Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-09, 07:28   #31
mihai_marian
Ford Driver

Stage 3
 
mihai_marian's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Member of:
[FORD]
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

nimeni nu stie cum se face pt omologarea jantelor??? merg la RAR sa imi treaca pe cartea? imi trebuie vreo hartie ceva de la vreo firma cu care sa merg??
__________________
mihai_marian is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 22:03   #32
ct11lyv
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 682
Member of:
[DACIA]
[VW]
[X-Team Racing Club]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by mihai_marian View Post
nimeni nu stie cum se face pt omologarea jantelor??? merg la RAR sa imi treaca pe cartea? imi trebuie vreo hartie ceva de la vreo firma cu care sa merg??
da acolo cica se fac.. omologari..acum depinde daca constructoru are dnin fabrica optionale..k sa fie trecute pe talon bafta
ct11lyv is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 22:25   #33
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Eu am obtinut omologare de la 175 60 13 pentru 195 50 15 in 2005. Atunci trebuia ca rotile noi sa potriveasca pe masina fara flanse-distantier, si sa fi existat varianta respectiva de roti pe modelul tau -in cazul meu Ford Capri. Acum vreau sa pun 225 50 15 sau 225 40 17 dar am aflat ca e mult mai greu de omologat-aproape imposibil. Trebuie facut test dinamic in laboratoarele R.A.R. la Bucuresti, si e de platit o taxa de 3000 ron (pe Ford Capri a fost 225 60 13 dar nu pe 15 sau 17). Vezi www.rarom.ro si cauta "schimare roti" (sau jante)...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 12:31   #34
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Nu am citit toate posturile ca sunt putin prins de febra cu schimbarea certificatului si nu prea am rabdare...am o intrebare: ca sa schimb certificatul trebuie sa ma duc cu el deteriorat la politia rutiera, la RAR sau la inmatriculari ? nu stiu cum e in alte orase dar aici in Valcea toate astea 3 sunt fiecare intr`un colt al orasului. Cat costa mai exact taxa asta de schimbare ? eu am schimbat motorul de curand si as vrea sa ma duc sa il trec ca motor fara serie, trebuie facuta treceerea in certificat inainte sa il schimb sau merge si dupa aceea ? astept un raspuns sigur de la cineva care are habar. Multumesc
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-09, 02:24   #35
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Ma bag si eu un pic aici, nu am citit chiar toate post urile dar am facut o selectie si le am citit pe cele care mi s au parut mai importante si care cuprindeau o gama mai larga de explicatii.

- Chiar daca se produce schimbarea talonului vechi, cu unul nou in care nu sunt specificate dimensiunile anvelopei, asta nu inseamna ca nu sunteti pasibili de amenda in cazul in care nu aveti anvelopele omologate.
Cei drept va poate amenda DOAR un echipaj mixt (politie + R.A.R.) si asta numai in cazul in care, cei de la R.A.R. vor sa verifice expre' daca aveti anvelopele omologate. Anume in cartea masinii sunt trecute dimensiunile omologate pt masina voastra. Cartea masini fiind in baza de date a echipajului R.A.R.

- In baza noului talon, un echipaj de politie nu va poate amenda pentru dimensiunile anvelopei pentru simplul fapt ca ei nu au la dispozitie acea baza de date despre care vorbeam mai sus. Si in cel mai rau caz, vor incearca sa va traga de limba pentru a va amenda... ceea ce constituie un mare mare mare ABUZ.
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...

Last edited by sprinter; 04-08-09 at 02:26.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:03   #36
ct11lyv
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 682
Member of:
[DACIA]
[VW]
[X-Team Racing Club]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

acum cu taloanele noi nu isi mai bat capu cu jantele..se ia de altele numai bine
ct11lyv is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:23   #37
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by ct11lyv View Post
acum cu taloanele noi nu isi mai bat capu cu jantele..se ia de altele numai bine
Te inseli, stiu cazuri in care controale mixte s-au legat de asa ceva, ba mai mult: desi in CIV -deci si in banca de date RAR- erau trecute doua dimensiuni de cauciucuri, cei din control s-au legat de faptul ca rotile din spate erau mai mari sau mai late decat cele din fata (se obisnuieste la unele masini tip sport) si sustineau ca ce este trecut in CIV se refera la toate 4 rotile (adica poti opta din cele doua dimensiuni trecute in CIV, dar nu 2cate 2, ci toate 4 pe aceiasi dimensiune).
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 21:34   #38
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Cu politia nu prea mai ai treaba, cu noul talon. Dar am patit-o astazi ca sa ma opreasca RAR-ul , si am pe masina 16'' (195 45 si 195 50) , au sunat si am realizat ca nu sunt jantele originale (acelea fiind pe 14 sau 15). Mi-au retinut talonul, si in curs de 15 zile trebuie sa ma prezint la RAR sa-mi recuperez talonul.

As avea si eu o intrebare, se poate omologa jantele ? (de la 15 la 16) , din cate am inteles se poate, doar sa nu depaseasca dimensiunile cauciucurilor. De exemplu : am avut pe 15 (195 55 15) , sa nu am (205 55 16) , ceva de genul. Stie cineva mai multe detalii , si la pret ?
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 22:27   #39
hellker

Stage 5
 
Join Date: May 2004
Posts: 929
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

eu cand mi-am adus calibra si am fost la rar pentru inmatriculare am avut grija sa le spun sa-mi treaca si rotile( 215 r16 40..pe jante 9j toate 4 ) erau trecute si in brief asa ca mi le-au trecut si ei in cartea masinii fara nici o suma in plus...
__________________
Ex opel calibra& borbet A 16" 9j 215/40r16
EX vauxhall vectra& irmscher star sport 17" 225/45 zr17
ford mondeo 2006& OEM alloy 17'' 205/50r17
dacia 1300'71 ...&tablE
Ex e39 528i ..&style 42
latest...E38 728iA oxford green... running on...coming soon AEZ MITA 20 inchx9j ET10 +245/35ZR goodyear F1 asymmetric
hellker is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 22:59   #40
antonio_ultras

Stage 5
 
antonio_ultras's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 819
Member of:
[FORD]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

stati linistiti ca nu sunt asa prosti astia.Dimensiunile anvelopelor sunt trecute in CIV (cartea de identitate).Ele numai sunt trecute in talonul nou dar figureaza in civ.Cunosc persoane care au fost oprite si a cerut politistul prin statie sa se verifice ce dimensiuni are in cartea de identitate.ca sa scapati de probleme cel mai bn mergeti la reprezentanta si cere-ti o foaie cu noile dimensiuni si dupa aia va duceti la rar sa le treaca in civ si gata.dar in general trebuie sa fie dimensiuni recomandate de producator.mult succes
antonio_ultras is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 18:53   #41
Mirciuk
VW Driver

Stage 5
 
Mirciuk's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 467
Member of:
[VW]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Perfect deacord cu antevorbitorul meu,daca vrei sa-ti omologhezi alte dimensiuni la anvelope(deci jante m mici sau m mari)decat ai in talon(daca e model vechi) si CIV(aici este baza..nu talonul!),sunt mai multe variante.De ex daca masina este inmatriculata pe RO si ai 2 dimensiuni..si tu vrei alta,mai mare,mergi la reprezentanta marcii care o detii si ceri o adeverinta unde o sa-ti fie trecute toate dimensiunile care se pot pune(verifica daca dimensiunea dorita de tine apare pe acea lista,daca nu..cauta alta!),este certificarea constructorului si cu aceasta mergi la RAR,ei or sa-ti treaca in CIV acele date.Nu trebuie prezentata masina ci doar actele.Atentie..aceasta adeverinta costa in jur de 100ron!

Last edited by Mirciuk; 25-04-10 at 18:56.
Mirciuk is offline   Reply With Quote
Old 30-04-10, 09:18   #42
Mirciuk
VW Driver

Stage 5
 
Mirciuk's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 467
Member of:
[VW]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by Mirciuk View Post
Perfect deacord cu antevorbitorul meu,daca vrei sa-ti omologhezi alte dimensiuni la anvelope(deci jante m mici sau m mari)decat ai in talon(daca e model vechi) si CIV(aici este baza..nu talonul!),sunt mai multe variante.De ex daca masina este inmatriculata pe RO si ai 2 dimensiuni..si tu vrei alta,mai mare,mergi la reprezentanta marcii care o detii si ceri o adeverinta unde o sa-ti fie trecute toate dimensiunile care se pot pune(verifica daca dimensiunea dorita de tine apare pe acea lista,daca nu..cauta alta!),este certificarea constructorului si cu aceasta mergi la RAR,ei or sa-ti treaca in CIV acele date.Nu trebuie prezentata masina ci doar actele.Atentie..aceasta adeverinta costa in jur de 100ron!
Revin cu detalii la situatia prezentata de mine mai sus.Chiar daca mi s-a zis ca nu trebuie masina..se pare ca trebuie,macar sa fie vazuta de acel inginer care o sa consemneze modificarile in CIV.Se face un fel de"identificare",la ochi as zice eu.Si o noua distractie care costa si asta 80 ron,aceasta identificare plus modificarea din CIV.Dar macar esti in legalitate si ai mai multe variante la cauciucuri si implicit la jante.
Mirciuk is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 00:40   #43
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

dar daca de exemplu ai masina cu acte de afara si vrei sa o inmatriculezi in romania si in acte ai trecute modificarile de jante plus cele de caroserie si motor ,ti le trec si astia de la politie pe noul talon ce l faci?? sau iarasi tre sa mergi la r ar sa faci omologarile de rigoare?? normal na r trebui nu???
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 12:40   #44
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by madicioco View Post
dar daca de exemplu ai masina cu acte de afara si vrei sa o inmatriculezi in romania si in acte ai trecute modificarile de jante plus cele de caroserie si motor ,ti le trec si astia de la politie pe noul talon ce l faci?? sau iarasi tre sa mergi la r ar sa faci omologarile de rigoare?? normal na r trebui nu???
Se trec toate modificările.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 13:03   #45
Mirciuk
VW Driver

Stage 5
 
Mirciuk's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 467
Member of:
[VW]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by madicioco View Post
dar daca de exemplu ai masina cu acte de afara si vrei sa o inmatriculezi in romania si in acte ai trecute modificarile de jante plus cele de caroserie si motor ,ti le trec si astia de la politie pe noul talon ce l faci?? sau iarasi tre sa mergi la r ar sa faci omologarile de rigoare?? normal na r trebui nu???
Pt masinile aduse de "afara" rar-ul se ocupa de trecerea datelor in nou civ,ei trebuie sa-ti transcrie toate datele de pe actele ce le ai de "afara".Drumul la rar este obligatoriu pt identificare,omologare,etc, ei or sa noteze datele de pe actele vechi,ti-as recomanda sa verifici sa nu"sara'cumva peste vreun detaliu,mai alesa daca sunt modificari la datele stoc ale masinii(alt motor,dimensine cauciucuri,etc).
Mirciuk is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -