Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-13, 23:37   #46
Kamikaze_wtf

Stage 4
 
Kamikaze_wtf's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 260
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Quote:
Originally Posted by e36_coupe View Post
Se poate inscrie normal. Fara probleme. Doar sa nu spui ca a fost inscrisa la noi in tara cu nr rosii deoarece atunci iti trebuie fiscal pe perioada aceea de 1 luna sau cat a fost cu nr rosii. Intelegi? Ai nr de Italia, provizorii? Perfect. Faci contractul fictiv intre tine si iatalianul de la care ai luat-o. Deci nu te impacienta ca o vei rezolva.
Multumesc de raspuns . Intr-un final o sa o inscriu pe numele meu si cand am bani o sa platesc si amenzile.
Kamikaze_wtf is offline   Reply With Quote
Old 03-01-14, 09:08   #47
aicidincolo

Stock
 
aicidincolo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 7
Exclamation Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

daca am luat o remorca de la un roman stabilit in germania, pe brief mic si mare scrie ca adresa lui e din romania ... cum pot face sa o inmatriculez in ro fara certificat fiscal?
mai am si o factura pe care pot sa scriu numele meu la cumparator ca magazinul Practiker din germania mi-a vandut-o direct mie ma ajuta cu ceva?
aicidincolo is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 15:55   #48
aicidincolo

Stock
 
aicidincolo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 7
Exclamation Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

ca sa inmatriculezi orice atelaj doar cu cartea de germania (brief mare) daca nu a avut numere rosi in Ro. fara certificat de neurmarire fiscala
1. sa banuiesti ca atelajul nu e furat ca la cate declaratii vei da intri bine langa Becali
2. Cauti pe net model contract Germania il completezi semnezi si la vanzator
3. Dai declaratie nenotariala ca ai adus atelajul tu cu masina ta pe platforma ta, daca nu ai pui pe cineva care are platforma sa dea el declaratie notariala ca tia adus-o el.
4. RAR se face doar la atelaj poate sa il prezinte si bunica doar cu brief mare, daca cer aia brief mic dai declaratie ca asa ai luat-o. acolo faci rost de carte RAR de Romania , cert de identificare un talon cu ITP pe 2 ani si o chitanta de 500lei
5. Fisc taxa mediu (hotie, poluare sau cum se va numi in 2014) dupa ce ai cartea de RAR Ro + alte copii copii
5.1 Fisc iei in evidenta atelajul pe ROLul tau faci rost si de o chitanta de 50lei de la ei
5.2 Fisc taxa inmatriculare 60 lei
6. Finante ceri adeverinta precum ca atelajul a fost cumparat din UE si ca nu tre sa platesti TVA (se emite in 4 zile lucratoare) tot cu carte carte RAR Ro + contracat vanz.cump + buletin + alte copii
7. CEC sau BCR ceva taxa talon sau nu mai stiu sigur
7. acum cu toate actele de mai sus +copii la un birou de acte mai completezi ceva cereri de inmatriculare si iti faci si asigurare la atelaj le dai la un nene la inmatriculari sa iti vopseasca vreo 2 numere pentru a doua zi.
10. de preferinta ca atelajul sa fie Opel

daca am uitat ceva sa le dati la aia la birul de acte inca 5 lei sa va spuna ce am uitat, astea sunt pasi in mare ce trebuie sa faci , nu cumva sa pomeniti de samsarul care v-a adus masina ca va pune sa luati fiscal de la el si ala daca are datorii mari teapa.
traba asta nu e valabila daca masina a avut numere rosii.. acolo trebuie fiscal clar !
aicidincolo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -