Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-11, 20:03   #16
unfukable

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 9
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by bz-04-uvx View Post
ma bucur pentru tine..dar despre ce masina e vorba??sa stiu si eu cu cine ma "gasesc"
Man, avand un buget limitat de vreo 1600 de euro si avand musai nevoie de masina, printr-o cunostinta am ajuns la un nene care vinde un Cielo hatchback, negru, din 97, stata mult pe bara, nu foarte rulata, cu 90.000 de km reali. Am fost azi s-o vad si sa dau o tura cu ea... merge super... a ramas sa ne gasim luni sa incheiem actele. Am optat ptr Cielo ptr ca am mai avut si stiu cu ce se mananca, stiu ce poate sa faca in maini bune, si mai stiu ca piesele sunt al draq de ieftine...
unfukable is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 20:07   #17
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by unfukable View Post
Man, avand un buget limitat de vreo 1600 de euro si avand musai nevoie de masina, printr-o cunostinta am ajuns la un nene care vinde un Cielo hatchback, negru, din 97, stata mult pe bara, nu foarte rulata, cu 90.000 de km reali. Am fost azi s-o vad si sa dau o tura cu ea... merge super... a ramas sa ne gasim luni sa incheiem actele. Am optat ptr Cielo ptr ca am mai avut si stiu cu ce se mananca, stiu ce poate sa faca in maini bune, si mai stiu ca piesele sunt al draq de ieftine...
o alegere buna..sa o stapanesti sanatoss
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 20:11   #18
unfukable

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 9
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by bz-04-uvx View Post
o alegere buna..sa o stapanesti sanatoss
ms... dak vrei sa ne gasim la o tzuik in timpul liber ma gasesti pe mess cu id psihotropic
unfukable is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 12:09   #19
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by bz-04-uvx View Post
ai idee daca vor putea sti daca masinile inscrise in bg sunt sau nu radiate fiscal...??/?mortii astia nu sunt in stare sa le
verifice nici pe astea de la noi...
tocmai asta am spus NU VA STI NIMENI daca este scoasa de la fiscal DECAT itp !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 12:11   #20
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by obywan View Post
Nu mai vorbiti prostii .
Nu sunt in stare sa unifice bazele de date de la noi . (Va dau cel mai simplu si recent exemplu : primaria cluj nu stie despre o masina care a fost declarata pe mine daca se plateste impozit in alt oras .Pe linga asta s-a platit pentru aceeasi masina impozit in paralel de 2 fosti proprietari )
Ce sa mai vorbim de baze de date unificate cu Bulgaria e total aiurea . Inmatriculati-va linistiti in Bulgaria sau in Germania ( ca si in Germania e mai ieftin) nu stiu in ungaria cum e, dar am inteles ca si acolo e mai avantajos .
Cu noua taxa pusa de guvernul BOC e clar mai avantajos oriunde .
in UNGARIA e diferenta de 150 - 200 euro MAXIM !!! ama vut FORD MONDEO din 2003 inm pe Ungaria !!! si la o asigurare la motor de 2000cc dadeam 90 euro , itp ma ducea aproape 80 euro ....alta lume alte drumuri pana acolo ...cel mai bine ca cei din acele zone sa isi tina masinile inm pacolo ...poate ati vazut prin BUCURESTI ca sunt multi GIPSI acei care pun tabla pe casa cu burlate pe masinile comby umbla cu masini inm pe Ungaria pentru ca provin din acele zone !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 09:44   #21
puyabv

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 164
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Poate vrei sa spui daca am vreun prieten neamt..... ca prieteni cetateni romani am in Germania nu asta ar fi problema. Problema e ca daca pur si simplu stai sa lucrezi in Germania si stai in chirie nu cred ca poti inmatricula o masina din germania pe tine sa fie cu numere de Germania... trebuie sa ai cetatenie sau ma insel?
maniak...trebuie doar sa fi inregistrat la primarie...sa ai adresa...automat ce stai in chirie trebuie sa fi inregistrat la primarie...deci se inmatriculeaza usor.
puyabv is offline   Reply With Quote
Old 08-06-11, 00:57   #22
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Citez.....

1. Daca circuli cu procura (si nu ai masina pe numele tau), te poti trezi fara ea (mai ales daca lasi actele in masina) si nu ai ce sa faci pt ca masina nu era a ta.
2. Ai sanse ca unii politisti (denumiti in continuare "militieni") sa faca tot felul de scheme cand le arati procura scrisa in bulgara deci trebuie sa faci o traducere legalizata (si nu numai dupa procura).
3. Daca ai un accident din vina ta, e posibil sa ai probleme cu RCA-ul facut in Bulgaria (am multi prieteni care au avut astfel de probleme).
4. In final, am fost acum vreo 3 ani cu un prieten ca sa-si cumpere masina...totul a mers ca uns, am luat masina, dar prietenul meu voia sa faca si CASCO (fiind vb de o masina de 10.000 EUR). Toti asiguratorii l-au refuzat pentru ca nu avea cetatenie (sau resedinta) bulgara.
Despre dezavantajele inmatricularii in BG nu spune nimeni nimic?
GxGxG



1.stau in Giurgiu....am avut masina pe bg 2 ani....am multi prieteni care au masini pe bg....nu am auzit caz ca ar fi venit vreun bulgar sa isi recupereze masina (strica imaginea afacerii pt cateva mi de euro)
2. TEORETIC procura iti este necesara doar la trecerea granitei. ...oricum te costa max 50 ron o traducere autorizata
3. e aceeasi chestie daca ai face accident cu masina din RO in alta tara. ai carte verde (se presupune ca e asigurata in regula nu copii xerox cum se mai practica
4. probabil ca prietenul tau nu a avut "cunostintele" care trebuiau pt acea asigurare.
....per total e mai rentabil sa o inmatriculezi la ei decat la noi....pt o masina pana in 120 cp asigurare+itp anual costa cam 150 E, nu 200 iar inmatricularea este in jur de 500 cu tot cu partea omului care merge cu tine si iti rezolva actele
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 15:07   #23
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

https://www.4tuning.ro/legislatie-aut...comment_229654
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 20:56   #24
DJ_Alexyno17

Stock
 
DJ_Alexyno17's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 8
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Am masina pe bg am avut un bmw pisicuta coupe akm un apel astra g si nu am avut probleme decat cativa "militieni" care ma opreau ca am rotile prea late ca dc is trecute in carte bg nu au treaba cu asa ceva masina trebuie sa franeze si sa nu scoata fum in rest e tot ca la noi cu itp, circul des in afara tarii si intradevar procurile trebuie facute la ei la notariat, nu la noi .de prefera ca asig si itp sa te duci acolo nu costa mult mai mult te costa texele portuare la noi ex 60ron dus intors la bg dai doar 6E taxa si 6E vinieta si 90ron bacul dus si 27E la intors asig este mult mai mica dc la noi la iei chiar s-au mai ieftinit.
In concluzie nu va faceti nicio grija, doar aveti grija cu cine va incurcati cand luati acesta decizie..
DJ_Alexyno17 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 10:46   #25
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Pana la urma a intrat in vigoare legea aceea ca masinile inmatriculate pe bulgaria pot circula doar 90 de zile?
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 01:11   #26
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Daca e careva interesat ... Sant din Giurgiu si ma ocup cu inmatriculari BG :
-Inmatriculare BG pe Roman (Numele Tau in carte si talon) 400Euro.
-Platforma Giurgiu pana la KAT Ruse - 30Euro.
Relatii la telefon 0763646797 .
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 23:38   #27
CobraRB
Fiat Driver

Stage 3
 
CobraRB's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 140
Member of:
[Fiat]
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
Pana la urma a intrat in vigoare legea aceea ca masinile inmatriculate pe bulgaria pot circula doar 90 de zile?

de chestia asta sunt si eu interesat,daca ne poate oferi cineva un raspuns...
CobraRB is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 11:47   #28
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Quote:
Originally Posted by ionutzmi View Post
Daca e careva interesat ... Sant din Giurgiu si ma ocup cu inmatriculari BG :
-Inmatriculare BG pe Roman (Numele Tau in carte si talon) 400Euro.
-Platforma Giurgiu pana la KAT Ruse - 30Euro.
Relatii la telefon 0763646797 .
Inmatriculare pe firma, iar la utilizator sunt trecut eu?
moise is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 22:29   #29
ionut daniel

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,003
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Inmatriculare pe firma, se trece pe talon si carte numele romanului ca utilizator, nu exista riscuri de radiere sau altceva.
Preturi de la 370 E inmatricularea, 30 E tractarea pe platforma(Giurgiu-Ruse unde este cazul). 0726710853/0764488612

Astea le pot trece la avantaje

Dezavantaje
- rovinieta obligatorie oriunde in RO, masina fiind inmatriculata in alta tara.
- Itp valabil 1 an(nu 2 ca in ro)
- invidia celor care au platit taxe aberante in Ro pentru care esti numit cocalar sau in orice alt fel prin toate postarile de pe net..


Personal am 2 masini inmatriculate in BG m-a oprit politia de cateva ori, s-au uitat la itp/asigurare/carte verde/ rovinieta apoi m-au salutat respectuos.

Cat timp ai acte valabile este totul ok.
__________________
Dezmembrez BMW pisic 318
Dezmembrez Alfa 145

Inmatriculari Bulgaria cu numele tau in acte de la 399E
Tel. 0786863439 Petrov/0764488612 Ionut www.inmatricularetaxabulgaria.ro
ionut daniel is offline   Reply With Quote
Old 30-09-11, 00:03   #30
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Avantaje si dezavantaje al inmatricularii in Bulgaria

Sofia interzice inmatricularea in Bulgaria a masinilor cu proprietari din alta tara


https://www.4tuning.ro/legislatie-aut...lta-10555.html
Maniak22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -