Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-08, 14:23   #31
caddylac_slk

Stage 1
 
caddylac_slk's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 12
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
cu faza cu laudatul da... ai dreptate. dar o masina nemteasca e foarte bine inchegata, toate controalele sunt puse logic si gandite sa fie cat mai accesibile si nu in toate culorile si formele ca la cele frantuzesti (ex reno si citroen), chiar daca e o masian japoneza mai fiabila nu cred ca poti sa spui despre cea germana ca nu e fiabila. doar nu toata luema merge 100mii km pe an. si sa stii ca d emulte ori ce e spectaculos nu prea e bun.
parerea mea e ca daca chiar vrei o masian sport frumoasa si cu personalitate iei un aitalieneasca. nicidecum frantuzeasca, pt ca francezii decat la renaultsport au dovedit ca se pricep, in rest numai prostii si nici japoneza, pentru ca dupa mine nu toate japonezele au personalitate. exemplu toyota e una din cele mai plictisitoare si fara personalitate marci. e adevarat, au modele bune, fiabile, bine facute, dar in 2 secunde te-ai si plictisit de ea (in afara de supra). sincer, dintre japoneze singurele care merita sunt mitsubishi si mazda. honda se remarca placut doar prin civic.
da chiar, caddylac ce-ai zice de o mazda 6? e si sportiva, si destul de luxoasa. pentru cineva de 18-19ani un audi a6 pica exact ca un rahat. e prea batraneasca...
sincer cam ashea e , dar mai sunt si parinti in discutie , iti dai seama k ei imi dau banii , si nush ce ar zice ei de mazda ? , nush cu mazda n-am mers , nush cum e , da imi plac rau accesoriile interioare de la audi , nush dc sunt printre cele mai frumoase dar mie imi place mult cum e finisata !
caddylac_slk is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 14:31   #32
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

uite deontologii unde erau...stiti vorba aia..."vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acri"...bai baieti,in special amphetamine si ionut_cluj...daca ma uit ce masini conduceti...cred k sunteti ultimii in masura sa dati sfaturi in alegerea unei masini...si mai ales sa va mai spuneti si pararea in legatura cu audi A6,passat,golf...sunteti penibili
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 14:55   #33
caddylac_slk

Stage 1
 
caddylac_slk's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 12
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
uite deontologii unde erau...stiti vorba aia..."vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acri"...bai baieti,in special amphetamine si ionut_cluj...daca ma uit ce masini conduceti...cred k sunteti ultimii in masura sa dati sfaturi in alegerea unei masini...si mai ales sa va mai spuneti si pararea in legatura cu audi A6,passat,golf...sunteti penibili
=)) =)) )
caddylac_slk is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 19:11   #34
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
uite deontologii unde erau...stiti vorba aia..."vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acri"...bai baieti,in special amphetamine si ionut_cluj...daca ma uit ce masini conduceti...cred k sunteti ultimii in masura sa dati sfaturi in alegerea unei masini...si mai ales sa va mai spuneti si pararea in legatura cu audi A6,passat,golf...sunteti penibili
Conduc 407. Crezi ca n-aveam bani de passat, golf sau a6? Prietene, ce masini am condus eu tu n-ai vazut decat la thread-ul cu masini tari vazute in Romania, asa ca nu-mi spune tu mie daca sunt sau nu in masura sa dau sfaturi. Nu i-am bagat omului nimic pe gat, mi-am expus parerea si atat.
Dar vai, acum vad... conduci passat. Mii de scuze si plecaciunile de rigoare. Alaturi de a6 si golf, aceste 3 modele reprezinta masina perfecta. Pacat doar ca nici n-arata prea bine, nici nu merg prea tare, nici nu consuma prea putin si nici nu tin prea mult.
Hai sa nu stricam threadul omului. Bafta.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 20:08   #35
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

=))))) m-am uitat pe threadul "masini tari" dar nu am vazut nici un suzuki baleno sau oltict WRC ,nici macar saab. privind masinile tari pe care le-ai condus tu...imi dau seama ce gandire ai,imi dau seama cam ce haine porti si ce muzica asculti probabil ai pe luneta la oltcitul WRC semnul NIKE
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 20:14   #36
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

stii care e diferenta dintre verbele "a conduce" si "a detine"? sa stiu daca ne intindem la povesti sau nu Ia spune, ce haine port si ce muzica ascult?
p.s. pe luneta la WRC am oltcit.ro
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 20:17   #37
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

pai daca nu asculti ozosep si daca nu te imbraci in rosu-alb-verde,atunci sigur asculti manele si te imbraci rosso-nero
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 20:20   #38
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

try again, madafaca! de Memphis Bleek sau Collie Buddz ai auzit? hai, fugi la joaca...stricam threadul omului si e pacat.
pt autorul threadului: ia-ti passat sau a6.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-04-08, 20:27   #39
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

aoelu...esti vai de mama ta
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 12:44   #40
caddylac_slk

Stage 1
 
caddylac_slk's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 12
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
aoelu...esti vai de mama ta
bah baietzi ioh nu vreau sa va certati ashea aiurea , crek audi si-a spus cuvantul in piata automobilelor si nu crek se compara decat cu cateava marci , mai precis mercedesul si putine altele . Sincer la astia 19 ani ai mei care urmeaza sa ai implinesc mi-ar place mai mult sa mah dau jos dintr-un a6 imbracat la costum , decat intr-un toyota sau stiu ioh alte marci mai exclusiviste imbracat in trening ! Sunt de parere k atunci cand te duci undeva masina , pantofi si felul in care esti imbracat te reprezinta ! Si sincer Giurgiu nu e un oras prea mare , dar nu duce lipsa de masini tari , ashea k ar trebui sa te straduiesti tare k sa iesi in evidenta , deci pt mn nu prea are rost sa fac asta , ma rezum la ceva elegant !
caddylac_slk is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 14:50   #41
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by caddylac_slk View Post
bah baietzi ioh nu vreau sa va certati ashea aiurea , crek audi si-a spus cuvantul in piata automobilelor si nu crek se compara decat cu cateava marci , mai precis mercedesul si putine altele . Sincer la astia 19 ani ai mei care urmeaza sa ai implinesc mi-ar place mai mult sa mah dau jos dintr-un a6 imbracat la costum , decat intr-un toyota sau stiu ioh alte marci mai exclusiviste imbracat in trening ! Sunt de parere k atunci cand te duci undeva masina , pantofi si felul in care esti imbracat te reprezinta ! Si sincer Giurgiu nu e un oras prea mare , dar nu duce lipsa de masini tari , ashea k ar trebui sa te straduiesti tare k sa iesi in evidenta , deci pt mn nu prea are rost sa fac asta , ma rezum la ceva elegant !
bine punctat...
nu i mai bagati pe gat tot felul de japoneze sportive...cand omul tinde spre altceva, cum ar fi eleganta si stil.
bravo, eu unul am ales foarte bine ce vrei. mergi pe audi.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 17:23   #42
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

pai nu ma cert...dar el compara vreodata in viata lui audi sau vw cu mazda de exemplu? sau cu suzuki baleno al lui?
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 20:09   #43
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Toti si-au dat cu parerea, sustinand cu argumente mai multe sau mai putin. Acum, daca vrei sa 'iesi in evidenta', ia-ti passat sau audi. Second neaparat. Ca daca ti se strica, nu costa mult, repara tata. Eu ma retrag, bafta la ce iti iei si la mai mare.
__________________



Dezmembrez Civic EP1
https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...-ep1-1-4i.html
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 23:45   #44
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
pai nu ma cert...dar el compara vreodata in viata lui audi sau vw cu mazda de exemplu? sau cu suzuki baleno al lui?
Ma gandeam ca esti om cu bun simt si te opresti. Nu se poate ma compara Mazda cu vw niciodata! Nu exista termeni de comparatie.
Tu ai condus vreodata o Mazda 6? sau macar 626? Ai condus altceva inafara de passat si logan/1310? Ma amuza faptul ca te bagi intr-o discutie ca magarul in ceata. Si tu esti unul dintre aia multi care nu stiu sau nu vor sa accepte faptul ca exista masini mult mai bune/frumoase/fiabile decat vw si audi.
E ultimul raspuns pe care ti-l dau tie, consider ca nu merita sa discut subiecte auto cu un tamplar (metaforic vorbind).

Spre norocul meu, mi-au trecut prin mana destul de multe masini, iar concluzia principala pe care am tras-o este ca japonezele stau cel mai bine la capitolul fiabilitate. Desigur, unele stau mai putin bine la capitolul design, dar nu putem compara Toyota Auris cu Golf V spre exemplu. Japonezii exceleaza in tot ceea ce fac, iar daca vrei o masina care sa te tina mult cu costuri mici, eu iti recomand cu caldura ceva japonez (Accord, Mazda 6, Carisma etc).
Daca continuam cu capitolul fiabilitate, dintre europene cel mai bine stau, evident, BMW si Mercedes, alaturi de Volvo, Saab si, mai nou, Fiat.
Ceea ce vroiam eu sa spun e sa-ti iei o masina cu "pedigree" international, nu cu faima mioritica, pentru ca eu tind sa cred opinia generala germana in privinta masinilor, in dauna celei mioritice. Nemtii conduc toate felurile de masini, si-am vazut neobisnuit de multe Daihatsu, Suzuki, Citroen, Mitsubishi, Kia... marci care se vand mai putin la noi.
N-am nici un fel de problema cu passat, atata doar ca nu e masina aia care cerd romanii ca e. Da, e fiabila, rezistenta, dar e tare anosta, nu e cea mai bine facuta masina din clasa ei, consumul nu-i cel mai mic, n-are cea mai mare putere. Motoarele diesel, in special cel de 1,9 sunt zgomotoase, vibreaza exagerat in cabina, nu-s foarte performante, dar se achita corect de sarcini.
Parerea mea umila, ca om care lucreaza cu aceste masini de ceva vreme, este ca Honda Accord, Mazda 6, Saab 9-3, Volvo S40, Citroen C5 sunt superioare Passatului.
Cat despre A6, Audi are o imagine de marca foarte buna in ultima vreme, dar totusi... sufera de aceeasi lipsa de expresivitate la nivelul designului si de o mediocritate evidenta la nivelul finisajelor si al fiabilitatii.
Pana la urma sunt banii tai, tu decizi, dar eu iti recomand sa fii deschis si spre alte variante.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 00:06   #45
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Vreau sa cumpar o masina !

serifule...atat iti mai zic...am 2 nemtesti,o frantuzoaica,o japoneza,tocmai am mai scapat de o alta frantuzoaica si anul trecut de o americana si cam totate modele dupa 2004 si toate cumparate de noi....asa ca am cam trecut prin toate...si uitandu-ma pe masinile tale...actuale,foste si viitoare...toate adunate nu fac cat japoneza si una dintre nemtoaice...asa ca...nici nu te mai bag in seama...deci sunt mult mai in masura decat tine sa vorbesc si sa imi asum ce spun...si nu ma mai provoca ca nu imi place sa jignesc,cu atat mai mult pe cei slabi

Last edited by tzatzichi; 03-04-08 at 00:09.
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -