Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-08, 12:48   #1
B 07 TWK

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 57
Default Intrebari legislatie

Am si eu doua intrebari referitoare la situatii cu care ma intalnesc zilnic:
1. Am in drumul meu 5 semafoare, la care sunt 3 benzi pe sens, banda 1 fiind pentru la dreapta, cu verde intermitent. De obicei pe banda 2 si 3 se formeaza coloana, eu merg pe banda 1 si ma bag in fata primei masini de pe banda 2, cam jumate pe trecerea de pietoni(dar nu depasesc semaforul), astfel incat sa nu ii incomodez pe cei care fac dreapta pe verde; cand se pune verde pentru inainte plec tare si nu incomodez pe nimeni. Intrebarea e, daca pot fi sanctionat pentru asta? Practic fac un fel de depasire a coloanei la semafor, dar pe partea dreapta... In felul asta scurtez cu 20 de min drumul, dar daca se poate lua carnetul pentru asta nu vreau sa risc.

2. Pentru cei care sunt din Bucuresti, la giratoriul de la Razoare, venind de pe Bd Timisoara, am voie sa merg pe linia de tramvai si sa depasesc coloana, tinand cont ca la semafor nu e refugiu/statie? Si asta o fac zilnic si scutesc 15 min de stat aiurea la semafor. Am prins uneori si politist in intersectie si nu m-a oprit, dar vreau sa fiu sigur ca e ok. Din cate stiu eu, atata timp cat nu depasesti refugiul pe partea stanga e voie sa mergi pe linia de tramvai...
B 07 TWK is offline   Reply With Quote
Old 17-12-08, 15:29   #2
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebari legistlatie

la intersectiile prevazute cu indicatoare si/sau marcaje pentru semnalizarea directiei de mers,conducatorii de vehicule trebuie sa se incadreze pe benzile corespunzatoare directiei de mers viote,cu CEL PUTIN 50m INAINTE DE INTERSECTIE SI SINT OBLIGATI SA RESPECTE INDICATOARELE SI MARCAJELE. deci ,ai grija.
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 20:26   #3
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Intrebari legistlatie

ce zice el e doar una, chestia e ca ar trebui sa iti fie rusine pt treaba asta, nu sa o spui in gura mare pe forum, sincer acum. Crezi ca nu sunt alti oameni are ar scurta si ei drumul, poate cu mai mult ? Asta e, e aglomerat, sau tu esti mai destept si ei mai prosti ? Si da, are gaboru ce sa iti faca, stai calm. Tot depasire de coloana se numeste
__________________
You`ve never seen the best of me !

Prea multi dintre noi se sting datorita vitezei. DRIVE SLOW !
Hame is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 20:32   #4
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Intrebari legistlatie

Quote:
Originally Posted by B 07 TWK View Post
Am si eu doua intrebari referitoare la situatii cu care ma intalnesc zilnic:
1. Am in drumul meu 5 semafoare, la care sunt 3 benzi pe sens, banda 1 fiind pentru la dreapta, cu verde intermitent. De obicei pe banda 2 si 3 se formeaza coloana, eu merg pe banda 1 si ma bag in fata primei masini de pe banda 2, cam jumate pe trecerea de pietoni(dar nu depasesc semaforul), astfel incat sa nu ii incomodez pe cei care fac dreapta pe verde; cand se pune verde pentru inainte plec tare si nu incomodez pe nimeni. Intrebarea e, daca pot fi sanctionat pentru asta? Practic fac un fel de depasire a coloanei la semafor, dar pe partea dreapta... In felul asta scurtez cu 20 de min drumul, dar daca se poate lua carnetul pentru asta nu vreau sa risc.

2. Pentru cei care sunt din Bucuresti, la giratoriul de la Razoare, venind de pe Bd Timisoara, am voie sa merg pe linia de tramvai si sa depasesc coloana, tinand cont ca la semafor nu e refugiu/statie? Si asta o fac zilnic si scutesc 15 min de stat aiurea la semafor. Am prins uneori si politist in intersectie si nu m-a oprit, dar vreau sa fiu sigur ca e ok. Din cate stiu eu, atata timp cat nu depasesti refugiul pe partea stanga e voie sa mergi pe linia de tramvai...



Nu te supara, dar nu am inteles faza cu"jumate pe trecerea de pietoni,dar nu depasesc semaforul"?Eu nu am vazut nicaieri un semafor care sa fie montat dupa trecerea da pietoni.De obicei semafoarele se monteaza inaintea trecerii pentru pietoni,altfel semafoarele pentru pietoni nu isi au rostul in intersectii.A doua problema,DA,politistul te poate amenda de fiecare data cind depasesti o coloana,mai ales in primul caz enuntat de tine.
__________________
NU STII SA INJURI CU ADEVARAT,PINA NU INVETI SA CONDUCI UN AUTOVEHICOL .

Last edited by alfaro146; 14-02-09 at 13:15.
alfaro146 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 16:38   #5
B 07 TWK

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 57
Default Re: Intrebari legistlatie

Ma referam ca nu depasesc semaforul decat cu jumatate din masina, adica nu intru pe rosu in intersectie, doar pe trecerea de pietoni.A trecut o luna de cand am postat aici si zilnic am facut exact la fel, pana acum fara consecinte neplacute . Sunteti siguri ca nu e voie sa depasesti pe linia de tramvai, atata timp cat intrii la loc in coloana inainte de refugiu? Ca foarte multa lume face asta, si la intersectia de la Razoare de care am zis cand e aglomerat se formeaza o a 3a banda pe linia de tramvai, cate 20 masini nu 1-2 care au depasit coloana ca sa fie primii.

@Hame nu imi e rusine de ceea ce fac pentru a castiga timp. daca altii au timp de pierdut sa stea cate 15-20 minute la un semafor de care poti trece in maxim 5 aplicand ce am zis eu e treaba si timpul lor. Imi place sa folosesc scurtaturi, in felul asta ajung mai repede si nu deranjez pe nimeni... de fiecare data cand pot sa scap de stat minute in sir la un semafor luand-o printr-o parcare, pe trotuar, pe banda de dreapta sau pe linia de tramvai o fac. vroiam sa stiu ce pot pati dpdv al legistlatiei in cazurile expuse de mine in primul post, pentru a stii cand trebuie sa ma feresc ca sa nu o patesc
B 07 TWK is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 18:49   #6
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Intrebari legistlatie

Quote:
Originally Posted by B 07 TWK View Post
Ma referam ca nu depasesc semaforul decat cu jumatate din masina, adica nu intru pe rosu in intersectie, doar pe trecerea de pietoni.


@Hame nu imi e rusine de ceea ce fac pentru a castiga timp. daca altii au timp de pierdut sa stea cate 15-20 minute la un semafor de care poti trece in maxim 5 aplicand ce am zis eu e treaba si timpul lor. Imi place sa folosesc scurtaturi, in felul asta ajung mai repede si nu deranjez pe nimeni... de fiecare data cand pot sa scap de stat minute in sir la un semafor luand-o printr-o parcare, pe trotuar, pe banda de dreapta sau pe linia de tramvai o fac. vroiam sa stiu ce pot pati dpdv al legistlatiei in cazurile expuse de mine in primul post, pentru a stii cand trebuie sa ma feresc ca sa nu o patesc
Chiar aia iti spuneam si eu,ca te poate amenda daca intri cu jumate din masina pe trecerea de pietoni,atita timp cit tu ai "ROSU" la semafor.Sincer ,nu mi-as dori unul ca tine cind sint pieton,Nu te supara,dar tu ai facut scoala de soferi?In al doilea caz,si acolo poti fi amendat.Cum sa te urci pe trotuar,doar ca tu te grabesti?Sa stii ca daca poti scapa de amenda,nu poti scapa de constiinta.Tu nu te gindesti inainte sa te urci pe trotuar cu masina,ca ai putea lovi pe cineva?Ala ce vina ar avea ca circula pe trotuar si tu te grabesti,sa nu stai la semafor?!ALO POLITIAAA !! Chiar ati orbit de nu vedeti acest om grabit?
alfaro146 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 13:46   #7
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebari legistlatie

@Hame nu imi e rusine de ceea ce fac pentru a castiga timp. daca altii au

pai ce s-ar intimpla daca toti ar face ca tine? ha ? te-ai gindit? si acum sincer ,tu ai facut scoala sau ...... ? daca ai facut scoala ,nu se vede,mai pune mina pe carte. ai mare grija
luckas is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 17:04   #8
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Intrebari legistlatie

Quote:
Originally Posted by luckas View Post
@Hame nu imi e rusine de ceea ce fac pentru a castiga timp. daca altii au

pai ce s-ar intimpla daca toti ar face ca tine? ha ? te-ai gindit? si acum sincer ,tu ai facut scoala sau ...... ? daca ai facut scoala ,nu se vede,mai pune mina pe carte. ai mare grija
Cred ca eu am vechime in conducere egala cu virsta ta.Da eu am facut scoala de soferi ,nu am luat permisul pa cafea,tigari sau spaga.Ce s-ar intimpla daca toti ar face ca mine?Pai cred ca nu s-ar mai scrie ca un "grabit" a intrat in pom,sau ca a luat pe careva pe trecerea de piateni ori mai grav,pe trotuar exact ca vita aia din Tm.care l-a omorit pe bietul copil pe trotuar(cazul cu Ferrari negru).Sa stii ca ar trebui sa-ti fie rusine pentru ceea ce faci.Nu de alta ,dar cind intri intr-un copac,sa zica lumea:"saracul,ce bine a condus la viata lui,dar acel copac idiot a intrat in el".
alfaro146 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 17:09   #9
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Intrebari legistlatie

Quote:
Originally Posted by luckas View Post
@Hame nu imi e rusine de ceea ce fac pentru a castiga timp. daca altii au

pai ce s-ar intimpla daca toti ar face ca tine? ha ? te-ai gindit? si acum sincer ,tu ai facut scoala sau ...... ? daca ai facut scoala ,nu se vede,mai pune mina pe carte. ai mare grija
lucaks,scuze,dar mesajul nu era destinat tie,ci "grabitului".ASA CA, INCA O DATA SCUZEEEE
alfaro146 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 19:16   #10
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebari legistlatie



OK . NO PROBLEM
luckas is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 10:42   #11
B 07 TWK

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 57
Default Re: Intrebari legistlatie

Stai linistit, ca am facut pe bune scoala de soferi si am luat pe bune permisul, la sala am luat 25 din 26 si la traseu mi-a scazut cateva puncte ca nu mi-am reglat scaunul si oglinzile inainte sa plec de pe loc... pai daca erau reglate bine ce sens avea sa mai umblu eu la ele.. dar na, politia romana.

Ceva timp dupa ce am luat permisul am mers linistit, cu frica, emotii, etc ca orice incepator. Dupa ce am prins experienta (si am schimbat si dacia 1310 care mi-era frica ca se dezmembreaza daca o fortez cu un logan), am inceput sa folosesc scurtaturi si pana acum in 4 ani de condus zilnic prin bucuresti nu am avut nici un accident.

Oricum era sa o patesc ieri dimineata, dar din prostia mea; pe la 8:30, la razoare erau deja 3 coloane (2 benzi + linia de tramvai) si pe mine m-a mancat sa ii depasesc pe toti pe a 2a linie de tramvai, deci pe contrasens. Am avut ghinion, era un gabor in intersectie care m-a oprit si dupa negocieri am scapat cu 200 ron; bine ca nu am ramas fara permis... oricum aveti grija la intersectia de la razoare, daca nu va e cald cu banii/permisul in buzunar nu faceti ca mine

Topicul se poate inchide, vroiam sa aflu daca pot fi amendat pentru ce fac eu, se pare ca da, deci mi s-a raspuns la intrebare.
B 07 TWK is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 18:45   #12
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Intrebari legistlatie

Poti sa inchizi topicul si sa`ti dai si 2 palme, dupa parerea mea. AI AVUT GHINION CA ERA POLITIST IN INTERSECTIE ? Limita nesimtirii tale este infinitul.
Iata asadar printre noi, dragi prieteni si useri ai acestui forum, unul dintre acei soferi despre care scriem cu totii in threadul "Draga soferule". Este chiar printre noi :>. Si sunt curios daca nu cumva a postat si pe acolo =)). Asta ar fi cu adevarat de ras
Hame is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 20:09   #13
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Intrebari legistlatie

Quote:
Originally Posted by B 07 TWK View Post
Stai linistit, ca am facut pe bune scoala de soferi si am luat pe bune permisul, la sala am luat 25 din 26 si la traseu mi-a scazut cateva puncte ca nu mi-am reglat scaunul si oglinzile inainte sa plec de pe loc... pai daca erau reglate bine ce sens avea sa mai umblu eu la ele.. dar na, politia romana.

Ceva timp dupa ce am luat permisul am mers linistit, cu frica, emotii, etc ca orice incepator. Dupa ce am prins experienta (si am schimbat si dacia 1310 care mi-era frica ca se dezmembreaza daca o fortez cu un logan), am inceput sa folosesc scurtaturi si pana acum in 4 ani de condus zilnic prin bucuresti nu am avut nici un accident.

Oricum era sa o patesc ieri dimineata, dar din prostia mea; pe la 8:30, la razoare erau deja 3 coloane (2 benzi + linia de tramvai) si pe mine m-a mancat sa ii depasesc pe toti pe a 2a linie de tramvai, deci pe contrasens. Am avut ghinion, era un gabor in intersectie care m-a oprit si dupa negocieri am scapat cu 200 ron; bine ca nu am ramas fara permis... oricum aveti grija la intersectia de la razoare, daca nu va e cald cu banii/permisul in buzunar nu faceti ca mine

Topicul se poate inchide, vroiam sa aflu daca pot fi amendat pentru ce fac eu, se pare ca da, deci mi s-a raspuns la intrebare.
ce bulangii astia sa-ti dea amenda....
luckas is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 20:40   #14
B 07 TWK

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 57
Default Re: Intrebari legislatie

bulangii ca m-au oprit. amenda nu mi-au dat, ca daca imi dadeau amenda imi luau si carnetul. le-am dat eu spaga 200 ron.
B 07 TWK is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 21:01   #15
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Intrebari legistlatie

Quote:
Originally Posted by luckas View Post
ce bulangii astia sa-ti dea amenda....
Omul era ironic
Hame is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -