Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-09, 09:29   #1
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Probleme mari ARDAF

Povestea incepe asa:

Anul trecut, prin noiembrie, ma loveste un matiz. Vina lui, recunoaste si la politie, nici o problema. Avarii: suport far rupt, bara lovita, si-a revenit, dar au ramas crapaturile vopselei, se vede la colt ca e deformata si 2 puncte "iesite" in ea. La constatarea ardaf au trecut verificat far si revopsire bara. Masina a avut programarea pt service luni. Am dus-o, cei de la service au constatat ca trebuie schimbate si bara si far. Mi-au zis ca va fi gata miercuri (ieri). Nu am primit nici un telefon. Ii sun azi de dimineata si imi spun ca cel de la ardaf a venit abia ieri si a cosntatat ca farul trebuie schimbat, dar despre bara nu poate sa spuna nimic pana nu studiaza dosarul (ca cine stie ce s-a intamplat altceva vezi doamne). Il sun tot azi si pe cel de la ardaf, si ii spun ca daca nu primesc cei de la opel confirmarea, masina imi sta si in weekend acolo, si nu ar fi prea bine pentru mine. Trec 30min, ma suna cel de la opel si imi spune ca a primit confirmarea pt far, dar bara a taiat-o, adica nu se face.
Cum e posibil asa ceva? Bara se vede clar ca e lovita, nu se poate "carpi", scrie si in dovada de la politie ca bara este avariata. A mai dat maicamea un telefon (metoda clasica romaneasca -> telefoane la cunostinte, alta solutie nu mai vedeam). Daca nu se rezolva, are vreun sens sa merg la opc si sa ma apuc de scandaluri? Treaba e ca eu imi vreau masina cum era inainte sa ma loveasca, inclusiv cea mai mica zgarietura, ca doar e vina lui.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 10:15   #2
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Probleme mari ARDAF

CSA reglementeaza activitatea companiilor de asigurari.te sfatuiesc sa ii contactezi pe ei
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 10:28   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Probleme mari ARDAF

Normal ca are sens sa apelezi la autoritatile competente. Nu trebuie lasati asa, sa platesti tu ceva pt care nu ai nici o vina.
Totusi, cea mai simpla metoda ar fi sa te duci sa vorbesti fata in fata cu agentul constatator de la Ardaf si sa-i dai o mica "atentie"... 30-50ron. Garantat i se va schimba "dispozitia"
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 20:21   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Probleme mari ARDAF

hai sa va spun motivul pentru care nu accepta bara:

impactul a avut loc in coltul stanga. in coltul dreapta al barii, vopseaua era putin stearsa (o simpla lovitura in parcare pe care am descoperit-o a doua zi, oricum petrecuta acum aproape 1 an). treaba e ca au descoperit niste suporti rupti in dreapta barii, si au gandit ei ca ar mai fi avut loc un accident intre impactul initial si programarea service. eu sunt de parrere ca acei suporti s-au rupt in momentul in care acel matiz m-a lovit in coltul stanga, probabil bara fortandu-se destul de mult (nu a fost tocmai un impact usor), dar cei de la ardaf nu pricep. mai ales ca pe constatarea politiei scrie ca matizul avea capota avariata, deci se deduce clar ca nu a fost un simplu "pupat" bara-bara, iar masina mea nu e duba sa zici ca a intrat sub ea.

am vorbit cu cineva (agent de asigurari - nu stiu exact cum sa spun, incheie contracte cu diverse firme de asigurari) si a zis ca s-a saturat oricum de cate probleme a avut cu ardaful si va face plangere opc. pana atunci, eu umblu cu masina asa (nu ca s-ar vedea evident ceva, dar stiu ca este acolo si ma deranjeaza), si ma deranjeaza si gandul ca trebuie iarasi programare service si umblat...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 15:53   #5
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Probleme mari ARDAF

Imi pare rau ca dezgrop topicul ....dar...am si eu o problema cu ARDAF`ul, hadeti sa va explic DE CE sa nu treceti pe acolo:


Acuma 3 luni am vandut o masina in alt oras, eu aveam asigurare la ARDAF, a venit omul aici in Valcea, am facut toate actele, si-a facut asigurare noua, am scos`o de la finante, l`a batut pe el pe cartea masinii, am facut copie dupa cartea masinii cu numele lui trecut, dupaia am fost la ARDAF sa depun asigurarea veche, copie dupa cartea masinii cu numele lui pe ea si am completat un formular deoarece vroiam sa m`i se restituie banii de pe asigurare...m`au amanat vreo 2 luni si tot nu mi i`au dat. Totul bun si frumos, dupa cateva luni primesc un telefon de la cel care a cumparat masina si mi-a spus ca a facut accident si asigurarea lui nu este valabila si ca ar vrea sa o foloseasca pe a mea, i`am zis clar ca nu pentru ca am depus`o demult la ardaf si imi astept banii, a zis ok, a inchis.Am fost la ardaf si le`am explicat problema si au zis ca e normal sa se foloseasca de asigurarea mea pentru ca el nu a trecut masina pe numele lui inca si asigurarea lui nu e valabila, mi`au cerut sa aduc un act care dovedeste ca am radiat masina, le`am adus un cazier fiscal de la fisc si m`au mai amanat 1 saptamana. Astazi am fost din nou la Ardaf si m`au pus sa il intreb pe cel care a facut accidentu ce asigurare a folosit cel lovit, l`am sunat si a zis asa: domne eu am dat datele tale si asiguarrea mea si aia de la ardaf au zis ca vad ei pe care asigurare o folosesc, m`am intors inapoi la ardaf si le`am spus ce mi`a zis ala...acuma iara m`au mai amanat 1 saptamana sa vada daca le vine confirmare. Problema nu e ca nu`mi dau banii inapoi dar la anul vroiam sa beneficiez de acele reduceri de lipsa de daune si mai e problema si de bun simt...o sa vad saptamana viitoare ce raspuns imi dau si sunt dispus sa ii actionez in instanta...


altcineva a mai avut problema cu ardaful ?


imi cer scuze daca am deranjat pe cineva si imi cer scuze si fata de amphetamine ca am postat la el pe thread.
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 20:09   #6
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Probleme mari ARDAF

Trafy astia de la Ardaf Valcea sunt cei mai varza. Sa nu-i vad in viata mea.
Pe vremea cand aveam fiesta l-a lovit pe fratimeo in parcare un vecin. Fratimeo oprit, ala a dat cu spatele si i-a lovit bara fata. Toate bune si frumoase pana la asigurari cand baietii veseli ce zic... noi nu facem constatari si nu aprobam finantarea reparatiilor, mergeti la bucuresti.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 20:13   #7
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Probleme mari ARDAF

s-a rezolvat cat de cat, am sunat la bucuresti,am explicat situatia dupa care m-a sunat o doamna de la ardaf valcea, era disperata ca isi pierde serviciul ( nu stiu de ce ca nu i`am facut nimic, doar mi`a incheiat asigurarea acuma 4 luni ) )) si mi`au zis ca revin ei cu un telefon cand se clarifica situatia sa vada pe care asigurare repara respectivul masina....
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -