![]() |
Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum
Salut, am avut si eu un mic "incident" astazi, as dori sa ma ajute cineva care a avut o situatie asemanatoare sau cineva care este "cunoscator" de legi.
Astazi o zi de iarna, la -6grade C ma intorcea de la scoala, in drumul meu spre casa a trebuit sa las o colega in fata blocului, cum tata m-a invatat sa las mereu o fata in fata scarii si nu peste drum am ascultat de el si am intors regulamentar doar ca sa iasa bine intoarcerea am dezactivat ESP-ul si am intors un pic in derapaj(masina are tractiune spate), eu in discutia mea foarte concentrata cu colega nu am observat un echipaj POLITIENESC care asteptau sa-si faca norma, dupa 50m am auzit o sirena, am tras pe dreapta, a coborat din masina un domn politist, s-a prezentat Petras Ovidiu, mi-a cerut sa ma legitimez, am facut in tocmai ce mi-a cerut, apoi sa-mi zica : "mai drac de copchil, ai de o luna permis si imi faci drifturi in fata??" eu mic si nevinovat am zis ca imi aluneca tare spatele, dar nu prea a mers. A plecat la masina si la intoarcere imi zice "chestia asta roz pe care o ai de o luna ramane la mine si peste 15 zile lasi masina in fata blocului" am incercat eu sa ma scuz, dar vazand ca nu merge am sunat si eu in stanga si in dreapta sa ma interez ce trebuie sa fac, primu lucuru pe care l-am aflat a fost ca trebuie sa intreb pentru ce imi retine permisu, nu mi-a trecut prin cap asta deoarece eram putin emotionat, cu mult curaj ma duc si intreb: " - Daca nu va suparati imi puteti spune pentru ce trebuie suspendat permisul? - Da sigur, intoarcere pe trecerea de pietoni ." Ma duc eu in masina si ma gandesc si imi aduc aminte ca era refugiu pe axul drumului, deci aveam voie sa intorc, ma reintorc la echipaju POLITIENESC " - Nu va suparati, dar trecerea de pietoni era prefazuta cu refugiu*scuar* pentru pietoni deci aveam voie sa intorc." Acum ce-mi zice el ca un politist BINE instruit " - Eh daca te crezi mai desptet decat mine nu am sa-ti suspend permisul, dar iti dau o amenda sa o tii minte - Nu va suparati, dar as dori totusi sa stiu pentru ce sunt sanctionat cu amenda! - Conform art.123 pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum ve-ti fi sanctionat cu 6 puncte amenda, 6 penalizar insumand 402 lei cu posibilitatea de plata in 48h a sumei minime 201lei. - Multumesc" M-am reintors in masina mea si am sunat la un avocat si mi-a zis sa scriu la mentiuni asa: masina(tractiune spate) este prevazuta cu pneuri de iarna, suprafata carosabilului este acoperita cu polei afara fiind -6grade C,viteza de deplasare era mai mica de 10km/h, iar manevra mea nu a pus in pericol siguranta traficului.I-am zis sa scrie acolo la mentiuni, a scris am semnat si gata. De acum Luni vreau sa merg sa fac o contetatie, dar as dori si niste sfaturi de la voi sau pareri. |
Re: Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum
deci te costa 400 lei sau 200 lei in 48h ca ai vrut sa impresionezi o colega, mai bine o scoteai la un film ceva :)
|
Re: Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum
macar a ramas impresionata?
|
Re: Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum
Quote:
Quote:
|
Re: Amenda 402lei pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum
faci contestatie, obtii certificatul cu grefa de la judecatorie, te prezinti la politie si iti recuperezi permisul.
cu un avocat bun ai sanse mari sa castigi procesul. imi cer scuze, acum am vazut ca ai scapat doar cu amenda. la fel de bine poti sa contesti amenda. asta daca tu crezi ca se merita pentru 2 mil. |
| All times are GMT +2. The time now is 18:09. |
- Copyright 2026 4Tuning