Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-08, 03:28   #1
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default clio 1.5 dci

m0am gandit sa imi iau un clio 1.5 dci societe de prin 2002-2003 ( varianta cu 2 locuri ) fiindca e mai ieftin si banchetele si centurile sunt destul de ieftine ( 150-200 E ). a vazut in franta si in germania ca sunt masini care au 200.000 km. la 1.5 dci cam la ce as putea sa ma astept la km astia? pretul e destul de ok - 2400-2800 euro.


ms mult.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 23:05   #2
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: clio 1.5 dci

da dar te lovesti in romania cund o duci la RAR de problema ca nu o poti transforma din autoturism comercial in autoturism personal cu 4 locuri sau 5 daca el nu este prevazut asa din fabricatie
deci el ramane tot autoturism cu 2 usi si maxim 2 pasajeri
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 09:50   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: clio 1.5 dci

n-o poti inmatricula decat pe firma.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 11:54   #4
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: clio 1.5 dci

cumpar bancheta + centuri + ornamente - apoi ma duc la Reprezentanta Renault-Dacia, trebuie sa imi puna o stampila, cum ca e ok, si la RAR nu mai au de ce sa se lege . un prieten a facut asa . initial masina oricum era prevazuta cu 5 locuri.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 15:47   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: clio 1.5 dci

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...ml?id=24237996
ceva de genul asta?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 23:12   #6
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: clio 1.5 dci

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
cumpar bancheta + centuri + ornamente - apoi ma duc la Reprezentanta Renault-Dacia, trebuie sa imi puna o stampila, cum ca e ok, si la RAR nu mai au de ce sa se lege . un prieten a facut asa . initial masina oricum era prevazuta cu 5 locuri.
daca era prevazuta cu 5 locuri ,,da '' se poate dar asta de care zici tu ca are 2 locuri deci ea asa ramane toata viata
daca vrei sa te lamuresti dute personal la rar si intereseazate , nu mai asculta ce spun prieteni
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 23:15   #7
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: clio 1.5 dci

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
n-o poti inmatricula decat pe firma.
se poate inmatricula si pe firma si pe persoana fizica , dar el a cerut alta parere tu ai inteles alceva
vrea sa o transforme din masina comerciala in autoturism de 5 locuri (pasajeri )
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 23:47   #8
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: clio 1.5 dci

nu ascult de prieteni, chiar a facut asa ceva, am vazut eu cu ochii mei.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...ml?id=24237996

da, cam asa ceva.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 01:51   #9
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: clio 1.5 dci

ok ...
atunci apucate de treaba
bafta in continuare , sa ne tii si pe noi la curent !!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 09:32   #10
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: clio 1.5 dci

lada niva mea are 4 locuri nu 5
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 10:08   #11
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: clio 1.5 dci

Quote:
Originally Posted by FIGHET View Post
se poate inmatricula si pe firma si pe persoana fizica , dar el a cerut alta parere tu ai inteles alceva
vrea sa o transforme din masina comerciala in autoturism de 5 locuri (pasajeri )
daca e LKW in talon, atunci LKW ramane. Teoretic ii poate pune bancheta aia, dar tot cu 2 locuri ramane. Asta, evident, daca nu are trecute 5 locuri in talon. Dar, oricate locuri ar avea in talon, daca e LKW atunci doar pe firma se poate inmatricula.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 20:07   #12
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: clio 1.5 dci

terminati-va bai nene cu prostiile astea ca va duceti la reno sa va puna stampile sa o puteti omologa or sa rada ca si au batut aia de rar joc de voi ,sau ca e e lkw si nu se poate inmatricula decit pe firma dc nu stiti decit din auzite numai va exprimati aiurea
DE OMOLOGARE NU ATI AUZIT POTI SAI PUI SI 7 LOCURI DC ARE LOC,dc aduci un microbuz fara locuri nu il poti transforma in unul cu locuri?normal ca da,ii faci omologare singura diferenta este ca pe carte scrie ca este autoturism provenit din autoutilitar
normal ca nu iti va spune nimeni toata treaba ca sta asa mai ales jegosi care sint la rar care numai de spaga le e capu si iti spun tot felu de idioteni si dc prinde,prinde da dc ii injuri putin si te duci la centrala afli cum sta treaba
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 21:04   #13
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: clio 1.5 dci

n-am inteles nimic, pui virgulele total aiurea.
O MASINA DE MARFA NU SE POATE INMATRICULA PE PERSOANA FIZICA, lasa-ma cu basmele astea cu omologarea! Tu ai idee ce presupune o omologare? Cum te-a dus mintea sa te gandesti ca un microbuz fara locuri poate fi omologat cu locuri???
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 22:32   #14
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: clio 1.5 dci

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
n-am inteles nimic, pui virgulele total aiurea.
O MASINA DE MARFA NU SE POATE INMATRICULA PE PERSOANA FIZICA, lasa-ma cu basmele astea cu omologarea! Tu ai idee ce presupune o omologare? Cum te-a dus mintea sa te gandesti ca un microbuz fara locuri poate fi omologat cu locuri???

nu ai inteles nimic pt ca te uiti dupa virgula sau tia dat cu punct si virgula,e prea greu pt tine sa intelegi ca dc nu cunosti un lucru nu te bagi aiurea n seama ,(sau poate esti si tu unu de pe la rar care asteapta sai prosteasca pe prosti)dc nu as fi stiut din experienta asa ceva nu mas fi bagat si daca ai curaj pune pariu cu mine pe 1000 de euroi si iti arat ca e asa cum iti zic eu ,am dat un ex care iti da mura in gura da hai sa til detailez cu cite maxi taxi ai mers si care au fost de fapt au fost de marfa ?o sa zici ca alea asa au fost dc esti chior si nu vezi detalile si care lege iti interzice daca iti iei o masina de marfa sa nu o poti inmatricula pe persoana fizica ?poate am chef sa umblu cu duba pe strada sa car aer ca asa vreau eu! cine are ochi si cap sa inteleaga cine nu il duce capu si atunci trebuie sa plateasca dc vrea mai mult
Daca esti in lumea basmelor nu am nimic cu tine dar basmele sti bine se termina de fiecare data cu bine cu exceptia unui singur basm(sti care e?)
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 23:23   #15
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: clio 1.5 dci

masinile de marfa (LKW Zulassung) sunt supuse altor reglementari decat cele de persoane(PKW). Nu pun pariu cu nimeni pt nimic, din principiu. Dar daca tu reusesti sa faci un microbuz de marfa sa fie omologat cu scaune, atunci vei avea respectul meu vesnic, desi e imposibil. In fine, fie cum zici tu.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -