Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-08, 18:40   #1
lucian secara

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 57
Talking Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

Salut, va rog frumos poate ma puteti ajuta si pe mine sa ma decid ce sa aleg, am aprox 13.000euro si nu stiu ce sa aleg dintre cele doua.Ambele variante pe motorina. Va multumesc
lucian secara is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 18:47   #2
ajaccio

Stage 3
 
ajaccio's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 116
Default Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

de ce sa alegi o masina de 5 ani vechime cand poti alege una de 2 ani maxim.mergi pe laguna..mai ales daca nimeresti o varianta mai echipata..gen luxe dynamique care are si jante pe 17 si o gramada de optiuni.
ajaccio is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 18:50   #3
lucian secara

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 57
Talking Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

pai nu prea cred ca imi permit o laguna mai tanara, si in plus din cate stiu eu laguna vine cu motorul cel mai mic de 1,9, deci consum cam 12 in oras(bucuresti).
lucian secara is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 19:01   #4
ajaccio

Stage 3
 
ajaccio's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 116
Default Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

Laguna 1.9 dci consuma 12l in oras? ))) hai sa fim seriosi . SI de Logan spunea lumea ca consuma 16litri in oras.Dci-urile sunt motoare foarte misto si silentioase.Mondeo are un interior mai calitativ dar destul de anost.Am mers pana in italia cu un mondeo 2.0tdci de 115cp si e ok ca spatiu si confort.Mai placut surpins am fost de Laguna si deaia o recomand.Cel mai bine pt tine e sa le conduci in parte
ajaccio is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 19:04   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

Quote:
Originally Posted by lucian secara View Post
pai nu prea cred ca imi permit o laguna mai tanara, si in plus din cate stiu eu laguna vine cu motorul cel mai mic de 1,9, deci consum cam 12 in oras(bucuresti).
In 13.000 iti iei Saab 9-3, Peugeot 407, Fiat Croma, Mazda 6...ai de unde alege. Eu Laguna nici macar n-as baga in discutie.
p.s. nu consuma 12 in oras nici cu 50 de oameni in ea.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 19:09   #6
lucian secara

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 57
Talking Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

multumesc mult de sfat.Laguna am condus cea cu motorul de 1,9 dci si mi-a placut in schimb ce imi indica Cb-ul( 12% media in oras) nu mi-a placut.Precizez ca masina era a unui prieten, are 168.000km( 153000 facuti in franta) si tipul merge cu ea mai calm.Mondeoul m-ar incanta ca are distributia pe lant, din auzite consum max 9%, si plusul ca e nemteasca.Eu incerc sa achizitionez o masinuta fiabila, in care sa nu bag f multi bani, aspectul sa fie olecutza mai elegant( sunt consilier de vanzari la o firma de leasing, umblu numai la cravate si nu vreau sa apar in ceva de genul cutie patratoasa cu aspect anost), interior placut si sa fie mai tinerica de 2003.
lucian secara is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 19:11   #7
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

Quote:
Originally Posted by lucian secara View Post
multumesc mult de sfat.Laguna am condus cea cu motorul de 1,9 dci si mi-a placut in schimb ce imi indica Cb-ul( 12% media in oras) nu mi-a placut.Precizez ca masina era a unui prieten, are 168.000km( 153000 facuti in franta) si tipul merge cu ea mai calm.Mondeoul m-ar incanta ca are distributia pe lant, din auzite consum max 9%, si plusul ca e nemteasca.Eu incerc sa achizitionez o masinuta fiabila, in care sa nu bag f multi bani, aspectul sa fie olecutza mai elegant( sunt consilier de vanzari la o firma de leasing, umblu numai la cravate si nu vreau sa apar in ceva de genul cutie patratoasa cu aspect anost), interior placut si sa fie mai tinerica de 2003.
Atunci alege intre 407 si Saab 9-3. In 13.000 as putea sa-ti scot ambele cu piele, navi, xenon...tot ce vrei. Sunt foarte elegante ambele, masini de gentleman. Si eu umblu 12 ore pe zi la cravata si m-am prezentat onorabil atat in 407 cat si in 9-3.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 19:26   #8
lucian secara

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 57
Talking Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Atunci alege intre 407 si Saab 9-3. In 13.000 as putea sa-ti scot ambele cu piele, navi, xenon...tot ce vrei. Sunt foarte elegante ambele, masini de gentleman. Si eu umblu 12 ore pe zi la cravata si m-am prezentat onorabil atat in 407 cat si in 9-3.
Nu stiu ce sa iti zic, la saab sincer( fara suparare) nu imi place bordul( seamana izbitor cu cel de la volvo), zici ca e de avion cu toate cele inghesuite acolo in mijlocul bordului, si in plus nu stiu detalii tehnice, fiabilitate, costuri intretinere ,consum, e cam nebuloasa pentru mine masina, cat despre peugeot am 3 prieteni( fosti detinatori 2 de 206, 1 de 406) in preajma mea care si-au jurat sa ma bata daca imi iau peugeot.No offence pls. eu aspir spre mondeo, am avut deja confruntarea cu mine insumi intre mondeo si passat si alesesem mondeo pt distributie pe lant si costuri de intretinere mai mici, dar acum a aparut necazul asta de megane care imi place la nebunie( si laguna imi place dar inca am retineri) si nush ce sa fac. Help PLS
lucian secara is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 19:40   #9
lucian secara

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 57
Talking Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

si nu vreau xenon sau alte accesorii "dureroase" care sa ma usuce la buzunar in cazul in care pica.vreau ceva bun, fara prea multe dotari luxoase, relativ ieftin la intretinere( bugetul anual este de max 600euro pt piese), consum bun si la un pret care pana la urma nu e chiar mic( cred eu 13.000 voi ce ziceti sunt putini bani pt ce vreau eu de la o masina???) Va rog sa ma ajutati ca nu ma vad iesind singur din asta
lucian secara is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 20:01   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

Ce-as putea sa-ti spun despre Saab... este o masina extrem de sigura, foarte foarte bine construita, imparte platforma cu opel vectra. Piesele nu-s scumpe, cel putin nu mai scumpe decat la vw sau renault sau bmw. Daca vrei sa te bucuri intradevar de un Saab, cea mai buna varianta este motorizarea 2,0 turbo, sau cea 2,8 turbo (daca ti-o permiti). Altfel, este o masina exclusivista, o alternativa eleganta la gri-ul nemtesc. Sunt putin subiectiv, avand in vedere ca am avut unul, si urmatoarea probabil tot Saab va fi.

Cat despre Peugeot, am 2 in familie si sunt incantat de amandoua. Sunt fiabile si rezistente, si consuma putin.

N-am exclus Mondeo din variantele tale, la 13.000 iti gasesti ceva foarte ok, dar eu unul tot pe Saab as merge.
In fine, daca vrei, te pot ajuta cum pot. Da-mi un add pe messenger (id: ionut_ztele) si discutam mai multe acolo.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 20:12   #11
lucian secara

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 57
Talking Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

vw, renault si BMW sunt in aceeasi categorie la pretul intretinerii??? intreb pentru ca daca intretinerea unui bmw este la fel ca la un vw sau renault imi iau bmw mi-am inchipui si din cate am auzit ca sa intretii un bmw iti cam trebuie cashcaval!
lucian secara is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 20:17   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

Quote:
Originally Posted by lucian secara View Post
vw, renault si BMW sunt in aceeasi categorie la pretul intretinerii??? intreb pentru ca daca intretinerea unui bmw este la fel ca la un vw sau renault imi iau bmw mi-am inchipui si din cate am auzit ca sa intretii un bmw iti cam trebuie cashcaval!
ordinea e renault-vw-bmw (crescatoare). Saab e undeva la nivelul lui vw la preturi, dar, exceptand seriile m de la bmw, este din multe puncte de vedere superior lui bmw(ca masina)
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 20:28   #13
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

Si eu exact intre aceste 2 masini am avut de ales. Chiar gasisem 2 asemanatoare.. si am ales mondeo, si daca ar mai trebui sa aleg intre cele 2, tot mondeo as alege.

Laguna dintotdeauna mi-a placut. Ca pret, e probabil mai avantajoasa ca mondeo.. dar..


Mondeo, de cand il am inca nu a cazut nimic de pe ea. Vad ca esti din bucuresti. Consum de de 9% prin centru pe ablomeratie... cam greu pe o masina de 1,5t... iarna poti sa scoti si 12 daca esti mai nervos, dar in principiu cam pe la vreo 10 sta consumul daca conduci moderat. Dar resetat prin centru si prin aglomeratie si mers bara la bara, mai mult stat pe loc am vazut si 14. In afara in schimb scoti linistit consum de ~7, fara sa mergi economic. Am auzit si care ziceau ca au avut 4... bordu meu nu a prea vazut asa ceva deci nu stiu ce sa iti spun )
Mondeo nu e cel mai elegant.. dar unul pe negru eu zic ca are destula clasa ca sa nu te faca de rusine(dupa S-uri, la summitul nato restul masinilor au fost mondeo, e drep cel nou dar, deh, detalii ) )



In schimb saab 9-3 si mondeo.. m-a tentat destul de mult si un saab cand am ales masina, dar parca aveam o retinere tinand cont ca nu era masina noua.. nu zic, poate nu e asa, dar cum nu eram in cunostinta de cauza am preferat fordul.


Bafta
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 20:47   #14
lucian secara

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 57
Talking Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Si eu exact intre aceste 2 masini am avut de ales. Chiar gasisem 2 asemanatoare.. si am ales mondeo, si daca ar mai trebui sa aleg intre cele 2, tot mondeo as alege.

Laguna dintotdeauna mi-a placut. Ca pret, e probabil mai avantajoasa ca mondeo.. dar..


Mondeo, de cand il am inca nu a cazut nimic de pe ea. Vad ca esti din bucuresti. Consum de de 9% prin centru pe ablomeratie... cam greu pe o masina de 1,5t... iarna poti sa scoti si 12 daca esti mai nervos, dar in principiu cam pe la vreo 10 sta consumul daca conduci moderat. Dar resetat prin centru si prin aglomeratie si mers bara la bara, mai mult stat pe loc am vazut si 14. In afara in schimb scoti linistit consum de ~7, fara sa mergi economic. Am auzit si care ziceau ca au avut 4... bordu meu nu a prea vazut asa ceva deci nu stiu ce sa iti spun )
Mondeo nu e cel mai elegant.. dar unul pe negru eu zic ca are destula clasa ca sa nu te faca de rusine(dupa S-uri, la summitul nato restul masinilor au fost mondeo, e drep cel nou dar, deh, detalii ) )



In schimb saab 9-3 si mondeo.. m-a tentat destul de mult si un saab cand am ales masina, dar parca aveam o retinere tinand cont ca nu era masina noua.. nu zic, poate nu e asa, dar cum nu eram in cunostinta de cauza am preferat fordul.


Bafta
Din moment ce stii prin ceea ce trec esti omul potrivit, te voi stresa cu intrebari . Consumul e bunicel la 10-11 din moment ce nu alimentez de la pompa, intrebarea mea este cati km are masina si cati din ei i-ai facut tu.un prieten care a avut un mondeo combi din 2002 l-a luat la 120000km din germania si l-a vandut in romania dupa 2 ani de utilizare la 168000km, precizez ca din spusele lui nu a bagat bani in motor sau suspensii, doar revizii si motorina( nu incerca sa mi-o vanda mie) si masina ink se tinea bine. astept raspunsul tau, zi-mi mai multe pls despre fiabilitate si stil de condus sa vad daca stilul in care se simte bine masina coincide cu stilul meu de condus. multzam mult
lucian secara is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 20:51   #15
lucian secara

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 57
Talking Re: Ford Mondeo 2003-2005 sau Renaul Laguna 2006-2007???

specificatie. Am o scuza pentru faptul ca zic despre 10% ca nu e consum mare, momentan conduc masina de firma, Subaru Forester 2.0 163Cp si consuma cam 16% oras, si asta in stilul meu calm, problema e ca ii cam bag pe patroni in faliment si incep sa ma gandesc ca daca nmu le mai utilizez masina lor imi iau cam 300e in plus asha k tre' sa imi iau mashinutza.
lucian secara is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -