Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-08, 23:26   #1
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default ce duba e mai buna?

tata vrea sa achizitioneze curand o duba la schimb cu un audi a6 + diferenta daca mai trebuie.chestia e ca el vrea orice marca,adica citroen, renault, si alte marci.eu incerc sa ii explic merita doar mercedes sprinter 313 sau 316 (3 tone 130cp,respectiv 160 cp) iar daca nu vw LT 35(3,5 tone) de minim 120 cp.duba urmeaza sa reziste in conditii foarte grele,adica transporturi,deci prin urmare trebuie sa fie foarte rigida si sa tina destul de mult,adica sa fie de frecat.daca ma poate ajuta cineva cu o informatie despre aceasta alegere, daca si restul dubelor ar face fata si care si-ar merita cel mai mult banii.si oferele sunt binevenite,doar sa nu fie mai vechi de 2004 si undeva sub 16000-17000 inmatriculate.multumesc!
__________________
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 00:31   #2
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: ce duba e mai buna?

Deci VW sau Mercedes-Benz, punct.

Eu am firma de transport pers./marfa. Am avut de la Fiat Ducato pana la Mercedes-Benz
Sprinter V.I.P Version si cele mai bune au fost cele de la Vw si cele de la Mercedes.

Evita italiencele!
__________________
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20V 200CP Q-Tronic
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 00:35   #3
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by °SFC° View Post
Deci VW sau Mercedes-Benz, punct.

Eu am firma de transport pers./marfa. Am avut de la Fiat Ducato pana la Mercedes-Benz
Sprinter V.I.P Version si cele mai bune au fost cele de la Vw si cele de la Mercedes.

Evita italiencele!
stiu ca vw si mercedes sunt cele mai bune si stiu ca sunt acute impreuna de la sprinter/lt incoace.
italience ca italience,dar de frantuzesti?
si daca poti sa imi spui problemele cele mai dese pe care le-ai intalnit la dubele astea "made in china".mersi mult!
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 00:53   #4
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: ce duba e mai buna?

Ce pot sa-ti spun e ca nu sunt atat de rezistente, iar intretinerea este foarte scumpa fata de cele nemtesti.
De exemplu, la italience/fratuzesti/etc... schimbam destul des piese gen discul de ambreiaj si alte piese care sunt costisitoare. In schimb la nemtesti faceam revizia la 80-100k km si de abia schimbam vre-o piesa.

Chiar daca stau in Italia sunt bine informat despre preturile din Romania.
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 00:58   #5
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

si eu tot sprinter as vrea,insa m-as multumi si cu un lt, doar ca are aspect mai invechit, dar ca fiabilitate e foarte bun.
am citit pe ceva forumuri ca iveco daily e foarte robust.stiu ca ai zis sa evit italiencele,dar de ala ce sti?
oricum urmeaza ca samabta sa mergem la cluj sa vedem ce si cum.
daca ai tu ceva oferta, esti binevenit!
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 00:59   #6
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: ce duba e mai buna?

Frate sa nu te uiti ca un Peugeot e mai ieftin ca un Mercedes ca pe viitor... iti iese pe ochi in plus la vanzare iei mai mult la nemtesti. Sunt multi factori, trebuei sa te gandesti bine... dar tu ce vrei sa cari cu ea?
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 01:02   #7
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: ce duba e mai buna?

Da intradevar, e robust, eu am camion care se rabateaza pe 3 parti si sunt multumit de el... dar intretinerea e mai scumpa ca la transporter.
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 01:02   #8
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

pai duba ideala ar fi un sprinter sau un lt de 160 cp maxi lung si inalt, cu 5+1 locuri,sa fie si de persoane daca trebuie.dar in mare parte de transport.si trebuie sa fie rigida ca un tanc.ca noi avem aicea nistre drumuri...a facut praf un reanult laguna in 3 ani de la drumurile astea.deci marfa in mare parte, iar daca incape, si persoane,in caz ca va fi si extern.
si de asta sunt constient,ca sunt mai ieftine da recupereaza ei cu piesele,si asa ca mai bine dai 13000 sau 15000 in loc de 8-9000,dar stii ca nu faci vizite la service asa dese.
de lt m-am convins.a avut unchiu,l-a luat la 120000(nu prea crede nici el ca au fost reali,datorita sinceritatii dealerului,si l-a tinut pana la 600000,si il mai tinea daca mai avea grija de ea,pentru ca in ultimu an nu a mai schimbat mai nimic pe ea,de cand si-a luat crafter.masina mergea de rupea,140 incarcata si tragea.in ultimu stadiu era si trebuia schimbat turbo,injectoare,etc.a vandut-o cu 7000 dupa ce a vopsit-o si a dat km inapoi

Last edited by Cristy65; 30-05-08 at 01:07.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 01:05   #9
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: ce duba e mai buna?

nu trebuie s a subestimezi pe cele frantuzesti
de ex
eu lucrez pe un renault trafic( ''99 fab.) si zii de zii (7 DIN 7 ) acest renault cara undeva la 5-6 paleti de marfa de grutate si sincer vb am facut 40 mii mile pe an si merge fara probleme si acum
nu are nici un semn d e defectiune technica este o masina care a tinut cu casa si tine si acum
nu cred ca exista vreo duba perfecta dar poti incerca si ceva de la renault nu neaparat doar cele facute in germania
eu recomand RENAULT TRAFIC
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!

Last edited by FIGHET; 30-05-08 at 01:07.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 01:06   #10
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: ce duba e mai buna?

Am inteles, frate LT cred ca e perfect pt. ca totusi Sprinterul e putin mai scump. Oricum tu ai banii asa ca stii cum orientezi... eu doar ti-am dat niste sfaturi!

Mult noroc sambata la Cluj!

P.S: Eu nu am nimic sa vand, ca eu cele vechi le dau pe cele noi plus diferenta.
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 01:10   #11
Cristy65

Stage 5
 
Cristy65's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,140
Member of:
[RENAULT]
Default Re: ce duba e mai buna?

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
nu trebuie s a subestimezi pe cele frantuzesti
de ex
eu lucrez pe un renault trafic( ''99 fab.) si zii de zii (7 DIN 7 ) acest renault cara undeva la 5-6 paleti de marfa de grutate si sincer vb am facut 40 mii mile pe an si merge fara probleme si acum
nu are nici un semn d e defectiune technica este o masina care a tinut cu casa si tine si acum
nu cred ca exista vreo duba perfecta dar poti incerca si ceva de la renault nu neaparat doar cele facute in germania
eu recomand RENAULT TRAFIC
tata uraste renault de cand a avut laguna care nu l-a tinut decat 3 ani si au mai ajutat si cei de la service.si oricum trafic e exclus,poate doar master.
si banii nu ii are,doar daca are noroc sa dea la schimb si apoi sa faca leasing.stii cum e treaba.trebuie masina veche de maxim 5 ani.
stiu ca sprinter e cam scump dar sunt mituri care spun ca rezista pana la 1 milion de km.oricum nu trebuie facuti atatia dar nah,si oricum lt nu iese din calcul asta ii clar.
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 01:16   #12
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: ce duba e mai buna?

Scuze Master Am Vrut S A Spun Dar Am Scris Trafic ( imi expirase timpul d e editare)
Ok Am Inteles
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 02:27   #13
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: ce duba e mai buna?

Eu am un Sprinter cu 480.000km si inca se tine bine, asta datorita soferului care e baiat de nota 10 si de cand i-am dat-o a ingrjit-o ca si cum ar fi fost a lui: nu zgariat-o niciodata si o spala mereu, iar interiorul daca t-il arat n-ai zice ca are atatia km. Sa o ingrijesti, chiar daca e robusta sa nu-ti bati joc de ea ca nu merita .
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 13:00   #14
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: ce duba e mai buna?

Fiat Ducato nu e tocmai recomandabila..are un prieten de 5 ani si e dezamagit de ea...iar un alt prieten tocmai si-a cumparat un boxer nou nout de 120 de cai,cu aer conditionat,4 boxe,cd player,e foarte frumos si confortabil in cabina,ar trebui sa iei si asta in considerare in caz ca faci drumuri mai lungi cu ea....deocamdata de intretinere nu pot spune nimic,dar masina se comporta bine si la viteze de 140 la ora succes in alegeri. Mercedesul este mai scump ,si probabil si intretinerea va costa mai mult..asa ca te gandesti si la ce profit iti va iesi din masina... Oricum,mult succes in alegeri!
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 14:30   #15
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: ce duba e mai buna?

Fiat Ducato este pt. carat alimente, flori, si alte chestii cu greutate redusa. El nu are nici o treaba cu drumurile lungi, toti te depasesc,etc... nu am fost nici odata multumit de el.

Parerea mea e ca Boxerul e aceeasi chestie, doar ca e sub alt nume.
°SFC° is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -