Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-09, 19:21   #31
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Art 44

(2) Placutele se fixeaza la partea din fata si din spate a autovehiculului, iar la motocicleta, motoreta si remorca, numai la partea din spate, in locurile special destinate.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 19:25   #32
allexandru
Competitor CNCA

Stage 5
 
allexandru's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 697
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

si daca o sa ii fac un alt loc special destinat.. asa cum scrie legea.. pot sa il mut??

adica sa modific spoilerul sa ii fac un loc pt numar intr-o parte asa ca la evo de exemplu...
__________________
my Corsa B
allexandru is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 19:59   #33
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Depinde de politistul care te opreste...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 20:00   #34
allexandru
Competitor CNCA

Stage 5
 
allexandru's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 697
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

atunci ma las... ca poate raman fara certificat..
allexandru is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 10:28   #35
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

cred ca i era foame de o friptura
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 12:14   #36
allexandru
Competitor CNCA

Stage 5
 
allexandru's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 697
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

poate..... )
allexandru is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 12:23   #37
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by IONUT-GBP View Post
Cea mai buna varianta dupa parerea mea ramane tot http://www.numerepersonalizate.ro/
Daca te-ai uitat bine la numerele de inmatriculare de la POLITIE, sunt unele "valuri" si semnul RO tip holograma , nu cred ca numerele personalizate au acest detaliu. Si poate ai sa spui " Da ce se uita gaboru' la numar sa vada astea?" Ei bine, daca se uita si nu le ai ...nu-o sa-ti fie bine deloc. Numere false te mananca
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 12:32   #38
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Nu te baga la numere false, te baga la numere in neconformitate cu standardul...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 06-12-09, 19:56   #39
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
Nu te baga la numere false, te baga la numere in neconformitate cu standardul...
Iti ridica talonul fara discutie, daca numerele nu sunt facute la Politie. Amenda e si ea serioasa...

Cateva cuvinte despre numerele mici, tip moto: legea nu interzice sa montezi astfel de numere pe masina, pentru ca ar fi discriminatoriu; de ce? simplu: pe motocicleta se pot monta si se presupune ca sunt suficient de vizibile+lizibile, pe masina de ce nu ar fi? pentru ca masina e mai mare? pai ce importanta are asta, daca numerele sunt aceeasi dimensiune, deci la fel de lizibile si pe masina, si pe moto?

Am o propunere ca sa putem obtine numere mici, tip moto: adresam cate o cerere scrisa politiei (in cazul meu, Politia Rutiera Constanta) prin care solicitam sa ne fie eliberate numere mici, tip moto; conditia este - zic eu - ca masina sa fie dotata cu un locas de numar care sa nu accepte decat numar mic (fie ca e pe spate, fie ca e pe fata), iar piesa ce gazduieste numarul sa fie originala si sa dea impresia, cel putin la prima vedere, ca este originala a masinii si nu modificata ori inlocuita cu una similara (tip american, japonez etc.).
Daca treaba sta asa cum zice lumea (ca nu vor accepta), fiecare din noi va primi un refuz tot in scris... iar cu acest raspuns ne indreptam frumusel catre instanta, cu actiune pe obligatia de a face, prin care solicitam sa fie obligata Politia Rutiera sa elibereze numere mici, indiferent daca le accepta lor calculatorul sau nu. In caz ca unul dintre noi, oricare, ar castiga un asemenea proces, avem urmatoarele avantaje:
-ei nu vor putea evita in nici un fel eliberarea unui numar de inmatriculare mic, odata obligati de o instanta sa faca asta;
-sentinta, odata obtinuta, poate fi pastrata in masina pentru a evita orice sanctionare ulterioara a proprietarului masinii, pe motivul numarului mic;
-sentinta poate folosi si altor persoane pe viitor, ca precedent judiciar;
-nu in ultimul rand, satisfactia de a obtine pe cale legala aceste numere.

Eu o sa ma aplec serios asupra acestei probleme. Ca un prim pas, voi analiza toate normele legale incidente acestei chestiuni (cu numerele mici), OUG 195/2002 inclusiv normele metodologice de aplicare etc., ca sa vad daca mai exista vreun impediment legal. Pai nu se poate, fratilor! M-am saturat de Q7-uri si alte asemenea, cu numar mic pe fata (autentic, obtinut de la politie), fara ca masinile respective sa aiba spatiu special pt. numar mic. Adica noi suntem mai prosti ca ei?

Astept si parerile voastre, eu unul oricum ma apuc sa rezolv problema, chiar daca nu am multe sanse reale. Merita incercat, cine stie?

Toate bune tuturor!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-12-09, 20:07   #40
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Intru totul de acord cu tine! Dar pentru ca in Romania legile sunt facute doar pentru o anumita categorie de oameni... Spor in ceea ce vrei sa faci, si sa ne tii la curent!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 10:24   #41
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Este vorba de o limitare de soft - cand iti introduce datele de pe talon in calculator, nu poate sa bifeze casuta cu placuta tip C. Nu e vorba neaparat de rea vointa, doar ca nimeni nu vrea sa isi asume responsabilitatea. Pana una alta, sunt destule portite sa faci rost de o placuta mica - totul depinde de cat de insistent esti si daca CHIAR ai nevoie de o placuta de genul asta (vezi masini fara locuri in bara fata sau masini americane care in bara spate nu intra alt format de numar.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 10:36   #42
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Da, dar de ce esti orprit si amendat pt "neconforma cu standardul", pt o placuta astfel montata?
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 14:55   #43
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
Este vorba de o limitare de soft - cand iti introduce datele de pe talon in calculator, nu poate sa bifeze casuta cu placuta tip C. Nu e vorba neaparat de rea vointa, doar ca nimeni nu vrea sa isi asume responsabilitatea. Pana una alta, sunt destule portite sa faci rost de o placuta mica - totul depinde de cat de insistent esti si daca CHIAR ai nevoie de o placuta de genul asta (vezi masini fara locuri in bara fata sau masini americane care in bara spate nu intra alt format de numar.
Daca nu e interzis nicaieri, in mod expres, sa montezi acest numar tip "moto" pe automobil, atunci inseamna ca ai voie. Problema din soft trebuie rezolvata de ei.
La Politia Rutiera Constanta, pe perete, apar cele 3 tipuri de numar de inmatriculare ca model, iar in dreptul placutelor mici scrie "moto". Problema e ca nu stiu cum au stabilit ei care e moto si care auto, cand in legislatie nu gasesti altceva decat "marimea, formatul si culoarea numarului de inmatriculare sunt stabilite prin standard de stat" (reproducere modo grosso din regulamentul de aplicare a Codului rutier).

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Da, dar de ce esti orprit si amendat pt "neconforma cu standardul", pt o placuta astfel montata?
Chiar as vrea sa vad un asemenea proces verbal, sa aflu care e temeiul sanctiunii... pentru ca, asa cum am promis, am inceput deja sa ma tin de cuvant si m-am documentat ieri cam 3-4 ore sa aflu daca exista text de lege privind formatul numarului de inmatriculare, dar n-am gasit nimic altceva decat ce am scris mai sus (standard de stat, care o fi ala...) si vopsea alba cu litere negre, in relief, aratandu-se si compunerea numerelor. Altceva - nimic, am cautat peste tot, pe site-urile politiei, pe site-urile autoritatilor publice locale, ba chiar si la RAR (desi ei n-au treaba cu inmatricularea, doar cu omologarea). NIMIC!
Astfel incat va rog sa-mi dati o mana de ajutor, probabil n-am cautat suficient:
-daca aveti cunostinta de vreo lege, ordonanta etc. prin care se stabileste acest "standard de stat" cu privire la marimea nr. auto/moto;
-daca aveti vreo cunostinta in cadrul politiei rutiere de oriunde, rugati persoana respectiva sa ne indice prin ce act normativ se stabilesc aceste dimensiuni (trebuie sa stie, iar daca nu stie, are acces la toate actele normative pe care se fundamenteaza activitatea politiei);
-daca stiti pe cineva care a fost amendat pentru numar mic, rugati-l sa va spuna datele din procesul verbal (textul de lege incriminator).

Va multumesc anticipat si imi cer scuze ca sunt insistent si ca "vorbesc" mult pe tema asta; chiar ma gandeam zilele trecute cum ar fi sa... iar cand am gasit acest topic, m-am hotarat sa fac ceva in privinta asta. Sanse sunt destul de multe, chiar daca exista vreo reglementare cu privire la nr. auto/moto... pentru simplul fapt ca in cazul altora s-a putut, precum si pentru faptul ca la unii chiar nu incape numar lung ori patrat mare.
Slava Domnului, in cele mai multe cazuri, masini ca ale noastre s-au fabricat si pentru SUA si pentru Japonia, deci trebuie sa existe piesa care tine numarul de inmatriculare spate, cu locas pentru numar mic. In cazul meu, deja m-am interesat, am gasit piesa (am noroc ca e doar un plastic mic, nu tre' sa schimb tot hayonul) si nu ramane de facut decat s-o cumpar si s-o "integrez" in masina pentru a demara totul.
Evident, cu un spatiu de numar ca in poza unu, nu pot pune numar ca in poza 2

Toate bune!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Linda's%20Celica2.jpg
Views:	267
Size:	31.0 KB
ID:	1208948   Click image for larger version

Name:	untitled99.jpg
Views:	379
Size:	448.2 KB
ID:	1208960  
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 15:14   #44
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Stiu caz real in care a fost oprit un baiat cu un Logan care avea pe fata nr mic. Politistul a replicat ca nr de inmatriculare nu este unul din cele doua modele pt auto, deci este in afara legii. Baiatul a intrebat atunci cat este amenda, si totodata cat e amenda ca circula fara nr, a doua varianta era mai agreabila, a coborat din masina, a scos numarul si i-a zis politistului sa il amendeze ca nu are nr. Pacat ca nu stiu mai multe detalii, si eventual un art. din regulament cu care sa argumenteze politistul...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 19:51   #45
15lda

Stage 4
 
15lda's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 246
Member of:
[DACIA]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Mi-am facut si eu numar de tip moto la o firma de acest gen arata perfect legal doar ca nu are insemnele de siguranta oare sa am probleme?
15lda is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -