Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-08-08, 12:00   #61
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by tzooshky View Post
Pai tocmai iti dadeam o masina buna, nu rupta nu nimic

ON TOPIC: Buna alegere, si cat mai multi km fara probleme
am vazut masina ta.tu o dai cu 11.500 +tva,daca tin bine minte,la 80.000 km iar eu cumpar o masina ceva mai mare(+1 mc) cu 530.000 km cu 12.000 +tva.
daca esa ne luam dupa pret, as putea lua o masina mai putin rulata si umpic mai mica sa una putin mai mare si rulata al dracului de mult.problema e calitatea.e atata calitate intr-un peugeot ca si intr-un mercedes? nu prea cred.acolo e diferenta de pret.mercedes-ul si la 800.000 trage aproape nou,am vazut un 316 si vito-uri,insa nu prea cred ca peugeot-ul se tine asa bine.e parerea mea.
un sprinter nou cu ceva dotari, varianta 315 e 33.500 eur iar un peugeot full e 28000 (preturi ddp).pai e o difrenta enorma daca ne uitam la pret, dar nu cred ca mercedes-ul costa degeaba cu cateva mii bune mai mult.modelele vechi au dovedit ce pot.si de atunci nu cred ca s-a schimbat prea mult.am aceiasi parere si despre lt/crafter.
chiar m-am uitat acuma pe mobile la peugeot si nu am vazut o duba peste 300.000 km, cu cate motoare o fi ajuns ala la unu jumate,asta nu stiu.
numai bine!
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-08, 13:36   #62
tzooshky

Stage 4
 
tzooshky's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 177
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by Cristy65 View Post
am vazut masina ta.tu o dai cu 11.500 +tva,daca tin bine minte,la 80.000 km iar eu cumpar o masina ceva mai mare(+1 mc) cu 530.000 km cu 12.000 +tva.
daca esa ne luam dupa pret, as putea lua o masina mai putin rulata si umpic mai mica sa una putin mai mare si rulata al dracului de mult.problema e calitatea.e atata calitate intr-un peugeot ca si intr-un mercedes? nu prea cred.acolo e diferenta de pret.mercedes-ul si la 800.000 trage aproape nou,am vazut un 316 si vito-uri,insa nu prea cred ca peugeot-ul se tine asa bine.e parerea mea.
un sprinter nou cu ceva dotari, varianta 315 e 33.500 eur iar un peugeot full e 28000 (preturi ddp).pai e o difrenta enorma daca ne uitam la pret, dar nu cred ca mercedes-ul costa degeaba cu cateva mii bune mai mult.modelele vechi au dovedit ce pot.si de atunci nu cred ca s-a schimbat prea mult.am aceiasi parere si despre lt/crafter.
chiar m-am uitat acuma pe mobile la peugeot si nu am vazut o duba peste 300.000 km, cu cate motoare o fi ajuns ala la unu jumate,asta nu stiu.
numai bine!

gresit .. 11.500 inclusiv tva
tzooshky is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 13:42   #63
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by tzooshky View Post
gresit .. 11.500 inclusiv tva
bine.11.500 cu tot cu TVA.tine cat un sprinter?nu prea cred
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 14:16   #64
tzooshky

Stage 4
 
tzooshky's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 177
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by Cristy65 View Post
bine.11.500 cu tot cu TVA.tine cat un sprinter?nu prea cred

Gata, chiar nu era nevoie sa faci precizarea asta .. sunt niste nesimtiti astia de la peugeot ca isi permit sa construiasca niste masini asa de proaste.

Dupa cum ai vazut nu m-am atacat cand ai zis tu ca cine stie cate motoare a schimbat ala cu boxer-ul la 1.500.000 km.

Te rog sa incheiem odata subiectul. Eu cel putin asa o sa fac si nu o sa-ti mai raspund la nici un atac.
Numai bine!
tzooshky is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 14:24   #65
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by tzooshky View Post
Pfai .. ma minunez de ce vad pe-aici. Toti isi lauda masinile personale si-atat .. restu' sunt praf!
Stiti cum e vorba aia .. fiecare cu pisda masii .. pai daca ar fi asa cum ziceau niste domni mai sus am vedea pe strada numai masini nemtesti .. corect?!
Ei bine nu mai este chiar asa .. spre exemplu .. tata are un peugeot boxer de vanzare modelul 2005 cu 80.000 de km (vezi semnatura). In toti acesti kilometri - reviziile periodice la service .. si-atat! Si am vazut cu ochii mei la reprezentanta peugeot din iasi boxer ca a lu' tata cu 1.500.000 de km! Si va spun , daca este intretinuta cum trebuie, orice masina poate face kilometri multi (mai ales dubele/camioanele) care au motoare de anduranta, nu de viteza (ca am vazut ca zicea cineva mai sus de nush ce viteza pe nush ce duba). Da frate, am mers cu tata in masina cu 150 (nu din inconstienta, ci pentru ca trebuia sa facem Vaslui-Iasi intr-o ora!) dar e o senzatie cam extrema sa mergi cu o asemenea viteza cu o masina inalta de 2m+!

Mi se pare stupid cum desconsidera unii marcile din Franta, Italia sau mai stiu eu ce tari fara ca macar sa fi mers vreodata cu masina respective (nu mai zic de condus ..). De ce ? simplu .. pt ca nu sunt nemtesti! (asta in opinia unora)

Alt lucru fascinant mi se pare sa vorbim despre masini rupte pe la nu stiu ce firme de curierat de nu stiu ce soferi pe care ii doare in pwla de masinile respective. Pai ce treaba are mai nene peugeot-ul pe care il vad eu zilnic ca aduce paine la magazinul de la colt si care se rupe in doua la orice groapa, oricat de mica ar fi, cu un peugeot condus de propritar fiecare kilometru (spre exemplu, a lu' tata :P). Va zic eu .. nu este nici o legatura! Alea sunt doua masini total diferite!

Si am vazut mai sus ca se vorbea despre tir-uri. Ei bine, coincidenta face ca pe langa duba tata sa mai aiba si un mercedes actros 1843 din 2001 cu motorul schimbat de pe modelul nou 1844 (asa l-a luat de la neamt). Asadar, am si neamteasca si frantuzeasca.
camionul se comporta excelent. Si nu conduce de azi de ieri. A mai lucrat in Italia pe ruta Franta-Italia pe un Cursor .. totala dezamagire .. consum exorbitant .. performante reduse .. insa ghiciti ce .. se facea schimbul de ulei la 100.000 de km .. si nici macar schimb ci doar completare .. schimbau mecanicii mai repede motoare decat ulei! A lucrat si pe un stralis .. cam aceeasi chestie .. insa a avut colegi cu stralisuri PERSONALE (atentie!) care aveau un consum de 34-35 .. adica unu perfect normal! trageti voi concluziile ..

Cea mai buna alegere la tir-uri mi se pare Mercedes-ul si nu sunt subiectiv .. pt ca tata a avut de ales intre Man si Mercedes ..
Iar ca incheiere cele mai tari (parere personala) sunt Scania .. atat ca putere/consum cat si ca fiabilitate!

boxer 2004 2.2 110 cp viteza mare (nu specific) tot cu tata peugeoturile sunt facute in totalitate de fiat , acum doar coaja a ramas de fiat , motoarele de ford si sunt slabe ,deci noile peugeot nu le recomand nimanui , tata a lucrat si pe iveco daily 2.5 aspirat natural si pe 2.8 turbo , 2.5-ul a mers fara ulei pana a calat , 2.8-ul saracu mergea cat a fost la tata apoi a ajuns cine stie pe unde , nu era verificata la timp , nu nimic , masina tot mergea , iveco urca la deal mai bine decat orice alta autoutilitara , tractiunea spate punte dubla si la drum , sper sa nu ma repet dar nici nu mai stiu ce am scris in posturile anterioare , tata a avut parte de multe masini de marfa datorita a ceea ce facea , inclusiv tir nu doar dube , toti prietenii lui si toti pe care i-a intrebat au zis iveco doar ca acei oameni nu stau de 4tuning , cine`i in bransa poate sa intrebe mai multi nu 2 3 oameni , instructorul meu este un om caruia ii plac pur si simplu camioanele nu doar de carat , ci ii plac , ii plac mercedes-urile dar a recunoscut ca sunt puturoase si ca motorizare iveco sunt undeva mult mai sus decat alte marci , scania e iar ceva brut si rezistent , daf-urile dar nu toate , au si astia probleme , nu puteti compara masinile doar din ce pica , am vazut iveco care a dus 4 tone , era mult peste sarcina ei si i-a crapat sasiul , pai e ok asa ? daca un sprinter de ex cara fix o tona mereu sau mai mult sau mai putin si un iveco 2.5 sau mai mult , cum e ? si nu vreau certuri sau ceva dar aici e vorba de autoutilitare nu de turisme , masini cu care se cara si e clar ca exista riscuri sa se intample ceva , nu pot fi comparate ca un opel astra cu un golf de ex , oricum sper ca in cel mai scurt timp sa revin cu o parere mult mai amanuntita despre iveco , difera multe , altii merg cu limita de timp sau pur si simplu dau in ele , altii le ingrijesc , de obicei pe masina de firma nu prea exista griji , nu sunt ale lor si le rup in 2 , momentan parerea mea ramane urmatoarea , daca vrei masina ia-ti iveco
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem

Last edited by denver; 14-08-08 at 14:32.
denver is offline   Reply With Quote
Old 14-08-08, 15:12   #66
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by tzooshky View Post
Gata, chiar nu era nevoie sa faci precizarea asta .. sunt niste nesimtiti astia de la peugeot ca isi permit sa construiasca niste masini asa de proaste.

Dupa cum ai vazut nu m-am atacat cand ai zis tu ca cine stie cate motoare a schimbat ala cu boxer-ul la 1.500.000 km.

Te rog sa incheiem odata subiectul. Eu cel putin asa o sa fac si nu o sa-ti mai raspund la nici un atac.
Numai bine!
era pur si simplu parerea mea.nu am vrut atac, mi-am spus doar parerea si nu vad nimic rau in asta.probabil ca peugeot-urile or fi dube mai bune ca si mercedes-urile,insa eu nu cred asta.atata timp cat nu am vazut un peugeot cu un milion de km,iar mercedes-uri stiu destule.si care au avut tot mercedes si vw recomanda.
daca cumva te-ai simtit ofensat imi cer scuze,nu am vrut acest lucru!
numai bine.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 15:26   #67
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

azi a spus tata ca merge sa semneze contractul si a zis ca saptamana viitoare o avem.tot asa aud.acuma sper sa o vad odata acasa.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-08, 20:25   #68
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: ce duba e mai buna?

hehe , atunci succes , eu azi am ridicat masina in sfarsit , e de vis , nu mai coboram din ea , camion fratioare :X , n-am treaba e beton masina , punte dubla , an de fab 2005 , 117 mii km parcursi , ingrijita , e exact ce cautam
denver is offline   Reply With Quote
Old 30-09-08, 20:40   #69
capone

Stage 1
 
capone's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 20
Default Re: ce duba e mai buna?

eu conduc ca masina de servici un fiat ducato model 2005 octombrie, modelu scurt motor 2.0 jtd, la 175.000 km facuti doar de mine.... pot spune despre motor ca merge f bine, fum nu scoate absolut deloc indiferent cei faci .... ventilatoru interior de incalzire imi tot face figuri, se tot ard sigurantele si mufele se topesc, in rest nimic imp, acum la 175.000 ia venit vremea la telescoape noi... parerea mea ca nus chiar asa de rele.... de performante sunt relativ multumit...
capone is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 11:17   #70
benj
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 0
Smile Re: ce duba e mai buna?

Hm, pareri impartite pentru fiecare model
Eu conduc la firma un citroen jumper 2200 cmc cu 120 cai, pana acum am aprox 25000 de km cu ea si nu am avut nici o problema.
Multi dintre voi va axati doar pe marcile germane, dar mai exista si alte marci inafara de vw si mercedes.
Momentan din cate stiu eu pana acum vw si mercedes si-au facut masinile impreuna (crafterul si sprinterul) doar ca fiecare si-a pus amprenta separat pe motorizare si aspectul din fata a masini, in rest la fel. Asemenea e si cu Citroen, Peugeot si Fiat( si aici si-au pus amprenta fiecare dar de data aceasta doar pe motorizare, parca citroen si peugeot au aceleasi motoare),dar si opel& renault(aici difera motorizarea), mai exista si ford, iveco, ( pentru acesti ultimi 4 producatori nu vreau sa ma pronunt deoarece nu am cunostinte)
Intre cele doua mari aliante sunt diferente atat la capitolul masa totala de incarcare precum si la suprafate de incarcare. vw si mercedes au un spatiu mai mare ca suprafata de incarcate(m2) iar la Citroen, Peugeot si Fiat e mai mare greutatea maxima de incarcare. (Ma refer la dubitzele cu Masa totala maxima admisa de 3.5t. Iar la m3 putem spune ca sunt "identice" cu mici deferente.
In legatura cu problemele legate de fiabilitate a motorului si caroserie sunt multe de spus deoarece totul depinde de sofer(Parere personala). Poti sa ai o masina buna daca soferul e prost, ti-o face "varza" dupa 1an. Nu cred ca mai e firma producatoare de autovehicule care sa nu aiba motoare bune autovehicule,( si-ar lua unu, doi, trei...........dar mai multi nu,se duce vestea.
Nu vreau sa va influentez in alegerea masini/autoutilitare dar MAI EXISTA SI ALTI PRODUCATORI IN AFARA DE VW SI MERCEDES.
benj is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 19:07   #71
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: ce duba e mai buna?

nici nu prea ai avea cum sa-l influentezi din moment ce a trecut 1 an jumate de cand a postat ultima data ... probabil ca are peste 25.000 km de atunci. fii mai atent si nu raspunde la intrebari vechi de 1-2 ani de zile.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 19:46   #72
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

de atunci are tata un vito 110 de servici, 315.000 km, adus la 271.000.
probleme au fost cu sigurantele, una de la turbo iar alta de la edc, si saibele de la injector 4.in rest, consumabile si tras de ea.e mica, dar ca fiabilitate sta foarte bine.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 20:34   #73
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: ce duba e mai buna?

Nu contest fiabilitatea unui LT sau unui Sprinter , dar nici de altele sa spui ca sunt proaste nu sunt de acord .Pana nu testezi pe propria piele o anume marca e greu sa afirmi cu certitudine de una ca e buna sau ca e rea . Ca sa faci o alegere buna trebuie sa iei in calcul multi factori .

Ca de ex LT sau Sprinter (stiu ca sunt pe aceasi platforma) sunt masini grele si scade sarcina de incarcare .Masina duce lejer greutate mare dar depaseste 3.5 t, deci sarcina de incarcare din talon poate fi mai mica decat la un Boxer . Intretinerea/revizii mai scumpe , nu ai cum sa crezi ca la un Sprinter este mai ieftina o revizie decat la un Boxer . Inainte sa o cumperi te gandesti pt ce o cumperi , un LT sau Sprinter se merita doar daca faci international sau drumuri f lungi in tara dar si pretul de achizitie este mai mare .Sunt masini care trebuie sa ti aduca bani si care trebuie sa si scoata banii repede , daca alegerea ta consta ca ti a zis nu stiu care ca a facut 1 mil de km si ca are nu stiu ce gadgeturi prin bord arunci cu banii .

Eu am luat in 2007 , 2 Peugeot Boxer , una am vandut o dupa 1 an ca nu am au mai fost curse , una am oprit o pe langa casa , tot asa imi fugeau ochii dupa Sprinter sau LT si acum dupa 2 ani ma bucur de alegerea facuta .Si a scos banii repede , masina merge impecabil , consum bun , sarcina 1.5 t in acte revizii la 40.000 km ,pretul unei revizii este de 800-900 ron .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 11-02-10, 21:29   #74
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Nu contest fiabilitatea unui LT sau unui Sprinter , dar nici de altele sa spui ca sunt proaste nu sunt de acord .Pana nu testezi pe propria piele o anume marca e greu sa afirmi cu certitudine de una ca e buna sau ca e rea . Ca sa faci o alegere buna trebuie sa iei in calcul multi factori .

Ca de ex LT sau Sprinter (stiu ca sunt pe aceasi platforma) sunt masini grele si scade sarcina de incarcare .Masina duce lejer greutate mare dar depaseste 3.5 t, deci sarcina de incarcare din talon poate fi mai mica decat la un Boxer . Intretinerea/revizii mai scumpe , nu ai cum sa crezi ca la un Sprinter este mai ieftina o revizie decat la un Boxer . Inainte sa o cumperi te gandesti pt ce o cumperi , un LT sau Sprinter se merita doar daca faci international sau drumuri f lungi in tara dar si pretul de achizitie este mai mare .Sunt masini care trebuie sa ti aduca bani si care trebuie sa si scoata banii repede , daca alegerea ta consta ca ti a zis nu stiu care ca a facut 1 mil de km si ca are nu stiu ce gadgeturi prin bord arunci cu banii .

Eu am luat in 2007 , 2 Peugeot Boxer , una am vandut o dupa 1 an ca nu am au mai fost curse , una am oprit o pe langa casa , tot asa imi fugeau ochii dupa Sprinter sau LT si acum dupa 2 ani ma bucur de alegerea facuta .Si a scos banii repede , masina merge impecabil , consum bun , sarcina 1.5 t in acte revizii la 40.000 km ,pretul unei revizii este de 800-900 ron .
eu nu contest nimic din ce zici tu, dar eu raman la parerea mea.am vazut lt luat la 120.000 km si dus la peste 600.000, iar cu vito acesta eu personal am facut aprox. 30.000 km si inca nu m-a dezamagit, dimpotriva.nu zic, ca citroen/fiat/etc nu sunt bune, dar parerea mea e ca nu sunt pentru trafic greu,pentru drumuri lungi si greutate.sincer nu vad un fiat sa mearga pana in 400.000 500.000 km cum face un sprinter/lt.

recunosc,nu am condus fiat/citroen/peugeot, e doar o parere personala.insa de vw si mercedes sunt foarte convins.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-10, 10:19   #75
benj
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 0
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
nici nu prea ai avea cum sa-l influentezi din moment ce a trecut 1 an jumate de cand a postat ultima data ... probabil ca are peste 25.000 km de atunci. fii mai atent si nu raspunde la intrebari vechi de 1-2 ani de zile.
am vazut ca anuntul e mai vechi, e din 2008, nu incerc sa influentez pe nimeni, mai ales pe el,( cum zici tu probabil are 25.000 de km), am scris mesajul pentru posibili vizitatori al subiectului.
benj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -