Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-09, 14:51   #1
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Lipsa certificat

Am si eu o intrebare ... avand folii pe masina, alte jante decat cele trecute in talon .... si zic politaiului care ma opreste ca nu am certificatul la mine IMI POATE RIDICA MASINA ?! asta mi s-a intamplat asera ... i-am zis ca nu am certificatul la mine si mi-a zis ca imi ridica masina si cand duc certificatul s-o iau.
Precizez ca itpu e valabil si din cate am inteles , se poate da prin statie , sa afle daca e valabil sau nu...

Are dreptul sa-mi ridice masina sau nu ??
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 10:28   #2
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Lipsa certificat

Asta e noua ... nu ti-a confiscat si mobilu pana le aduci factura cu care l-ai cumparat sau prietena pana nu aduci certificatu ei de nastere ....

Eu in locul tau dadeam masina furata si ii acuzam de furt calificat ...

In cel mai rau caz pot sa-ti confiste placutele de inmatriculare .... masina nu se confisca decat daca a participat la o infractiune
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 12:22   #3
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Lipsa certificat

E noua pentru tine Ford_V6!
Daca citesti in Codul rutier, vei afla ca:
Quote:
Art.117. - (1) Imobilizarea unui vehicul se dispune de către poliţistul rutier în cazul săvârşirii de către conducătorul acestuia a uneia dintre următoarele fapte:
a) conducerea unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat ori cu număr de înmatriculare sau de înregistrare fals ori fără a avea montate plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare;
b) conducerea unui vehicul a cărui stare tehnică pune în pericol grav siguranţa circulaţiei, deteriorează drumul public sau afectează mediul;
c) conducerea unui vehicul cu încălcarea regulilor referitoare la transportul mărfurilor periculoase ori cu gabarite şi/sau mase depăşite;
d) conducerea unui vehicul despre care există date sau indicii că face obiectul unei fapte de natură penală;
e) refuză să se legitimeze;
f) se află sub influenţa băuturilor alcoolice, a produselor sau substanţelor stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, iar conducerea vehiculului nu poate fi asigurată de o altă persoană;
g) nu respectă timpii de conducere şi de odihnă prevăzuţi de lege.
Marius is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 12:31   #4
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Lipsa certificat

"Bună seara,

Acesta este buletinul meu !"

Că legile româneşti sunt interpretabile, nu e o noutate, dar certificatul de înmatriculare n-are nicio legătură cu legitimarea mea, ca om.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 12:47   #5
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Lipsa certificat

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
asta mi s-a intamplat asera ... i-am zis ca nu am certificatul la mine si mi-a zis ca imi ridica masina si cand duc certificatul s-o iau.
ti-a ridicat masina sau nu?

LE: e prima oara cand aud asa ceva...deci i-au ridicat masina ca avea folie pe geamuri si nu avea certificatul de inmatriculare la el
traim in romania...tara tuturor posibilitatilor.

Last edited by Tzepozzz; 18-06-09 at 13:15.
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 13:04   #6
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Lipsa certificat

Mie nu mi-a ridicat-o , dar unui prieten i-au ridicat-o , si pana nu a dat foliile jos nu l-au lasat sa plece cu ea din curtea politiei. Presupun ca se bazeaza pe faptul ca nu stim legiile ... plm...
i-am dat toate actele in afara de certificat , deci nu se pune problema de nelegitimare....
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 11:41   #7
allexandru
Competitor CNCA

Stage 5
 
allexandru's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 697
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Lipsa certificat

si pana la uram ce sa intamplat.. preitenului tau ia laut certificatul cand sa dus sa ia masina de la politie sau a rams cu el.. ma gandesc ca pot fi si eu in aceiasi situatie ca el oricand.... si vreu sa stiu exact ce am de facut..
__________________
my Corsa B
allexandru is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 22:01   #8
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Lipsa certificat

Adica citind legea cine sa se legitimeze? Posesorul masinii, sau masina?
Stiti cum e si cu interpretarea asta? Daca ii zic ca nu il am la mine, nu inseamna ca "refuz" sa ma legitimez. Doar daca il am in mana, la vedere si ii spun asta...
Bine a spus cineva inainte... il amenint ca daca imi ia masina o dau furata sa vedem daca are curaj.
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 15:23   #9
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Lipsa certificat

Masina stiu ca NU se confisca,se Imobilizeaza, iit ia cheile, o inchide(dupa ce a scos-o in afara partii carosabile) si gata.
Tu poti veni cu dublurile cheilor sa-ti ridici masina, dar pe riscul tau, ai Procesc verbal, oamenii te asteapta la sediu, asa stiu ca se procedeaza.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 15:26   #10
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Lipsa certificat

Corect Florine, dar ce faci când îţi pune jandarmul cătuşele, te urcă în maşina de poliţie cu japca şi maşina ta rămâne în mijlocul străzii, cu cheia în contact şi uşa deschisă la maxim ?
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 21:34   #11
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Lipsa certificat

E destul de urata situatia ce mi-ai expus-o tu ...
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -