Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-09, 00:26   #1
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Cea mai proasta amenda existenta , data la un control rutier .

Legat de Politie : Oprire / sanctionare am urmatoarea problema :

In seara asta am iesit la o plimbare cu masina , si cand m'am intors de la Unirii , spre stanga , pe Splai , hopa filtru de politie . M-a oprit , s-a prezentat politistul , foarte glumet de la inceput ... era un filtru cu alcooltest , dar pe el de la inceput l-a deranjat toba mea ( este aftermarket scurta din inox) . I-am suflat politicos in alcooltester-ul ala si i-am prezentat toate actele , dar el tot imi zicea ca imi ia certificatul , si poate sa imi dea intre 200-1000 lei amenda . A plecat linistit la el la masina , si s-a intors la mine cu un proces verbal , pe care scria : "Subsemnatul ... a deranjat linistea publica , fara drept , prin producerea de zgomote produse de toba de esapament . Acum , dupa ce am citit mai bine , prostul a gresit adresa mea din buletin , a scris Sebastian in loc de Sadoveanu . In tot timpul asta cat am semnat , tot imi zicea el ce bine mi-a facut ca mi-a dat amenda in 30 de zile si nu in 48 ore si ca nu mi-a luat certificatul . Ce trebuie sa fac in acest caz ? ? ? Amenda este de 200 lei .

Si , altceva , in procesul verbal scrie ca eram pe strada Halelor / Holelor / Hotelor , ceva de genu ca nu prea inteleg .... Am cautat , si nu am gasit strada asta in bucuresti .
__________________
pe strazi


l

Last edited by ranek; 24-06-09 at 10:51.
ranek is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 20:28   #2
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

Chiar nu stie nimeni ce as putea face ? Sau asa patesti cand vii cu masina in Bucuresti , te iau la p$$$ nesimtitii astia si dau amenzi inventate cu zambetul pe buze ???
ranek is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 20:41   #3
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

nivelul de zgomot din cate stiu eu, nu se masoara dupa ureche...ci cu un decibelmetru
ca asa...si eu cu chayenne pot deranja linistea publica cand ii dau talpa pe centru, chiar daca are evacuare stock


in rest nu stiu...
valib is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 20:51   #4
Sooky

Stage 4
 
Sooky's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 180
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

dute si fa contestatie...dak au gresit numele tau/seria de la buletin/adresa eu zic k merita sa faci
asa am patit si eu..si am castigat..mi-a gresit seria de la buletin.
bafta
Sooky is offline   Reply With Quote
Old 25-06-09, 10:59   #5
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

A gresit numele strazii , contestatia cum se face ? Eu in 2 saptamani plec din tara , si nu o sa am cum sa umblu dupa ei . Pe de alta parte , daca ma costa mai mult contestatia , ce am rezolvat ?
ranek is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 20:42   #6
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

Se poate inchide topicul . Sa le dau multa muie la toti gaborii din bucuresti , care cersesc pe strada , baga-mi-as **** in gatu lor de lacomi . NESIMTIREA E LA EA ACASA IN TOATA ROMANIA !
ranek is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 20:48   #7
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

mai sunt si gainari dinastia ce atunci cand ajung acasa isi gasesc nevestele cu altii...si deaia se comporta asa pe drum......eu am avut noroc sa inteleg...duminca noaptea ma intorceam de la oradea spre cluj....aproape de cluj filtru...alcooltest....am suflat nu bausem desii am fost tentat de niste mititei ....dar nu s+au legat de mine .....aveam folie pe toate geamurile, stopuri negre, si o toba foarte galagioasa.....aaa si nu aveam nici centura...dupa ce am suflat...mi+au urat dru bun
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 22:00   #8
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

da tot felul de frustrati. Sunt si baieti de treaba pe la rutiera care doar isi fac datoria dar mai rar. Odata ce dau de bani e greu sa te lase in pace. Ca sa va mai linistiti aseara au arestat 37 de politisiti de la rutiera in judetul constanta. Si adevarul e ca una e sa iti paraie putin toba si nu omiri pe nimieni mai ales ca motocicletele se aud de 10 ori mai tare si sunt "ok", iar alta e sa pui permisul in mana unui om care poate e instabil psihic, nu vede pe unde merge si daca vede e tot degeaba pt ca nu intelege ce scrie pe indicator. Asa ca nici ei nu sunt usa de biserica. Singura noastra problema e ca multi nu prea cunoastem legea asa cum trebuie ca sa putem sa le explicam frumos ca bat campi de multe ori si deja o dau in abuzuri.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 18:23   #9
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

Asta e furt legal pe fata . Sa ma opreasca politia rutiera sa imi dea amenda civila . Cea mai mare aberatie , si in plus sa ma si minta ca din cauza ca este el prea bun nu mi-a luat si certificatul . O sa le platesc amenda exact cand o sa fac 75 de ani ) .
ranek is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 18:39   #10
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

o sa ai probleme mai incolo daca nu o platesti .......prin faptul ca nu o platesti nu le faci nici un rau acelor gabori bai mai mult iti faci tie....ca sa le dai peste nas..trebuie sa ii dai in judecata ...sa faci contestatie etc....si in final ...agentul respectiv o sa se aleaga cu o mustrare scrisa sau avertisment....in cel mai rau caz.....oricum pe strazi ei fac legea si nu avem ce face ..bafta
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 18:51   #11
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

Quote:
Originally Posted by valib View Post
nivelul de zgomot din cate stiu eu, nu se masoara dupa ureche...ci cu un decibelmetru
ca asa...si eu cu chayenne pot deranja linistea publica cand ii dau talpa pe centru, chiar daca are evacuare stock


in rest nu stiu...

Nu are voie sa iti ridice certificatul pentru asta. Sincer, ai luat o amenda total gratuita. Daca n`ai semnat, contesta procesul, n`ai cum sa pierzi
TRX is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 09:18   #12
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

Dupa cum am scris si mai sus , am semnat procesul , era noapte , nu am vazut ... Contestatia se face in tribunal , sau exista un ghiseu undeva ? Daca se face in tribunal , o las moarta .
ranek is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 09:19   #13
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

ma tem ca in tribunal
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 09:20   #14
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

Atunci , asta e , 200 lei platiti pentru statul roman , din greata pentru tot ce este in tara asta .
ranek is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 09:37   #15
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Motiv gresit , proces verbal gresit .

ai dreptate ...la noi legea nu se aplica pt toata lumea ....am mai zis si o mai zic...MAI AVEM NEVOIE DE O REVOLUTIE
RIcKO is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -