Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-11, 11:37   #1
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Arrow Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Spuneti fiecare ce avantaje si dezavantaje aveti cei care ati inmatriculat masinile pe Bulgaria.
Sunt binevenite intamplarile avute de cand ati inmatriculat,firmele de incredere si de neincredere la care ati inmatriculat, pretul la care ati inmatriculat, pretul inmatricularii care ar fi trebuit platit in Romania, in ce oras ati inmatriculat,daca chiar va opreste des politia in Romania cum spun unii, ce nu e avantajos ca ai masina inscrisa pe Bulgaria inafara ca in fiecare an trebuie sa faci drumul pentru ITP si asigurare si etc etc etc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	132
Size:	52.5 KB
ID:	1876383   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	87
Size:	22.0 KB
ID:	1876384  

Last edited by Maniak22; 16-02-11 at 11:46.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 12:11   #2
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

surpriza care o PREGATESTE Politia Rutiera din Romania , este ca in aceasta VARA-TOAMNA posibil 90% sa se instaleze un soft bulgaresc cu masinile inm in Bulgaria pe masinile de RUTIERA din ROMANIA (din ce am auzit si eu NUMAI pe LOGANURILE VAN de la rutiera).

Deci daca te va opri cineva de la Rutiera baga foarte simplu masina pe calculatoru si o verifica la fel ca una romaneasca daca ITP sau ASIGURAREA este valabila !!!

PARTEA NASOALA ca ....este foarte posibil ca cei din NORDUL TARII o sa fie nevoiti sa vina pana in BG sa isi faca ITP !!!

pe langa acest fapt multi nici nu stiu ca si Bulgarii au un IMPOZIT si daca nu il plateste masina se SCOATE DE LA FISC ceea ce sa si intamplat cu foarte multi !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 19:38   #3
unfukable

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 9
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Ma confrunt cu urmatoarea situatie : vreau sa cumpar de la un tip din Craiova o masina adusa din Germania si inscrisa in Bulgaria. Omul in cauza are procura cu drepturi depline, sau cel putin asa zicea el ca se cheama si mi-a spus ca poate sa-mi faca si mie in baza acelei procuri o alta procura cu aceleasi drepturi. Eu as vrea sa stiu daca se poate verifica si cum autenticitatea acelei procuri ( am auzit tot felul de povesti cu masini radiate si practic fara drept de circulatie ), si daca revand masina in cauza pot la randul meu sa fac o alta procura? Pe de alta parte ma gandesc si sa o inscriu cu timpul in Romania... in cazul asta ce se face si ce acte trebuiesc daca practic masina este a unui bulgar care a instrainat-o printr-o procura??? Va rog sa ma luminati in aceste probleme, multumesc anticipat.
unfukable is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 00:10   #4
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by unfukable View Post
Ma confrunt cu urmatoarea situatie : vreau sa cumpar de la un tip din Craiova o masina adusa din Germania si inscrisa in Bulgaria. Omul in cauza are procura cu drepturi depline, sau cel putin asa zicea el ca se cheama si mi-a spus ca poate sa-mi faca si mie in baza acelei procuri o alta procura cu aceleasi drepturi. Eu as vrea sa stiu daca se poate verifica si cum autenticitatea acelei procuri ( am auzit tot felul de povesti cu masini radiate si practic fara drept de circulatie ), si daca revand masina in cauza pot la randul meu sa fac o alta procura? Pe de alta parte ma gandesc si sa o inscriu cu timpul in Romania... in cazul asta ce se face si ce acte trebuiesc daca practic masina este a unui bulgar care a instrainat-o printr-o procura??? Va rog sa ma luminati in aceste probleme, multumesc anticipat.
vad ca esti din acelasi oras cu mine...se poate face o noua procura in care tu ai drepturile asupra masinii si anume vanzare instrainare sa mergi cu ea la itp in bg sa circuli cu ea etc...dar asta se face in bg la un notariat ..nu se admite procura prin procura
p.s.-cam toate masinile inscrise in bulgaria pe numele unor rezidenti bulgari sunt scoase de la impozit...te uiti pe certificat daca e un nume de bulgar sau nume de firma genul..gas ood ..pe firma ai alte avantaje.poti plati impozitul la ea...poti recupera mai facil un act pierdut etc...
__________________
bz-89-grs
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 00:12   #5
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
surpriza care o PREGATESTE Politia Rutiera din Romania , este ca in aceasta VARA-TOAMNA posibil 90% sa se instaleze un soft bulgaresc cu masinile inm in Bulgaria pe masinile de RUTIERA din ROMANIA (din ce am auzit si eu NUMAI pe LOGANURILE VAN de la rutiera).

Deci daca te va opri cineva de la Rutiera baga foarte simplu masina pe calculatoru si o verifica la fel ca una romaneasca daca ITP sau ASIGURAREA este valabila !!!

PARTEA NASOALA ca ....este foarte posibil ca cei din NORDUL TARII o sa fie nevoiti sa vina pana in BG sa isi faca ITP !!!

pe langa acest fapt multi nici nu stiu ca si Bulgarii au un IMPOZIT si daca nu il plateste masina se SCOATE DE LA FISC ceea ce sa si intamplat cu foarte multi !!!
ai idee daca vor putea sti daca masinile inscrise in bg sunt sau nu radiate fiscal...??/?mortii astia nu sunt in stare sa le
verifice nici pe astea de la noi...
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 05:05   #6
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by bz-04-uvx View Post
ai idee daca vor putea sti daca masinile inscrise in bg sunt sau nu radiate fiscal...??/?mortii astia nu sunt in stare sa le
verifice nici pe astea de la noi...
Din cate am auzit de la un prieten de la rutiera nu va fii de bine. se va putea verifica orice la bulgaroaice. Acum nu avem altceva de facut decat sa vedem ce va fii
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 08:37   #7
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Din cate am auzit de la un prieten de la rutiera nu va fii de bine. se va putea verifica orice la bulgaroaice. Acum nu avem altceva de facut decat sa vedem ce va fii
Nu mai vorbiti prostii .
Nu sunt in stare sa unifice bazele de date de la noi . (Va dau cel mai simplu si recent exemplu : primaria cluj nu stie despre o masina care a fost declarata pe mine daca se plateste impozit in alt oras .Pe linga asta s-a platit pentru aceeasi masina impozit in paralel de 2 fosti proprietari )
Ce sa mai vorbim de baze de date unificate cu Bulgaria e total aiurea . Inmatriculati-va linistiti in Bulgaria sau in Germania ( ca si in Germania e mai ieftin) nu stiu in ungaria cum e, dar am inteles ca si acolo e mai avantajos .
Cu noua taxa pusa de guvernul BOC e clar mai avantajos oriunde .
obywan is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 11:22   #8
unfukable

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 9
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Lasa-mi te rog frumos un YM sau un nr de telefon ptr mai multe detalii. Din cate mi-a zis tipul in cauza, in acte e trecut un bulgar si el are procura cu toate drepturile asupra masinii... acuma sincer sa fiu nu inteleg deloc cum functioneaza sistemul asta, eu as lua-o asa si ca sa dorm linistit noaptea as inscri-o cu timpul in Romania, dar nu stiu care sunt pasii de urmat din moment ce practic proprietarul e un bulgar, si daca o inscriu in Romania as deveni eu proprietarul... Si masina e adusa din Germania... actele ei de Germania ( carte, talon ) imi sunt suficiente ptr inscrierea in Ro? Simt ca o iau razna cu capul, nu credeam ca e asa incurcata treaba....
unfukable is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 14:51   #9
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Obyman cum inmatriculezi tu masina cumparata de la nemti in Germania?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 21:12   #10
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Obyman cum inmatriculezi tu masina cumparata de la nemti in Germania?
Daca ai un prieten in germania o tii inmatriculata pe el , si apoi iti face imputernicire (exact acelasi principiu ca si la inmatricularile pe bulgaria) . Sau pe firma romano-germana cei care au firme.
obywan is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 22:47   #11
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Poate vrei sa spui daca am vreun prieten neamt..... ca prieteni cetateni romani am in Germania nu asta ar fi problema. Problema e ca daca pur si simplu stai sa lucrezi in Germania si stai in chirie nu cred ca poti inmatricula o masina din germania pe tine sa fie cu numere de Germania... trebuie sa ai cetatenie sau ma insel?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 08:54   #12
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Ce rost are sa o inmatriculezi pe Germania?... Voi stiti cat este o asigurare acolo? Traiasca vecinii nostri Bulgari pentru ca ne ajuta cu masinile astea. Sunt mandrul posesor al numerelor BG pe masina si de cand le am nu am fost oprit niciodata de politie
__________________
Pareri impartite : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...punto-mk2.html
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 18:19   #13
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by unfukable View Post
Lasa-mi te rog frumos un YM sau un nr de telefon ptr mai multe detalii. Din cate mi-a zis tipul in cauza, in acte e trecut un bulgar si el are procura cu toate drepturile asupra masinii... acuma sincer sa fiu nu inteleg deloc cum functioneaza sistemul asta, eu as lua-o asa si ca sa dorm linistit noaptea as inscri-o cu timpul in Romania, dar nu stiu care sunt pasii de urmat din moment ce practic proprietarul e un bulgar, si daca o inscriu in Romania as deveni eu proprietarul... Si masina e adusa din Germania... actele ei de Germania ( carte, talon ) imi sunt suficiente ptr inscrierea in Ro? Simt ca o iau razna cu capul, nu credeam ca e asa incurcata treaba....
pai ce treaba mai ai cu actele de germania?odata inscrisa masina in bulgaria...actele de provenienta au ramas in bulgaria....poti inscrie masina de pe bulgaria pe romania daca platesti taxa de poluare guvernului boc, da nu se prea renteaza
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 19:36   #14
unfukable

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 9
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by bz-04-uvx View Post
pai ce treaba mai ai cu actele de germania?odata inscrisa masina in bulgaria...actele de provenienta au ramas in bulgaria....poti inscrie masina de pe bulgaria pe romania daca platesti taxa de poluare guvernului boc, da nu se prea renteaza
Mersi, am gasit ce cautam ( aproape ) la noi in oras inmatriculata Ro... Ne gasim pe strazi... )
unfukable is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 19:51   #15
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by unfukable View Post
Mersi, am gasit ce cautam ( aproape ) la noi in oras inmatriculata Ro... Ne gasim pe strazi... )
ma bucur pentru tine..dar despre ce masina e vorba??sa stiu si eu cu cine ma "gasesc"
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -