Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-11, 20:00   #31
Crizze

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 70
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Salut!

Un mic "up"..

@adi6119: ai reusit sa iei certificat fiscal? Sau sa te intreb direct, ai reusit sa inmatriculezi old-timer-ul?
Crizze is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 01:26   #32
Alex_shaolin

Stage 5
 
Alex_shaolin's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 762
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

si eu sunt curios...aceiasi problema o am si eu ...talon pe un nume si alt proprietar la fisc,ala la fisc are datorii mari neplatite(amenzi,impozite etc) si nu vrea pur si simplu sa le platesca iar eu nu am cum sa scot fiscalul, aceiasi intrebare,nu pot sa platesc doar datoriile masinii si sa imi iau fiscalul cumva ????
__________________
TDI PD POWER
Alex_shaolin is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 02:56   #33
C2_0LET

Stage 2
 
C2_0LET's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 50
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Doar sa faci unu pe dos la baieti. Altfel este imposibil.
C2_0LET is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 10:14   #34
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Quote:
Originally Posted by Crizze View Post
Salut!

Un mic "up"..

@adi6119: ai reusit sa iei certificat fiscal? Sau sa te intreb direct, ai reusit sa inmatriculezi old-timer-ul?
Am inteles ca se lucreaza serios la split, deci inmatricularea mai poate astepta, iar de fiscal, eu stiu ca l-a obtinut, parca si scrie aici, sau de pe alt forum am aflat
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 15:41   #35
CBY

Stage 4
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 240
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

salut , cum pot sa obtin un certificat fiscal din alt judet daca proprietarul are datorii si nu se afla in tara ??? am CV,carte si talon , masina fiind luata de la un intermediar
__________________
cby
CBY is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 22:54   #36
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

nici o sansa...si daca ar fi in tara tot degeaba..trebuie achitate datoriile intai, si prezent omul, ca procura de la distanta nu cred ca iti poate face, cel putin nu legal(ca s-o ridici de la primarie)...
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 20:28   #37
mrsro

Stock
 
mrsro's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 3
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Buna seara , am si eu o problema , o postez aici pe forum in speranta ca cineva ma poate ajuta cu o informatie.

Am cumparat o masina de 2 luni din Timisoara ,neinmatriculata . Tipul de la care am cumparat masina a scos o singura data numere rosii pe TM, am facut contract vanzare-cumparare , etc , dar nu am stiut ca am nevoie si de certificat fiscal . Iar acum cand am incercat sa o inmatriculez la mine in cei de la firma de intermedieri mi-au spus ca am nevoie de certificat fiscal. L-am sunat pe tipul de la care am cumparat masina am incercat sa tratez cu el , dar nu cred ca am nici o sansa sa obtin acest certificat. Este obligatoriu sa il am chiar daca au fost scoase doar o singura data numare rosii pe masina ?

P.S : masina a fost cumparata din Timisoara (cu numere rosii de TM) iar eu sunt din Arad
mrsro is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 11:06   #38
e36_coupe

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 58
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Nu ai nevoie de nici un fiscal. Faci alt contract intre tine si neamt si cu asta basta. Iti trebuie doar contractul acela care se fce la ei de vanzare cumparare, pe care il gasesti la orice firma de inmatriculari auto. Intreaba la ei ca iti explica ce si cum nu te enerva ca nu ai de ce.
e36_coupe is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 12:34   #39
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

in principiu asa se procedeaza, dar daca s-au scos nr rosii pe alt nume, e posibil ca acela sa fie cel care trebuie sa plateasca impozitul(sa impuna masina), caz in care e cam aiurea situatia, daca nu vrea sa-i ofere acel fiscal, in primul rand pt ca banuiesc ca nici n-a impus-o desteptul din TM
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 06-04-13, 15:27   #40
Kamikaze_wtf

Stage 4
 
Kamikaze_wtf's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 260
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Buna ziua !

Am urmatoarea problema . Am o motocicleta am scos un singur rand de numere rosii si vreau acum sa o inmatriculez direct pe numele mamei mele . Mai trebuie sa scot fiscal? Se poate si fara acesta? Am niste mici datorii la stat si deocamdata nu sunt bani sa le achit.
Kamikaze_wtf is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 10:46   #41
e36_coupe

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 58
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Legal ar trebui, iar daca nu atunci faci un contract intre tine si neamt sau de unde ai luat motorul (fictiv bineanteles). Daca mai ai numerele din tara respectiva, galbene, rosii, numerele care au ramas in urma radierii din acea tara. Normal acele numere trebuiesc predate cand inmatriculezi. Si nr rosii de la noi la fel.Nu cunosti pe nimeni care se ocupa cu asa ceva? Ii dadeai o cafea ca sa iti dea un contract din acela, dar iti trebuiesc nr vechi.
e36_coupe is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 11:46   #42
Kamikaze_wtf

Stage 4
 
Kamikaze_wtf's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 260
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Quote:
Originally Posted by e36_coupe View Post
Legal ar trebui, iar daca nu atunci faci un contract intre tine si neamt sau de unde ai luat motorul (fictiv bineanteles). Daca mai ai numerele din tara respectiva, galbene, rosii, numerele care au ramas in urma radierii din acea tara. Normal acele numere trebuiesc predate cand inmatriculezi. Si nr rosii de la noi la fel.Nu cunosti pe nimeni care se ocupa cu asa ceva? Ii dadeai o cafea ca sa iti dea un contract din acela, dar iti trebuiesc nr vechi.
Am numarul vechi e de italia pot face si contract nu e nici o problrma .Pe mine ma intereseaza daca pot sa o inscriu fara fiscal . Multumesc
Kamikaze_wtf is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 11:58   #43
adi6119

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 10
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Quote:
Originally Posted by Kamikaze_wtf View Post
Am numarul vechi e de italia pot face si contract nu e nici o problrma .Pe mine ma intereseaza daca pot sa o inscriu fara fiscal . Multumesc
Din cate stiu eu,ca sa te impui fiscal cu ceva,respectiv o moto in cazul tau,nu trebuie sa-ti achiti datoriile.
adi6119 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 19:28   #44
e36_coupe

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 58
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Quote:
Originally Posted by Kamikaze_wtf View Post
Am numarul vechi e de italia pot face si contract nu e nici o problrma .Pe mine ma intereseaza daca pot sa o inscriu fara fiscal . Multumesc
Se poate inscrie normal. Fara probleme. Doar sa nu spui ca a fost inscrisa la noi in tara cu nr rosii deoarece atunci iti trebuie fiscal pe perioada aceea de 1 luna sau cat a fost cu nr rosii. Intelegi? Ai nr de Italia, provizorii? Perfect. Faci contractul fictiv intre tine si iatalianul de la care ai luat-o. Deci nu te impacienta ca o vei rezolva.
e36_coupe is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 21:33   #45
badboybuzau

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Salut. Ma confrunt cu o posibila problema:

Am achizitionat o masina de la un intermediar ( nu e trecut pe cartea masinii ). Acesta se va duce maine s-o ia in evidenta lui la primarie, o scoate tot in ziua respectiva, si imi trimite fiscalul lui ( al proprietarului de pe cartea masinii zice ca il are, dar de luna trecuta scos, asadar expirat ) Intrebare; la inmatriculare, imi trebuie si certificat fiscal de la proprietarul de pe carte scos pe luna in curs ? Sau e de ajuns certificat fiscal de la proprietar scos acum o luna doua + certificat fiscal scos recent de vanzator ?
badboybuzau is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -