Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-10, 20:35   #46
expres
Renault Driver

Stage 5
 
expres's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,028
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

eu nu inteleg nimic ,

eu de curand o sa imi schimb actele la masina si nr de inamtriculare , si daca tot le schimb de ce nu sa imi iau si un nr mic de tip moto , ca tot vreau ca da bine )

ma duc la nenea cap de vitelus si ii zic , doresc un numar tip A , si un nr tip C si el pun pariu ca o sa zica , nu se poate tip C ...
expres is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 14:59   #47
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by expres View Post
eu nu inteleg nimic ,

eu de curand o sa imi schimb actele la masina si nr de inamtriculare , si daca tot le schimb de ce nu sa imi iau si un nr mic de tip moto , ca tot vreau ca da bine )

ma duc la nenea cap de vitelus si ii zic , doresc un numar tip A , si un nr tip C si el pun pariu ca o sa zica , nu se poate tip C ...
Fa o cerere scrisa, expediaz-o prin posta la Politia Rutiera si asteapta raspunsul acasa. Ar trebui sa-ti raspunda in maxim 30 de zile.
In cuprinsul cererii, insereaza si fraza: "Daca nu-mi aprobati eliberarea de numere tip C, va rog sa indicati textul de lege care-mi interzice montarea acestor numere".
Dupa aceea, arata-ne si noua raspunsul primit, ca sa cautam rezolvare legala.

O sa fac si eu acelasi lucru, insa momentan abia am facut rost de suportul special pentru numar mic, care trebuie vopsit in culoarea masinii... ca eu vreau sa atasez cererii si fotografii etc., ca sa le dau cat mai putine "portite" sa ma refuze.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 15:24   #48
SB09HMM

Stage 5
 
SB09HMM's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 969
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

dar daca pe spate am numarul de la ei, original cu dungile alea , si pe fata numar mic facut pe siteul acela de nr personalizate ? tot asa te baga la numere false ... ?
SB09HMM is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 20:15   #49
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by SB09HMM View Post
dar daca pe spate am numarul de la ei, original cu dungile alea , si pe fata numar mic facut pe siteul acela de nr personalizate ? tot asa te baga la numere false ... ?
Da, cu siguranta.
"Trebuie" doar sa intalnesti politistul "potrivit"
Se vorbeste ca se va modifica legea, in sensul de a permite si firmelor private sa execute numere de inmatriculare, cu conditia sa respecte "standardul de stat". Stiu din sursa avizata, insa nu se stie cand se va intampla... pana atunci, daca umblati cu numere care nu vin de la Politie, umblati pe propria raspundere, riscul fiind dosar penal, iar cea mai "fericita" sanctiune este o amenda administrativa de 1000 lei, in cazul unei solutii N.U.P.
Nu merita sa riscati! De asta si vreau sa-mi iau numere mici pe cale 100% legala, iar daca reusesc, promit sa va ajut si pe voi cu tot ce trebuie facut.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 00:07   #50
SB09HMM

Stage 5
 
SB09HMM's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 969
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

suna bine ce zici u, n-o sa risc si eu, si astept sa ma tii la curent cu ce rezolvi cu nr mici legale te rog.scz de off topic !!
SB09HMM is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 15:51   #51
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Am tot amanat aceasta problema din lejeritate, in sensul ca nu aveam chef sa ma duc sa vopsesc acel suport de numar ca sa-l pot monta... insa vrand-nevrand s-a ivit ocazia: am revopsit integral masina (am si schimbat un pic nuanta) si tot acum am vopsit si acel suport pentru numar mic. L-am pus pe masina, numarul lasandu-l in portbagaj (deci circuland fara numar) si azi am intampinat prima problema: am fost oprit in trafic de un politist. I-am explicat situatia si, fara alte discutii sau "aranjamente", am plecat de acolo fara nicio sanctiune, dar mi s-a pus in vedere sa rezolv problema de urgenta, "ca altfel...."

Urmatorul pas: dupa jumatate de ora, m-am prezentat la sediul Politiei Rutiere Constanta - Serviciul Inmatriculari (sau cum se cheama), avand asupra mea toate documentele (permis, talon, C.I., asigurare etc.) si, bineinteles, si masina parcata in fata sediului politiei. Am stat la rand, iar cand am ajuns la ghiseu, i-am explicat pe scurt problema politistului de acolo, apoi l-am invitat chiar sa-i arat suportul de numar... nu a dat curs invitatiei si mi-a spus ca nu-mi poate da decat numere normale (lungi, pe un rand) si numere patrate (mari, pe 2 randuri), iar ca numerele mici sunt tip "moto" si nu le permite calculatorul sa elibereze astfel de numere pentru autovehicule.
Mai departe, i-am explicat d-lui de la ghiseu ca, daca nu mi se dau numere mici, sunt obligat sa savarsesc o contraventie (montarea numerelor in alte locuri decat cele special destinate) si ca nu am cum sa rezolv altfel problema, insa pana la urma mi s-a recomandat sa tai dintr-un numar patrat
Am plecat de-acolo cu palma pe frunte (desi stiam ca nu voi rezolva nimic, nu ma asteptam la astfel de sfaturi).

Urmatorul pas: luni dimineata voi face o cerere catre comandantul politiei, ma duc cu ea in audienta si solicit raspuns in scris. Dupa cum am precizat si mai sus, voi atasa poze, dimensiuni si voi arata toate textele legale incidente. Daca nici in acest fel nu se rezolva, voi deschide un proces pe baza raspunsului lor negativ.

Toate cele bune, va tin la curent!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 16:18   #52
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by SB09HMM View Post
dar daca pe spate am numarul de la ei, original cu dungile alea , si pe fata numar mic facut pe siteul acela de nr personalizate ? tot asa te baga la numere false ... ?
A nu se confunda "false" cu "neconforme".Un numar facut la personalizari....ar putea fi fals daca indica altceva decat talonul......sau neconform cu stas-ul daca indica realitatea(din talon) dar are alte caractere....respectiv forma sau culoare decat cele conventionale,sau facute din carton,scrise cu pixul....etc.Pt numere false....stim foarte bine ca e infractiune....iar pt placute de inmatriculare "personalizate" se ia talonul....eventual amenda....slabe sanse sa incerce cineva sa zica ca ar fii false.
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!

Last edited by mikafly; 10-06-11 at 16:22.
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 21:15   #53
mihaitarta

Stage 3
 
mihaitarta's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 106
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Da, cu siguranta.
"Trebuie" doar sa intalnesti politistul "potrivit"
Se vorbeste ca se va modifica legea, in sensul de a permite si firmelor private sa execute numere de inmatriculare, cu conditia sa respecte "standardul de stat". Stiu din sursa avizata, insa nu se stie cand se va intampla... pana atunci, daca umblati cu numere care nu vin de la Politie, umblati pe propria raspundere, riscul fiind dosar penal, iar cea mai "fericita" sanctiune este o amenda administrativa de 1000 lei, in cazul unei solutii N.U.P.
Nu merita sa riscati! De asta si vreau sa-mi iau numere mici pe cale 100% legala, iar daca reusesc, promit sa va ajut si pe voi cu tot ce trebuie facut.
Din pacate n-o sa reusesti. Mi-am comandat de la ASRO standardul cu toate modificarile, iar dintre gramada de prevederi, s-ar putea sa te intereseze urmatoarele:

1. pe fata se monteaza in mod obligatoriu placuta pe un rand, format A (52x11)
2. Pe spate se monteaza placuta pe un rand, format A (52X11) sau pe doua randuri, format B (34x20), in functie de forma locului pentru numar.
Placuta format C (13X20) se monteaza doar pe motorete si motociclete (si nu zic asta din burta, sau ca am auzit-o si eu de la inmatriculari, ci chiar asa este prevazut in standard)

N-ai nicio sansa sa obtii in instanta placuta C pentru ca nu ai temei legal. Cei care le au, le au pe pile si circula pe riscul lor (sau poate au pile si la politia rutiera, dar nu uita ca mai ajungi si prin alte judete si acolo nu tine figura)

Crede-ma ca si eu m-am dat de ceasul mortii, de-aia am si cumparat toate standardele care reglementeaza placutele de inmatriculare (si am dat in total 200 lei pe ele) si tot degeaba.
mihaitarta is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 22:06   #54
mihaitarta

Stage 3
 
mihaitarta's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 106
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Da, cu siguranta.
"Trebuie" doar sa intalnesti politistul "potrivit"
Se vorbeste ca se va modifica legea, in sensul de a permite si firmelor private sa execute numere de inmatriculare, cu conditia sa respecte "standardul de stat". Stiu din sursa avizata, insa nu se stie cand se va intampla... pana atunci, daca umblati cu numere care nu vin de la Politie, umblati pe propria raspundere, riscul fiind dosar penal, iar cea mai "fericita" sanctiune este o amenda administrativa de 1000 lei, in cazul unei solutii N.U.P.
Nu merita sa riscati! De asta si vreau sa-mi iau numere mici pe cale 100% legala, iar daca reusesc, promit sa va ajut si pe voi cu tot ce trebuie facut.
Aici e ingropat mortul. Problema nu-i ca aia de la inmatriculari nu vor, ci ca standardul prevede asa, iar daca si firmele autorizate sa elibereze numere se supun aceluiasi standard, n-ai rezolvat nimic.
mihaitarta is offline   Reply With Quote
Old 15-09-11, 09:06   #55
Logan100cp

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 492
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Competitor CNCA]
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Eu am fost acum circa o luna sa schimb un numar de inmatriculare "trosnit" cu unul patrat de masina, iar doamna de la ghiseu mi-a zis ca se elibereaza un astfel de numar doar daca masina este prevazuta din fabrica cu suport in bara patrat. I-am explicat ca suportul in bara ERA dreptunghiular si ca acum nu mai este, ci este patrat. Mi-a zis ca nu-mi poate da numar de inmatriculare deoarece masina din fabrica nu este prevazuta cu asa ceva ....

Dupa o multime de nervi m-am lasat pagubas si l-am lasat pe cel stramb, indoit si chircit in soclul patrat .

In tara nu poti sa pui nici un numar patrat, iar in germania poti sa schimbi si motorul de logan cu unul de audi ca nu te intreaba nici d***u de ce l-ai inlocuit!
Logan100cp is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 17:50   #56
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Daca masina a iesit din fabrica cu loc patrat in bara fata sunt obligati sa-ti dea numarul de inmatriculare in formatul corespunzator locului!

Ideea fiind ca, singurele 2 combinatii posibile de numere sunt:

- 2 x A
- 1 x A + 1 x B

Daca pe fata ai suport patrat pui B iar pe spate A.
Daca pe spate ai suport patrat (vezi SUV-uri) pui B si pe fata A.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 17:19   #57
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Daca masina a iesit din fabrica cu loc patrat in bara fata sunt obligati sa-ti dea numarul de inmatriculare in formatul corespunzator locului!

Ideea fiind ca, singurele 2 combinatii posibile de numere sunt:

- 2 x A
- 1 x A + 1 x B

Daca pe fata ai suport patrat pui B iar pe spate A.
Daca pe spate ai suport patrat (vezi SUV-uri) pui B si pe fata A.
Dar la Cielo unde am amandoua spoilere cu suportul de numar patrat ce fac ??? Trebuie sa fie si o a treia combinatie de 2 X B.
kowally is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 12:39   #58
bmw_E36_318IS

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 1
Exclamation Re: Numere de inmatriculare patrate

daca ai nr de inmatricuare (52x11) si vrei sa obti un nr de inmatriculare patrat (34x20) sau (13x20) iti trebuie omologare de cei de la R.A.R. Apoi cu hartia omologarea) data de cei de la R.A.R. mergi la inmatriculari la ghiseu completezi o cerere si astepti o zi sau doua zile bafta
bmw_E36_318IS is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 21:44   #59
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: Numere de inmatriculare patrate

Quote:
Originally Posted by bmw_E36_318IS View Post
daca ai nr de inmatricuare (52x11) si vrei sa obti un nr de inmatriculare patrat (34x20) sau (13x20) iti trebuie omologare de cei de la R.A.R. Apoi cu hartia omologarea) data de cei de la R.A.R. mergi la inmatriculari la ghiseu completezi o cerere si astepti o zi sau doua zile bafta
adica ma duc la rar si le spun alora de acolo ca vreau numar tip c(13x20) si o sa imi dea o hartie cu care sa ma duc la inmatriculari? Sigur o sa imi dea?

Eu am fost la inmatriculari si i-am spus ca vreau numar tip c si mia zis ca c se da numai la motociclete .Nu mi`a zis sa ma duk la rar sau etc.
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI
kowally is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -