Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-08, 19:20   #61
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

si daca ai 500cai o sa ai 1000ture la 100nu? pai stai asa ca asta nu depinde de putere, depinde de rapoartele cutiei de viteze. la unele a 4a de exemplu e mai lunga, la altele mai scurta. uite, ia o duba de 120cai si mergi cu a4a la 100 sa vezi ce se intampla)
deci practic tu poti sa ai 1000cai, daca ai raport scurt poti sa ai 6000ture la 100, si poti sa ai 60cai si sa mergi la 3500cu a4a la 100...
chestia asta cu turatia nu e chiar asa, poti sa ai un consum de 11% sa zicem la 3000ture, si de 8%la 3500. depinde de masina. deci nu e valabila afirmatia ta.
iar cat despre ce zice caddylac_slk, nu e tot timpul asa. orice cal in plus iti poate aduce consum mai mare, pentru ca motorul se "chinuie" mai putin => mai putina benzina in amestec => consum mai mic.
ia ca exemplu opel. 1.9cdti de150cp are consum mediu mai mic decat 1.9cdti de 120cp.
deci nu exista un criteriu stabil pentru stabilirea consumului. asta determini cel mai bine din datele tehnice ale masinii
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 21:34   #62
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

m am referit strict la motorul meu, 1.8 T, si la turatiile in functie de rapoarte si viteza. i am dat omului un exemplu, de crestere a cailor ( respectiv resoftare) prin care nu creste si consumul.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 15-05-08, 19:52   #63
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Eu t sfatuies sa it iei un 407!Atata tot!Ai spatiu, motor Hdi kre e d 1000 d ori mai bun ca TDI si design de lasi lumea lata!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 01:40   #64
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

eu iti zic sa cauti bine ... ca o sa gasesti a4 1,8T 150 de cai ... benzina exact motorul lui amphetamine de pe a6 daca nu ma`nsel eu ...
de prin 2001 - 2002 incoa`...si e o masina destul de buna
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 13:18   #65
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

no more a6 de demult. baaad engine)
1.8T + multitronic + masina mare = e mai palpitant si mai ieftin scuteru)
vezi asa cum saaaare turometru si nu se duce niciunde... bagi picioru in fund se duce si turometru ca de e smecdher si dup-aia scaaaade treptat. un singur lucru mi-a placut la cutia aia: daca o calcai incet la 2000max ramanea. nu auzeai nimic... da tot consumai mult)
deci 1.8t pe MAXIM audi a4/vw bora/octavia neaparat manuala
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 21:16   #66
alan26

Stage 1
 
alan26's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 22
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ma gandeam ca esti om cu bun simt si te opresti. Nu se poate ma compara Mazda cu vw niciodata! Nu exista termeni de comparatie.
Tu ai condus vreodata o Mazda 6? sau macar 626? Ai condus altceva inafara de passat si logan/1310? Ma amuza faptul ca te bagi intr-o discutie ca magarul in ceata. Si tu esti unul dintre aia multi care nu stiu sau nu vor sa accepte faptul ca exista masini mult mai bune/frumoase/fiabile decat vw si audi.
E ultimul raspuns pe care ti-l dau tie, consider ca nu merita sa discut subiecte auto cu un tamplar (metaforic vorbind).

Spre norocul meu, mi-au trecut prin mana destul de multe masini, iar concluzia principala pe care am tras-o este ca japonezele stau cel mai bine la capitolul fiabilitate. Desigur, unele stau mai putin bine la capitolul design, dar nu putem compara Toyota Auris cu Golf V spre exemplu. Japonezii exceleaza in tot ceea ce fac, iar daca vrei o masina care sa te tina mult cu costuri mici, eu iti recomand cu caldura ceva japonez (Accord, Mazda 6, Carisma etc).
Daca continuam cu capitolul fiabilitate, dintre europene cel mai bine stau, evident, BMW si Mercedes, alaturi de Volvo, Saab si, mai nou, Fiat.
Ceea ce vroiam eu sa spun e sa-ti iei o masina cu "pedigree" international, nu cu faima mioritica, pentru ca eu tind sa cred opinia generala germana in privinta masinilor, in dauna celei mioritice. Nemtii conduc toate felurile de masini, si-am vazut neobisnuit de multe Daihatsu, Suzuki, Citroen, Mitsubishi, Kia... marci care se vand mai putin la noi.
N-am nici un fel de problema cu passat, atata doar ca nu e masina aia care cerd romanii ca e. Da, e fiabila, rezistenta, dar e tare anosta, nu e cea mai bine facuta masina din clasa ei, consumul nu-i cel mai mic, n-are cea mai mare putere. Motoarele diesel, in special cel de 1,9 sunt zgomotoase, vibreaza exagerat in cabina, nu-s foarte performante, dar se achita corect de sarcini.
Parerea mea umila, ca om care lucreaza cu aceste masini de ceva vreme, este ca Honda Accord, Mazda 6, Saab 9-3, Volvo S40, Citroen C5 sunt superioare Passatului.
Cat despre A6, Audi are o imagine de marca foarte buna in ultima vreme, dar totusi... sufera de aceeasi lipsa de expresivitate la nivelul designului si de o mediocritate evidenta la nivelul finisajelor si al fiabilitatii.
Pana la urma sunt banii tai, tu decizi, dar eu iti recomand sa fii deschis si spre alte variante.
( audi sufera la capitolul expresivitate... aici ai dat tare cu bata`n balta .
cat despre achizitie eu daca as fi avut 19 ani si dupa bac 14000 euro, as intra la faculatate sa-i conving pe parinti sa-mi dea bani de-un golf V GTI
alan26 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 00:55   #67
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
no more a6 de demult. baaad engine)
1.8T + multitronic + masina mare = e mai palpitant si mai ieftin scuteru)
vezi asa cum saaaare turometru si nu se duce niciunde... bagi picioru in fund se duce si turometru ca de e smecdher si dup-aia scaaaade treptat. un singur lucru mi-a placut la cutia aia: daca o calcai incet la 2000max ramanea. nu auzeai nimic... da tot consumai mult)
deci 1.8t pe MAXIM audi a4/vw bora/octavia neaparat manuala
ehh ... eu am avut o "mica" pauza pe forum ... si nu mai eram la curent ... dar parca iti placea audiu` ... ma rog ...motoru` ) srry
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 19:49   #68
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

imi placea, si inca imi place, dar imi plac audi-urile pana in a6 cel nou, inclusiv acesta.
restul, sunt aiurea. adica audi nu imi mai insipira nimic. parca ar vrea cate putin din toate (sportivitate, look sportiv+elegant, eleganta), dar nu exceleaza la nimic. parca ar vrea sa fie o "medie aritmetica" intre bmw si mercedes, dar nereusita. pacat.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 20:33   #69
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by caddylac_slk View Post
ce mai conteaza acum , treaba e sa iau bacu , masini gasesc pe toate drumurile , acum dupa cum v-am zis sper din ce in ce mai mult la un audi , ) dar nu e nimnik sigur , asa ca sa ne ajute Dumnezeu sa ne implinim toti fanteziile cu masinile noastre sau pe care le dorim ,
si eu zic ca asta e cel mai important pt tine acum si din cate am citit ... dupa bac si admitere o sa ai si o suma mai maricica disponibila ... si oricum pana atunci zic eu ca te grabesti sa o iei ... asa dupa ai timp destul sa te decizi ... pana la urma ... asa ca idee ... din toate discutiile astea din thread ... te`ai oprit la ceva anume ?
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 20:35   #70
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

doamne amphetamine, si ionutz_cluj ... ce discutii in threadu` asta )) =)))) deci ... eu dadusem comm mai sus cu motorul lui amphetamine citind asa in graba ... si cand am citit tot ... vai ) =)) tzatzichi sau cum o avea nicku` ... suparat rau pt orice de alta natzie in afara de cea germana pfff ...
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-08, 20:39   #71
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

pai de-aia e forum,sa ne putem certa linistiti
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 22:36   #72
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by rocky_cosmin89 View Post
tzatzichi sau cum o avea nicku` ... suparat rau pt orice de alta natzie in afara de cea germana pfff ...
orice in afar de natie germana VAG 1.9tdi e naspa aiureacam nasol))
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 26-05-08, 00:04   #73
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
orice in afar de natie germana VAG 1.9tdi e naspa aiureacam nasol))
clar...."care este" )) =)))
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -