Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-09, 17:24   #1
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Acuma aproximativ o luna am vandut o masina fara act de vanzare cumparare, tipul a zis sa-l lasa 2 saptamani dupa care ma cauta sa radiez masina, dupa mine cred ca nu o sa ma mai caute. Acuma asa vrea sa radiez masina de pe numele meu sa nu platesc eu impozitul pe ea sau eu stiu ce alte plati mai vin, amenzi, etc. Cum trebuie sa procedez in cazul de fata? din cate stiu dupa noua legislatie sau mai schimbat lucrurile.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 22:57   #2
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

nu poate sa-mi deie nimeni nici o ideie ?
johhny is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 01:01   #3
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

declari furata ?
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 02:00   #4
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

singura optiune pe care o ai este sa mergi la politie si sa dai in urmarire masina, nu sa o declari furata, ca sa nu ii faci totusi chiar asa mult rau omului caruia ai vandut masina. eventual daca ai niste date despre el sa le furnizezi politiei, atunci lor le va fi mai usor sa il caute direct la adresa de domiciliu, daca nu il vor opri in trafic. politia ii va confisca numerele si toate documentele masinii pe care ti le va inmana. el va fi nevoit sa te caute sa transcrieti masina. fara carte de identitate nu poti sa radiezi masina, rau ai facut ca ai dat-o de la bun inceput fara sa o transcrii, dar asa invata omul.
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 02:25   #5
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

pai au trecut alea 2 saptamani?
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 02:29   #6
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

da asta uitasem si eu sa intreb... daca nu au trecut cele 2 saptamani mai stai si tu linistit, daca nu vine intr-o luna de la vanzarea masinii, atunci zic eu sa recurgi la masuri extreme ca cea mentionata anterior. si deasemenea macar un numar de telefon al omului ai nu? poate ar fi bine sa il suni dupa doua saptamani de la vanzare sa va intelegeti.
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 02:34   #7
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

exact. daca asa v-ati inteles, e ciudat sa te agiti acum. sa stii pe viitor, cand vinzi o masina, nu o instraina pana nu faceti actele.
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 02:39   #8
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
exact. daca asa v-ati inteles, e ciudat sa te agiti acum. sa stii pe viitor, cand vinzi o masina, nu o instraina pana nu faceti actele.
stai asa, ca omul a mentionat ca a vandut-o acum o luna si s-a inteles cu tipul ca o transcrie in 2 saptamani... poate ca totusi nu il mai cauta si tre sa o rezolve cu politia...
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 05:10   #9
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

asa e. atunci sa incerce sa dea de el. e totusi pacat sa o dea furata sau chestii de gen.
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 10:00   #10
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Pai acuma este o luna si jumatate de cand am dato. Venox se poate asa cum spui tu ?? Adica ce motive ar avea politia pentru al cauta pe ala ca sa-mi radiez eu masina ?
johhny is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 12:33   #11
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Stiu ca se poate face asa, pentru ca si eu am luat acum ceva ani o dacie de la cineva care nu o transcrisese la randul lui, si m-am trezit pe cap cu politia care mi-a confiscat
actele, adica certificat, carte de identitate si placute de inmatriculare in vederea radierii si schimbarii de proprietar, masina o daduse in urmarire fostul proprietar. Eu am avut noroc atunci ca mi-au lasat inca o luna numerele impreuna cu o dovada de circulatie in loc de talon pentru ca era tocmai in pragul sarbatorilor. Dar pana una alta, tu nu ai un numar de telefon ceva de la omul ala?
VENOX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 13:05   #12
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

ai dat masina pe baza unei chitante de mana , fara contract , trebuia sa ii scrii pe talon " instrainata la data de etcetc ..."

nu trebuia sa ii dai cartea masinii

o dai la politie in urmarire
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 16:13   #13
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

La acea persoana i-am dat doar o copie dupa buletinul meu si el a scris pa spatele copiei ca ii dau masina si eu doar am semnat, mi-a dat banii si atata tot, fara sa scriu nimic pe talon. Omul acela mi-a dat copia de la buletinul lui, asta vreau sa stiu, daca e legal sa ma duc la politie si sa dau masina in urmarire. Ma gandesc ca mi-ar spune politia ca e treaba mea de acuma incolo daca am instrainat asa masina...
johhny is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 16:26   #14
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
La acea persoana i-am dat doar o copie dupa buletinul meu si el a scris pa spatele copiei ca ii dau masina si eu doar am semnat, mi-a dat banii si atata tot, fara sa scriu nimic pe talon. Omul acela mi-a dat copia de la buletinul lui, asta vreau sa stiu, daca e legal sa ma duc la politie si sa dau masina in urmarire. Ma gandesc ca mi-ar spune politia ca e treaba mea de acuma incolo daca am instrainat asa masina...
cel mai bine te duci la sectia de politie din cartierul tau si iti explica ei ce si cum , sa fii mai sigur
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 21:36   #15
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: radiere fara acte, vreau niste sfaturi

daca ai o copie dupa cartea masinii si a C.I. a cumparatorului , poti sa faci actele de vanzare cumparare, fisa de inmatriculare si sa o radiezi de la circa financiara ca sa nu mai platesti impozitul ! si ramane numai la politie pe numele tau !
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -