Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-09, 22:44   #16
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

copie dupa cartea masini nu am, am doar dupa C.I. a cumparatorului, Dar din cate stiu daca o radiez doar de la finante si in termen de o luna nu se inmatriculeaza pe cumparator va reveni iar pe numele meu la finante...
johhny is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 23:03   #17
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
copie dupa cartea masini nu am, am doar dupa C.I. a cumparatorului, Dar din cate stiu daca o radiez doar de la finante si in termen de o luna nu se inmatriculeaza pe cumparator va reveni iar pe numele meu la finante...
ca s`o radiezi iti trebuie contract de vanz cumparare si copie dupa cartea masinii , 30 de zile este valabil certificatu fiscal , in 30 de zile viitorul proprietar este obligat sa o treaca pe rol , sau va plati o amenda de 25 RON datorita expirarii certificatului fiscal scos de tine. asta daca vei mai da ochii cu el

Last edited by Vladz; 19-02-09 at 23:14.
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 23:12   #18
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

da iti este greu sa te duci la adresa persoanei respective si sa vb cu ea din momentul in care ai copie dupa c.i. ul acelei persoane ?

si sa iti fie invatatura de minte

masina nu se da fara un act de vanzare cumparare orice ar fi
pentru ca uite asa bine mersi toate amenzile sa zicem care le ia el la camerele cu radar au sa iti vina si tie ... si cine crezi ca o sa le platesca ? pt ca tu nu ai cu ce dovedi ca masina era la el in timpul acela

ps : si o copie la cartea e identitate e bine sa o ai mereu la indemana .
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 14:58   #19
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

am o intrebare pt colegii de pe forum care sunt sau au fost in situatia mea:
am cumparat recent o dacia logan prin contract de V-C de la dealer cosmote. masina a fost luata prin leasing de catre firma la care lucreaza omul,s-a terminat de achitat leasingul,dar nu a mai inmatriculat-o ca proprietar a ramas leasingul. omul a radiat -o de la leasing,a scos toate actele necesare vanzarii(carte identitate,fiscal,etc) si a luat-o pe factura(prin cumparare) de la firma la care lucreaza pt a o vinde mie prin contract V-C.
acum el practic dupa cum am mai scris nu este proprietar(nu a inmatriculat masina pe numele lui pt ca tocmai s a terminat leasingul de achitat si s a hotarat vanzarea masinii)pe ci doar vanzator. TREBUIE SA MAI TREACA PE CERTIFICATUL DE INMATRICULARE "instrainata catre.....X.... la data de.....X....." ? ca el practic nefiind proprietar nu are aceasta calitate.
PS(am toate actele fiscale de la leasing etc)
Multumesc!
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 15:32   #20
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

nu e necesar sa treaca nimic pe certificat dar asa se face in mod normal. ramane chiar la latitudinea voastra sa hotarati, pentru ca nu se uita nici dracu pe el. ce iti recomand insa este sa o treci pe numele tau cat mai repede, certificatul fiscal expira intr-o luna. si ai nevoie de certificatul fiscal valabil al firmei de leasing pentru ca e trecuta ca ultimul proprietar in cartea de identitate.
__________________
[O/=\=/=\O] | PATROL
(Oo==oO) | E-Klasse
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 16:24   #21
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
am o intrebare pt colegii de pe forum care sunt sau au fost in situatia mea:
am cumparat recent o dacia logan prin contract de V-C de la dealer cosmote. masina a fost luata prin leasing de catre firma la care lucreaza omul,s-a terminat de achitat leasingul,dar nu a mai inmatriculat-o ca proprietar a ramas leasingul. omul a radiat -o de la leasing,a scos toate actele necesare vanzarii(carte identitate,fiscal,etc) si a luat-o pe factura(prin cumparare) de la firma la care lucreaza pt a o vinde mie prin contract V-C.
acum el practic dupa cum am mai scris nu este proprietar(nu a inmatriculat masina pe numele lui pt ca tocmai s a terminat leasingul de achitat si s a hotarat vanzarea masinii)pe ci doar vanzator. TREBUIE SA MAI TREACA PE CERTIFICATUL DE INMATRICULARE "instrainata catre.....X.... la data de.....X....." ? ca el practic nefiind proprietar nu are aceasta calitate.
PS(am toate actele fiscale de la leasing etc)
Multumesc!
o poti trece la FISC pe numele tau si o lasi cu aceleasi numere si acelasi talon daca doresti sa o dai si tu mai departe
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 19:20   #22
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Quote:
Originally Posted by VENOX View Post
nu e necesar sa treaca nimic pe certificat dar asa se face in mod normal. ramane chiar la latitudinea voastra sa hotarati, pentru ca nu se uita nici dracu pe el. ce iti recomand insa este sa o treci pe numele tau cat mai repede, certificatul fiscal expira intr-o luna. si ai nevoie de certificatul fiscal valabil al firmei de leasing pentru ca e trecuta ca ultimul proprietar in cartea de identitate.

multumesc pt precizare,tocmai asta nu cunosteam procedura
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 23:16   #23
costi322

Stage 5
 
costi322's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 512
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Asa am patit si eu ,acum 4 ani am vandut o nova unuia din Campulung , urmand sa definitivam actele intr-o luna.Precaut i-am facut copie dupa CI si talon si buletinul lui.Binenteles ca nu l-am mai revazut,ba chiar masina a mai fost vanduta de 3-4 ori.Anul asta satul de impozite...i-am pus-o lui in carca.Am refacut un CV , m-am dus la financiar si am radiat-o.Ma gandeam sa-i trimit un duplicat al contractului prin posta...dar mai bilne o las asa ca oricum nu mai e la el masina.Din cate stiu parca se radiaza si de la politie in momentul radierii de la financiar.Oricum masina am mai verificat-o pe net si nu are nici ITP si nici RCA.
costi322 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 15:40   #24
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

S-au mai schimbat datele problemei, din 2009 a intrat in vigoare o alta lege fiscala.
Pana acum, cumparai un vehicul, se facea contract v/c, fostul proprietar iti dadea fisa fiscala si fisa de inmatriculare vizata de la primaria de care apartinea. Cu actele astea, puteai sa te impui pe tine cu respectivul vehicul, FARA sa mai fie nevoie sa o inmatriculezi neaparat, o vindeai la orice ora(prin acelasi procedeu descris mai sus + dadeai cumparatorului, toate actele intocmite cu fostul proprietar) si tot asa, SAU o puteai transcrie cand vroiai tu sau cand era in stare de a trece prin RAR vehiculul.
Am facut asa ceva de atatea ori si n-au fost probleme de fel, si e(RA) legal si normal.


Problema curenta, am vandut un vehicul anul acesta, intocmit contract v/c, fisa de inmatriculare, scos fisa fiscala, DAR nu mi-a radiat-o din evidenta, pana nu aduc fisa de radiere de la cumparator care sa dovedeasca ca el a inmatriculat-o in judetul lui si e radiata din evidentele "mamii masii", DAR vehiculul era inmatriculat in CJ, eu sunt din TM, cumparatorul e din MM, vehiculul are probleme tehnice, nu se va inmatricula sigur inca un an, asta daca va DORI cumparatorul, caz in care eu raman cu impozitul pe cap.(lege noua si tampita ca tot ce se intampla in ultimul timp pe la noi)

Eu nu mai locuiesc in oras, ci la sat, de 2 ani, ma gandeam ca va fi mai usor orice problema s-o rezolv/discut direct cu inginerul de la impozite si taxe al primariei, un singur om, nu o suta ca in Timisoara.

Mergand la firma unde am intocmit actele mi s-a spus de noua lege fiscala din 2009 si mi-au zis cam ce ar trebui sa fac, dar oricum n-am inteles mare lucru, si am fost la Politie, Biroul Inmatriculari, le-am aratat contractele si au bagat nr-ul vehiculului in computer, au inteles ideea si mi-au zis ca ei NU POT RADIA ceva ce nu-mi apartine si..sa dau in judecata cumparatorul ..pt ca trebuie sa-l inmatriculeze vehiculul.

Pana la urma, e o prostie cat casa, pe fisa de radiere, de care am nevoie la primarie, inginerul mi-a zis sa fie stampilata/semnata de politie la inmatriculare si venind acasa, am scos niste contracte mai vechi ce le aveam si ma uit pe fisa si ce vad?
Mai bine va pun poza, sa va dati cu pararea, cum sa semneze/stampileze politia unde o inmatriculeaza, din moment ce acolo scrie clar "a fost radiat din evidentele noastre", asta inseamna ca trebuie stampilat din judetul unde a fost inmatriculat, NU ca trebuie sa primesc fisa de radiere de la cumparator, dupa ce el si-a inmatriculat vehiculul, ca doar nu semneaza politia din MM ca "s-a radiat din evidentele noastre" din moment ce ei l-au inmatriculat sa zicem...

Cine stie ce pot face?

Anterior, am mai vandut un vehicul anul acesta si fisa de radiere s-a completat la biroul de acte, asa fara sa ceara nimeni, dar mi-a prins bine, pentru ca la primarie cand am scos-o definitiv, mi-a retinut fisa de radiere, desi nu era stampilata de nimeni, doar completata cu datele din actele vehiculului si a vanzatorului/cumparatorului.

Ma gandeam sa fac si la cazul de mai sus acelasi lucru, s-o completez si s-o duc asa, asta daca stiam dinainte, dar acum ca si inginerul de la primarie mi-a zis de stampule si mi-a tinut un discurs scurt, nu mai pot face, ca ar fi nesimtire, imi zice ceva, si eu fac altceva..deci

CE FACCCC???
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Certificat radiere.JPG
Views:	175
Size:	75.2 KB
ID:	1332736  
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 15:51   #25
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

E destul de anevoios si complicat ce ai descris tu aici. Iti zic sincer nu am mai auzit de asa ceva. Mai mult, cand anume in 2009 a intrat o asemena aberatie de lege in vigoare? Nu de alta dar eu in 2009 am vandut doua masini. Una era cumparata de la cineva din SM, eu din MM si cumparatorul din GL. Totul s-a incheiat fara probleme. Pe urma, a doua masina am fost eu proprietar si am vandut-o la Vaslui. Eu m-am dus la mine la Financiar si am radiat masina pentru vanzare, la politie nici nu a fost nevoie sa imi treaca ceva pe certificatul de radiere desi am intrebat expres daca trebuie sa ma mai duc si la Politie si au zis clar ca nu, cand o radiez la financiar se va radia automat din toate evidentele. Masina a disparut din evidente prin urmare, eu nu mai am de platit impozite dupa ea. Cumparatorul are obligatia sa inmatriculeze masina in nu stiu cate zile ca sa nu plateasca penalizari. Iti pot spune atat lucru: cate ghisee, atatea versiuni. Cred ca cel mai bine te duci la TM la financiar si ii intrebi pe cei de acolo direct ce e posibil si ce nu. Pe urma inca un caz concret de anul asta de la Bucuresti. Un prieten a cumparat o masina de la o firma, a primit radierea fiscala si ce mai era nevoie si el si-a inmatriculat masina, nu a fost nevoit sa duca firmei de unde a cumparat masina nici un fel de dovada ca a inmatriculat-o si nici aia nu au cerut nimic. Plus ca firma de unde a cumparat masina e de fapt un dealer auto sh, deci stiu cu ce se mananca inmatricularile si transcrierile auto.
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 13:59   #26
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

pana la urma..sa merg la Primaria din Timisoara..sa intreb ceva ce de fapt ar trebui sa aflu de la primaria comunei unde locuiesc..o sa ma trimita aia la plimbare :angry:
Daca cer audienta la primarul din localitate, ala ma are la ochi ca acum 2 ani cand m-am mutat, am ocupat spatiul din fata casei(teren public...) cu 8-9 masini, si uite ca sunt cam blocat
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 14:22   #27
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
pana la urma..sa merg la Primaria din Timisoara..sa intreb ceva ce de fapt ar trebui sa aflu de la primaria comunei unde locuiesc..o sa ma trimita aia la plimbare :angry:
Daca cer audienta la primarul din localitate, ala ma are la ochi ca acum 2 ani cand m-am mutat, am ocupat spatiul din fata casei(teren public...) cu 8-9 masini, si uite ca sunt cam blocat
Pai nu mergi la primaria TM, mergi la Administratia Financiara TM. Si nu au de ce sa te trimita la plimbare, ca pui o intrebare generala despre un lucru care se presupune ca e comun in fiecare oras romanesc (in teorie).
VENOX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -