Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-09, 09:06   #16
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Intrebari legislatie

asta deja e oarecum culmea.
adica pe langa ca esti "grabit" si te afli pe linia de tramvai cu alti grabiti, esti cel mai grabit dintre grabiti si vrei sa ii depasesti pe a2a linie de tramvai pe toti ?
Spark is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 18:50   #17
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Intrebari legislatie

Quote:
Originally Posted by B 07 TWK View Post
bulangii ca m-au oprit. amenda nu mi-au dat, ca daca imi dadeau amenda imi luau si carnetul. le-am dat eu spaga 200 ron.
Pun pariu cand te a oprit, ai inceput cu "sefu sunt sofer pe nu stiu unde si imi iei painea de la gura"

ai trecut de la 1310 la Logan si suferi prin intersectii si pacat ca ca tine sunt mii in bucurestiu asta .

P.S.Daca eram gabor si te opream te puneam sa faci flotari in mijlocu interectiei sa te vada toti aia care i ai depasit.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 04-02-09, 11:45   #18
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Intrebari legislatie

Am vazut o faza asemanatoare pe Stefan cel Mare, cand un "grabit" a luat-o pe linia de tramvai in dreptul refugiului, un politist "motorizat" l-a prins din urma si, fiind grabit, nu l-a tras pe dreapta dar l-a pus sa intoarca... si s-a intors omul pana nu l-a mai vazut politistul, dupa care probabil a asteptat sa-l lase careva sa se bage in coloana
Mi-a placut asta de la Spark "cel mai grabit dintre grabiti".
Daca toti am face asta, sa o luam pe linia de tramvai si chiar pe contrasens, ar fi haos. Ai avut noroc ca inca ai permis, dar nu o sa ai la infinit.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 23:16   #19
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Intrebari legistlatie

Quote:
Originally Posted by alfaro146 View Post
Chiar aia iti spuneam si eu,ca te poate amenda daca intri cu jumate din masina pe trecerea de pietoni,atita timp cit tu ai "ROSU" la semafor.Sincer ,nu mi-as dori unul ca tine cind sint pieton,Nu te supara,dar tu ai facut scoala de soferi?In al doilea caz,si acolo poti fi amendat.Cum sa te urci pe trotuar,doar ca tu te grabesti?Sa stii ca daca poti scapa de amenda,nu poti scapa de constiinta.Tu nu te gindesti inainte sa te urci pe trotuar cu masina,ca ai putea lovi pe cineva?Ala ce vina ar avea ca circula pe trotuar si tu te grabesti,sa nu stai la semafor?!ALO POLITIAAA !! Chiar ati orbit de nu vedeti acest om grabit?
Acum nu te supara,chiar nu vreau sa fiu rautacios, insa , din spusele tale,tu stai in Curtici,imi imaginez ce trafic infernal e acolo...
Viata la bucuresti chiar e grea, nu ma crezi ? te invit aici o sa vezi ca n-o sa te mai iei de oameni c-o iau pe trotuare..
in alta ordine de idei , de ce ai senzatia ca merge cu vreo 200 pe trotuar?
e pur si simplu frustrant sa pierzi atatea ore in trafic
apoi , 90% din "soferii" din bucuresti au devenit pur si simplu niste ROBOTI ..
intre big berceni si brancoveanu,si multe alte exemple de genu , AI LINIE DISCONTINUA catre linia de tramvai = poti sa mergi pe linia de tramvai, din cate stiu eu , cu toate astea , ei fac cozi kilometrice.. stand pe cele 2 benzi ramase..
asa ca nu va mai luati voi de oameni care chiar nu vor sa piarda timp prin trafic.. atata timp cat nu va deranjeaza... care-i problema ?!
patesc des,sa dau , de retardati,si frustrati, care ,sa incomodeze, cand vrei sa intri in coloana sau mai stiu eu ce, DE CE?
partea buna e ca , MAI DES , patesc ca oamenii sa fie intelegatori, si sa lase loc, la fel cum si eu , cand nu ma grabesc, chiar las loc tuturor care mai depasesc o coloana sau mai stiu eu ce , daca am invata sa ne halim mai mult,unu pe altu ,si sa ne intelegem un pic mai bine , oricum se vede o mare diferenta,de mentalitate,in trafic, zic eu , in ultima vreme, revenind - daca nu ar mai fi ,atatia tarani,fie ei din afara bucurestiului,fie din bucuresti,cu mentalitate de tarani imputiti, respectiv , de ce sa-l las p`asta sa intre, de ce sa-l las p`asta sa treaca , ce are el si eu nu , si alte frustrari din astea de copii de 12 ani prinsi in corpuri obosite si deformate de oameni imputiti variind de la 18-45 de ani ..
si apoi,cum sa nu te enervezi in trafic ?
cand vezi atatia retardati ..
am jurat c-o sa ma apuc de facut filmuletze, de cate 30 de secunde, legate de chestiutzele astea in trafic..
sa le iau mamele in ... alora care , de exemplu, vrei sa iesi dp strada laterala ..
ei , au coloana in fatza, cu toate astea, se lipsesc de curu aluia din fatza, blocandu-te astfel ..
DE CE ?! care-i diferenta ? daca stai oprit cu 5 m mai in spate,si-mi lasi si mie loc sa trec ? sau daca ma blcohezi pe mine si .. TOT STAI ..
le-as taia mainile ..
pentru unii,timpul chiar e important, dat fiind faptul ca e cam singura chestie in viata pe care cel putin la nivel teoretic, nu o poti cumpara..
cand vezi toti cocalarii,toti basinosii,toti taranii.. ca-ti omoara timpul, cum sa nu te ia capu ?
aveam si eu cateva intrebari legate de legislatie insa m-am cam lamurit din intrebarile/raspunsurile voastre intrebarile fiind asemanatoare..
oricum,foarte multe intersectii si regulile in sine,sunt foarte prost gandite


de exemplu , la world trade center, pe langa casa presei libere
e un rond,cel ce duce inspre romana americana, expozitiei,si agronomie bla bla bla, eh acolo, exista verde intermitent catre dreapta, venind dinspre piata presei libere, eu tot timpul ma bag pe acolo , si dak e liber si nu incurc pe nimeni, fac stanga ,adica rondu, nu merg pe expozitiei , ceea ce e ok, ca nu incurc pe nimeni, fluidizez traficul , apoi, stau la semafor, pana cand, semafor de pietoni paralel cum ar veni cu semaforul ptr masini,devine verde, asta insemnand ca nimeni din dreapta,nu vine , au roshu , daca doar din dreapta,pot sa-ti vina masini , si pietonii de acolo,au verde, eu de ce stau la roshu ? ca traversez o linie de tramvai, dar , daca pe acolo un tramvai cirucla odata la 20 de minute, daca ..
pentru ce plm sa mai stau 2-3 minute la semafor ?
sunt curios, in ziua in care m-or prinde,facand chestia asta, daca or sa inteleaga, ca , facand zilnic drumul ala, am apucat sa inteleg cum functioneaza cacatu ala de intersectie sa-i zicem , si daca o fac, o fac fara sa incurc pe nimeni , la modu ca-s curios daca ar fi niste oameni intelegatori ..
si vazand ca totul e ok, si ca nu s-a intamplat nimic .. ar fi baieti intelegatori ..
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 00:03   #20
robert_sm

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1
Exclamation Re: Intrebari legislatie

NESIMTIT altceva nu pot spune pentru depasirea coloanei care sta la semafor in intersectie se suspenda permisu pt 60 de zile sper sa til suspende inainte sa citesti asta si inca ceva stergeti contu de aici draga soferule
robert_sm is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 09:39   #21
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Intrebari legistlatie

[QUOTE=EvLSant0S;2065357]Acum nu te supara,chiar nu vreau sa fiu rautacios, insa , din spusele tale,[B]tu stai in Curtici,imi imaginez ce trafic infernal e acolo... [/B
Viata la bucuresti chiar e grea, nu ma crezi ? te invit aici o sa vezi ca n-o sa te mai iei de oameni c-o iau pe trotuare..
in alta ordine de idei , de ce ai senzatia ca merge cu vreo 200 pe trotuar?
e pur si simplu frustrant sa pierzi atatea ore in trafic
apoi , 90% din "soferii" din bucuresti au devenit pur si simplu niste ROBOTI ..
intre big berceni si brancoveanu,si multe alte exemple de genu , AI LINIE DISCONTINUA catre linia de tramvai = poti sa mergi pe linia de tramvai, din cate stiu eu , cu toate astea , ei fac cozi kilometrice.. stand pe cele 2 benzi ramase..
asa ca nu va mai luati voi de oameni care chiar nu vor sa piarda timp prin trafic.. atata timp cat nu va deranjeaza... care-i problema ?!
patesc des,sa dau , de retardati,si frustrati, care ,sa incomodeze, cand vrei sa intri in coloana sau mai stiu eu ce, DE CE?
partea buna e ca , MAI DES , patesc ca oamenii sa fie intelegatori, si sa lase loc, la fel cum si eu , cand nu ma grabesc, chiar las loc tuturor care mai depasesc o coloana sau mai stiu eu ce , daca am invata sa ne halim mai mult,unu pe altu ,si sa ne intelegem un pic mai bine , oricum se vede o mare diferenta,de mentalitate,in trafic, zic eu , in ultima vreme, revenind - daca nu ar mai fi ,atatia tarani,fie ei din afara bucurestiului,fie din bucuresti,cu mentalitate de tarani imputiti, respectiv , de ce sa-l las p`asta sa intre, (.......)acolo, exista verde intermitent catre dreapta, venind dinspre piata presei libere, eu tot timpul ma bag pe acolo , si dak e liber si nu incurc pe nimeni, fac stanga ,adica rondu, nu merg pe expozitiei , ceea ce e ok, ca nu incurc pe nimeni, fluidizez traficul , apoi, stau la semafor, pana cand, semafor de pietoni paralel cum ar veni cu semaforul ptr masini,devine verde, asta insemnand ca nimeni din dreapta,nu vine , au roshu , daca doar din dreapta,pot sa-ti vina masini , si pietonii de acolo,au verde, eu de ce stau la roshu ? ca traversez o linie de tramvai, dar , daca pe acolo un tramvai cirucla odata la 20 de minute, daca ..
pentru ce plm sa mai stau 2-3 minute la semafor ?

Nu ma supar,da,stau la Curtici,dar numai de 5 ani.De loc sint din Arad,unde ,si acolo gasesti "grabiti" care inaclca regulile de circulatie si o iau pe unde ii taie capul.Cunosc traficul din Bucuresti,precum si din alte orase mari din tara,unde traficul e la fel,dar din cauza celor "grabiti"care nu au respect fata de ceilalti paricipanti la trafic si intra in intersectii,pe care le blocheaza de tot.Chiar nu m-am luat de cel care a deschis topicul pentru ca m-ar deranja cu ceva,ci doar pentru ai raspunde la intrebarile puse de el.Si de ce sint retardati cei care sint frustrati de faptul ca ei stau in coloana si voi grabitii,vreti sa intrati in coloana ca sa nu incurcati circulatia tramvaielor,sau daca vedeti un "militian" care va poate amenda?Referitor la cazul unde ai verde intermitent spre dreapta,tu o iei spre stinga numai pt. faptul ca nu incurci pe nimeni?Oare ceilalti care stau la "rosu "ca sa faca rondu,ei nu ar putea sa faca la fel?Atunci ce rol mai au semafoarele?Intrebi: "cum sa stau la roshu" ?Simplu :ca e ROSHU !
__________________
NU STII SA INJURI CU ADEVARAT,PINA NU INVETI SA CONDUCI UN AUTOVEHICOL .

Last edited by alfaro146; 14-02-09 at 09:42.
alfaro146 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 11:50   #22
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Intrebari legistlatie

[QUOTE=alfaro146;2065925]
Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Acum nu te supara,chiar nu vreau sa fiu rautacios, insa , din spusele tale,[B]tu stai in Curtici,imi imaginez ce trafic infernal e acolo... [/B
Viata la bucuresti chiar e grea, nu ma crezi ? te invit aici o sa vezi ca n-o sa te mai iei de oameni c-o iau pe trotuare..
in alta ordine de idei , de ce ai senzatia ca merge cu vreo 200 pe trotuar?
e pur si simplu frustrant sa pierzi atatea ore in trafic
apoi , 90% din "soferii" din bucuresti au devenit pur si simplu niste ROBOTI ..
intre big berceni si brancoveanu,si multe alte exemple de genu , AI LINIE DISCONTINUA catre linia de tramvai = poti sa mergi pe linia de tramvai, din cate stiu eu , cu toate astea , ei fac cozi kilometrice.. stand pe cele 2 benzi ramase..
asa ca nu va mai luati voi de oameni care chiar nu vor sa piarda timp prin trafic.. atata timp cat nu va deranjeaza... care-i problema ?!
patesc des,sa dau , de retardati,si frustrati, care ,sa incomodeze, cand vrei sa intri in coloana sau mai stiu eu ce, DE CE?
partea buna e ca , MAI DES , patesc ca oamenii sa fie intelegatori, si sa lase loc, la fel cum si eu , cand nu ma grabesc, chiar las loc tuturor care mai depasesc o coloana sau mai stiu eu ce , daca am invata sa ne halim mai mult,unu pe altu ,si sa ne intelegem un pic mai bine , oricum se vede o mare diferenta,de mentalitate,in trafic, zic eu , in ultima vreme, revenind - daca nu ar mai fi ,atatia tarani,fie ei din afara bucurestiului,fie din bucuresti,cu mentalitate de tarani imputiti, respectiv , de ce sa-l las p`asta sa intre, (.......)acolo, exista verde intermitent catre dreapta, venind dinspre piata presei libere, eu tot timpul ma bag pe acolo , si dak e liber si nu incurc pe nimeni, fac stanga ,adica rondu, nu merg pe expozitiei , ceea ce e ok, ca nu incurc pe nimeni, fluidizez traficul , apoi, stau la semafor, pana cand, semafor de pietoni paralel cum ar veni cu semaforul ptr masini,devine verde, asta insemnand ca nimeni din dreapta,nu vine , au roshu , daca doar din dreapta,pot sa-ti vina masini , si pietonii de acolo,au verde, eu de ce stau la roshu ? ca traversez o linie de tramvai, dar , daca pe acolo un tramvai cirucla odata la 20 de minute, daca ..
pentru ce plm sa mai stau 2-3 minute la semafor ?

Nu ma supar,da,stau la Curtici,dar numai de 5 ani.De loc sint din Arad,unde ,si acolo gasesti "grabiti" care inaclca regulile de circulatie si o iau pe unde ii taie capul.Cunosc traficul din Bucuresti,precum si din alte orase mari din tara,unde traficul e la fel,dar din cauza celor "grabiti"care nu au respect fata de ceilalti paricipanti la trafic si intra in intersectii,pe care le blocheaza de tot.Chiar nu m-am luat de cel care a deschis topicul pentru ca m-ar deranja cu ceva,ci doar pentru ai raspunde la intrebarile puse de el.Si de ce sint retardati cei care sint frustrati de faptul ca ei stau in coloana si voi grabitii,vreti sa intrati in coloana ca sa nu incurcati circulatia tramvaielor,sau daca vedeti un "militian" care va poate amenda?Referitor la cazul unde ai verde intermitent spre dreapta,tu o iei spre stinga numai pt. faptul ca nu incurci pe nimeni?Oare ceilalti care stau la "rosu "ca sa faca rondu,ei nu ar putea sa faca la fel?Atunci ce rol mai au semafoarele?Intrebi: "cum sa stau la roshu" ?Simplu :ca e ROSHU !
te rog sa fii atent, sa stai tu pe loc, pentru ca vezi o culoare, IN SITUATIA DE FATZA !
si atat, nu discutam despre altceva, deci sa stai tu pe loc, cand vezi roshu, in situatia de fatza, oK? nu-i obliga nimeni pe aia care stau,sa stea, sa faca si ei la fel, unde e problema ? atata timp cat NU incurca NIMENI pe NIMENI si totul e in regula..

eu de fel sunt indecis, zilnic simt nevoia s-o iau pe expozitiei si zilnic ma razgandesc s-o iau pe agronomiei, si sufar temporar de discropatie (nu ginesc culori )
ok ?
sa pierzi tu zilnic cat timp pierd eu stand la coloane interminabile de masini, si o sa faci la fel, e enervant, si n-are sens,cand te gandesti ca nimeni n-are nici o vina, si ca orashul asta a fost proiectat pentru carutze..
cand tu o sa faci cu masina ,de la coltzu strazii tale, pana acasa, 5 minute,cand pe jos, faci 1 minut maxim , atunci sa vorbesti
cat despre baietzashu din satu mare,care s-a gasit sa vorbeasca despre traficul din bucuresti, te rugam,abtine-te,ca e alta mancare de peshte..
, alfaro156 ma bucur ca putem discuta omeneste
pana una alta, cine face asa ceva,face pe barba lui,la viteze reduse,sper eu,ca asa se face, si ala e, i`m innocent until proven guilty
si ma bucur ca pana acum n-am dat de gabori nenorociti care sa fie niste cai care nu vad decat in fatza si daca legea spune ROSHU ,pai gata, ROSHU e .. NU ..exista situatii in care legile sunt pur si simplu de cacat... si e imposibil ca o lege sa fie buna PESTE tot..
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 12:44   #23
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Intrebari legislatie

Ma asteptam la mai mult de la tine Santos, poate ca cu timpu o sa ti dai seama ca ce spui nu e chiar asa, tu daca faci asa ,nu incurci pe nimeni, dar incurajezi lucrurile astea si daca ar face toata lumea gandeste te ce s ar intampla. Incearca in vreun oras din germania sa intrii tu in fata coloanei sa vezi daca te lasa cineva, si nu cred ca sunt frustrati !

Asa se intampla cand fiecare isi face propriile reguli rutiere, si din cauza asta in trafic este haos. Eu stiu ca esti baiat bun, si nu ai intentii rele, dar nu trebuie sa incurajam stilu asta de condus.Nici eu nu sunt un sofer exemplu, am un cazier rutier nu prea bun si nu mi ar conveni sa faca toti ce spui tu ,pt ca nu as mai putea eu atunci cand ma grabesc sa o fac.

P.S. Semaforu de la WTC este gandit pt tramvaiu 41, care nu trece pe acolo la 20 min, trece cam la 5 minute, si mi se pare normal sa fie asa, si mijl. de transport in comun, fie ele tramvaie, autobuze etc sa aiba prioritate, sa incurajeze cetatenii sa mai lase masina acasa, pt ca asta e singura rezolvare pt a scapa de trafic in bucuresti....
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 14-02-09, 12:44   #24
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Intrebari legistlatie

[QUOTE=EvLSant0S;2066241]
Quote:
Originally Posted by alfaro146 View Post
te rog sa fii atent, sa stai tu pe loc, pentru ca vezi o culoare, IN SITUATIA DE FATZA !
si atat, nu discutam despre altceva, deci sa stai tu pe loc, cand vezi roshu, in situatia de fatza, oK? nu-i obliga nimeni pe aia care stau,sa stea, sa faca si ei la fel, unde e problema ? atata timp cat NU incurca NIMENI pe NIMENI si totul e in regula..

eu de fel sunt indecis, zilnic simt nevoia s-o iau pe expozitiei si zilnic ma razgandesc s-o iau pe agronomiei, si sufar temporar de discropatie (nu ginesc culori )
ok ?
sa pierzi tu zilnic cat timp pierd eu stand la coloane interminabile de masini, si o sa faci la fel, e enervant, si n-are sens,cand te gandesti ca nimeni n-are nici o vina, si ca orashul asta a fost proiectat pentru carutze..
cand tu o sa faci cu masina ,de la coltzu strazii tale, pana acasa, 5 minute,cand pe jos, faci 1 minut maxim , atunci sa vorbesti
cat despre baietzashu din satu mare,care s-a gasit sa vorbeasca despre traficul din bucuresti, te rugam,abtine-te,ca e alta mancare de peshte..
, alfaro156 ma bucur ca putem discuta omeneste
pana una alta, cine face asa ceva,face pe barba lui,la viteze reduse,sper eu,ca asa se face, si ala e, i`m innocent until proven guilty
si ma bucur ca pana acum n-am dat de gabori nenorociti care sa fie niste cai care nu vad decat in fatza si daca legea spune ROSHU ,pai gata, ROSHU e .. NU ..exista situatii in care legile sunt pur si simplu de cacat... si e imposibil ca o lege sa fie buna PESTE tot..
Ok, sint de acord cu tine,ca cine o face,o face pe barba lui.Peste tot gasesti situatii de genul asta,pentru ca :1) nu avem drumuri care sa faca fata traficului actual, 2)semaforizarea ,de multe ori e aiurea,iar cind se intimpla asta,agentii rutieri ,stau bine mersi la o cafea,poate chiar cu privirea in acea inetrsectie si probabil se amuza ; 3) nu avem mentalitatea occidentalilor in ceea ce priveste circulatia,respectarea legilor,a acordarii prioritatii,respectul fata de ceilalti participanti la trafic lasa mult de dorit.Cel care a deschis topicul,avea niste idei tare aiurea,idei la care nici el nu avea raspuns din moment ce s-a adresat cu intrebari celor de pe forum.Cum poti sa fii atit de idiot,incit sa ajungi sa circuli pe trotuar printe pietoni,doar ca te grabesti si vrei sa eviti semaforul?Si la noi in Arad e la fel.Avem si noi grabiti,dar de cele mai multe ori aceia sint "jmecherii" cu bolizi si cu ceafa de 4 palme,care iti taie calea numai ca asa vrea el,iar tu trebuie sa pui frina ca sa nu-ti lovesti masina ca nu ai banii lui sa-ti iei alta.Si atunci cum draq sa nu te enervezi?Ori in alta situatie: la soseaua de centura a orasului,cind e pusa bariera la tren,fraierii care nu pot trece din cauza barierei(de pe centura),pur si simplu se opresc in intersectie,iar tu daca vrei sa traversezi soseaua de centura ca sa ajungi in oras,trebuie sa stai 20-30 de minute ,ca nu poti trece de ei.De aceea am spus ca noua ,romanilor ne lipseste mentalitatea celor din vest,si bunul simt.CITORVA dintre noi.Parca ar fi oameni ai cavernelor.

Last edited by alfaro146; 14-02-09 at 13:20.
alfaro146 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 01:30   #25
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebari legislatie

EVLsantos, fa-ti rost si de un pistol ,OMULE si cine nu te lasa sa te bagi in fata lui sau daca te opreste politia ,impuscai ,ce dracu,ca doar TU esti seful soselelor nu ei. treci pe toate semafoarele cind e ROSU,GRABESTETE CA POATE AJUNGI .....DEPARTE.
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 17:58   #26
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Intrebari legislatie

Imi pare rau, dar sunt de acord cu lukas. Invatati sa fiti civilizati la volan daca pertindeti lucrul acesta de la altii. Daca nu, sa nu va asteptati de la altii sa va menajeze cu ceva si sa fie corecti
__________________
You`ve never seen the best of me !

Prea multi dintre noi se sting datorita vitezei. DRIVE SLOW !
Hame is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 13:39   #27
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Intrebari legislatie

Ai calcat stramb Santos cu posturile de mai sus... eu trec zilnic pe la WTC si fac dreapta pe expozitiei... cum poti spune ca nu incurci pe nimeni cand stai pe o banda pe care trebuie sa se circule? Nu este banda pt inainte sau la dreapta, este doar pt la dreapta... ai alte 3 benzi pe care poti sta linistit. Si, pe langa asta, tu nici nu stai, tu treci pe rosu... eu asta am inteles din ce ai scris tu.
Citeste, reciteste, re-reciteste ce ai scris mai sus si dupa aceea gandeste-te daca procedezi corect si legal.
Rosu e rosu, ca sa stai. Depasirea coloanei la semafor este interzisa. Circulatia pe trotuar este pt pietoni, nu pt masini. Si "frustratii" care nu te lasa sa te bagi in coloana cand ai facut "din astea"... or avea ei motive sa respecte regulile de circulatie.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 10:57   #28
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Intrebari legislatie

Cum topicurile despre legislatie sunt putine si cam pline de off topic, am hotarat sa intreb aici niste chestii, sper sa ma ajutati daca detineti informatiile, in special cei ce sunteti instructori auto sau posesori permis cat. C,D:
Am auzit ca mai nou categoria D1 se echivaleaza cu B+C, asa este? Deci in concluzie categoria D1 va disparea incet incet de pe lista scolilor auto? Eu intentionez sa fac scoala de soferi pt. D1 dar nu mai face nimeni, nici macar scoala auto VIOVAS din Iasi, mi-au propus direct categoria D care include si D1 dar care cost 1800RON, dureaza mult si e mai complicat sa o faci daca nu ai categoria C din cauza gabaritului marit. Va dati seama unul care are B-ul, cum sunt eu sa treaca din prima pe "ditamai" autobuzul... prin traficul asta haotic. Multumesc si astept ceva informatii daca detineti
lord_wader is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -