Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-08, 18:32   #1
Valmotor2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 31
Default Se da o problema...

Doresc sa cumpar un E30 de afara, din Germania mai bine zis... Preturile variaza intre 750 - 1500 Euro. Nu gasesc asemenea modele pe la autohausuri.

Peste 2-3 saptamani am un drum in Germania si 2000 euro la mine. Daca doamne fereste masina nu ma poate aduce pe roti pana in Romania o tractez cu o alta masina fara probleme. Drumul si cazarea il am gratis si am zis sa profit de momentul acesta.


Gasesc foarte putine anunturi pe mobile.de dar la privati si nu prea imi surade incredere. Sa mai existe masiniile astea prin revistele lor de specialitate? Desi am mai fost in DE. nu prea am dat mare atentie si vad ca incepe sa imi para rau.

Cum ma inteleg cu neamtu` daca nu vorbeste engleza/italiana. Prin semne, prin injuratura ... nu radeti . Am inteles ca poate fi o problema cu actele ca neamtu sa nu stie sa umble dupa acte necesare pentru predare.

Exista autohausuri speciale pentru vechituri?

Doresc sa cumpar masina asta pentru weekend si seara . Nu imi spuneti ca de ce nu cumpar o masina de aici, pentru ca nu are rost atat timp cat totul e gratis sa o aduc doar timpul costa si inmatricularea care cred si sper sa scada in iunie, altfel am sa mai cumpar una si ma apuc de munca.

M-am uitat peste 10 pagini sa vad daca gasesc un topic cu ce ma intereseaza. Va rog aveti rabdare cu mine.
Valmotor2 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 18:53   #2
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Se da o problema...

Intrebare: In ce oras vii in Germania?
Pe local te poti uita pe zweite-hand auto, pe kijiji sau o alta optiune este chiar ebay-motors din zona in care ai sa ajungi... pui PLZ-ul la cautare, umkreis 20 km.
Cu neamtul, daca nu vorbeste romaneste, engleza intelege sigur doar ca el nu va vorbi engleza, italiana cu atat mai putin... te intelegi.
Autohausuri pentru vechituri... se numesc schrotturi... si acolo gasesti masini date spre casare (nu te sfatuiesc sa cumperi de acolo decat eventual piese).
Cand ajungi pe aici.. daca nu te descurci, indiferent de zona... da-mi un telefon si te ajut daca sunt disponibil.

Succes.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 18:54   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Se da o problema...

masini vechi poti lua linistit de la privati, nemtii sunt foarte corecti de felul lor. Cat despre dealeri, e aproape imposibil sa nu stie engleza, toti o rup mai mult sau mai putin. daca tu nu stii nemteste si el nu stie altceva decat nemteste, garantez ca va veti intelege de minune(pare greu de crezut, dar mie mi s-a intamplat )
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 18:59   #4
extasy_cristU

Stage 3
 
extasy_cristU's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 103
Default Re: Se da o problema...

e 30...frumos...sper sa imi i-au si eu una..momentan este in plan...f indepartat dar in plan..cele mai frumoase...bafta multa cu nemtii acolo.asa am auzit si eu ca cica nu ar dorii sa vb engleza..
__________________
singura diferenta dintre diesel si benzina astazi este pretul de achizitie
extasy_cristU is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 19:20   #5
Valmotor2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 31
Default Re: Se da o problema...

Vin prin Muchen sau pe o raza de 100 km. Sanse sa gasesc ceva?
Valmotor2 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 19:28   #6
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Se da o problema...

cu siguranta gasesti
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 19:32   #7
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Se da o problema...

man parerea mea, PERSONALA ( fusai si eu in germanica dupa masina ) .. nu te duce in germania fara cineva care a mai fost pana acum! o sa iti fie de folos o asemenea persoana!

daca masina nu poate ajunge pe roti NU AI VOIE SA O TRACTEZI!!! masina trebuie urcata pe TRAILER si adusa in ROMANIA

2000 de euro nu's de ajuns decat daca gasesti o masina la 500 MAXIM 1000 de euro! trust me cheltui ca popa 1000 de euro pe mancare/cazare/benzina

nu te du acolo caine surd.... alege-ti niste masini dupa www.mobile.de si REZERVA-LE !!! le trimiti frumos un fax sa le rezerve pt tine ca altfel ai sa umbli toata germanica dupa masinica , te asigur ca nu gasesti asa usor !

cu neamtu te mai intelegi cat de cat ( chiar daca e idiot si nu stie o iota de engleza ceea ce mi se pare impardonabil ) .. astia inteleg prin semne , si nu uita sa le zici ca esti din Romania, ca te asigur iti gasesc ei un roman p'acolo sa va traduca! e plina germanica de rumani !

daca imi mai aduc aminte de altceva te anunt! BAFTA
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 19:42   #8
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Se da o problema...

Parerea personala a lui dolb este impartasita de foarte multi, tot ce a spus este foarte aproape de adevar.
Vrei un pont? Citeste Ghidul Auto Germania si ai sa vezi toti pasii, detaliat, ce trebuie urmati atunci cand cumperi o masina de aici.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 19:45   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Se da o problema...

completez ce-a zis dolb:
sa fii foarte atent, daca mergi singur:
masina sa auba TUV si test de poluare VALABIL inca minim 3 luni (parca). Mancarea nu e scumpa, dar nici tocmai ieftina, iar cazarea e ~60 de euro/noapte/persoana. Benzina si motorina variaza intre 1,07 si 1,45 euro (e mai scumpa pe autobahn). si cand imi mai aduc aminte iti mai zic.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 20:19   #10
Valmotor2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 31
Default Re: Se da o problema...

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
completez ce-a zis dolb:
sa fii foarte atent, daca mergi singur:
masina sa auba TUV si test de poluare VALABIL inca minim 3 luni (parca). Mancarea nu e scumpa, dar nici tocmai ieftina, iar cazarea e ~60 de euro/noapte/persoana. Benzina si motorina variaza intre 1,07 si 1,45 euro (e mai scumpa pe autobahn). si cand imi mai aduc aminte iti mai zic.
Am specificat in primu` post, cazarea si drumul il am gratis deci nu imi bat capu` cu asta. Imi bat capu` cu masina si nu merg singur mai sunt cu cineva dar acest cineva are experienta numai in autohausuri, de persoane private habar nu are si nu stie cum sta treaba ... de asta intreb si eu ca tot omul pe aici ...
Valmotor2 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 14:16   #11
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Se da o problema...

Daca crezi ca te ajuta, uite un site al pasionatilor de e30 din Germania - sectiunea anunturi: http://www.e30.de/ka/
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 14-03-08, 01:50   #12
Valmotor2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 31
Default Re: Se da o problema...

Bugetul pentru o masina a crescut la 2000 euro. M-am uitat pe site-ul dat de userul shpeedy si imi par foarte interesant masiniile de acolo ... am gasit un ursulet cu jante brobet(cea ce imi place foarte mult, neagra, plus kit exterior mteck II. doar la 1200 euro... Ceva nu e in regula ... jantele alea fac 500 euro, kitul inca atat ... masina aia ce mai valoreaza?
Valmotor2 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-08, 02:00   #13
Valmotor2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 31
Default Re: Se da o problema...

Intrebarea este urmatoarea, caut un motor pentru inceput de 1.6 sau 1.8 desi sincer prefer 1.8, sunt 2 modele diferite una cu 1.8i si una 1.8IS, diferenta e putere ... si sunt incatat mai mult pe motorul 1.8IS.

Din cate am citit si am inteles ca motorul 1.8IS are raport putere/consum bun.
Sunt putin mai interesat de consum pentru ca va fi masina de seara si weekend.

Recunosc ca este prima data cand o sa conduc o masina pe tractiune spate, pana acum am condus numai masini cu tractiune fata si integrala. Habar nu am cu ce se manaca dar imi fac o idee, de aceea imi doresc un motor mai mic pentru inceput ... nu vreau sa ma sinucid degeaba ...

un exemplar de urs:

http://babelfish.altavista.com/babel...56cb68ccd7a44c

ps nu mai pot edita postul de mai sus.

Last edited by Valmotor2; 14-03-08 at 02:02.
Valmotor2 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 02:52   #14
Valmotor2

Stage 2
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 31
Default Re: Se da o problema...

Ma aflu la Munchen si sunt cam suparat ... nu prea gasesc ursi bunicele, am gasit cateva modele dar prea multe defecte,rugina,busite si nu prea imi surade ... mai raman pe aici cateva zile si apoi ma intorc in Romania cu sau fara masina. Am gasit un urs in mintile lui dar pretu` care cere proprietarul este 4300 euro, prea piperat ... Mai caut ...

Daca nu gasesc ceva pana vin in Ro, la vara o sa ma duc mai in nord ca acolo trebuie sa gasesc ceva.

Acum stau si ma gandesc, sa renunt la E30 si sa trec la E36 ??? Ma cam bate gandu` dar nu imi plac modele cele compact de nici o culoare ... corcituri de masini, urate in draci`.
Valmotor2 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 04:23   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Se da o problema...

te-ai mai uitat pe net?
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...ml?id=38342774
sau http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...ml?id=29998315
sau: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...ml?id=38501413
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -