Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-08, 21:30   #16
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: jaguar X-type

Quote:
Originally Posted by aurE90 View Post
pai cum ziceam as vrea ceva mai bine motorizat
totusi ... o masina ca aia nu o iei pt alergat ... de ce doresti asa o mare putere? cand la asemenea masini se pune in calcul confortul ... sigurantza ... tinuta de drum ... elegantza ...
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 23:09   #17
aurE90

Stage 2
 
aurE90's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 50
Default Re: jaguar X-type

Quote:
Originally Posted by rocky_cosmin89 View Post
totusi ... o masina ca aia nu o iei pt alergat ... de ce doresti asa o mare putere? cand la asemenea masini se pune in calcul confortul ... sigurantza ... tinuta de drum ... elegantza ...
cu mana pe inima spun ca siguranta confort tinuta de drum si eleganta regasesc si la world car of the year 2006 ...si cat despre putere niciodata nu e de ajuns mai ales ca daca fac un pas ...macar sa se simta
aurE90 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 00:31   #18
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: jaguar X-type

rover 75? nu-ti place?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 00:25   #19
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: jaguar X-type

daca vrei mai multa putere d e ce nu incerci tot un bmw dar nu diesel ci cel de 2.5i
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 01:19   #20
aurE90

Stage 2
 
aurE90's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 50
Default Re: jaguar X-type

75-ul ma pasiona la 18 ani ...cel nou e destul de reusit la exterior ..sunt fan bmw pt motoarele lor ...dar bmw deja a devenit o masina comuna in general nu ma refer la M-uri ; dar asa seria 3 si 5 vezi la orice pas din cauza asta ma gandeam la un x-type dar parca m a dejamagit un "vecin"de forum mai sus spunand ca e invechit...dar asta e adevarul ...
aurE90 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 16:55   #21
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: jaguar X-type

Quote:
Originally Posted by aurE90 View Post
75-ul ma pasiona la 18 ani ...cel nou e destul de reusit la exterior ..sunt fan bmw pt motoarele lor ...dar bmw deja a devenit o masina comuna in general nu ma refer la M-uri ; dar asa seria 3 si 5 vezi la orice pas din cauza asta ma gandeam la un x-type dar parca m a dejamagit un "vecin"de forum mai sus spunand ca e invechit...dar asta e adevarul ...
...da....aici ma simt in cauza ... dar asta e parerea mea ... ce pot sa spun ... eu in locul tau as mai strange niste bani si m`as orienta spre noul S-type ... deci ... am urcat azi la reprezentantza intr`unul ... impecabil din toate punctele de vedere ... si totusi ... ar trebui sa inkzi din ochi la puterea foarte mare ... mai ales la ce fel de masina este ... ...
si daca tot te mentii pt putere ... vezi si noul saab 9 - 3 e destul de dragutz
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 22:13   #22
aurE90

Stage 2
 
aurE90's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 50
Default Re: jaguar X-type

m am plimbat cu un rx-8 ...nu pot sa zic decat ca imi place ...e senzatie
aurE90 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 07:25   #23
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: jaguar X-type

Quote:
Originally Posted by aurE90 View Post
m am plimbat cu un rx-8 ...nu pot sa zic decat ca imi place ...e senzatie
ooo daaa ... ... acolo e ceva mai special cu motorasul ala mic mic si rotativ .... oricum .... misto masinutza
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 09:18   #24
MBenz

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 5
Default Re: jaguar X-type

nici sa nu te gindesti la x-type.Eu am vrut pe-o vreme asa ceva si am renuntat.X-type este masina cea mai putin fiabila de la Jaguar.Din cauza ca este facuta pe platforma de Ford mondeo.Este un lucru arhicunoscut.De asta multi zic ca practic nu-i un jaguar.Se faceau niste glume la nemti pe-o vreme,ca daca vrei x-type, trebuie sa ai doua, unu in service si unu cu care mergi.Zgomotul interior e foarte mare, stabilitatea e foarte scazuta, mai ales la peste 120km/h.
Piesele sint cam de 2-3 ori mai scumpe decit la Mercedes.Daca se strica (si sigur se strica) trebuie sa mergi (cel mai aproape) in Ungaria.Exista si la Bucuresti reprezentanta dar mecanicii de acolo nu stiu sa faca nimic.Mai degraba cumperi s-type, dar cel mai mic motor la el e de 4.2l.
MBenz is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 09:56   #25
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: jaguar X-type

fara suparare dar din cei care ati postat ati avut vreunul x type? lasand la o parte designul care e discutabil pe partea mecanica sta destul de bine si nu inteleg de unde atata lipsa de fiabilitate.Am avut x type diesel si e super ok masina. Ca si raport calitate pret e ok. Daca vrei ceva un pic altfel decat seria 3 poti incerca cu incredere motorul de 3 litri. Se misca mai mult decat decent ,iar daca iei versiunea cu suspensii sport are o tinuta de drum super. Ca spatiu interior nu e cine stie ce dar banuiesc ca la 20 de ani nu vrei sufragerie.
Faptul ca e construit pe platforma de ford mondeo mk3 este chiar un plus avand in vedere ca este o platforma reusita. Suspensii independente si nu bara semirigida .A spus cineva ca piesele sunt de 3 ori mai scumpe ca la mercedes.. Cred ca a fost o gluma avand in vedere ca o pompa servo e vreo 400 de euro de ex,placute 6 milioane etc.Preturi rezonabile pt o masina ce se vrea un pic premium .Cel mai bine este sa faci un drivestest si sa vezi daca iti satisface dorintele.
Cat despre s type si saab 9 3 e irelevanta comparatie.Masinile sunt din clase diferite atat ca dimensiuni dar mai ales ca si pret. Bafta!
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 01-06-08, 23:47   #26
aurE90

Stage 2
 
aurE90's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 50
Default Re: jaguar X-type

oare se merita 20.500 euro pe un rx-8 ..2006 cu 16000 km full ? mai precis cea de pe autovit?
aurE90 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-08, 23:49   #27
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: jaguar X-type

iti recomand insistent sa NU ITI CUMPERI masina din tara, mai ales de pe autovit. Ia-ti de afara, e muuuuuult mai recomandat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 15:36   #28
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: jaguar X-type

De un Volvo ce zici?Un S60? Nu stiu de ce dar mie imi place! Daca ai bani de Rx-8 si nu mergi prin oras ia-ti unu!Dar daca mergi mult in oras il iei degeaba pt ca ti se buleste ambreiaju des!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 16:43   #29
aurE90

Stage 2
 
aurE90's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 50
Default Re: jaguar X-type

Quote:
Originally Posted by Pugralph View Post
De un Volvo ce zici?Un S60? Nu stiu de ce dar mie imi place! Daca ai bani de Rx-8 si nu mergi prin oras ia-ti unu!Dar daca mergi mult in oras il iei degeaba pt ca ti se buleste ambreiaju des!

e regula asta ? adik ai auzit mai multe cazuri ?sau unul singur ..ca asa cred.. si nu cred chiar asa e.. pana si lamborghini poti gasii cu defecte..dc ai auzit de la o sing persoana poate era din cauza felului de a conduce.
si eu am avut probleme cu manerele usilor din spate de la bmw.dc le deschideai ramanea blocat in afara manerul ..trebuia sa l impingi la loc...asta nu inseamna ca toate bmw urile sunt asa nu ?

Last edited by aurE90; 02-06-08 at 16:45.
aurE90 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 12:52   #30
aurE90

Stage 2
 
aurE90's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 50
Default Re: jaguar X-type

pana la urma rx-8 ul cat consuma?? am citit niste discutii pe unele forumuri cum ca ar consuma 30% ..era unul care se lauda cu acest consum impresionant..eu intelegeam prin consum mare datele furnizate de producator
aurE90 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -