oliver's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 330
Default Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum

Salut, am avut si eu un mic "incident" astazi, as dori sa ma ajute cineva care a avut o situatie asemanatoare sau cineva care este "cunoscator" de legi.
Astazi o zi de iarna, la -6grade C ma intorcea de la scoala, in drumul meu spre casa a trebuit sa las o colega in fata blocului, cum tata m-a invatat sa las mereu o fata in fata scarii si nu peste drum am ascultat de el si am intors regulamentar doar ca sa iasa bine intoarcerea am dezactivat ESP-ul si am intors un pic in derapaj(masina are tractiune spate), eu in discutia mea foarte concentrata cu colega nu am observat un echipaj POLITIENESC care asteptau sa-si faca norma, dupa 50m am auzit o sirena, am tras pe dreapta, a coborat din masina un domn politist, s-a prezentat Petras Ovidiu, mi-a cerut sa ma legitimez, am facut in tocmai ce mi-a cerut, apoi sa-mi zica : "mai drac de copchil, ai de o luna permis si imi faci drifturi in fata??" eu mic si nevinovat am zis ca imi aluneca tare spatele, dar nu prea a mers. A plecat la masina si la intoarcere imi zice "chestia asta roz pe care o ai de o luna ramane la mine si peste 15 zile lasi masina in fata blocului" am incercat eu sa ma scuz, dar vazand ca nu merge am sunat si eu in stanga si in dreapta sa ma interez ce trebuie sa fac, primu lucuru pe care l-am aflat a fost ca trebuie sa intreb pentru ce imi retine permisu, nu mi-a trecut prin cap asta deoarece eram putin emotionat, cu mult curaj ma duc si intreb:
" - Daca nu va suparati imi puteti spune pentru ce trebuie suspendat permisul?
- Da sigur, intoarcere pe trecerea de pietoni ."
Ma duc eu in masina si ma gandesc si imi aduc aminte ca era refugiu pe axul drumului, deci aveam voie sa intorc, ma reintorc la echipaju POLITIENESC
" - Nu va suparati, dar trecerea de pietoni era prefazuta cu refugiu*scuar* pentru pietoni deci aveam voie sa intorc."
Acum ce-mi zice el ca un politist BINE instruit
" - Eh daca te crezi mai desptet decat mine nu am sa-ti suspend permisul, dar iti dau o amenda sa o tii minte
- Nu va suparati, dar as dori totusi sa stiu pentru ce sunt sanctionat cu amenda!
- Conform art.123 pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum ve-ti fi sanctionat cu 6 puncte amenda, 6 penalizar insumand 402 lei cu posibilitatea de plata in 48h a sumei minime 201lei.
- Multumesc"
M-am reintors in masina mea si am sunat la un avocat si mi-a zis sa scriu la mentiuni asa: masina(tractiune spate) este prevazuta cu pneuri de iarna, suprafata carosabilului este acoperita cu polei afara fiind -6grade C,viteza de deplasare era mai mica de 10km/h, iar manevra mea nu a pus in pericol siguranta traficului.I-am zis sa scrie acolo la mentiuni, a scris am semnat si gata.
De acum Luni vreau sa merg sa fac o contetatie, dar as dori si niste sfaturi de la voi sau pareri.
__________________
a


Don't enter more fast in the curve if you have ESP
oliver is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 10:33   #2
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum

deci te costa 400 lei sau 200 lei in 48h ca ai vrut sa impresionezi o colega, mai bine o scoteai la un film ceva
akileon is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 19:49   #3
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum

macar a ramas impresionata?
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 12:42   #4
oliver

Stage 5
 
oliver's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 330
Default Re: Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum

Quote:
Originally Posted by akileon View Post
deci te costa 400 lei sau 200 lei in 48h ca ai vrut sa impresionezi o colega, mai bine o scoteai la un film ceva
Tu banuiesc ca nici nu ai permis de conducere cu intrebarea asta si de impresionat nu era, a fost intamplare ca era si ea in masina, dar in fine eu v-am rugat alt lucru.Sa nu mai facem off-topic

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
macar a ramas impresionata?
Da..era uda toata
oliver is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 12:54   #5
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum

faci contestatie, obtii certificatul cu grefa de la judecatorie, te prezinti la politie si iti recuperezi permisul.
cu un avocat bun ai sanse mari sa castigi procesul.

imi cer scuze, acum am vazut ca ai scapat doar cu amenda. la fel de bine poti sa contesti amenda. asta daca tu crezi ca se merita pentru 2 mil.
phaeton is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -